1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
14.02.2007 N 35
Про підсумки виконання програми наукових досліджень "Створення ефективних інтелектуальних інформаційних технологій, високопродуктивних ЕОМ та засобів захисту інформації ("Інтелект")"
Заслухавши та обговоривши доповідь голови Наукової ради програми наукових досліджень "Створення ефективних інтелектуальних інформаційних технологій, високопродуктивних ЕОМ та засобів захисту інформації ("Інтелект")" академіка НАН України І.В.Сергієнка, Президія НАН України відзначає, що завдяки виконанню зазначеної програми отримано вагомі наукові результати, які сприяли реалізації пріоритетних напрямів "Фундаментальні дослідження з найважливіших проблем природничих, суспільних і гуманітарних наук", "Нові комп'ютерні засоби та технології інформатизації суспільства", визначених Законом України "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки" від 11.07.01 N 2623-III.
За програмою протягом 2004-2006 рр. виконувалися 10 наукових проектів установ Відділення інформатики НАН України, а саме: Інституту кібернетики ім. В. М. Глушкова, Інституту космічних досліджень, Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем, Інституту програмних систем, Інституту проблем математичних машин і систем. Це дозволило охопити і вирішити широке коло актуальних питань, створити сучасні суперкомп'ютерні засоби обчислювальної техніки (ЗОТ) - технічну базу інтелектуальних інформаційних технологій (ІІТ).
Зокрема, створено та введено в дослідну експлуатацію три суперкомп'ютери типу СКІТ, у тому числі й одну з найпотужніших у країнах СНД супер-ЕОМ кластерного типу, досліджено різні засоби об'єднання окремих супер-ЕОМ, розроблені й перевірені рекомендації з підтримки обчислювальних процесів засобами файлового сервісу. Основу діючої супер-ЕОМ становлять 74 вузли з 2-ма сучасними двоядерними процесорами кожний, піковою потужністю 3,5 ТФлопс та об'ємом пам'яті 20 Тбайт. У 2007 р. можливе збільшення її потужності в 1,5 раза.
Налагоджено Grid-інфраструктуру для інтеграції обчислювальних ресурсів в єдину систему, що підвищило ефективність їх використання. Створено модель розподіленої Grid-системи, а також методи та засоби моніторингу виконання задач в Grid-середовищі.
Розроблено і реалізовано підходи до побудови стабільної в експлуатації інфраструктури обчислювального комплексу з забезпеченням захисту від несанкціонованого доступу як самих користувачів, так і виконуваних задач на суперкомп'ютерному комплексі.
Побудовано концепцію сегментивного контенативного синтезу української мови, розроблено та реалізовано моделі, методи та алгоритми синтезу української мови, а також створено засоби частотного аналізу фонем української мови для задачі синтезу, текстову базу слів української мови з урахуванням наголосів, текстові й звукові бази елементів синтезу української мови та інформаційну технологію озвучення довільної текстової інформації українською мовою.
Створено дослідні версії інформаційних технологій для розв'язування задач класифікації гіпотез на основі даних і знань у нечіткому вимірі.
Розроблено та запроваджено методи попередньої обробки космічних знімків, зокрема методи фільтрації і кластеризації, здійснено паралельну реалізацію методів їх попередньої обробки та алгоритмів кластерних обчислень для задач оперативної обробки даних метеорологічного супутника Meteosat. Створені алгоритми базуються на використанні оптичних потоків, що призначені для оцінки "динаміки" якісної інформації, яка міститься на космічних знімках.
Запропоновано оригінальний підхід до створення інтелектуальної системи інформаційної підтримки оперативних управлінських рішень, яка реалізує нову концепцію комплексного інтелектуального аналізу поточної управлінської інформації в режимі реального часу: "спостереження - оцінювання - аналіз - моделювання - прогнозування". Визначено комплекс ключових функціональних задач інтелектуального аналізу заданої групи показників економічних процесів у їхній взаємодії.
Створено новий метод комплексної оцінки стану підприємства, сектору або галузі економіки, який полягає в конструюванні інтегрального індексу стану на основі оригінальних процедур нелінійної нормалізації економічних показників з урахуванням їхніх порогових та граничних значень, порушення яких суттєво впливає на сталий розвиток соціально-економічних процесів.
Розроблено концепцію, структуру та методику використання цифрового конверта, протоколи його формування й декодування на основі вітчизняних криптографічних алгоритмів, що застосовуються в практиці акредитованого сертифікаційного центру державного підприємства "Українські спеціальні системи". Ефективне використання цифрового конверта можливе при розподіленні потужного обчислювального ресурсу (зокрема розробленого в рамках програми кластера) між віддаленими користувачами.

................
Перейти до повного тексту