- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про наукові засади розробки концепції ізоляції радіоактивних відходів у надрах
Заслухавши та обговоривши доповідь академіка НАН України В.М. Шестопалова "Про наукові засади розробки концепції ізоляції радіоактивних відходів у надрах", Президія НАН України відзначає, що проблема ізоляції високоактивних і довгоіснуючих радіоактивних відходів (ВАВ і ДРВ) у надрах є винятково актуальною для українського суспільства. Вирішення цієї проблеми шляхом розробки і реалізації відповідної Державної цільової програми дозволить досягти важливих економічних, соціальних, екологічних і наукових результатів, а саме:
- забезпечити стійкий розвиток ядерної енергетики;
- підвищити рівень національної безпеки (зменшити радіаційні наслідки природних катастроф, техногенних аварій, терористичних актів, військових дій);
- зменшити економічний тягар на прийдешні покоління;
- підвищити радіаційну безпеку енергоблоків АЕС;
- створити передумови для перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему;
- зменшити соціально-психологічну напругу в суспільстві, пов'язану з невирішеністю ряду чорнобильських проблем.
Міжнародний досвід свідчить, що роботи з вибору майданчика для розміщення геологічного сховища, обґрунтування безпеки його конструкції, проектування і будівництва є складними і довготривалими (20-30 років), крім того для створення геологічного сховища необхідні скоординовані зусилля багатьох різнопрофільних організацій, що підпорядковуються декільком відомствам. Тому прийняття окремої державної цільової програми з вирішення проблеми ізоляції високоактивних і довгоіснуючих радіоактивних відходів є вкрай необхідним для активізації всього комплексу робіт. Для цього відповідно до вимог національного законодавства необхідно попередньо розробити і затвердити в Кабінеті Міністрів України Концепцію зазначеної державної цільової програми.
В Україні науково-дослідні роботи з проблеми ізоляції ВАВ і ДРВ в геологічному сховищі періодично проводяться з 1993 р. Зараз ці роботи виконуються в межах реалізації заходів Комплексної програми поводження з радіоактивними відходами, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.02
N 2015.
В її рамках фахівцями НАН, МНС і Держкомприродресурсів України проведено скринінг території України з метою оцінки геологічних формацій, що є потенційно придатними для розміщення геологічного сховища; виконано структурне районування території Чорнобильської зони відчуження та Коростенського плутону з метою виявлення перспективних ділянок; розпочато рекогносцирувальні роботи з комплексного геофізичного, геологічного, гідрогеологічного і геодинамічного вивчення перспективних ділянок.
................Перейти до повного тексту