1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
28.02.2007 N 43
Про підсумки виконання комплексної програми наукових досліджень НАН України "Соціально-економічні і гуманітарні чинники інноваційного розвитку України"
Заслухавши та обговоривши доповідь керівника комплексної програми наукових досліджень НАН України "Соціально-економічні і гуманітарні чинники інноваційного розвитку України" академіка НАН України О.С.Онищенка, Президія НАН України відзначає вагоме теоретичне і практичне значення здійснених досліджень для осмислення і врахування у політиці держави соціально-економічних і гуманітарних складових сучасних трансформаційних процесів, всебічного обґрунтування заходів із забезпечення виходу України на шляхи динамічного інноваційного розвитку.
Реалізація програми була спрямована на дослідження широкого спектру соціально-економічних, політико-правових, етнокультурних, інформаційних проблем, від розв'язання яких чималою мірою залежить прискорення інноваційного поступу; вироблення концептуального бачення, стратегічних прогнозів і розробку оптимальних моделей з ряду провідних напрямів економічного, соціального, суспільно-політичного, правового та гуманітарного розвитку України; наукове обґрунтування перспективних завдань державної економічної, соціальної, освітньої, науково-технічної та демографічної політики, спрямованих на розбудову в Україні інноваційного, знаннєвого суспільства постіндустріальної, інформаційної доби, здатного до сприйняття і реалізації сучасних європейських і світових цивілізаційних цінностей, моделей і стандартів динамічного поступу, успішного і конкурентного функціонування в умовах глобалізації економічного і соціального життя, нових викликів XXI століття.
Реалізація комплексної програми здійснювалася в рамках п'яти наукових напрямів, що охоплювали дослідження соціально-економічних чинників інноваційного поступу; проблеми політико-правового розвитку України, формування нової політичної культури та громадянського суспільства; проблеми гармонізації міжетнічних відносин в Україні, як один з найважливіших чинників забезпечення умов для стабільного розвитку країни; формування вітчизняних науково-інформаційних ресурсів, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної влади, сфери освіти, науки і культури; комплекс культурних проблем, пов'язаних з вивченням та актуалізацією вітчизняної історико-культурної спадщини у духовному житті сучасного українського суспільства.
В рамках Програми установами НАН України виконано 45 наукових проектів. В результаті їх реалізації установами Відділення економіки НАН України здійснено системний аналіз конкурентоспроможності вітчизняної економіки та розроблено Стратегію підвищення конкурентоспроможності економіки України, у якій визначено пріоритети інноваційного розвитку, напрями структурної гармонізації на макро-, мезо- та мікрорівні, можливості удосконалення ринку праці, системи оподаткування, участі у міжнародних інтеграційних процесах. Розроблено Концепцію програми підвищення конкурентоспроможності економіки України.
Досліджено характеристики соціальної структури українського суспільства з погляду реалізації інноваційного людського капіталу, зокрема в плані якості трудових ресурсів та їх готовності до інноваційної діяльності. Опрацьовано питання визначення критеріїв формування середнього класу як найважливішої інноваційної складової розвитку економіки України. Вироблено методологічні засади державного управління соціально-гуманітарною складовою інноваційного розвитку, запропоновано шляхи вдосконалення державної політики в соціально-економічній сфері.
Проаналізовано кількісні та якісні показники трудового потенціалу України. Розроблено теоретико-методологічні засади регулювання міграційних потоків, запобігання відтоку високоосвіченого та висококваліфікованого трудового потенціалу. Визначено стратегію розвитку загальнообов'язкового державного соціального страхування в Україні. Досліджено основні напрями підвищення конкурентоспроможності робочої сили з урахуванням необхідності забезпечення пріоритетів інноваційного розвитку, закономірності і особливості інноваційного розвитку економіки в контексті підвищення ролі регіонів у процесі активізації науково-інноваційної діяльності; розроблено методологічні основи формування ефективних регіональних систем розвитку науково-інноваційної діяльності, організаційно-економічні методи управління науково-інноваційною діяльністю в регіонах. Розроблено проект Концепції удосконалення механізму управління інноваційною діяльністю в промисловості. Завершується розробка проекту Концепції формування кадрового потенціалу та людського капіталу України в контексті інноваційного розвитку.
Вченими установ відділень історії, філософії та права і літератури, мови та мистецтвознавства НАН України досліджено комплекс політико-правових, соціально-психологічних, етнонаціональних, культурологічних проблем, від розв'язання яких залежить формування сприятливих умов для економічного і соціального поступу, розбудова суспільного середовища, сприйнятливого до інноваційного розвитку.
Досліджено проблеми і перспективи політичного розвитку, взаємодії держави і громадянського суспільства, регіональні версії української національної ідеї; з'ясовано можливості формулювання ідеологем, прийнятних для населення різних регіонів України. Розроблено "Концепцію розвитку політичної культури населення України як системи освітніх, інформаційних та організаційних заходів" та нову "Концепцію державної етнонаціональної політики".
Вивчено історичні витоки євроінтеграційних ідей в Україні як питомого елементу української національної ідеї. Здійснено аналіз співвідношення національної держави і європейської ідентичності. Визначено основні проблеми, зміст та особливості європейської інтеграції України; досліджено питання взаємозалежності глобалізації та інтеграційної політики України, основні параметри поступового зближення України та ЄС.
В рамках програми Інститутом соціології НАН України реалізовано проект, що є складовою частиною другого етапу Міжнародного моніторингового порівняльного соціологічного дослідження, що здійснюється у 26 країнах Європи за єдиною методикою під егідою Європейського Союзу.
Вивчено новітні тенденції розвитку етнополітичної сфери України. Виявлено наявні в Україні типи регіональної ідентичності, їхні спільні і відмінні ознаки. Запропоновані першочергові пріоритетні кроки по вдосконаленню політико-правового статусу національних меншин; визначено головні параметри, що визначають тенденції розвитку релігійного життя в Україні.
Національною бібліотекою України імені В.І.Вернадського розроблено заходи щодо оптимізації використання масивів наукової інформації у забезпеченні управлінської діяльності, удосконалено методики підготовки інформаційно-аналітичних продуктів на базі використання електронних масивів інформації, що дозволило налагодити випуск бюлетенів, зокрема, "Шляхи реформування української науки", "Влада для громадян", "Національна безпека: геополітичні, соціально-економічні та інші фактори".
Розроблено інструментальну систему електронного Українського національного біографічного архіву, впровадження якої відкриває можливості формування мобільної системи дослідницької співпраці вчених всіх регіонів України з використанням мережі Інтернет.
Якісна новизна й інноваційна спрямованість проектів, реалізованих в установах Відділення літератури мови та мистецтвознавства НАН України, полягає у розробці та ефективному впровадженні сучасних лінгвістичних технологій у сферах мовознавчої науки, освіти, культури, видавничій справі. Проведені дослідження й створення віртуальної етимологічної лабораторії дозволили практично завершити укладання словникового проекту загальнонаціонального значення - "Етимологічний словник української мови" у 7-ми томах. Створено перший і поки що єдиний в Україні лінгвістичний корпус обсягом понад 42 мільйони слововживань - своєрідний "прискорювач" лінгвістичних досліджень, за допомогою якого успішно виконано низку таких фундаментальних мовознавчих досліджень, які неможливо здійснити традиційними методами.

................
Перейти до повного тексту