1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ПРОФЕСІЙНА АСОЦІАЦІЯ РЕЄСТРАТОРІВ І ДЕПОЗИТАРІЇВ
Л И С Т
N 01-03/383 від 14.11.2001
Про управління рахунком в цінних паперах
На Ваш запит про деякі питання, пов'язані з управлінням рахунком в цінних паперах, відповідаємо наступне.
З запиту випливає, що юридичній особі - нерезиденту (надалі - Нерезидент) в системі депозитарного обліку зберігачем був відкритий рахунок в цінних паперах.
При цьому керуючим рахунком був призначений торговець цінними паперами (надалі - Торговець), яким були визначені розпорядники рахунку.
Після цього до зберігача звернулась фізична особа (надалі - Довірена особа) з вимогою припинити виконання всіх депозитарних операцій на рахунку в цінних паперах Нерезидента, надавши при цьому зберігачу легалізовану генеральну довіреність, видану Нерезидентом двом фізичним особам для здійснення цими особами спільного представництва.
Проаналізувавши вказану ситуацію у відповідності з вимогами чинного законодавства України, вважаємо за необхідне зазначити наступне.
1. Відповідно до п.3.3 Положення для обслуговування обігу цінних паперів на рахунках у цінних паперах депозитарні установи здійснюють адміністративні, облікові та інформаційні операції.
Аналіз пунктів 3.3.1, 3.3.2, 3.3.3 Положення, якими визначається зміст вищевказаних операцій, дає підстави для висновку, що операція "припинення виконання всіх депозитарних операцій по рахунку в цінних паперах" за змістом підпадає під облікову операцію, наслідком якої є встановлення обмежень щодо обігу цінних паперів на рахунку, що передбачає неможливість до настання певної події чи дати відчуження цінних паперів.
Встановлення інших обмежень щодо повноважень по управлінню рахунком Положенням не передбачено.
Проте, п.п.5.8-5.8.3 Положення передбачають механізм відміни таких повноважень шляхом зміни в анкеті рахунку інформації про осіб, за розпорядженням яких проводяться депозитарні операції.
Згідно з вимогами пункту 5.11.4 Положення облікова операція щодо обмеження в обігу цінних паперів може бути наслідком розпоряджень щодо:
застави цінних паперів;
виставлення цінних паперів на торги через фондові біржі, торговельно-інформаційні системи та інші організаційно оформлені засоби ринку цінних паперів;
позики цінними паперами;
виконання угод купівлі із зобов'язанням зворотного продажу (операцій "репо");
виконання угод, гарантованих цінними паперами;
здійснення операцій емітента щодо випущених ним цінних паперів;
виконання безумовної операції з цінними паперами;
інших обмежень в обігу, передбачених чинним законодавством.
Виходячи з вищезазначеного, вважаємо, що наявність декількох чинних довіреностей, згідно з якими різні особи мають однорідні повноваження, не може бути підставою для проведення як облікової операції по обмеженню в обігу цінних паперів.
2. Відповідно до п.5.10 Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.98 р. N 61 (надалі - Положення), обслуговування операцій з цінними паперами здійснюється за розпорядженням власника (депонента) або керуючого його рахунком та/або внаслідок виконання безумовної операції з цінними паперами у відповідності з чинним законодавством на підставі відповідних наданих (пред'явлених згідно з п.5.3 цього Положення) документів, що підтверджують правомірність здійснення цих операцій.
Аналіз абзацу 3 п.1.2 Положення дає підстави стверджувати, що вимога Довіреної особи про припинення виконання всіх депозитарних операцій по рахунку у цінних паперів Нерезидента за підставою її проведення (наявність довіреності на здійснення Довіреною особою дій щодо цінних паперів Нерезидента) не підпадає під безумовну операцію з управління рахунком у цінних паперах.

................
Перейти до повного тексту