1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 185 від 27.06.2001
м. Київ
Рослини в антропогенно трансформованому довкіллі
Заслухавши та обговоривши наукову доповідь д.б.н., професора О.З. Глухова "Рослини в антропогенно трансформованому довкіллі", Президія НАН України відзначає, що у Донецькому ботанічному саду (ДБС) НАН України здійснюються важливі фундаментальні та прикладні дослідження рослин в антропогенно трансформованому середовищі, вивчається інтродукція, стале використання та збереження рослинного покриву Південного Сходу України.
Так, науковцями ДБС НАН України виявлені закономірності структури та антропогенної динаміки рослинного покриву Південного Сходу України, створена концептуальна база використання та охорони біорізноманітності фітобіоти регіону на різних рівнях її організації; розроблена високорепрезентативна система природно-заповідного фонду, яка включає понад 200 природоохоронних об'єктів. Досліджені фізіолого-біохімічні та популяційно-генетичні механізми адаптації рослин до техногенного забруднення середовища. Розроблена концепція оптимального використання рослинних ресурсів й наукові основи і методи біологічної рекультивації порушених промисловістю земель та породних відвалів гірничої промисловості. Створено колекційний фонд інтродукованих рослин світового значення, який нараховує близько 6 тис. таксонів.
Широке впровадження у регіоні знайшли розробки з біологічної рекультивації порушених промисловістю земель, озеленення населених пунктів, підприємств та териконів шахт, поліпшення низькопродуктивних кормових угідь.
Основні теоретичні і практичні розробки установи узагальнюють близько 30 монографій та більше 30 випусків щорічника "Интродукция и акклиматизация растений", 6 тематичних збірників конференцій, численні "Рекомендації".
Разом з тим Президія НАН України відзначає, що в організації досліджень з проблем вивчення рослин в антропогенно трансформованому середовищі існує ряд недоліків та невирішених питань. Зокрема, масштаби наукових досліджень з інтродукції та сталого використання і збереження рослинного покриву Південного Сходу України дещо відстають від потреби часу.
Не забезпечується необхідна комплексність досліджень, насамперед з установами НАН України, що гальмує розвиток і обмежує практичне використання завершених розробок.
Не здійснюється належним чином співробітництво з Донецькою обласною держадміністрацією, яка має стати головним впроваджувачем наукових розробок ботанічного саду для поліпшення екологічної ситуації в регіоні.
Матеріально-технічне забезпечення зазначених досліджень є недостатнім, оскільки матеріально-технічна база ДБС НАН України практично не оновлюється і не поповнюється, знос основних засобів становить близько 70 %. Науковці не мають можливості в повному обсязі користуватися новітньою науковою інформацією та літературою.
Президія НАН України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Наукову доповідь директора Донецького ботанічного саду НАН України д.б.н. О.З. Глухова "Рослини в антропогенно трансформованому довкіллі" взяти до відома, відзначивши необхідність подальшого розвитку і розширення робіт у зазначеній галузі.

................
Перейти до повного тексту