1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ПРОФЕСІЙНА АСОЦІАЦІЯ РЕЄСТРАТОРІВ І ДЕПОЗИТАРІЇВ
Л И С Т
N 01-03/628 від 22.07.99
м.Київ
ТОВ Незалежному реєстратору
"СТОК-ІНСАЙДЕР"
копія: Державній комісії з цінних
паперів та фондового ринку
Щодо акцій на пред'явника
З приводу отримання Вашого листа з проханням дати роз'яснення щодо правового статусу акцій на пред'явника, як інструменту фондового ринку, пояснюємо, що ПАРД не має права надавати роз'яснення з питань чинного законодавства, а надає лише консультації.
I. Базовими нормативними документами, що характеризують застосування акцій на пред'явника, є Закон України "Про цінні папери та фондову біржу" від 18.06.91 р. N 1201-XII, Закон України "Про господарські товариства" від 19.09.91 року N 1576-XII, Закон України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" від 10.12.97 р. N 710/97-ВР.
II. Що стосується питання стосовно переваг акцій на пред'явника над акціями простими, з листа не зрозуміло, що у даному випадку мається на увазі? Акція на пред'явника може бути одночасно простою акцією, тобто складати єдиний документ і тому неможливо говорити про переваги цього документа при відсутності іншого документа для здійснення порівняльного аналізу.
Виходячи із змісту Вашого запиту припускаємо, що питання повинно бути викладено наступним чином: "Які переваги мають прості акції на пред'явника над простими іменними акціями?"
При документарній формі випуску цінних паперів на пред'явника ці переваги складаються у спрощеній процедурі їх відчуження, а саме, згідно із ст. 5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" - "право власності на цінні папери на пред'явника, випущені у документарній формі, переходить до нового власника з моменту передачі (поставки) цінних паперів".
Тобто перехід права власності на акції на пред'явника, які випущені у документарній формі, здійснюється шляхом їх простого вручення без надання якихось особливих додаткових документів чи здійснення матеріальних витрат, без необхідності повсякденного ведення реєстру.
Навпаки, відчуження документарних іменних цінних паперів відповідно до Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням від 26 травня 1998 року N 60, передбачає внесення змін до системи реєстру з наданням відповідних документів та оплатою послуг реєстратора.

................
Перейти до повного тексту