1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Угода


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ АРХІВІВ УКРАЇНИ
ЦЕНТРАЛЬНИЙ КОМІТЕТ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ
ДЕРЖАВНИХ УСТАНОВ УКРАЇНИ
20.02.2006
УГОДА
між Державним комітетом архівів України та ЦК профспілки працівників державних установ України на 2006-2008 роки
1. Загальні положення
1.1. Ця галузева угода (далі - Угода) укладена терміном на три роки.
Угода набирає чинності з дня її підписання.
1.2. Сторонами Угоди є:
з одного боку - Державний комітет архівів України (Держкомархів);
з другого боку - ЦК профспілки працівників державних установ України.
1.3. Угода є правовим актом, що містить у собі взаємні обов'язки сторін у сфері праці й соціальної захищеності працівників системи Держкомархіву. Угоду укладено згідно з чинним законодавством.
1.4. Угода складається із зобов'язань сторін та норм у сфері соціально-трудових відносин, дія яких поширюється на всіх працівників, яких прийнято на умовах найму до державних архівних установ (далі - роботодавців) системи Держкомархіву.
1.5. Сторони домовилися, що професійна спілка працівників держустанов з питань, що входять до її компетенції, представляє інтереси працівників державних архівних установ у всіх органах влади і державних закладах.
1.6. Після закінчення терміну дії Угоди її дія продовжується до того моменту, поки Сторони не укладуть нову Угоду або не продовжать дію чинної.
1.7. У разі реорганізації суб'єктів цієї Угоди, її дія продовжується стосовно всіх роботодавців, що підпадали під дію до реорганізації на весь термін її дії, але не більше одного року. Зобов'язання Сторін, що випливають з Угоди, виконують їх правонаступники. У цей період Сторони розпочинають переговори щодо укладання нової або продовження чинної Угоди.
1.8. Норми Угоди діють безпосередньо та є обов'язковими для включення до колективних договорів в державних архівних установах.
1.9. Сторони починають переговори з укладення нової Угоди не пізніше як за три місяці до закінчення дії чинної Угоди.
1.10. Держкомархів у десятиденний термін з дня підписання Угоди подає її на повідомну реєстрацію та в місячний термін з дня реєстрації надсилає копії Угоди державним архівним установам. Роботодавці протягом двох тижнів з дня отримання Угоди доводять її зміст до відома працівників.
1.11. Роботодавці, профспілкові органи у місячний термін від дня підписання Угоди вносять відповідні зміни до колективних договорів згідно з положеннями Угоди.
1.12. Сторони сприяють роботодавцям, профспілковим органам у проведенні колективних переговорів, укладанні колективних договорів, внесенні до них змін.
Зміни і доповнення до колективного договору протягом строку його дії можуть вноситися тільки за взаємною згодою сторін в порядку, визначеному колективним договором.
Умови колективних договорів, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і забороняється включати їх до договорів і угод.
1.13. Пропозиції однієї із Сторін щодо внесення змін та доповнень до Угоди або щодо дострокового призупинення її дії є обов'язковими для розгляду другою Стороною. Рішення щодо них приймаються за згодою Сторін у 10-денний термін.
1.14. Зміни, що випливають із змін до чинного законодавства та Генеральної угоди, вносяться без проведення переговорів, інші зміни та доповнення або припинення дії Угоди - тільки після переговорів Сторін у встановленому порядку.
Зміни вносяться у такому порядку:
- одна із Сторін повідомляє іншу сторону і вносить сформульовані пропозиції щодо внесення зміни до Угоди;
- у семиденний строк Сторони утворюють робочу комісію і розпочинають переговори;
- після закінчення переговорів протокол та зміни до Угоди підписуються представниками сторін і передаються на повідомну реєстрацію.
1.15. Кожна із Сторін щорічно аналізує хід виконання Угоди та надає відповідну інформацію іншій Стороні.
1.16. Для ведення переговорів щодо укладення Угоди і підбиття підсумків її виконання, а також розгляду конфліктних ситуацій і спорів по колективних договорах у системі Держкомархіву утворюється двостороння комісія, склад якої передбачено додатком до Угоди.
Комісія на підставі інформації Сторін один раз на рік підводить підсумки і оцінює виконання Угоди та передає висновки Сторонам для вжиття відповідних заходів.
1.17. Стан виконання Угоди висвітлюється в газетах, журналах, інших засобах масової інформації за домовленістю Сторін не рідше як раз за квартал.
1.18. Сторони домовились під час дії Угоди вживати заходів щодо усунення передумов виникнення колективних трудових конфліктів, а у разі виникнення прагнути до їх вирішення із застосуванням примирних процедур.
2. Зобов'язання Держкомархіву
2.1. У сфері виробництва
2.1.1. Сприяти забезпеченню стабільної роботи і соціальних гарантій працівників державних архівних установ системи Держкомархіву.
2.1.2. Вносити до Кабінету Міністрів України та інших органів виконавчої влади, до проектів державних програм соціально-економічного розвитку пропозиції щодо вирішення проблем галузі, окремих установ.
2.1.3. Сприяти реалізації державними архівними установами державних та регіональних програм.
2.1.4. Забезпечувати участь представників профспілки у розгляді колегіальними органами, робочими групами, комісіями тощо пропозицій профспілки, які стосуються економічних та соціально-трудових відносин та можливість вільно аргументувати подані пропозиції.
2.1.5. При укладенні колективних договорів передбачити та забезпечити виконання встановлених цією Угодою соціальних гарантій.
2.1.6. Забезпечити в межах можливостей державного бюджету своєчасне фінансування діяльності підвідомчих установ.
2.2. У сфері зайнятості
2.2.1. Сторони домовились спільними діями домагатися розширення можливостей для повної та продуктивної зайнятості, попередження безробіття.
2.2.2. Розробляти і запроваджувати заходи щодо запобігання в державній архівній установі масовим звільненням працюючих з ініціативи роботодавця або уповноваженого ним органу. У разі виникнення об'єктивних причин (ліквідація, реорганізація державної архівної установи, скорочення штату працівників тощо), які зумовлюють масове вивільнення працівників з ініціативи роботодавця, здійснювати такий захід лише за умови попереднього (не пізніше ніж за три місяці) письмового повідомлення відповідного профоргану про причини, обсяги і терміни звільнення працівників із зазначенням їх спеціальностей та кваліфікації, а також попередньої його згоди на вивільнення працівників (крім випадку ліквідації підприємства). Тримісячний період використовувати для проведення спільних консультацій щодо заходів, спрямованих на зменшення обсягів звільнення працівників та пом'якшення його соціальних наслідків.
2.2.3. Сторони організують співпрацю з органами державної служби зайнятості з метою підбору на роботу кваліфікованих кадрів.
2.2.4. Надавати працівникам (на їх прохання), які попереджені в установленому порядку про звільнення на підставах, передбачених пунктом 1 статті 40 КЗпП України, можливість здійснювати в робочий час пошук нового місця роботи у порядку і на умовах, встановлених колективним договором.
2.2.5. Держкомархів забезпечує періодичність підвищення кваліфікації працівників державних архівних установ не рідше ніж один раз на 5 років.
2.3. Трудові відносини
2.3.1. Питання трудових відносин працівників державних архівних установ регулюються згідно з КЗпП України та іншими законодавчими та нормативно-правовими актами.
2.3.2. Сторони домовилися всіма наявними засобами сприяти дотриманню в державних архівних установах законодавства про працю, встановлення договірним шляхом додаткових норм, спрямованих на продуктивну працю, створення достатніх умов для повноцінного відпочинку працівників як необхідного фактора відтворення працездатності.
2.3.3. Умови, що включаються до трудового договору, не повинні погіршувати становища працівників порівняно із законодавством, даною Угодою та колективними договорами.
2.3.4. Про прийняття відомчих нормативних актів, що зачіпають права та інтереси працівників системи, Держкомархів попередньо повідомляє ЦК профспілки.
2.3.5. Згідно з чинним законодавством у державних архівних установах системи Держкомархіву тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.
2.3.6. Працівникам з ненормованим робочим днем надається щорічна додаткова відпустка тривалістю до 7 календарних днів згідно із списками посад та професій, визначених колективними договорами державних архівних установ, за орієнтовним переліком, що додається до цієї Угоди.
2.3.7. За угодою між працівником і роботодавцем, відповідно до ст. 56 Кодексу законів про працю України, може встановлюватися як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень.
Оплата праці в цих випадках провадиться пропорціонально відпрацьованому часу.
2.3.8. Рішення щодо запровадження неповного робочого дня (тижня) приймаються роботодавцем після попередніх переговорів з профспілковою стороною колективного договору. Результат переговорів оформлюється протоколом і є підставою для прийняття рішення на обумовлених умовах та порядку.
2.4. Нормування і оплата праці
2.4.1. Сторони здійснюють заходи, спрямовані на підвищення зацікавленості працівників у збереженості, поповненні та використанні Національного архівного фонду, поліпшення якості роботи.
2.4.2. Роботодавці повинні проаналізувати наявність діючих галузевих норм і нормативів праці, їх придатність до застосування, організувати розроблення нових, а у разі необхідності, перегляд діючих галузевих норм і нормативів та затвердити їх у встановленому порядку за погодженням з профспілкою. Визначити переліки міжгалузевих і галузевих норм і нормативів праці, що рекомендуються для застосування в державних архівних установах.
2.4.3. Оплата праці працівників державних архівних установ, що знаходяться на бюджетному фінансуванні, здійснюється відповідно до встановлених законодавчими актами умов оплати праці.
2.4.4. Сторони забезпечують контроль за дотриманням законодавства та норм галузевої Угоди з питань оплати праці і щокварталу обмінюються інформацією про здійснювані з цією метою заходи.
Керівники державних архівних установ надають інформацію про фінансове становище архівних установ профспілковим комітетам на їх вимогу.
2.4.5. При формуванні фондів оплати праці передбачаються кошти на виплачування премій, надання матеріальної допомоги, встановлення доплат і надбавок згідно з чинним законодавством.
2.4.6. Передбачити, що оплата праці працівників державних архівних установ здійснюється в першочерговому порядку у строки, визначені в колективному договорі, але не рідше як 2 рази на місяць. Всі інші платежі здійснюються після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
У разі затримки виплати заробітної плати працівникам нараховувати компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам частини втрати доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".
У періоди між підвищенням розмірів заробітної плати здійснюється індексація заробітної плати відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
2.4.7. Заробітна плата працівникам за весь період оплачуваної відпустки повинна виплачуватися не пізніше як за 3 дні до її початку.
2.4.8. При звільненні працівника всі належні до виплати суми повинні виплачуватися йому в день звільнення.
2.4.9. При кожній виплаті заробітної плати в розрахунку за місяць роботодавець повинен повідомляти працівника в письмовій формі про загальну суму нарахованої заробітної плати, розміри і підстави утримань, суму до виплати. Утримання із заробітної плати можуть провадитися лише у випадках, передбачених законодавством.
2.4.10. Забезпечувати своєчасну виплату поточної заробітної плати працівникам підвідомчих установ.
2.4.11. Сприяти погашенню заборгованості із заробітної плати працівникам державних архівних установ, що фінансуються з державного бюджету. Не допускати утворення нової заборгованості.
2.4.12. Оплата простоїв не з вини працівника в державних архівних установах здійснюється відповідно до чинного законодавства.
2.4.13. За працівниками на час зупинення роботи підрозділів для усунення порушень, що створюють загрозу для здоров'я та життя працюючих, зберігаються місце роботи і середня заробітна плата. Рішення про зупинення роботи приймається в установленому порядку.
2.4.14. Перегляд у бік збільшення норм виробітку або зміна тарифних ставок і посадових окладів проводяться керівником із обов'язковим офіційним повідомленням відповідного профспілкового комітету не менше ніж за два місяці до їх передбачуваного введення. При цьому обов'язковим є економічне обґрунтування передбачених змін норм виробітку та умов оплати праці.
Якщо після закінчення вказаного строку з дня офіційного повідомлення профспілковий комітет не подасть зауважень і заперечень, то керівник має право запроваджувати нові норми виробітку та умови оплати праці.
Наявність зауважень з боку профспілкового комітету унеможливлює запровадження нових норм виробітку та умов оплати праці і зобов'язує керівника виносити ці питання на розгляд профспілкових органів вищого рівня для прийняття остаточного рішення.
2.4.15. Витрати на відрядження членів Центральної галузевої комісії, пов'язані з відпрацюванням проекту Угоди, здійсненням контролю за її виконанням, урегулюванням колективних трудових спорів, компенсуються за місцем роботи члена комісії.
2.4.16. Керівники державних архівних установ можуть проводити виплачування одноразової допомоги при виході на пенсію працівникам, які мають особливі заслуги в архівній справі, в межах наявних коштів та відповідно до чинного законодавства.
2.5. Охорона праці і здоров'я
2.5.1. Забезпечити своєчасність та повноту сплати в установленому порядку страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків та дотримання інших обов'язків страхувальника відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
2.5.2. Керівники державних архівних установ проводять не рідше одного разу в п'ять років атестацію робочих місць з метою надання доплат за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та щорічних додаткових відпусток за роботу із шкідливими і важкими умовами праці; тривалість щорічної додаткової відпустки за роботу в шкідливих і важких умовах праці та за особливий характер праці конкретних працівників у державних архівних установах встановлюється залежно від часу зайнятості в цих умовах колективним договором чи трудовим договором.
2.5.3. Керівники державних архівних установ забезпечують розробку необхідної нормативно-технічної документації і заходів з охорони праці.
2.5.4. Заходи з охорони праці є невід'ємною частиною колективних договорів.
2.5.5. Керівники державних архівних установ за участю профспілкових органів, представників органів державного нагляду за охороною праці, служб охорони праці місцевих органів виконавчої влади організовують розгляд стану охорони праці і протипожежної безпеки на засіданнях колегій (дирекцій).
2.5.6. Керівники державних архівних установ проводять паспортизацію санітарно-гігієнічного стану архівосховищ, виробничих ділянок, робочих приміщень, систем кондиціювання і вентиляції повітря, охоронно-пожежної сигналізації та за її результатами здійснюють заходи щодо приведення технологічного обладнання у відповідність з вимогами нормативних актів з охорони праці.
2.5.7. Профспілкові органи на всіх рівнях здійснюють контроль за станом охорони праці і виконанням керівництвом державних архівних установ своїх обов'язків у цих питаннях. Постанови профспілкового органу з питань охорони праці є обов'язковими для розгляду керівниками державних архівних установ.

................
Перейти до повного тексту