- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 163 від 07.06.95
м. Київ
Проблеми розвитку і зміцнення державної влади в Україні
Заслухавши та обговоривши доповідь завідуючого відділом конституційного права і місцевого самоврядування та проблем законотворчості Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, доктора юридичних наук, професора В.Ф. Погорілка, Президія НАН України відзначає активізацію наукових досліджень, спрямованих на осмислення проблем розвитку і зміцнення державної влади в Україні на сучасному етапі.
Вчені Інституту держави і права ім. В.М. Корецького та ряду інших наукових установ НАН України, університетів та науково-дослідних закладів відомчого підпорядкування здійснюють фундаментальні і прикладні дослідження з широкого кола проблем державотворення і законотворчості; конституційних проблем законодавчої, виконавчої і судової влади та місцевого самоврядування.
Розгорнуто розробку актуальних проблем розвитку і зміцнення державної влади, зокрема конституційних проблем сформування суверенної України, її органів влади та інших інститутів, проблем правового забезпечення організації і діяльності представницьких органів державної влади і місцевого самоврядування, загальної теорії законодавства, концепції і нормативної моделі законодавчого регулювання організації територіального самоврядування.
За результатами досліджень підготовлено концепцію розвитку законодавства України, опубліковано ряд монографічних робіт та серії статей у відомчих в Україні правових і суспільно-політичних часописах і наукових збірниках: "Віче", "Право України", "Правова держава", які справляють значний вплив на формування правової думки.
За участю вчених НАН України організовані наукові і науково-практичні конференції, круглі столи та інші представницькі наукові форуми з конституційних проблем, насамперед реформування державної влади. Зокрема, у жовтні 1993 р. в м. Києві було проведено науково-практичну конференцію "Правова система України: теорія і практика", у березні 1995 року відбулась науково-практична конференція "Проблеми реформування державної влади: конституційні та управлінські аспекти". Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України подає науково-методичну допомогу вищим органам державної влади України у їх роботі по розбудові державної і правової системи, здійсненню економічних перетворень. Провідні вчені інституту постійно здійснюють науково-консультативну допомогу народним депутатам України, безпосередньо забезпечуючи потреби діяльності комісій Верховної Ради України.
Науковцями Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України проведено наукову експертизу кількох сотень проектів законодавчих та нормативних актів, самостійно підготовлено значну кількість відповідних матеріалів.
Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України брав участь у розробці офіційного проекту Конституції України, а також підготував альтернативний проект Основного Закону України; взяв участь у розробці проектів законів про вибори народних депутатів і Президента України, про Президента України, Кабінет Міністрів України, про місцеве самоврядування тощо.
Однак обсяги і рівень досліджень проблем розвитку і зміцнення державної влади ще не задовольняють потреби практики.
Ще не створено достатніх наукових підвалин для вирішення теоретичних і практичних проблем, реформування державної влади в Україні, недостатньою є координація розробок установ НАН України, Академії правових наук України, університетів, відомчих дослідницьких центрів. За час, що минув після проголошення незалежності України, опубліковано лише декілька грунтовних монографічних праць, наукових збірників і підручників з конституційних проблем державної влади. Чекають на наукову розробку і вирішення такі фундаментальні конституційні проблеми, як вдосконалення виборчої системи України, системи органів судової влади, статусу органів прокуратури, проблеми поділу державної влади тощо.
З метою подолання цих недоліків, відповідно до пропозицій Президента України Л.Д. Кучми, висловлених 12.04.95 на Загальних зборах України, Інститутом держави і права ім. В.М. Корецького НАН України підготовлено попередні пропозиції щодо розробки і реалізації у наступні роки науково-дослідної програми "Проблеми розвитку і зміцнення Української держави"; нині інститутом, на який Кабінетом Міністрів України покладено функції експертно-аналітичного центру в галузі нормотворчості, спільно з міністерствами і відомствами України здійснюється формування зазначеної програми.
Президія Національної академії наук України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
................Перейти до повного тексту