- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про підсумки виконання комплексної програми фундаментальних досліджень "Демографія та проблеми людського розвитку"
Заслухавши та обговоривши доповідь наукового керівника комплексної програми фундаментальних досліджень "Демографія та проблеми людського розвитку" академіка НАН України С.І.Пирожкова, Президія НАН України відзначає, що виконання зазначеної програми дозволило отримати вагомі наукові результати, які сприяли реалізації пріоритетного напряму "Проблеми демографічної політики, розвитку людського потенціалу та формування громадянського суспільства", прийнятого Законом України "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки" від 11.07.01
N 2623-III.
Впродовж 2003-2006 рр. за програмою виконувалося 7 наукових проектів, що дозволило здійснити значний обсяг наукових досліджень, які мають важливе фундаментальне і прикладне значення, створити підґрунтя для забезпечення демографічного спрямування соціально-економічної політики, формування механізмів подолання демографічної кризи в Україні, стимулювання людського розвитку.
Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України, на базі якого здійснювалась реалізація комплексної програми фундаментальних досліджень "Демографія та проблеми людського розвитку", є провідною в Україні науковою установою із комплексного дослідження важливих соціально-економічних проблем демографічного розвитку України.
Найбільш значними результатами реалізації програми є розроблені інститутом і затверджені Кабінетом Міністрів України Концепція демографічного розвитку на 2005-2015 роки (розпорядження від 08.10.04
N 724-р та Стратегія демографічного розвитку на 2006-2015 роки (постанова від 24.06.06
N 879. Цими документами визначено концептуальні засади та стратегічні орієнтири державної політики в сфері демографічного розвитку, основні напрями та етапи їх реалізації, створено підґрунтя для забезпечення наукового супроводження державної демографічної політики як складової соціально-економічної політики держави, стратегічними пріоритетами якої є подолання наслідків негативних тенденцій відтворення населення, підвищення демографічної ефективності усіх сфер суспільного життя.
За проектом "Методологія соціально-демографічного прогнозування та демографічні перспективи України", який виконувався в рамках програми, вдосконалено концепцію, методологію та методику комплексного демографічного прогнозування. Побудовано багатоваріантний ймовірнісний демографічний прогноз чисельності та статево-вікової структури населення України до 2050 р.
У рамках виконання проекту "Людський розвиток регіонів України: аналіз та прогноз" створено комплексну методологію визначення, аналізу та регулювання людського розвитку в Україні. Розроблено методологічні та методичні засади оцінки та моделювання людського розвитку на регіональному рівні, сформовано систему індикаторів людського розвитку територій. Побудовано прогноз людського розвитку регіонів України на період до 2015 р., підготовлено пропозиції щодо удосконалення державного регулювання регіонального розвитку.
За проектом "Формування соціально-демографічної політики в Україні" сформульовано концептуальні засади розбудови української моделі соціальної держави, запропоновано нові методичні підходи і розроблено систему критеріїв й індикаторів оцінки соціальної спрямованості та ефективності бюджетної політики. Створено методику оцінки можливих наслідків реалізації державних соціальних програм демографічного спрямування.
У рамках виконання проекту "Побудова системи показників соціально-демографічного розвитку регіонів різного рівня" розроблено концепцію забезпечення якості оцінювання показників соціально-демографічного розвитку на регіональному рівні, сформульовано методологічні засади підвищення статистичної надійності оцінювання показників на основі гармонізації програм обстежень населення. Визначено методологічне та методичне забезпечення імпутації відсутніх даних при обробці результатів обстежень населення, узгодження їх результатів та інформації із зовнішніх джерел даних.
У процесі виконання проекту "Міграції населення та їх вплив на соціально-демографічний розвиток" сформульовано концептуальні засади державної міграційної політики, моніторингу трудових міграцій, розроблено методологічні та методичні засади аналізу міграцій населення. Здійснено науково обґрунтовану оцінку впливу міграцій населення на демографічний розвиток, масштабів зовнішніх і внутрішньодержавних трудових міграцій, побудовано варіантний прогноз міграцій населення регіонів України та прогноз етнічного складу населення.
За проектом "Рівень життя окремих соціально-демографічних груп населення України" сформульовано концепцію досліджень рівня життя населення України, створено теоретичні засади дослідження соціальної стратифікації й середнього класу. Опрацьовано нові методичні підходи до аналізу умов життя та оцінки диференціації населення України за рівнем матеріального добробуту. Розроблено методики оцінки рівня життя і методологічні засади комплексного дослідження бідності населення України. Побудовано середньостроковий прогноз розподілу доходів населення.
У рамках проекту "Створення часового і просторового моніторингу демографічної ситуації в Україні" здійснено теоретико-методологічне обґрунтування просторового і часового моніторингу демографічних процесів в Україні, розроблено демографічну типологію регіонів України, комплексну аналітичну систему оперативної оцінки динамічних та структурних характеристик населення, створено моделі оцінки економічних передумов регіонального демографічного розвитку та програму підтримки прийняття рішень при розробці заходів демографічної політики.
В межах реалізації комплексної програми фундаментальних досліджень "Демографія та проблеми людського розвитку" Інститутом демографії та соціальних досліджень НАН України проведено дві міжнародні науково-практичні конференції, на яких обговорювались основні наукові результати, отримані під час виконання програми: "Демографічний розвиток України та пріоритетні завдання демографічної політики" (20-21.10.05) і "Людський розвиток в Україні: проблеми та перспективи" (09.10.06).
Починаючи з 2003 року інститут здійснює щорічне видання двох колективних монографій з найбільш актуальних проблем населення та людського розвитку. Того ж року спільно з французькими вченими підготовлено та видано французькою мовою монографію "Смертність та її причини в Україні у ХХ сторіччі"; видання монографії українською мовою заплановане на 2007 р. У 2004 р. започатковано український науково-економічний та суспільно-політичний журнал "Демографія та соціальна економіка", який внесений до переліку фахових видань ВАКу України.
................Перейти до повного тексту