- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Положення
ПРЕЗИДІЯ РАДИ ФЕДЕРАЦІЇ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Президії Ради ФПУ
15.11.2000 N П-30-7
ПРИМІРНЕ ПОЛОЖЕННЯ
про первинну профспілкову організацію - організаційну ланку членської організації Федерації профспілок України
1. Загальні положення
1.1. Первинна профспілкова організація є добровільним об'єднанням членів профспілки за місцем роботи або навчання, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності і видів господарювання чи у фізичної особи, яка використовує найману працю, або навчаються в одному навчальному закладі (далі - на підприємстві, в установі, організації). Первинна профспілкова організація може утворюватися також членами профспілки, які не перебувають у трудових відносинах, а забезпечують себе роботою самостійно.
1.2. Первинна профспілкова організація створюється відповідно до статуту профспілки при наявності не менше 3 осіб, які виявили бажання утворити первинну профспілкову організацію.
1.3. Рішення про створення первинної профспілкової організації приймається зборами (конференцією) членів профспілки або осіб, які бажають утворити організацію. Одночасно приймається рішення про входження до певної профспілки.
Про прийняте рішення повідомляється виборному органу відповідної територіальної організації профспілки, а там, де її немає - центральному органу профспілки.
1.4. Рішення про включення первинної профспілкової організації до складу профспілки приймається виборним органом відповідної територіальної організації профспілки, а там, де її немає - центральним органом профспілки, уповноваженим її статутом, у місячний термін після надходження документів.
Одночасно з прийняттям рішення про входження первинної організації до складу профспілки приймається рішення про її включення до переліку організаційних ланок профспілки, а також до складу територіальної організації профспілки (при наявності такої організації).
Первинній профспілковій організації видається копія рішення або витяг з нього про її належність до профспілки.
1.5. Первинна профспілкова організація повідомляє про свою належність до певної профспілки відповідний територіальний орган юстиції. Повідомлення про належність до профспілки первинна профспілкова організація надсилає також роботодавцю із зазначенням персонального складу об'єднуваних нею працівників.
1.7. Первинна профспілкова організація:
1.7.1. Незалежна у своїй діяльності від роботодавців, органів державної влади й місцевого самоврядування, політичних партій, інших громадських організацій, їм не підзвітна та не підконтрольна;
1.7.2. Будує відносини з роботодавцями, органами державної влади й місцевого самоврядування, політичними партіями, іншими громадськими організаціями на основі принципів соціального партнерства, самостійності, взаєморозуміння, дотримання норм законодавства та договорів.
1.8. Первинна профспілкова організація самостійно організовує свою роботу, з метою представництва й захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки визначає напрями своєї діяльності, виходячи з повноважень, передбачених законодавством України, статутних завдань профспілки, рішень вищих за підпорядкуванням профспілкових органів.
У питаннях колективних інтересів первинна профспілкова організація здійснює представництво та захист інтересів працівників підприємства, установи, організації незалежно від їх членства в профспілці.
У питаннях індивідуальних прав та інтересів своїх членів профспілки первинна профспілкова організація здійснює представництво й захист у порядку, передбаченому законодавством і статутом профспілки.
1.9. У первинній профспілковій організації за рішенням профспілкового комітету можуть створюватися цехові (у структурних підрозділах підприємства, установи, організації) профспілкові організації, профспілкові групи тощо. їх функції та повноваження, якщо вони не передбачаються статутом профспілки, затверджуються профспілковим комітетом.
1.10. У межах повноважень, визначених статутом, центральний,орган профспілки затверджує Положення про первинну профспілкову організацію як організаційну ланку профспілки.
2. Органи первинної профспілкової організації
2.1. Найвищим органом первинної профспілкової організації є профспілкові збори (конференція), періодичність проведення яких встановлюється статутом профспілки, але не рідше одного разу на рік. Про дату, місце проведення зборів (конференції) та порядок денний члени профспілки сповіщаються не пізніш як за 10 днів до встановленого терміну, якщо інше не передбачено статутом профспілки.
2.2. Профспілкові збори (конференція) скликаються профспілковим комітетом (профорганізатором) за своєю ініціативою чи на вимогу більш як третини членів профспілки, які перебувають на обліку в первинній профспілковій організації, або за пропозицією вищого за рівнем органу профспілки.
2.3. Норма представництва та порядок обрання делегатів на профспілкову конференцію визначаються профспілковим комітетом відповідно до норм статуту профспілки.
2.4. Профспілкові збори вважаються правомочними, якщо в їх роботі бере участь більш як половина членів профспілки, об'єднуваних первинною організацією.
Профспілкова конференція вважається правомочною, якщо в її роботі беруть участь не менше 2/3 делегатів при умові, що інше не передбачено статутом профспілки.
2.5. Рішення профспілкових зборів (конференції) приймаються більшістю голосів членів профспілки, делегатів конференції, присутніх на зборах (конференції), при наявності кворуму, а з окремих питань, визначених статутом профспілки, - не менш як 2/3 голосів членів профспілки, делегатів конференції.
Форму голосування (відкрите, таємне) визначають збори (конференція).
2.6. Звітно-виборні збори (конференція) проводяться з періодичністю, визначеною статутом профспілки.
У терміни, встановлені первинною профспілковою організацією або вищим керівним профспілковим органом, можуть проводитись звітні збори (конференції).
2.7. На профспілкових зборах (конференціях) для ведення поточної роботи обираються:
2.7.1. У профспілковій групі - профгрупорг, його заступник (заступники);
2.7.2. У цеховій профспілковій організації - цеховий комітет (профбюро);
2.7.3. У первинній профспілковій організації - профспілковий комітет і ревізійна комісія;
2.7.4. У нечисленних первинних профспілкових організаціях, де не створюються виборні органи, - профспілковий організатор або інший профспілковий представник (довірена особа), який діє в межах прав, наданих йому Законом України
"Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" та статутом профспілки,
2.8. Терміни повноважень профгрупорга, профорганізатора, профспілкового представника (довіреної особи), цехового комітету (профбюро), профспілкового комітету визначаються відповідно до норм статуту профспілки профспілковими зборами (конференцією).
2.9. Відповідно до статуту профспілки голова профкому, його заступники можуть обиратися профспілковими зборами (конференцією) або профспілковим комітетом. Якщо статутом профспілки порядку обрання керівників виборних органів не визначено, то рішення з цього питання приймають профспілкові збори (конференція).
2.10. Дострокові вибори профкому, голови профкому, його заступників, профорганізатора, профспілкового представника (довіреної особи) проводяться відповідно до підстав і порядку, визначених статутом профспілки.
2.11. Профспілкові збори (конференція):
2.11.1. Визначають пріоритетні напрями діяльності первинної профспілкової організації;
2.11.2. Приймають рішення про прийняття до профспілки нових членів та виключення з неї, якщо цих повноважень не передано цеховій профспілковій організації, профспілковій групі, профспілковому комітету;
2.11.3. Заслуховують і обговорюють звіти профспілкового комітету, профорганізатора, профспілкового представника (довіреної особи) і дають оцінку їхній роботі, звіти ревізійної комісії;
2.11.4. Обирають профспілковий комітет, профорганізатора, профспілкового представника (довірену особу);
2.11.5. Обирають ревізійну комісію;
2.11.6. Обирають делегатів на конференцію (з'їзд) вищої за статусом організації профспілки згідно з нормами представництва та порядком, затвердженими відповідним профспілковим органом;
2.11.7. Обирають (делегують) представників до вищого профспілкового органу, якщо статутом профспілки передбачено формування його за принципом прямого делегування;
2.11.8. Розглядають і затверджують бюджет первинної профспілкової організації;
2.11.9. Заслуховують звіти роботодавця, профспілкового комітету про виконання колективного договору, дотримання законодавства;
2.11.10. Приймають рішення про входження до певної профспілки, про і припинення діяльності, ліквідацію первинної профспілкової організації;
2.11.11. Розглядають інші питання діяльності первинної профспілкової організації;
2.11.12. Можуть делегувати окремі свої повноваження профспілковому комітетові, цеховим профспілковим організаціям, профгрупам.
2.12. У період між профспілковими зборами (конференціями) первинна профспілкова організація здійснює свої повноваження через обраний нею орган - профспілковий комітет (профком), а в організаціях, де не створюються виборні органи, - профорганізатора або профспілкового представника (довірену особу).
2.13. Засідання профкому, якщо інше не передбачено статутом профспілки, проводяться в міру необхідності, але не рідше як один раз на квартал. Засідання вважається правомочним, якщо в ньому бере участь більше половини членів профкому.
2.14. Рішення профкому вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини членів профкому, присутніх на засіданні, при наявності кворуму.
2.15. Керівник підприємства, установи, організації (роботодавець) не може обиратись до складу профкому первинної профспілкової організації.
2.16. Для здійснення представництва й захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки профком:
2.16.1. Здійснює представництво й захист трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників у відносинах з роботодавцями, органами влади, місцевого самоврядування, в суді;
2.16.2. Організовує ведення колективних переговорів, укладає колективний договір і контролює його виконання.
З цією метою:
- збирає та узагальнює пропозиції членів профспілки, бере участь у підготовці проекту колективного договору або самостійно готує його, організовує обговорення проекту в усіх підрозділах підприємства, установи, організації;
- разом з роботодавцем на рівноправній основі створює комісію для ведення колективних переговорів, при необхідності - узгоджувальну комісію для врегулювання розбіжностей у ході переговорів, надає експертну, консультативну та іншу допомогу своїм представникам на переговорах;
- при наявності на підприємстві, в установі, організації інших профспілок бере участь у створенні спільного представницького органу профспілок пропорційно до кількості членів профспілок, яких вони об'єднують, для ведення переговорів і розробки проекту колективного договору;
- спільно з роботодавцем організовує проведення зборів (конференції) працівників підприємства, установи, організації для схвалення проекту колективного договору, за дорученням зборів (конференції) укладає колективний договір і здійснює контроль за його виконанням;
- звітує про виконання колективного договору на зборах (конференції) працівників підприємства, установи, організації;
- при порушенні роботодавцем умов колективного договору надсилає йому подання про усунення порушень. У разі відмови в усуненні цих порушень або недосягнення згоди у зазначений термін оскаржує неправомірні дії або бездіяльність посадових осіб до суду;
2.16.3. Разом з роботодавцем вирішує питання про запровадження, перегляд чи зміну норм праці;
2.16.4. Приймає рішення про вимогу до роботодавця розірвати трудовий договір (контракт) з керівником підприємства, установи, організації, якщо він порушує законодавство про працю, про охорону праці, ухиляється від участі в переговорах щодо укладання або зміни колективного договору, не виконує зобов'язань за колективним договором;
2.16.5. Дає згоду або не погоджується на розірвання трудового договору з працівником з ініціативи роботодавця у випадках і порядку, передбачених законодавством;
2.16.6. Бере участь у розробці заходів щодо попередження безробіття серед працівників підприємства, установи, організації, стимулювання створення нових робочих місць, професійної підготовки, перепідготовки й підвищення кваліфікації працівників; здійснює контроль за своєчасним наданням роботодавцем інформації про ліквідацію, реорганізацію підприємства, зміну форми власності або часткове призупинення виробництва, що тягнуть за собою скорочення чисельності або штату працівників, погіршення умов праці; проводить консультації з роботодавцем щодо вжиття заходів для запобігання звільненням чи зведення їх кількості до мінімуму або пом'якшенню несприятливих наслідків будь-якого звільнення; вносить пропозиції відповідним органам про перенесення термінів або тимчасове припинення чи відміну заходів, пов'язаних з вивільненням працівників;
2.16.7. Спільно з роботодавцем вирішує питання робочого часу і часу відпочинку, зокрема, погоджує графіки змінності та надання відпусток, запровадження підсумкового обліку робочого часу, дає дозвіл на проведення надурочних робіт, робіт у святкові та вихідні дні;
2.16.8. Спільно з роботодавцем вирішує питання соціального розвитку підприємства, поліпшення умов праці, матеріально-побутового, медичного обслуговування працівників; бере участь у вирішенні соціально-економічних питань, визначенні й затвердженні переліку та порядку надання працівникам соціальних пільг;
2.16.10. Бере участь у розробці правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства, установи, організації;
2.16.11. Бере участь у вирішенні питань оплати праці працівників підприємства, установи, організації: форм і системи оплати праці, розцінок, тарифних сіток, схем посадових окладів, умов запровадження та розмірів доплат, премій, винагород, інших заохочувальних, компенсаційних виплат;
................Перейти до повного тексту