- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про стан виконання комплексної програми наукових досліджень НАН України "Проблеми ресурсу і безпеки експлуатації конструкцій, споруд та машин"
Заслухавши й обговоривши доповідь заступника голови Наукової ради цільової комплексної програми "Проблеми ресурсу і безпеки експлуатації конструкцій, споруд та машин" академіка НАН України Л.М.Лобанова, Президія НАН України відзначає, що завдяки виконанню зазначеної програми отримано вагомі наукові результати, які сприяли реалізації таких пріоритетних напрямів, як "Фундаментальні дослідження з найважливіших проблем природничих, суспільних і гуманітарних наук", "Новітні та ресурсозберігаючі технології в енергетиці, в промисловому та в аграрно-промисловому комплексі", "Нові речовини і матеріали", визначених Законом України "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки" від 11.07.01
N 2623-III.
За програмою протягом 2004-2006 рр. 107 наукових проектів виконували 22 інститути восьми відділень НАН України, а саме: фізико-технічних проблем матеріалознавства, фізико-технічних проблем енергетики, ядерної фізики та енергетики, механіки, хімії, математики, наук про Землю та фізики і астрономії.
Зокрема, у рамках проектів розділу "Розробка методологічних основ оцінки технічного стану та обгрунтування безпечного терміну експлуатації конструктивних елементів об'єктів підвищеної небезпеки на території України" здійснено актуальні роботи з ризик-аналізу порушення основних функцій магістральних трубопроводів, металургійного устаткування, а також будинків і споруд, що експлуатуються у складних гірничо-геологічних умовах.
Внаслідок виконання проектів розділу "Розробка методів і нових технічних засобів неруйнівного контролю та діагностики стану матеріалів і виробів тривалої експлуатації" отримано нові фундаментальні результати щодо створення ефективних систем моніторингу, а також запропоновано конкретні засоби неруйнівного контролю якості елементів низки життєво важливих об'єктів.
Для запобігання корозійному руйнуванню металевих конструкцій, що експлуатуються за умов впливу середньо- і сильно агресивних середовищ (розділ "Розробка методів захисту від корозії елементів конструкцій об'єктів тривалої експлуатації"), розроблено нове покриття для захисту трубопроводів, проведено дослідно-промислову перевірку технології і матеріалів для протикорозійного захисту трубопроводів і запірної арматури. Дослідження показали, що застосування такого покриття збільшує термін експлуатації трубопроводів у 1,5-1,8 раза. Визначено ефективність низки інгібіторів корозії для захисту газовидобувного обладнання. Створено нові економнолеговані сплави на основі алюмінію технічної чистоти для захисту від корозії і подовження ресурсу обладнання ТЕС, ГЕС, магістральних трубопроводів тощо.
Зміст проектів розділу "Розробка ефективних методів оцінки та подовження ресурсу об'єктів атомної енергетики" відповідає основним напрямам науково-технічного співробітництва в галузі атомної енергетики, що затверджені угодою між Національною академією наук України та Державним підприємством "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом". Більшість робіт виконувалася за участю АЕС України. Розроблено й реалізовано систему контролю властивостей металу корпусу реактора енергоблоку N 4 Рівненської АЕС у процесі експлуатації за зразками-свідками. Створено принципово нову технологію механізованого зварювання елементів головного циркулюючого трубопроводу при заміні парогенераторів типу ПГВ-1000М для подовження ресурсу атомних електричних станцій. Узгоджено нормативні матеріали та проведено атестацію технології.
За проектами розділу "Підвищення надійності та подовження ресурсу енергетичного обладнання і систем" отримано важливі результати щодо підвищення надійності і збільшення термінів служби основного енергетичного обладнання (турбін, генераторів, високовольтних вимикачів, устаткування станцій газоперекачування), модернізації котельного обладнання комунальної енергетики і вугільних енергоблоків. Завдяки проведеним дослідженням сформульовано й обґрунтовано основні заходи подовження ресурсу роботи елементів котельного обладнання децентралізованої теплоенергетики.
За проектами розділу "Створення систем моніторингу технічного стану трубопроводів і об'єктів газо- та нафтопереробної промисловості" розроблено методичні підходи до оцінювання імовірнісних характеристик дефектів у сучасних трубопроводах та їх використання у задачах ризик-аналізу. Сформульовано математичну модель руйнування від утомлюваності матеріалів при двовісному і двочастотному навантаженнях, створено експертну систему моніторингу технічного стану магістральних трубопроводів з урахуванням реальних умов їх експлуатації.
В проектах розділу "Підвищення надійності та подовження ресурсу мостів, будівельних, промислових і транспортних конструкцій" виявлено основні фактори раннього накопичення пошкоджень у зварних вузлах і з'єднаннях металевих конструкцій прогонових будов мостів. Встановлено високу ефективність застосування високочастотної механічної проковки для підвищення їх ресурсу. Підготовлено узагальнені технологічні рекомендації стосовно відновлення унікальних великогабаритних конструкцій гірничо-збагачувального обладнання, яке працює в умовах складного навантаження. Створено технологію подовження ресурсу будівельних конструкцій з використанням комплекту полімерних та полімермінеральних матеріалів на поліуретановій, епоксидній, кремнійорганічній основах з підвищеною проникністю в залізобетонні конструкції. Ця технологія забезпечує високу водонепроникність конструкції та її морозостійкість.
................Перейти до повного тексту