- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
Л И С Т
Голові ДПАУ
А.Брезвіну
Про усунення порушень законодавства при адмініструванні та відшкодуванні ПДВ
Генеральною прокуратурою України проведено перевірку щодо додержання законодавства при адмініструванні та відшкодуванні ПДВ, запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування.
Встановлено, що ДПАУ виконання функцій центрального органу виконавчої влади при реалізації єдиної державної податкової політики повною мірою не забезпечено.
Залишається значною сума податкової заборгованості з ПДВ: 4,5 млрд грн. проти 5,6 млрд грн. у минулому році, з яких 2,2 млрд грн. протермінованих.
За відсутності належного контролю органів ДПС комерційним структурам незаконно відшкодовується ПДВ, створюються фіктивні підприємства, використовуються підроблені документи. Поширені факти відмивання коштів через фіктивні підприємства та офшорні зони, вивезення суб'єктами господарювання капіталів за кордон, проведення псевдоекспортних операцій, неправомірного застосування нульової ставки ПДВ, інших зловживань з метою незаконного отримання бюджетного відшкодування, внаслідок чого державі завдаються мільйонні збитки.
Як показали перевірки, поза увагою органів ДПС залишаються численні факти незаконного відшкодування ПДВ. На території ДПІ Солом'янського району м. Києва тривалий час здійснювало неправомірну діяльність товариство, яке зареєстровано невстановленими особами. Тільки після проведення у лютому поточного року прокуратурою міста перевірки попереджено незаконне відшкодування цьому товариству з держбюджету 3,5 млн грн. ПДВ та порушено кримінальну справу. Такі ж порушення виявлено прокурорами Дніпропетровської, Івано-Франківської, Закарпатської, Кіровоградської, Київської, Львівської, Сумської областей.
Встановлені факти бездіяльності органів податкової служби відносно скасування реєстрації непрацюючих підприємств, що сприяє незаконному відшкодуванню ПДВ. Вибірковою перевіркою у м. Львові виявлено, що за рішеннями судів минулого року скасовано держреєстрацію понад 400 підприємств. Однак ці суб'єкти господарювання ДПІ з обліку не зняті до теперішнього часу.
У Вінницькій області про відсутність господарської діяльності постійно звітувало 24 суб'єкти господарювання Ямпільського району, однак будь-яких заходів податковою інспекцією не вжито. Не реагували на подібні порушення ДПІ в АР Крим, Волинській, Запорізькій, Луганській, Кіровоградській, Черкаській, Чернігівській, Хмельницькій, Херсонській областях, у зв'язку з чим прокурорами внесені подання.
Працівниками ДПА України безпідставно списуються податкові борги суб'єктам господарювання при їх ліквідації. Упродовж поточного року за сприяння працівників органів ДПС при визнанні платників податків банкрутами таким чином списано майже 2 млрд грн. податкового боргу, з яких 923 млн грн. - ПДВ. Зокрема, начальником ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова у серпні 2005 року незаконно списано ТОВ понад 182 млн грн. бюджетної заборгованості, у зв'язку з чим підприємство визнано банкрутом. За вказаним фактом 18.05.2006 р. порушено кримінальну справу стосовно службових осіб ДПІ за частиною третьою ст.
364 КК України.
Під час визнання підприємства банкрутом податківцями міста Сімферополя при податкових зобов'язаннях на суму 20 млн грн., без проведення будь-яких перевірочних дій щодо наявності активів підприємства, зазначені кошти у лютому 2006 р. списано як безнадійні. За вказаним фактом прокуратурою АР Крим у серпні цього року порушено кримінальну справу.
Виявлені факти причетності до злочинних оборудок з ПДВ працівників органів ДПС, які фальсифікують результати перевірок. У поточному році стосовно працівників податкових органів порушено 94 кримінальні справи, з яких до суду з обвинувальним висновком направлено 44 справи. Зокрема, посадові особи Нікопольської ОДПІ Дніпропетровської області у вересні 2005 р. безпідставно виключили з електронного обліку 1 млн грн. податкової заборгованості підприємства. Прокуратурою області за цим фактом 06.01.2006 р. порушено кримінальну справу за частиною третьою ст.
365 КК України, яку в квітні направлено до суду.
Прокуратурою Закарпатської області у липні цього року порушено кримінальні справи за частиною третьою ст.
364 КК України стосовно службових осіб Свалявської та Мукачівської податкових інспекцій, які незаконно у жовтні-листопаді 2004 р. погодили бюджетне відшкодування двом приватним підприємствам на суму 1,2 млн грн. та 1,4 млн грн. відповідно.
При перевірці центрального апарату ДПАУ виявлено факт незаконного відшкодування 550 тис. грн. ПДВ. Зокрема, працівники податкової міліції у м. Києві у липні минулого року незаконно включили до реєстрів на відшкодування ПДВ товариство, яке отримало цю суму. Про можливе незаконне відшкодування поінформовано колишнього Голову ДПАУ Кірєєва О.І., але ніяких заходів не було вжито. Генеральною прокуратурою України 08.08.2006 р. порушено кримінальну справу за частиною третьою ст. 364, частиною другою ст.
366 КК України. На аналогічні порушення також реагували прокуратури Донецької, Київської, Кіровоградської, Полтавської, Сумської, Хмельницької, Рівненської областей.
................Перейти до повного тексту