- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про стан та перспективи досліджень в Україні в галузі когерентної квантової оптики
Заслухавши та обговоривши наукову доповідь доктора фізико-математичних наук, професора Л.П.Яценка "Про стан та перспективи розвитку досліджень в Україні в галузі когерентної квантової оптики", Президія НАН України відзначає, що в Інституті фізики НАН України активно розвиваються дослідження у галузі когерентної квантової оптики, які включають фундаментальні й прикладні роботи, спрямовані на керування квантовими станами атомів та молекул за допомогою когерентного лазерного випромінювання.
Дослідження в цьому напрямі є сьогодні одними з найактуальніших у світі, що підтверджується трьома Нобелівськими преміями за останнє десятиріччя, сотнями щорічних наукових публікацій, десятками міжнародних наукових конференцій. В Україні такі дослідження зосереджені а основному в Інституті фізики НАН України. Тут одержано фундаментальні наукові результати, пріоритет яких визнано світовою наукою. Зокрема, передбачено та вперше експериментально доведено існування сили світлового тиску нового типу, яка дає змогу ефективно керувати механічним рухом атомів і молекул, розроблено ефективні методи керування внутрішнім квантовим рухом атомів і молекул, що ґрунтуються на когерентних ефектах при адіабатичній взаємодії з лазерними полями.
Одержані результати відкривають нові перспективи для застосування когерентного лазерного випромінювання як в традиційних галузях - лазерній хімії, розділенні ізотопів, фізиці атомних зіткнень, так і в перспективних нових напрямах - атомній оптиці та квантовій інформатиці.
Зазначені дослідження виконувались у тісній міжнародній кооперації з відомими науковими установами, такими, як Університет Стоні Брук (Нью-Йорк, США), Технічний університет Кайзерслаутерна (Німеччина), Університет Бургундії (Діжон, Франція), Софійський університет (Болгарія).
Разом з тим Президія НАН України відзначає, що дослідження у цьому актуальному напрямі в Україні проводяться нескоординовано і стримуються відсутністю сучасного експериментального обладнання.
................Перейти до повного тексту