1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ ФЕДЕРАЦІЇ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
15.02.2006 N П-25-33
Про роботу Федерації професійних спілок України щодо запобігання поширенню епідемії ВІЛ/СНІД у виробничому середовищі
Ситуація з подальшим поширенням епідемії ВІЛ/СНІД в Україні залишається критичною. За темпами зростання масштабів епідемії країна займає одне з провідних місць на Європейському континенті (близько 1,4% дорослого населення ВІЛ-інфіковано).
За експертними прогнозами, впродовж наступного десятиліття відбудеться суттєве зменшення загальної чисельності населення України, включаючи економічно активне і зайняте населення (на 11,6%), загальні економічні втрати суспільства через епідемію ВІЛ/СНІД можуть скласти більш ніж 33,6 мільярда гривень. Зростуть втрати державного бюджету, цільових фондів, підприємств, які відбуватимуться під впливом епідемії ВІЛ/СНІД. Крім цього, прогнозується виникнення необхідності перерозподілу бюджетних ресурсів між різними галузями, оскільки збільшаться витрати на медичну й соціальну сфери, а також перебудови системи соціального захисту й підтримки осіб, які живуть з ВІЛ/СНІД.
ФПУ активно включилася в роботу з протидії поширенню епідемії ВІЛ/СНІД, плідно працює у двох комітетах Національної координаційної ради з питань запобігання поширенню ВІЛ/СНІД, Консультативному комітеті з питань профілактики ВІЛ/СНІД у виробничому середовищі, взяла участь у Міжнародному регіональному семінарі, організованому МОП, співпрацює з міжнародними організаціями в рамках проекту Академії сприяння освіті (США) СМАРТ та проекту ПРООН "Врядування в питаннях ВІЛ/СНІД", з якими укладено меморандуми про співпрацю. Ряд положень стосовно ВІЛ включено до проекту Генеральної угоди на 2006 - 2009 рр. Окремі членські організації ФПУ, які є активними суб'єктами програм міжнародних організацій і проектів, давно включилися в боротьбу з поширенням ВІЛ/СНІД.
Проте в Україні майже відсутній соціальний діалог з питань ВІЛ/СНІД на рівні національних, регіональних і галузевих тристоронніх консультацій, а також на рівні колективних переговорів. У законодавстві чітко не передбачено визнання ВІЛ/СНІД проблемою праці, яка може вирішуватися безпосередньо на робочих місцях, створення роботодавцями умов для продовження трудових відносин особами, що мають ВІЛ-інфекцію, забезпечення медичної допомоги, догляду й підтримки цих працівників, дотримання конфіденційності особистих відомостей стосовно ВІЛ-інфікованих при прийнятті на роботу і серед працюючих.
Зважаючи на надзвичайно високі темпи поширення ВІЛ-інфекції та можливі катастрофічні її наслідки для економіки України і для суспільства в цілому, визнаючи епідемію ВІЛ/СНІД важливою трудовою, соціальною та загальнодержавною проблемою, президія Федерації професійних спілок України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Узяти до відома інформацію заступника Голови ФПУ Колосюк Г.В. про роботу Федерації професійних спілок України щодо запобігання поширенню епідемії ВІЛ/СНІД у виробничому середовищі (додаток 1).
2. Федерації профспілок України:
2.1. Звернутися до Уряду та всеукраїнських об'єднань роботодавців про необхідність розроблення та затвердження Національної стратегії тристоронньої співпраці з питань запобігання поширенню ВІЛ/СНІД.
2.2. Забезпечити тісну співпрацю з організаціями роботодавців та Урядом, а також неурядовими ВІЛ-сервісними організаціями з метою розробки відповідних стратегій для оцінки та відповідного реагування на економічний вплив ВІЛ/СНІД на конкретне виробниче середовище та галузь.
3. Затвердити План практичних дій ФПУ щодо запобігання поширенню епідемії ВІЛ/СНІД у виробничому середовищі та зниження дискримінації працівників, які постраждали від неї (додаток 2).
4. Рекомендувати членським організаціям ФПУ:
4.1. Здійснити заходи щодо безумовної реалізації Плану практичних дій. Довести його до відома своїх організаційних ланок.
4.2. Розглянути на засіданнях виборних органів питання про посилення роботи щодо запобігання поширенню епідемії ВІЛ/СНІД у виробничому середовищі та дискримінації у зв'язку ВІЛ-статусом.
5. Інформувати членські організації через профспілкові ЗМІ про стан профілактики ВІЛ-інфекції/СНІД у виробничому середовищі. Посилити інформаційно-освітню роботу, спрямовану на протидію подальшому поширенню ВІЛ/СНІД.
6. Контроль за виконанням постанови покласти на заступника Голови ФПУ Колосюк Г.В.
Голова ФПУ О.В.Юркін
Додаток 1
до постанови президії ФПУ
15.02.2006 N П-25-33
ІНФОРМАЦІЯ
про роботу Федерації професійних спілок України щодо запобігання поширенню епідемії ВІЛ/СНІД у виробничому середовищі
Захворювання на СНІД набуло характеру епідемії у всьому світі. За останнє десятиріччя найбільш стрімке зростання епідемії серед країн Європейського континенту сталося в Україні.
За оцінками ВООЗ, в Україні на даний час 450 тис. осіб є ВІЛ-інфікованими. Підрахунки показують, що в середньому ВІЛ-інфекцією було уражено на початок 2005 року 1,2%, а на початок 2006 року - вже майже 1,4% населення України. В той же час офіційна статистика зареєструвала лише 87 тис. ВІЛ-інфікованих осіб. Приріст кількості зареєстрованих ВІЛ-інфікованих осіб становить в середньому 1 тис. 170 осіб щомісяця, щоденно помирає від СНІД 9 осіб. За прогнозами експертів, до 2014 року загальна кількість ВІЛ-інфікованих в Україні становитиме 820 тис. (3,5%). Кількість смертей, зумовлених СНІД, становитиме третину серед чоловіків віком 15 - 49 років і майже 60% усіх смертей жінок цієї вікової групи.
Існує реальна загроза значного зменшення чисельності населення України, в тому числі на 11,6% - кількості працездатних, економічно активних громадян. Одним із негативних наслідків епідемії стає зростання кількості дітей-сиріт. Уже зараз лише 80% ВІЛ-позитивних дітей живуть у власних сім'ях, а 20% перебувають на повному утриманні в державних закладах. Передбачається, що кількість повних сиріт внаслідок епідемії становитиме близько 42 тис. осіб, а дітей, що втратять одного із батьків, - до 170 тис. осіб.
Економічні втрати суспільства через епідемію ВІЛ/СНІД можуть скласти більш ніж 33,6 мільярда гривень. Втрати державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування через несплату податків і внесків до фондів соціального страхування досягне 418 млн. грн. Значно збільшаться видатки державного бюджету на охорону здоров'я, пов'язані із зростанням потреби в медичних послугах, і такі видатки сягнуть у 2014 році 630 млн. грн. Видатки у зв'язку з стійкою втратою працездатності становитимуть до 200 млн. грн., а на оплату тимчасової непрацездатності - до 12 млн. грн.
Епідемія ВІЛ-інфекції/СНІД призведе до значного збільшення підприємствами витрат, пов'язаних із професійним навчанням та перепідготовкою нових кадрів замість втрачених через хворобу, з видатками на тимчасову непрацездатність за час відсутності хворих працівників на роботі, з внесками до фондів соціального страхування.
Держава приділяє значну увагу розв'язанню цієї проблеми. Видано низку законодавчих актів щодо боротьби з поширенням ВІЛ-інфекції/СНІД в Україні, які створюють правове підґрунтя для запровадження ефективних заходів профілактики ВІЛ-інфекції, в тому числі у сфері суспільного виробництва. Однак українське законодавство не визначає ВІЛ/СНІД проблемою трудової сфери, яка повинна вирішуватись безпосередньо в трудових колективах.
Водночас сфера праці стала найбільш дійовою для безпосереднього впливу на розвиток епідемії. Заданими МОП, близько 80% усіх ВІЛ-інфікованих осіб у світі входять у найбільш економічно продуктивну категорію віком до 49 років, а в Україні кількість осіб, зайнятих економічною діяльністю, близько 15 млн., із них громадян репродуктивного віку - понад 60%, тобто тих, кому більше за все загрожує поширення епідемії ВІЛ/СНІД.
Захворювання стало трудовою проблемою і повинно розглядатися як будь-яке інше питання, пов'язане з умовами праці. Це важливо не лише тому, що дана проблема стосується кожного працівника, але й через те, по робоче середовище, як частина суспільства, відіграє свою роль у загальній боротьбі з хворобами та їх наслідками.
Перевагами проведення профспілками роботи в трудових колективах щодо запобігання поширенню епідемії ВІЛ/СНІД є низка факторів, таких як організованість і сталість колективів, можливість надавати консультації щодо прав і законодавчого захисту членів профспілок, контролю за виконанням заходів у сукупності з досвідом навчальної та пропагандистської роботи профактиву, а також наявність власних ЗМІ, що значно підвищують ефективність протидії поширенню ВІЛ/СНІД у саме у виробничому середовищі перед іншими формами й методами такої роботи.
Профспілки повинні проводити постійний соціальний діалог з роботодавцями, в результаті якого вносяться до колективних договорів відповідні заходи, що забезпечують захист від дискримінації при прийнятті на роботу рівні медичні й соціальні гарантії незалежно від ВІЛ-статусу працівника, відмову від попереднього скринінгу за ВІЛ-статусом, а також підтримку й заохочення добровільних і конфіденційних звернень працівників до відповідних лікувально-профілактичних закладів щодо тестування на ВІЛ.
Потрібно зазначити, що багаторічний власний досвід роботи щодо запобігання ВІЛ/СНІД на робочих місцях уже мають і членські організації ФПУ.
Так, Професійна спілка робітників морського транспорту України розробила й затвердила власну "Політику з профілактики ВІЛ/СНІД", домоглася включення в колективні договори питань щодо профілактики ВІЛ/СНІД. За допомогою міжнародних проектів підготовлено модераторів для проведення профспілкового навчання, проведено 12 семінарів. Розглянуто питання на засіданні Президії Центральної ради Профспілки. Систематично висвітлюється ця проблематика в ЗМІ, газеті "Моряк".

................
Перейти до повного тексту