- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про стан виконання комплексної програми наукових досліджень НАН України "Новітні медико-біологічні проблеми та навколишнє середовище людини"
Заслухавши й обговоривши доповідь голови Наукової ради комплексної програми наукових досліджень НАН України "Новітні медико-біологічні проблеми та навколишнє середовище людини" академіка НАН України П.Г.Костюка та виступи академіків НАН України О.О.Мойбенка, В.П.Кухаря, В.В.Гончарука, Д.М.Гродзинського, С.В.Комісаренка, Президія НАН України відзначає, що виконання зазначеної програми дозволило отримати вагомі наукові результати, що сприяли реалізації пріоритетних напрямів "Фундаментальні дослідження з найважливіших проблем природничих, суспільних і гуманітарних наук", "Збереження навколишнього середовища (довкілля) та сталий розвиток", "Новітні біотехнології; діагностика і методи лікування найпоширеніших захворювань", затверджених Законом України "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки" від 11.07.01
N 2623-III.
Протягом 2004-2006 рр. за програмою виконувалося 96 наукових проектів із залученням п'яти відділень Національної академії наук України, а саме, молекулярної біології, біохімії, експериментальної і клінічної фізіології, загальної біології, хімії, фізики і астрономії, наук про Землю. Це дозволило охопити і вирішити широке коло актуальних питань.
Зокрема, отримано низку важливих результатів за розділом "Розроблення новітніх медико-біологічних та біоінженерних технологій для здоров'я людини та народного господарства". Вивчення клітинних механізмів виникнення метаболічних больових синдромів при діабеті показало, що потенціалкеровані натрієві і кальцієві канали плазматичної мембрани нейронів мозку є початковими сенсорами гіпоксичного впливу. Скринінг синтезованих в Інституті органічної хімії НАН України сполук показав, що потенційними інгібіторами мітохондріальної пори є хлорид літію і мелатонін. На цій основі запропоновано новий метод ранньої діагностики уражень міокарда, який проходить клінічну перевірку при операціях на серці в Інституті серцево-судинної хірургії ім. М.М.Амосова. Виявлено, що омега-3 поліненасичені жирні кислоти тваринного походження (препарат епадол) зменшують постішемічні порушення роботи серця, здійснюють антиаритмічний вплив, запобігають пошкодженню ультраструктури міокарда при ішемії-реперфузії. Проведено клонування генів і виділено рекомбінантні білки, які є імуногенними, що важливо для діагностики туберкульозу великої рогатої худоби. Синтезовані фторвмісні поліуретаносечовини медичного призначення, які здатні формувати плівки з високими механічними характеристиками. Вони виявилися перспективними для покриття коронарних стентів. Досліджено механічні властивості вітчизняного сплаву пластокріст, який нагадує нержавіючу сталь, але має вищі біосумісні властивості і виявився корозійно стійким, а також розроблено методику нанесення покриття для отримання надтонкого суцільного шару. Одержано високоактивні штами - продуценти ландоміцину Е, нового протиракового антибіотика.
За розділом "Біологічно активні речовини для здоров'я людини" синтезовано ряд сполук, які використовуються в роботі інших установ НАН України, а саме: інгібітори неспецифічних фосфатаз; фторвмісні активатори АТФ-залежних калієвих каналів; інкапсулярні комплекси протипухлинних препаратів. Синтезовано 13 сполук динітроаналінового ряду з високою пестицидною активністю; опрацьована принципово проста за технологічністю процесу та доступністю вихідних речовин схема синтезу гідрохлориду 5-амінолевулінової кислоти. Досліджені комплекси палладію з оксилідендифосфорною кислотою як потенційні протипухлинні препарати. Синтезовані ароматичні і гетероароматичні сполуки, що являють собою потенційно перспективні лікарські засоби та вивчаються їх інтерферон-індукуючі та противірусні властивості. Розроблено ефективний метод для підвищення активності олігодезоксирибонуклеотидів як терапевтичних антимікробних препаратів. Створено ефективний нетоксичний антивірусний засіб з імуномодулюючою активністю. Проведено аналіз антибіотичних речовин, які входять до складу препарата Цибулін; отримано екстракти, що проявляли антимікробну активність; запропоновано ряд сполук динітроанілінового ряду, які можуть бути використані як гербіциди.
За розділом "Проблеми навколишнього середовища людини" систематизовано типові забруднення об'єктів навколишнього середовища, характерні для різних галузей народного господарства України. Визначено типові нормовані компоненти в об'єктах навколишнього середовища морських портів України; створюються науково-методичні основи моніторингу довкілля, прогнозування аварійних ситуацій на об'єктах підвищеної екологічної небезпеки. Показана можливість очищення рідких радіоактивних відходів і грунтових вод від радіонуклідів з використанням динамічної сорбції на сорбентах з фракціонованої деревини, модифікованих гексаціанофератом, на сорбентах, модифікованих сечовиною і фосфорною кислотою, а також з використанням комплексоутворюючого полімеру - аміновмісного олігоетера з наступною ультрафільтрацією на ядерній мембрані. Проведено синтез цеолітних каталізаторів, що містять катіони заліза у гідротермальних і негідротермальних умовах. Розроблено метод синтезу металосилікатних матеріалів, що містять катіони міді для окиснюваного знезараження води. Синтезовані модифіковані кремнієм фосфати титану та титаносилікатні цеолітоподібні іоніти для видалення іонів урану, цезію і стронцію із складних розчинів.
................Перейти до повного тексту