- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ПРОФЕСІЙНА АСОЦІАЦІЯ РЕЄСТРАТОРІВ І ДЕПОЗИТАРІЇВ
Л И С Т
N 01-03/313 від 14.09.2001
Про застосування факсимільного підпису
На Ваш запит про законодавче врегулювання порядку застосування факсимільного підпису на договорах купівлі-продажу чи інших договорах відповідаємо наступне.
На сьогодні чинне законодавство України не містить поняття "факсимільний підпис" і, відповідно, не встановлює порядок застосування та використання факсимільного підпису на цивільно-правових угодах чи на будь-яких інших документах. Про прийняття державними органами роз'яснень щодо застосування факсимільного підпису Професійній асоціації реєстраторів і депозитаріїв також невідомо.
ЦК та іншими законодавчими актами прямо не встановлений спосіб та порядок проставлення підписів на цивільно-правових угодах.
При цьом
у в ст. 44 ЦК зазначено, що якщо громадянин внаслідок фізичної вади, хвороби або з будь-яких інших причин не може власноручно підписатися, то за його дорученням угоду може підписати інший громадянин.
До того ж в ч. 3 ст.
45 Закону України
"Про нотаріат" від 02.09.93 р. передбачено, що якщо громадянин внаслідок фізичної вади, хвороби або з інших поважних причин не може власноручно підписати угоду, заяву чи інший документ, за його дорученням і в його присутності та в присутності нотаріуса або іншої посадової особи, яка вчиняє нотаріальні дії, угоду, заяву чи інший документ може підписати інший громадянин.
Аналіз вищевказаних норм законів дає підстави стверджувати, що підпис на цивільно-правових угодах повинен проставлятись сторонами угоди чи їх уповноваженими особами власноручно.
Президент ПАРД О.Кий
Перейти до повного тексту