- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Сучасні досягнення кріобіології для потреб сільського господарства
Заслухавши та обговоривши наукову доповідь директора Інституту проблем кріобіології і кріомедицини НАН України академіка НАН України В.І.Грищенка "Сучасні досягнення кріобіології для потреб сільського господарства", Президія НАН України відзначає, що в Інституті проблем кріобіології і кріомедицини НАН України виконуються пріоритетні комплексні дослідження, результати яких можуть бути використані в різних галузях сільського господарства.
Зокрема, вивчаються питання передпосівної обробки насіння і сільськогосподарських рослин для підвищення їх морозо-, зимо- і засухостійкості, в результаті чого обґрунтована необхідність і можливість використання поліетиленоксидів як кріопротекторів для тканин і клітин рослинного походження.
Встановлено, що застосування поліетиленоксидів різної молекулярної маси (ПЕО-400, ПЕО-1500) сприяє суттєвому підвищенню стійкості рослин до заморозків та підвищенню врожайності сільськогосподарських культур. Розроблено комплексні синтетичні препарати з унікальними властивостями кріопротектора, регулятора росту, протруювача, адаптогену, фунгіциду ("Юпітер", "Дорсай", серія препаратів "Марс"). Вони призначені для передпосівної обробки насіння зернових культур, соняшника, цукрового буряку, лікарських рослин.
Запропоновані препарати пройшли державні випробування і віднесені до препаратів четвертого класу безпеки, на них отримано патенти України. Вони відрізняються від аналогів більшою ефективністю, меншою вартістю і простим способом виготовлення.
Крім того, створено ефективні технології кріоконсервування репродуктивних клітин і тканин сільськогосподарських тварин з використанням надшвидких способів заморожування біологічних об'єктів.
Проводяться унікальні дослідження з розробки методологічної бази і методичних підходів кріоконсервування репродуктивного матеріалу птахів, рідких і зникаючих видів риб на території України. Впровадження цих методів сприятиме збереженню їх генофондів.
Освоєння нових кріотехнологій одержання і збереження біоактивних субстанцій із тканин ЕФПК, а також кордової крові дозволило розробити в інституті препарати з антивірусною активністю, що представлені у Міністерство охорони здоров'я України для затвердження як препарати для профілактики і лікування пташиного грипу. Попередні результати свідчать про перспективність їх застосування як лікувального засобу багатьох патологічних станів сільськогосподарських тварин.
Разом з тим Президія НАН України відзначає, що стан досліджень у зазначеній галузі є не цілком задовільним. Потребують поглиблення роботи з вивчення механізмів впливу факторів кріоконсервування на репродуктивні властивості клітин свійських птахів, терморезистентність насіння та сільськогосподарських культур до дії засухи та холоду.
................Перейти до повного тексту