1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
13.09.2006 N 235
Образ сучасного українського суспільства в уявленнях населення України
Заслухавши та обговоривши доповідь завідувача відділу Інституту соціології НАН України доктора соціологічних наук О.Г.Злобіної "Образ сучасного українського суспільства в уявленнях населення України", Президія НАН України відзначає вагоме теоретичне і прикладне значення здійснюваних інститутом досліджень змін ціннісно-нормативних координат життя громадян для осмислення соціальних трансформацій, що відбуваються в українському суспільстві. Звернення до вивчення суб'єктивних феноменів, які означують трансформаційний процес в його глибинних детермінантах, суттєво збагачує інструментальні можливості соціологічної науки, дозволяє виявити нові важливі ракурси в оцінці тенденцій та перспектив розвитку українського суспільства.
Аналіз образно-символічного сприйняття українськими громадянами соціального простору життя в його сучасних вимірах дозволяє дійти висновку, що суб'єктивні соціально-психологічні чинники впливають на розвиток суспільної ситуації не менш відчутно, ніж об'єктивні економічні показники та політичні процеси, а тому заслуговують на всебічне врахування при реалізації різних напрямів державної політики, прийнятті рішень, спрямованих на розв'язання актуальних соціально-економічних та політичних проблем, подолання соціальної напруги і досягнення консолідації українського суспільства.
Дослідження тенденцій та закономірностей змін суб'єктивної соціальної реальності в Україні грунтується на емпіричній інформації, отриманій за результатами загальнонаціональних щорічних моніторингових досліджень "Українське суспільство на межі XXI століття", започаткованих Інститутом соціології НАН України у 1994 р. Принципово нові результати здобуто внаслідок приєднання Інституту соціології НАН України до системи загальноєвропейського соціологічного моніторингу "Європейське соціальне дослідження", яке здійснюється у 26 країнах Європи під егідою ЄС. Це дало можливість порівняти орієнтації, ставлення й оцінки, типові для масової свідомості населення України, з тими, що притаманні населенню інших європейських країн.
У процесі здійснених в Інституті соціології НАН України досліджень з'ясовано особливості образно-символічного сприйняття українських реалій у масовій свідомості, створено концептуальне підгрунтя для свідомого спрямування соціальних практик на суспільні перетворення з урахуванням актуалізації латентного потенціалу масової свідомості, на пошук шляхів подолання суперечливого, стихійного та кризового характеру процесів трансформації суспільства у зв'язку з їх невідповідністю масовим очікуванням людей.
Результати досліджень засвідчують, що хоча багаторічна тенденція погіршення оцінок соціальної ситуації в Україні змінилася, що говорить про подолання атмосфери соціального песимізму, образно-символічні уявлення населення про суспільство мають неусталений характер; фіксуються стрімкі переходи від позитиву до негативу; в типовій картині світу сучасного суспільства вкрай незначною є оцінка ролі моральних регуляторів. Серед важливих моментів, що обумовлюють суб'єктивну підтримку соціальних перетворень, слід відзначити тенденцію усвідомлення більшістю населення власної відповідальності за долю країни, що є пріоритетною ознакою образу сучасного українця.
На основі аналізу результатів Європейського порівняльного соціологічного дослідження виявлено суттєві відмінності у ставленні українців до багатьох сторін організації суспільного життя порівняно з розвиненими європейськими країнами, що свідчить про наявність не лише об'єктивних, а й значних суб'єктивних труднощів на шляху інтеграції України до Європейської спільноти.
Досвід дослідження суб'єктивної соціальної реальності на прикладі трансформаційних змін у масовій свідомості населення України, зумовлених утвердженням державної незалежності, формуванням засад ринкової економіки, засвідчує недостатність врахування суспільними інституціями процесу суб'єктивного сприйняття нового соціального простору життя у віддзеркаленні його масовою свідомістю та на поведінковому рівні.
Результати досліджень останніх років викладені в індивідуальних монографіях учених Інституту соціології НАН України: "Суспільна криза і життєві стратегії особистості" (О.Г.Злобіна), "Політична самоідентифікація особистості за умов становлення громадянського суспільства" (О.В.Резнік), "Соціальний простір життя як суб'єктивна соціальна реальність", "Особистість як суб'єкт соціальних змін" (О.Г.Злобіна), колективній праці "Соціальний ареал життя особистості" та у серії наукових статей.
Аналітичні матеріали за результатами дослідження надавалися органам державного управління та засобам масової інформації. Впродовж останніх років до Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, міністерств та відомств щорічно направляються узагальнюючі дослідження (книжкова серія наукових доповідей "Українське суспільство. Моніторинг соціальних змін"), які містять аналітичні матеріали з проблем стану масової свідомості населення України.
Водночас досягнуте у вивченні тенденцій та закономірностей змін у масовій свідомості українського суспільства має розглядатися як відправна точка для здійснення більш широких за проблемно-тематичним діапазоном і конкретизованих в регіональному розрізі досліджень. На особливу увагу спеціалістів заслуговують проблеми суб'єктивних соціально-психологічних чинників формування сучасної політичної і правової культури; утвердження толерантності і політичного порозуміння; подолання міжрегіональної напруги, протистоянь на грунті мовно-культурних уподобань; розбудови єдиного "українського світу" як специфічного соціально-культурного середовища, необхідного для національної консолідації.
Подальший розвиток досліджень суб'єктивних соціально-психологічних і соціокультурних чинників суспільного поступу вимагає більш тісної координації зусиль установ Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України, здійснення міждисциплінарних розробок, організації тісної співпраці науковців академічних, галузевих та університетських установ.

................
Перейти до повного тексту