1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
12.10.2005 N 209
Про діяльність Західного наукового центру НАН України та Міносвіти і науки України
Заслухавши та обговоривши доповідь голови Західного наукового центру НАН України та МОН України академіка НАН України М.І. Долішнього, Президія НАН України відзначає, що центр проводить значний обсяг робіт, спрямованих на зміцнення наукового потенціалу західних областей України та його ефективного залучення до вирішення актуальних проблем соціально-економічного, технологічного та культурного розвитку регіону. При цьому він досить плідно співпрацює з місцевими органами державної влади, активно використовуючи для цього Науково-координаційні ради, які створені в шести областях Західного регіону України і очолюються відомими науковцями.
Так, на замовлення відповідних обласних держадміністрацій розроблено "Програму розвитку Львівщини до 2015 року" та "Програму соціально-економічного розвитку гірських районів Львівської області", "Концепцію сталого розвитку Закарпаття", "Програму використання та охорони природно-ресурсного потенціалу Волині", "Програму розвитку паливно-енергетичного комплексу регіону" та інші матеріали щодо визначення подальшої перспективи розвитку регіону. На замовлення Закарпатської обласної державної адміністрації завершується розробка "Стратегії соціально-економічного розвитку Закарпаття на період до 2015 року".
На засіданнях бюро ради центру розглянуто актуальні для регіону питання: перспективи комплексного виробництва калійних добрив (Стебник, Калуш), стан вугільної галузі (Червоноград), проблеми водопостачання Львова, екологічний стан Борислава.
Центр виступив з рядом важливих ініціатив, зокрема, розробки державної програми розвитку транскордонного співробітництва та її складової - програми сталого розвитку Українських Карпат в рамках Карпатської конвенції. Також за ініціативою центру укладені та успішно виконуються угоди про його співпрацю з Донецьким та Кримським науковими центрами НАН України та МОН України за участю відповідних рад ректорів вузів. Укладено угоду між центром та обласними держадміністраціями регіону про організаційні та соціально-економічні засади розвитку співпраці областей в галузях господарчого комплексу Західного регіону України на основі використання сучасних досягнень науки і техніки, взаємовигідної кооперації. Створено на громадських засадах Інститут соціогуманітарних проблем людини та Інститут транскордонного співробітництва та європейської інтеграції при активній участі органів державної влади та самоврядування Львівщини. Розроблено та створено інформаційну систему аналізу наукового потенціалу регіону.
Інтегруючи зусилля академічної, освітянської та відомчої науки, центр здійснює координацію науково-дослідних робіт шляхом створення науково-освітньо-виробничих комплексів, філій кафедр вищих навчальних закладів при академічних установах. Ефективно зарекомендував себе науково-освітянсько-виробничий комплекс "Економосвіта". Зараз проводиться робота зі створення науково-освітянських виробничих комплексів "Математика", "Геологія" тощо.
При центрі за погодженням з Львівською обласною держадміністрацією створено Львівський обласний центр роботи з науковою молоддю. За поданням центру встановлено 30 іменних премій голови Львівської обласної держадміністрації та голови облради для відомих науковців та 150 іменних премій для молодих учених, які виплачуються щорічно починаючи з 2000 р.
Центром здійснюється значна інформаційно-просвітницька діяльність. Проведено, зокрема, низку загальноукраїнських та міжнародних наукових форумів. Серед них наукові та науково-практичні конференції "Стратегія пріоритетного розвитку регіонів в системі економічної політики України", "Захист від корозії і моніторинг залишкового ресурсу промислових будівель, споруд та інженерних мереж". Уже завершено організаційну роботу щодо проведення Міжнародної науково-практичної конференції "Регіональна політика в Україні: сучасні форми та методи реалізації", яка відбудеться у Львові наприкінці жовтня ц.р.
Центр - єдиний з регіональних наукових центрів НАН України та МОН України, що регулярно видає часопис "Бюлетень Західного наукового центру", який інформує науково-освітянську громадськість регіону про результати його діяльності та плани на перспективний період.
Водночас результативність діяльності центру суттєво знижується через відсутність на регіональному рівні належного економічного механізму взаємодії органів державної влади та науки при вирішенні актуальних регіональних проблем, що вимагає розробки і прийняття відповідної правової бази.
Центр ще має знайти своє місце у забезпеченні розвитку інноваційної діяльності у регіоні, зокрема, створенні та ефективному функціонуванні відповідної інноваційної інфраструктури, що базується на перспективних досягненнях вітчизняної науки.
Дальшого розвитку і удосконалення вимагають інтеграційні процеси освіти і науки в регіоні, слід активніше залучати науковий потенціал до інноваційно-технологічного розвитку регіону.
Більш пильної уваги вимагає виконання спільного наказу МОН України, НАН України і ВАК України "Про порядок створення спеціалізованих вчених рад" від 11.03.04 N 195/75/143 щодо оптимізації мережі спеціалізованих вчених рад у вищих навчальних закладах та наукових установах регіону, а також підвищення наукового рівня фахових видань.
Вищезазначені питання є характерними й актуальними для всіх регіональних центрів НАН України та МОН України.
Президія НАН України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Схвалити діяльність Західного наукового центру НАН України та МОН України щодо широкого застосування програмно-цільових підходів до вирішення актуальних для регіону проблем, забезпечення інтеграційних процесів між наукою і освітою, роботи з науковою молоддю, зміцнення ділових зв'язків з місцевими органами державної влади.
2. Затвердити такі пріоритетні напрями діяльності центру на найближчу перспективу:
- розробка та моніторинг програм і стратегій соціально-економічного розвитку областей Західного регіону України, системи управління та екологічного регулювання розвитку регіону, транскордонне співробітництво та європейська інтеграція;
- раціональне використання та охорона природних ресурсів Карпат відповідно до Карпатської конвенції 2003 р., басейнів рік Дністер, Західний Буг, Тиса, ощадне лісокористування та лісовідтворення;
- підвищення нафто- та газовіддачі пластів на родовищах Прикарпаття;
- ресурсоощадне, екологічно чисте технологічне забезпечення головних галузей господарчого комплексу регіону - енергетики, приладо- та машинобудування;
- технологічне забезпечення зміцнення конструкційних матеріалів та антикорозійного захисту трубопроводів;
- створення ефективної системи інформатизації регіону;
- збереження та відтворення народних промислів, ремесел, мистецьких пам'яток.
3. Голові Західного наукового центру НАН України та МОН України академіку НАН України М.І. Долішньому:
- вжити необхідних заходів щодо практичної реалізації укладеної Угоди між центром та обласними держадміністраціями регіону про організаційні та соціально-економічні засади розвитку співпраці областей в галузях господарчого комплексу Західного регіону України на основі використання сучасних досягнень науки і техніки, взаємовигідної кооперації;

................
Перейти до повного тексту