1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 173 від 13.06.2001
м. Київ
Про стан та перспективи досліджень з фізики наднизьких температур в Україні
Заслухавши та обговоривши наукову доповідь академіка НАН України В.В. Єременка та доктора фізико-математичних наук, професора Е.Я. Рудавського "Про стан та перспективи досліджень з фізики наднизьких температур в Україні", Президія НАН України відзначає, що за 70 років існування української наукової школи з фізики низьких температур, засновниками якої були Б.Г. Лазарєв, Б.І. Вєркін та Л.В. Шубников, досягнуті результати світового рівня, які сприяли розвитку сучасних уявлень про макроскопічні квантові явища у конденсованих речовинах, а також надали поштовх для розвитку високотехнологічної кріогенної техніки, у тому числі для космічної галузі.
Дослідження з фізики низьких температур традиційно займають пріоритетне місце в діяльності ряду установ Відділення фізики і астрономії НАН України, а також у Національному науковому центрі "Харківський фізико-технічний інститут" Міністерства освіти і науки України, Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка та Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна. Основними напрямами цих досліджень є фізика надпровідності, квантових кристалів і рідин, кріокристалів, електронних властивостей твердих тіл, низькотемпературного магнетизму, низькотемпературних пластичності й міцності.
Одним із найважливіших досягнень у цій галузі фізики останнім часом є створення у Фізико-технічному інституті низьких температур (ФТІНТ) ім. Б.І. Вєркіна НАН України єдиного в Україні автоматизованого кріогенного комплексу з ядерним розмагнічуванням для фізичних досліджень поблизу абсолютного нуля температур. Завдяки цьому виявлено нові квантові системи та кінетичні квантові явища у рідкому та твердому гелії: вакансійні полярони, одновимірні електронні системи, метастабільні надплинні суміші, нестандартні механізми ядерної магнітної та теплової релаксації, аномально швидке перенесення речовини, квантову дифузію та її пригнічення тощо. Наукові дослідження, що проводяться у ФТІНТ ім. Б.І. Вєркіна НАН України з ядерного магнетизму, кінетики квантових кристалів, фізичної кінетики надплинних розчинів, електронних систем, що локалізовані над рідким гелієм, відповідають світовому рівню і значною мірою визначають його. Роботи з фізикди та техніки наднизьких температур виконуються у тісному співробітництві з провідними зарубіжними центрами - університетом Флориди (США), Лондонським університетом Роял Холловей, Лабораторією ім. Камерлінг Оннеса (Нідерланди), Токійським універсидтетом тощо.

................
Перейти до повного тексту