- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про концептуальні засади підготовки Української універсальної енциклопедії
Заслухавши та обговоривши доповідь завідувача відділу Інституту енциклопедичних досліджень НАН України академіка НАН України І.М.Дзюби, Президія НАН України відзначає виняткову актуальність і важливість підготовки в Україні енциклопедичних видань нового покоління для справи систематизації та поширення наукових знань, всебічної розбудови українського національного інформаційного простору, утвердження гуманістичних цінностей і патріотичної свідомості. Енциклопедичні видання завжди були й залишаються науково вивіреним джерелом достовірної інформації, свідченням всебічного розвитку національної науки і культури, освоєння ними здобутків світової цивілізації.
Розбудова в Україні якісно нового суспільства постіндустріальної, інформаційної доби, здатного до сприйняття і реалізації новітніх моделей і стандартів розвитку, успішного і конкурентного функціонування в умовах глобалізації економічного і соціального життя, нових викликів XXI століття, гостро поставила завдання грунтовної "інвентаризації" цивілізаційних надбань, їх систематизації та інтеграції у національну науку, освіту, культуру, економічне та суспільно-політичне життя. Цим зумовлюється значне пожвавлення інтересу до енциклопедичної справи, яке спостерігається останнім часом.
Для України питання створення системи новітніх вітчизняних енциклопедичних видань є особливо актуальним, оскільки пов'язане з утвердженням інтелектуальної незалежності української нації і держави, подоланням заідеологізованості і фрагментарності висвітлення багатьох важливих проблем, успадкованих від енциклопедичних праць попередніх епох; необхідністю розкриття всього діапазону проблематики історичного і культурного розвитку українського народу, етнічних меншин України, економічного, соціального, суспільно-політичного та науково-технічного поступу України; її історичних та культурних зв'язків з народами Європи й всього світу.
У роки незалежності України грунтовний внесок у розвиток вітчизняної енциклопедичної справи зроблено установами НАН України.
Здійснено наукове перевидання в Україні "Енциклопедії українознавства" - систематичного видання у 3-х томах та абеткового у 10-ти томах, підготовлених протягом 40-80-х рр. XX ст. Європейським осередком НТШ. Видано шеститомну "Юридичну енциклопедію", удостоєну Державної премії України в галузі науки і техніки, кілька томів "Енциклопедії історії України" та "Енциклопедії сучасної України", однотомну енциклопедію "Української мови", розгорнуто підготовку "Енциклопедії фізики", "Економічної енциклопедії", "Шевченківської енциклопедії", "Музичної енциклопедії", "Енциклопедії балету", "Енциклопедії кіно".
Вимагає відновлення і продовження підготовка "Української літературної енциклопедії", перші томи якої побачили світ у 80-х рр. XX ст. та "Енциклопедії української діаспори" (вийшов один том з п'яти запланованих).
Найважливішим досягненням останнього десятиліття є здійснене Інститутом енциклопедичних досліджень НАН України видання перших п'яти томів багатотомної "Енциклопедії сучасної України" - проекту, який розкриває широку панораму розвитку України впродовж XX - початку XXI ст. і знаменує перехід вітчизняної енциклопедичної справи на принципово нові рубежі за діапазоном охоплення, докладністю і якістю подання інформації про всі сфери життя українського суспільства.
У цілому в Україні нині здійснюється підготовка близько 20 багатотомних енциклопедичних видань. Спостерігається значне розширення спектра їх проблемно-тематичної спрямованості.
................Перейти до повного тексту