- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про діяльність НАН України щодо залучення й закріплення наукової молоді у 2001-2006 рр.
Впродовж 2001-2006 рр. НАН України докладала значних зусиль для реалізації заходів із залучення до наукової сфери талановитої молоді та її закріплення. Особлива увага приділялась зміцненню співпраці з освітянами у підготовці кваліфікованих фахівців, розвитку в НАН України та в цілому в державі ефективної системи мотивації молоді до наукової діяльності, моніторингу та аналізу досягнутих результатів.
Тривала практика використання системи адресної підтримки обдарованої молоді. Зокрема, призначення стипендій Президента України та НАН України для молодих учених, проведення конкурсів на здобуття грантів НАН України, заслуховування наукових повідомлень молодих учених на засіданнях Президії НАН України. Щорічно організовувалась участь молодих науковців НАН України у конкурсах на здобуття премії Президента України для молодих учених, премії Кабінету Міністрів України за особливі досягнення молоді у розбудові України, грантів Президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених, а також грантів Президента України для обдарованої молоді.
У багатьох наукових установах НАН України здійснюються відповідні заходи з підтримки наукової молоді, до реалізації яких залучаються власні ресурси установ.
Питання залучення та закріплення здібної молоді в НАН України були у центрі уваги Комісії з питань подальшого підвищення ефективності діяльності НАН України, спільного засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти та Президії НАН України, а також спільного засідання Колегії Міністерства освіти і науки України та Президії НАН України.
Значні зусилля докладались щодо забезпечення службовим житлом молодих науковців.
Суттєвих зрушень досягнуто у вирішенні пекучої для вчених, зокрема й молодих, проблеми оновлення та оснащення наукових установ НАН України сучасним науковим обладнанням.
Починаючи з 2000 р. Президією НАН України разом з Комісією по роботі з науковою молоддю НАН України здійснюється щорічний моніторинг чисельного складу молодих учених та окремих показників роботи з ними в наукових установах трьох секцій НАН України. Його дані свідчать про постійне абсолютне та відносне збільшення кількості молодих учених. Станом на 1 січня 2007 р. чисельність молодих наукових співробітників (науково-керівний персонал, наукові співробітники всіх категорій - від головного наукового співробітника до молодшого) порівняно з початком 2000 р. зросла на 1411 осіб, або у 2,2 раза і становить 2596 осіб, або 18,2% від загальної кількості наукових співробітників наукових установ трьох секцій. За цей же період кількість молодих учених - кандидатів наук збільшилась у 1,7 раза і досягла 1181 особи, що становить 15,2% від їх загальної кількості. На 01.01.07 серед науково-керівного складу налічується (у дужках наведені дані на 01.01.2000) 2,8% (1,1%) молодих науковців; провідних наукових співробітників - 0,7 % (0,3%); старших наукових співробітників - 4,7% (2,4%); наукових співробітників - 24,0% (15,5%); молодших наукових співробітників - 52,8% (42,6%).
Станом на 01.01.07 в наукових установах НАН України працювали 3 доктори наук віком до 35 років. У 2002-2005 рр. ця категорія молодих учених була відсутня.
По секціях НАН України відсоток молодих (віком до 35 років) наукових співробітників та кандидатів наук відповідно становить (у дужках наведені дані на 01.01.2000): Секція фізико-технічних і математичних наук НАН України - 16,1% (8,2%) та 11,5% (7,3%); Секція хімічних і біологічних наук НАН України - 19,6% (10,3%) та 18,8% (10,4%); Секція суспільних і гуманітарних наук НАН України - 24,6% (18,3%) та 23,7% (16,6%).
Разом з тим не у всіх наукових установах робота з науковою молоддю поставлена на належний рівень. Так, частку молодих науковців та кандидатів наук меншу за 10% мають, відповідно, 15 та 35 наукових установ (штат яких налічує понад 50 науковців).
Але вищезазначені позитивні зміни у залученні та закріпленні наукової молоді у період 2001-2006 рр. не можуть, очевидно, повною мірою задовольнити потреби НАН України в омолодженні наукових кадрів. Для кардинального покращення стану із залученням молоді до наукових установ НАН України необхідне надання державою масштабної допомоги для вирішення житлової проблеми молодих учених, прискореного переоснащення наукових установ новітнім науковим обладнанням, сучасною комп'ютерною технікою, забезпечення стрімкого підвищення престижу праці вченого у суспільстві.
З метою здійснення комплексу додаткових заходів щодо поповнення наукових установ НАН України науковою молоддю Президія НАН України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доповідь віце-президента НАН України, голови Комісії по роботі з науковою молоддю НАН України академіка НАН України В.Д.Походенка "Про діяльність НАН України щодо залучення й закріплення наукової молоді у 2001-2006 рр.", основні положення якої наведено у додатку 1, взяти до відома.
Відзначити, що реалізація НАН України впродовж 2001-2006 рр. заходів із залучення талановитої наукової молоді та її закріплення дала певні позитивні результати.
2. Затвердити Перелік додаткових заходів щодо залучення та закріплення наукової молоді в НАН України (додаток 2).
3. Затвердити оновлений склад Комісії про роботі з науковою молоддю НАН України (додаток 3). Постанову Президії НАН України від 17.11.04 N 309 вважати такою, що втратила чинність.
4. Віце-президенту НАН України академіку НАН України В.Д.Походенку разом з відповідними підрозділами апарату Президії НАН України забезпечити:
4.1. У місячний термін підготовку аналітичної записки стосовно проблеми залучення і закріплення талановитої наукової молоді в НАН України, зазначивши необхідність та шляхи її термінового вирішення, для інформування владних структур.
4.2. У двомісячний термін підготовку та узгодження з Міністерством освіти і науки України пропозицій щодо суттєвого збільшення розміру грантів Президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених.
4.3. Підготовку та здійснення необхідних додаткових заходів, спрямованих на збільшення кількості та розміру стипендій Президента України для молодих учених.
4.4. Участь НАН України у реалізації заходів, пов'язаних із започаткуванням іменних стипендій та премій Верховної Ради України для молодих учених.
5. Головам секцій, академікам-секретарям відділень НАН України, головам регіональних наукових центрів НАН України та МОН України щорічно розглядати на засіданнях бюро секцій та відділень НАН України, бюро рад регіональних наукових центрів НАН України та МОН України питання щодо поповнення талановитою науковою молоддю і стану роботи з молодими вченими в наукових установах НАН України, зокрема у плані реалізації заходів, визначених у додатку 2 до цієї постанови та додатках до постанов Президії НАН України від 23.06.99
N 206 та від 16.02.01
N 43.
6. Опублікувати матеріали розгляду питання "Про діяльність НАН України щодо залучення й закріплення наукової молоді у 2001-2006 рр." у "Віснику Національної академії наук України" та засобах масової інформації.
7. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Науково-організаційний відділ Президії НАН України та Комісію по роботі з науковою молоддю НАН України.
Президент Національної академії наук України академік НАН України Перший віце-президент - головний учений секретар Національної академії наук України академік НАН України | Б.Є.Патон А.П.Шпак |
Додаток 1
до постанови Президії
НАН України
11.04.2007 N 105
ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДОПОВІДІ
"Про діяльність НАН України щодо залучення й закріплення наукової молоді у 2001-2006 рр."
З року в рік збільшується кількість студентів, які проходять практику та готують курсові й дипломні проекти в наукових установах НАН України. Зокрема, у 2006 р. їх було у 1,75 раза більше, ніж у 2001 р.
Починаючи з 2000 р. раз на два роки Президією та відділеннями НАН України проводиться конкурс на здобуття грантів НАН України на виконання проектів науково-дослідних робіт молодих учених НАН України, річний розмір яких з 2003 р. було збільшено вдвічі. З 2005 р. кількість грантів зросла до 96.
Триває практика призначення заснованих у 1994 р. 200 дворічних стипендій Президента України та 300 дворічних стипендій НАН України для молодих учених НАН України. Їх щомісячний розмір починаючи з 2002 р. за ініціативи Президії НАН України двічі підвищувався і з січня 2006 р. становить відповідно 300 та 240 грн., що втричі більше, ніж у 2001 р. Наприкінці минулого року Президією НАН України ініційовано питання щодо збільшення кількості стипендій Президента України для молодих учених та їх розміру.
Для вирішення проблеми поповнення наукових установ молодими науковцями Президією НАН України запроваджено нові форми роботи. Так, започатковано заслуховування на засіданнях Президії НАН України наукових повідомлень кращих молодих учених, рекомендованих відділеннями НАН України. Вже заслухано доповіді 17 молодих учених. Для підтримки їх наукових досліджень введена практика відкриття за результатами виступу на засіданні Президії НАН України додаткових відомчих тем терміном до 1 року, виділення для виконання кожної з них цільового фінансування.
Президія НАН України постійно організовує інформування наукових установ НАН України про умови конкурсів, що проводяться в державі в рамках функціонуючої системи адресної підтримки талановитої молоді, та сприяє участі в них кращих молодих учених. Наукові здобутки молодих учених та проекти їх наукових робіт щорічно високо оцінюються конкурсними комісіями. Так, за результатами конкурсів 2006 р. молоді науковці НАН України одержали 11 щорічних премій Президента України для молодих учених та 2 премії Кабінету Міністрів України за особливі досягнення молоді у розбудові України; вибороли 9 грантів Президента України для обдарованої молоді та 29 грантів Президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених на загальну суму майже 1100 тис.грн.
За активною участю Президії НАН України, регіональних наукових центрів НАН України та МОН України рядом обласних та місцевих державних адміністрацій встановлено премії та стипендії для молодих вчених, у тому числі Київського міського голови, Львівської та Харківської обласних державних адміністрацій. У Дніпропетровську, Києві, Харкові щорічно проводяться конкурси наукових проектів та робіт на здобуття грантів та премій під гаслами "Молодь Дніпропетровська - рідному місту", "Інтелектуальний потенціал молодих вчених - місту Києву", "Найкращий молодий науковець Харківщини", в яких успішно беруть участь молоді науковці НАН України.
У багатьох наукових установах НАН України значно посилилася увага до вирішення проблем наукової молоді, про що свідчать такі дані. Майже у 90 наукових установах НАН України функціонують ради молодих учених, у близько 60 - при вчених радах діють комісії по роботі з науковою молоддю. У 23 установах встановлено та призначається майже 45 премій та 18 стипендій для молодих учених, зокрема імені видатних учених - колишніх співробітників цих установ. З 2001 р. по 2005 р. наукове стажування у провідних закордонних наукових центрах пройшли понад 1000 молодих учених.
Президія НАН України велику увагу приділила започаткуванню нових форм державної підтримки молодих учених. Низка відповідних пропозицій НАН України була реалізована в Указі Президента України від 09.04.02
N 315 "Про додаткові заходи щодо підтримки молодих учених", яким, зокрема, засновані щорічні гранти Президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених - докторів і кандидатів наук та докторантів. НАН України також домоглася внесення важливих змін та доповнень до чинного законодавства, які визначили статус молодих вчених як науковців віком до 35 років та надали право їм та їх сім'ям отримувати державний довготерміновий пільговий кредит на купівлю та будівництво житла.
Суттєвих зрушень досягнуто у вирішенні пекучої для вчених, зокрема й молодих, проблеми оновлення та оснащення наукових установ НАН України сучасним обладнанням. У 2004-2006 рр. з використанням відповідних бюджетних коштів було придбано 51 одиницю наукового устаткування іноземного виробництва і на цій основі створено 31 центр колективного користування.
У 2005 р. в Києві введено в експлуатацію аспірантський гуртожиток на 135 ліжко-місць, а у 2006 р. після реконструкції - першу чергу гуртожитку, розрахованого на 250 ліжко-місць. Актуальним лишається питання використання аспірантських гуртожитків виключно для проживання аспірантів.
Впродовж 2005-2006 рр. Президія НАН України здійснила низку важливих заходів, спрямованих на поліпшення ситуації з кадрового забезпечення наукових установ НАН України обдарованою молоддю і привернення до цієї проблеми уваги органів законодавчої та виконавчої влади.
Так, змістовні пропозиції щодо вирішення проблеми залучення та закріплення наукової молоді напрацьовані Комісією з питань подальшого підвищення ефективності діяльності НАН України та схвалені постановою Президії НАН України від 30.11.05
N 254. Це забезпечення житлом, суттєве поглиблення співпраці з освітянами, збільшення кількості та розмірів цільових грантів на проведення наукових досліджень, стипендій та премій для молодих учених, запровадження в НАН України системи грантів для фінансування участі молодих науковців у міжнародних конференціях, збільшення обсягів державного замовлення установам НАН України на підготовку наукових кадрів через аспірантуру.
На розв'язання проблеми залучення до наукової сфери обдарованої молоді та її закріплення спрямована також низка заходів, затверджених рішенням спільного засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти та Президії НАН України від 1 листопада 2006 р. Серед них пропозиції щодо надання молодим ученим - докторам наук віком до 35 років максимального розміру пільг при погашенні сум зобов'язань за пільговим довготерміновим кредитом на купівлю та будівництво (реконструкцію) житла, а також розроблення бюджетної програми "Будівництво житла для вчених Національної академії наук України" та її фінансування. Також на засіданні було розглянуто питання започаткування іменних стипендій та премій Верховної Ради України для молодих учених України, постанови про встановлення яких прийнято Верховною Радою України в березні цього року.
................Перейти до повного тексту