1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Розпорядження


ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З РЕГУЛЮВАННЯ РИНКІВ
ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
30.12.2005 N 5237
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо здійснення діяльності кредитною спілкою через відокремлені підрозділи
З метою забезпечення єдиного методологічного підходу до здійснення діяльності кредитною спілкою через відокремлені підрозділи Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України
ПОСТАНОВИЛА:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо здійснення діяльності кредитною спілкою через відокремлені підрозділи (додаються).
2. Рекомендувати кредитним спілкам у разі здійснення діяльності через відокремлені підрозділи дотримуватися вимог Методичних рекомендацій щодо здійснення діяльності кредитною спілкою через відокремлені підрозділи.
Голова Комісії В.Суслов
Протокол засідання Комісії
від 30 грудня 2005 р. N 192
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження Державної
комісії з регулювання ринків
фінансових послуг України
30.12.2005 N 5237
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо здійснення діяльності кредитною спілкою через відокремлені підрозділи
Методичні рекомендації щодо здійснення діяльності кредитною спілкою через відокремлені підрозділи визначають рекомендований порядок застосування кредитною спілкою норм законодавства при здійсненні діяльності з надання фінансових послуг через відокремлені підрозділи.
1. Кредитна спілка має право здійснювати свою діяльність як через головний офіс (включаючи структурні підрозділи, що знаходяться за місцезнаходженням кредитної спілки і не мають статусу відокремленого підрозділу), так і через відокремлені підрозділи кредитної спілки, що знаходяться поза її місцезнаходженням.
2. Поняття та основи діяльності відокремлених підрозділів юридичної особи, які стосуються діяльності кредитних спілок, визначаються статтею 95 Цивільного кодексу України (далі - ЦК), частиною п'ятою статті 55, частиною другою статті 58 Господарського кодексу України (далі - ГК), статтею 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Відповідно до статті 95 ЦК філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. При цьому згідно зі статтею 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" філія виконує роботи або операції, надає послуги в єдиному замкнутому технологічному процесі з юридичною особою.
Філії (відділення) юридичної особи не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Частиною другою статті 7 Закону України "Про кредитні спілки" передбачено створення філій та відділень кредитної спілки. У частині другій статті 15 названого Закону зустрічається поняття "структурні підрозділи".
3. Норми про порядок утворення філій та відділень, їхні повноваження обов'язково зазначаються в статуті кредитної спілки (частина друга статті 7 Закону України "Про кредитні спілки").
Розробляючи текст статуту конкретної кредитної спілки, кредитним спілкам слід керуватися пунктом 31 Примірного статуту кредитної спілки, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг N 67 від 2 жовтня 2003 року.
При цьому у статуті рекомендується чітко встановлювати порядок утворення філій та відділень. Повноваження ж філій та відділень доцільно визначати в загальному вигляді, конкретизуючи їх через права та функції в Положенні про філію (відділення), що затверджується спостережною радою.
4. Законодавством чітко не визначається орган управління кредитної спілки, який має право приймати рішення про утворення філії (відділення). Згідно з частиною другою статті 15 Закону України "Про кредитні спілки" затвердження положення про структурні підрозділи кредитної спілки віднесено до компетенції спостережної ради.
Таким чином, рішення про створення відокремленого підрозділу кредитної спілки рекомендується приймати спостережній раді кредитної спілки із затвердженням Положення про філію (відділення).
5. При підготовці Положення про відокремлений структурний підрозділ (філію, відділення) кредитним спілкам слід керуватися пунктом 1.2 Переліку внутрішніх положень кредитної спілки, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг N 116 від 11 листопада 2003 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2003 року за N 1078/8399.
Положення про відокремлений структурний підрозділ (філію, відділення) кредитної спілки повинне містити:
1) організаційну структуру відокремленого структурного підрозділу;
2) повноваження, права та обов'язки відокремленого структурного підрозділу;
3) порядок організації роботи відокремленого структурного підрозділу;
4) порядок звітності та надання інформації про діяльність відокремленого структурного підрозділу до правління кредитної спілки;
5) інші питання, пов'язані з діяльністю відокремленого структурного підрозділу.
Зазначене положення затверджується кредитною спілкою для кожного відокремленого структурного підрозділу окремо, що не заважає кредитній спілці розробити для зручності типове положення про відокремлений структурний підрозділ (філію, відділення).
6. При створенні відокремленого структурного підрозділу кредитної спілки Держфінпослуг рекомендує вирішувати також ряд інших питань, пов'язаних із діяльністю такого підрозділу. До таких питань належать:
1) внесення змін до положення про фінансові послуги, у якому необхідно додати розділ про порядок надання фінансових послуг через відокремлений підрозділ;
2) внесення змін до положення про фінансове управління в частині моніторингу та фінансового управління в діяльності філії;
3) внесення змін до положення про документообіг у частині забезпечення обігу документів між головним офісом та відокремленим підрозділом, збереження документів, які використовуються в діяльності відокремленого підрозділу, збереження договорів про надання фінансових послуг, які укладаються через відокремлений підрозділ;
4) порядок прийняття рішення про надання/ненадання кредиту членам кредитної спілки через відокремлений підрозділ;
5) внесення змін до складу органів управління кредитної спілки - за необхідності введення до складу правління, кредитного комітету працівників відокремленого підрозділу;
6) порядок прийняття документів, наданих для прийняття/виключення з членів кредитної спілки осіб, які подали відповідні заяви до відокремленого підрозділу кредитної спілки;
7) внесення змін до штатного розпису кредитної спілки - відображення в штатному розписі запровадження нових посад працівників відокремленого підрозділу;
8) оформлення трудових відносин з працівниками, які будуть працювати у відокремленому підрозділі;
9) затвердження посадових інструкцій працівників відокремленого підрозділу кредитної спілки;

................
Перейти до повного тексту