- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про стан та перспективи досліджень актуальних проблем магнетизму технічних об'єктів
Заслухавши та обговоривши доповідь керівника Відділення магнетизму Інституту електродинаміки НАН України доктора технічних наук В.Ю. Розова "Про стан та перспективи досліджень актуальних проблем магнетизму технічних об'єктів", Президія НАН України відзначає, що зазначена робота була спрямована на дослідження просторово-часової структури тривимірних магнітних полів технічних об'єктів і розробку методів цілеспрямованого впливу на структуру таких полів та розв'язання проблем магнітного захисту автономних об'єктів, магнітної сумісності технічних засобів, застосування магнітних полів у технологічних процесах.
За 1993-2005 рр. у Відділенні магнетизму Інституту електродинаміки НАН України забезпечено збереження та розвиток унікальної експериментальної бази, нарощення кадрового потенціалу, і на цій основі розширено тематику наукових робіт та отримано принципово нові результати в галузі фундаментальних та прикладних досліджень.
На основі узагальнення теорії магнетизму різних класів технічних об'єктів (кораблів, космічних апаратів, електрообладнання тощо) набув подальшого розвитку науковий напрям - магнетизм технічних об'єктів, спрямований на вивчення сукупності магнітних властивостей технічних об'єктів і явищ, пов'язаних із взаємодією таких об'єктів і зовнішнього середовища через магнітне поле.
Розроблено теоретичні основи просторового гармонічного аналізу зовнішнього магнітного поля технічних об'єктів. Запропоновано метод інтегральних перетворень магнітних сигнатур технічних об'єктів та розроблено реалізуючі його магнітовимірювальні системи, що дозволяють забезпечити високу точність експериментального визначення просторових гармонік магнітного поля і проводити просторовий гармонічний аналіз у реальному масштабі часу.
Розвинуто теорію автоматичної компенсації зовнішнього магнітного поля технічних об'єктів та створено ефективні системи магнітного захисту кораблів і інших транспортних засобів, елементи високоякісних магнітних систем керування орбітальними космічними апаратами.
Розроблено наукові основи місцевого розмагнічування частин великогабаритних технічних об'єктів та промислову технологію розмагнічування зварювальних стиків на об'єктах, що дозволяє істотно поліпшити якість електрозварювання за рахунок виключення явища "магнітного дуття".
Встановлено можливість створення ефективних методів магнітодіагностики працездатності та залишкового ресурсу машин та конструкцій.
Запропоновано методи і засоби визначення та нормалізації біоактивних складових техногенних магнітних полів в приміщеннях, а також методи забезпечення магнітної сумісності електроенергетичного обладнання з іншими технічними засобами.
Завдяки одержаним науковим результатам здійснено та впроваджено в різних галузях (в суднобудуванні, космічній галузі, паливно-енергетичному комплексі, машинобудуванні, енергетиці, охороні здоров'я) ряд важливих та актуальних розробок, серед яких можна відзначити:
- комплекс магнітного захисту кораблів протимінної оборони (ЦКБ "Ленінська кузня", м. Київ);
- технологію визначення магнітних параметрів космічних апаратів для побудови магнітних систем їх керування, методичні рекомендації з проектування апаратури для забезпечення "магнітної чистоти" космічних апаратів (ДКБ "Південне", м. Дніпропетровськ);
- методи визначення магнітних параметрів об'єктів бронетехніки та концепцію побудови систем їх електромагнітного захисту (ХКБМ ім. Морозова, м. Харків);
- розмагнічувальні установки труб великого діаметра, що використовуються при ремонтних роботах на магістральних трубопроводах України, Росії, Казахстану;
- установку для технологічного контролю якості заливки короткозамкнених роторів асинхронних двигунів за параметрами їх зовнішнього магнітного поля (завод "Електроважмаш", м. Харків);
- методику визначення шкідливих для людини техногенних спотворень геомагнітного поля, що використовується в Харківському науково-дослідному інституті загальної та невідкладної хірургії та місцевій клінічній лікарні N 4.
За 1993-2005 рр. співробітниками відділення опубліковано 133 наукових праці, з них за кордоном - 26, причому у США, Канаді, Франції - 12, отримано 5 патентів, захищено 2 докторські та 5 кандидатських дисертацій, залучено до роботи 2 доктори технічних наук.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.02.04
N 73-р унікальний Магнітодинамічний комплекс відділення включено до Державного реєстру наукових об'єктів, що становлять національне надбання.
Разом з тим Президія НАН України відзначає, що організація досліджень з проблем магнетизму технічних об'єктів, у тому числі з таких пріоритетних напрямів, як магнетизм космічних апаратів, магнітодіагностика працездатності та залишкового ресурсу машин та механізмів, потребує істотного розвитку.
................Перейти до повного тексту