1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Кодекс


АСОЦІАЦІЯ "ПЕРША ФОНДОВА ТОРГОВЕЛЬНА СИСТЕМА"
К О Д Е К С
від 25.04.97 N 6
м.Київ
Затверджено
Загальними Зборами Асоціації
Позабіржова Фондова Торговельна
Система 25 квітня 1997 року
Кодекс професійної відповідальності членів Асоціації Позабіржова Фондова Торговельна Система
Київ - 1997
( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 6 від 20.04.2001 )
Розділ I
Загальні положення
Стаття 1. Визначення
1.1. "Уповноважена Особа (УО)": Працівник чи службова особа Члена ПФТС, уповноважена вводити інформацію в ПФТС, вести переговори і укладати угоди по цінних паперах. УО підлягає реєстрації Асоціацією.
1.2. "Член ПФТС": будь-яка українська юридична особа, яка має право здійснювати підприємницьку діяльність з цінними паперами в Україні і прийнята в Асоціацію згідно її Статуту, положень і правил.
1.3. "ДКЦПФР": Державна Комісія з цінних паперів та фондового ринку України.
1.4. "Торговельна Система": електронний фондовий ринок, створений Асоціацією для торгівлі допущеними Цінними Паперами Членами ПФТС.
1.5. "Допущені Цінні Папери" ("ЦП"): цінні папери, допущені Асоціацією до котування у Торговельній Системі.
1.6. "Клієнт": будь-яка юридична особа, яка не є Членом ПФТС, або фізична особа, з якою Член ПФТС має ділові стосунки стосовно ЦП і виступає як агент або діє від свого імені.
1.7. "Правила", якщо не зазначено іншого, включають Статут, положення і правила ПФТС, включно з цим Кодексом Професійної Відповідальності; Торговими Правилами, з усіма додатками до них; Арбітражним Кодексом; Дисциплінарним Кодексом; всі пояснення у письмовій формі стосовно вищезазначених положень, правил і кодексів, які приймаються радою Асоціації; а також будь-які закони України про цінні папери або відповідні правила та положення ДКЦПФР.
1.8. "Рада": Рада Асоціації, яка складається з представників фірм - Членів ПФТС.
1.9. "Позабіржова підприємницька діяльність з цінними паперами": будь-яка діяльність з ЦП, яка здійснюється поза системами фондових бірж, визнаних українським законодавством по цінних паперах або правилами та положеннями ДКЦПФР.
1.10 Етичні принципи професійної діяльності - це основні засади здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів України, що є обов'язковими для усіх членів ПФТС.
( Статтю 1 доповнено пунктом 1.10 згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 6 від 20.04.2001 )
Стаття 2. Повноваження та цілі діяльності
2.1. Асоціація прийняла цей Кодекс Професійної Відповідальності (далі - Кодекс) згідно з повноваженнями, наданим їй Статутом та, зокрема, цілями і видами діяльності, які зазначені у Статті 2 Статуту.
2.2. Цей Кодекс приймається, зокрема, для досягнення наступних цілей Асоціації як саморегулівної організації:
а) встановлення і впровадження етичних норм, які поширюються на Членів ПФТС і Уповноважених Осіб, які проводять торгівлю ЦП на ПФТС;
б) захист і чесне ведення справ з інвесторами, які проводять торгівлю Цінними Паперами через Членів ПФТС;
в) розвиток ефективних систем, процедур та експертної діяльності, які поширюються на всіх Членів ПФТС так само як і на Уповноважених Осіб - торговців ЦП у Торговельній Системі ПФТС;
г) ефективне і надійне функціонування Торговельної Системи;
д) оперативне надання інформацій по котуваннях та транзакціях, які були введені Членами ПФТС у Торговельну Систему;
е) застосування стандартів, процедур і технологій, спрямованих на швидке і ефективне виконання розрахунків по транзакціях з ЦП;
є) підтримання цілісності ринку і довіри громадськості до способу проведення Членами ПФТС позабіржових операцій з цінними паперами у Торговельній Системі.
2.3. Рада має повноваження застосовувати, тлумачити, вносити зміни і доповнення де цього Кодексу Професійної Відповідальності для того, щоб практика ведення Членами ПФТС позабіржової діяльності з ЦП, була справедливою, прийнятною і недискримінаційною.
2.4. Дисциплінарні органи ПФТС при винесенні рішення по справі мають право, спираючись на вимоги чинного законодавства, правил, положень та стандартів ПФТС, надавати тлумачення цього Кодексу, інших правил ПФТС які використовуються при розгляді справи. Таке тлумачення не може носити обов'язкового характеру при винесенні дисциплінарними органами ПФТС рішень по інших справах, окрім випадків, коли визначене тлумачення отримає такий статус від Ради чи уповноваженого нею органу.
( Статтю 2 доповнено пунктом 2.4 згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 6 від 20.04.2001 )
Стаття 3. Застосування Кодексу Професійної Відповідальності
3.1. Цей Кодекс професійної відповідальності застосовується до всіх членів ПФТС так само, як і до їх уповноважених осіб та керівних посадових осіб членів ПФТС.
( Пункт 3.1 статті 3 в редакції Рішення Асоціації "ПФТС" N 6 від 20.04.2001 )
3.2. Дія цього Кодексу не поширюється на фізичних або юридичних осіб, які мають інвестиційні стосунки з Членом ПФТС, але не мають відношення до його щоденного управління та діяльності.
Стаття 4. Етичні принципи професійної діяльності
4.1. Етичними принципами професійної діяльності, якими мають керуватись усі члени ПФТС є:
- добросовісність;
- законність;
- пріоритет інтересів клієнтів;
- професіоналізм;
- незалежність.
4.2. Добросовісність.
Усі члени ПФТС здійснюючи професійну діяльність на ринку цінних паперів України повинні:
- своєчасно і у повному обсязі виконувати усі прийняті на себе зобов'язання;
- вживати заходів для справедливого і цивілізованого вирішення спорів, що виникають у зв'язку із провадженням професійної діяльності на ринку цінних паперів;
- не допускати зловживань наданими їм правами з метою ураження інтересів своїх клієнтів, інших членів ПФТС.
4.3. Законність.
При здійсненні професійної діяльності на ринку цінних паперів України усі члени ПФТС зобов'язані неухильно дотримуватися вимог законів України, інших нормативно-правових актів України, правил, положень та стандартів ПФТС.
4.4. Пріоритет інтересів клієнтів.
Усі члени ПФТС зобов'язані пильно і ретельно захищати інтереси своїх клієнтів, вживати усіх дозволених законодавством України і правилами ПФТС заходів для утвердження інтересів клієнта як першочергових.
4.5. Професійність.
Член ПФТС зобов'язаний забезпечити провадження діяльності на ринку цінних паперів України, виключно на професійній основі і не допускати до роботи співробітників, що не мають необхідної кваліфікації визначеної Законами України, іншими нормативно-правовими актами України, правилами і положеннями ПФТС.
4.6. Незалежність.
Член ПФТС при здійсненні професійної діяльності на ринку цінних паперів України, участі в роботі будь-яких органів ПФТС повинен не допускати упередженості, здатної заподіяти шкоди, інтересам його клієнтів, інших членів ПФТС, іншим особам, інтересам ПФТС взагалі.
( Кодекс доповнено статтею 4 згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 6 від 20.04.2001 )
Стаття 5. Кваліфікаційні норми Уповноважених Осіб
5.1. До повноважень Асоціації щодо регулювання діяльності своїх членів належить встановлення на підставі чинних законодавчих актів єдиних обов'язкових для виконання правил, стандартів і вимог щодо здійснення операцій на ринку цінних паперів, кваліфікаційних вимог до спеціалістів, а також здійснення контролю за дотриманням своїми членами таких правил, стандартів і вимог законодавства про цінні папери, реалізація інших повноважень, у тому числі делегованими Асоціації державними органами.
( Пункт 5.1 статті 5 в реадкції Рішення Асоціації "ПФТС" N 6 від 20.04.2001 )
Стаття 6. Офіційний Реєстр
6.1. Асоціація зобов'язується вести Офіційний Реєстр, до якого будуть включені всі Уповноважені Особи на даний момент та за минулий час.
6.2. Кожен Член ПФТС відповідає за надання Асоціації - відповідно до її запиту - останньої за часом інформації для поновлення даних в Офіційному Реєстрі.
Розділ II
Ведення Членами ПФТС ділової діяльності
Стаття 7. Ведення Членами ПФТС ділової діяльності (загальні вимоги)
7.1. Асоціація визнає динамічний характер організованого ПФТС позабіржового ринку цінних паперів. Торговельна Система, для того, щоб залишатися життєздатною, повинна еволюціонувати і функціонувати так, щоб задовольняти потреби ділового/фінансового характеру приватних інвесторів, Членів ПФТС та емітентів. Асоціація також повинна виконувати наказ своїх засновників - бути ефективною саморегулівною організацією через встановлення і впровадження високих стандартів етики підприємництва для всіх своїх Членів, які користуються Торговельною Системою для ведення підприємницької діяльності з цінними паперами. Для виконання у повній мірі власних обов'язків як оператора електронного фондового ринку, а також саморегулівної організації, Асоціація прикладатиме зусилля, спрямовані на зміцнення довіри інвесторів до надійності Торговельної Системи, а також чесного ведення ділової діяльності її Членами, які користуються нею у своїй підприємницькій діяльності з цінних паперів.
7.2. Таким чином, Кодекс Професійної Відповідальності повинен носити достатньо широкий діапазон застосування, для досягнення цілей, пов'язаних з функціонуванням системи, а також здійснення функції саморегулювання, які покладені на Асоціацію її засновниками і відображені у Статуті цієї організації.
7.3. Подібним чином, кожен Член Асоціації та Уповноважена особа повинні дотримуватися високих стандартів підприємницької етики, а також чесних та справедливих підприємницьких принципів у торгівлі цінними паперами з іншими Членами ПФТС та Клієнтами.

................
Перейти до повного тексту