- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ПРОФЕСІЙНА АСОЦІАЦІЯ РЕЄСТРАТОРІВ І ДЕПОЗИТАРІЇВ
Л И С Т
N 01-03/49 від 12.02.2001 |
Про внесення змін до системи реєстру при успадкуванні іменних цінних паперів державою
На Ваш запит від 10.01.2001 р. вих. N 1 про порядок внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів за наслідками переходу права власності на акції за правом спадкування до держави, відповідаємо наступне.
Відповідно до ст.ст.
524,
555 Цивільного кодексу України, у випадку відсутності спадкоємців за законом чи за заповітом, чи якщо жоден з спадкоємців не прийняв спадщини, або всі спадкоємці позбавлені заповідачем спадщини майно померлого за правом спадкоємства переходить до держави.
Згідно з ст.
34 Закону України
"Про нотаріат" від 02.09.93 р. (з наступними змінами та доповненнями) заходи, що вживаються по охороні спадкового майна, та видача свідоцтва про право на спадщину належать виключно до компетенції державних нотаріальних контор.
В ст.
65 Закону України
"Про нотаріат" зазначено, що охорона спадкового майна триває до прийняття спадщини всіма спадкоємцями, а якщо її не прийнято - до закінчення строку, встановленого цивільним законодавством України для прийняття спадщини. У випадку припинення охорони спадкового майна державний нотаріус за місцем відкриття спадщини попередньо повідомляє спадкоємців, а в разі переходу майна за правом спадкоємства до держави - відповідні фінансові органи.
Згідно з п.109 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 18.06.94 р.
N 18/5 (далі - Інструкція), при переході спадкового майна до держави свідоцтво про право на спадщину видається державним нотаріусом відповідному фінансовому органові за письмовою заявою керівника цього органу, оформленою у встановленому порядку.
Відповідно до ст.
6 Конституції України від 28.06.96 р. органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно з п.12 ст.
10 Закону України
"Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.90 р. проведення роботи, пов'язаної з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна, відноситься до функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій.
Таким чином, саме державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднання державних податкових інспекцій (далі - податкові органи) є відповідними фінансовими органами, які уповноважені здійснювати дії, направлені на оформлення та отримання документів, необхідних для переходу права власності за правом спадкування до держави.
................Перейти до повного тексту