- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Національна ідея, її роль і місце у суспільно-політичному розвиткові України
Заслухавши та обговоривши доповідь директора Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України академіка НАН України М.В.Поповича, Президія НАН України відзначає, що суспільно-політичні, ідейні та культурні процеси, що відбуваються в новітній період в Україні, вимагають активної реалізації теоретичних, науково-методичних, інформаційно-аналітичних та суспільно-просвітницьких функцій науки в утвердженні сучасного розуміння української національної ідеї як визначального чинника інтеграції українського суспільства, її пропаганди через освітньо-виховну та інформаційну сферу.
На всіх етапах розвитку українська національна ідея була і залишається сукупністю теоретичних уявлень, політичних і культурних установок та зрозумілих широким верствам народу патріотичних гасел, спрямованих на вирішення кардинальних проблем самоствердження, поступального розвитку і розквіту української нації як окремого, самостійного й самобутнього суб'єкта європейського і світового історичного, суспільно-політичного і культурного процесу, утвердження і найбільш повне та гармонійне задоволення соціально-економічних, політичних та духовно-культурних інтересів народу України. Невпинно розвиваючись, динамічно змінюючись, національна ідея відображає головні проблеми епохи, визначальні запити суспільства, втілюється як у теоретичних уявленнях, політичних програмах і документах, так і в ідеалах і устремліннях широких верств населення. На сучасному етапі суспільно-політичного розвитку України національна ідея набуває форми суспільного проекту загальнонаціонального масштабу, невід'ємною частиною якого є певне уявлення про об'єктивне становище нації, її цінності і проблеми, а також про загальнонаціональні інтереси і цілі та способи їх досягнення.
Як феномен політичної думки і суспільної свідомості національна ідея потребує невпинного теоретичного осмислення, розвитку, оновлення.
У Національній академії наук України комплексні дослідження української національної ідеї здійснюється інститутами історії України, філософії ім. Г.С.Сковороди, політичних і етнонаціональних досліджень, українознавства ім. І.Крип'якевича, мовознавства ім. О.О.Потебні, української мови, народознавства, літератури ім. Т.Г.Шевченка, мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України, Центрі гуманітарної освіти НАН України.
Протягом останніх років видано близько 30 монографій, присвячених становленню української національної ідеї. Серед них фундаментальні праці "Українська ідея: історичний нарис" (В.Ф.Солдатенко, В.П.Крижанівський), "Філософія національної ідеї" (О.С.Забужко), "Національний розвій України" (Ю.І.Римаренко), "Теорії нації та націоналізму" (Г.В.Касьянов), "Українська національна ідея: реалії і перспективи розвитку", "Про національну ідею, національні меншини, міграції" (член-кореспондент НАН України В.Б.Євтух).
У 2004 р. Інститутом філософії імені Г.С.Сковороди спільно з іншими установами Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України підготовлено і направлено Кабінету Міністрів України та Міністерству освіти і науки України розгорнуті концептуальні пропозиції щодо сучасного розуміння національної ідеї.
Сучасний світовий розвиток, процеси глобалізації, інформаційної революції, мультикультуралізму, інтереси захисту національних інтересів, формування відповідної їм геополітики, регіональної, мовної, культурної і інформаційної політики, етнополітики держави висувають перед фундаментальною наукою завдання більш глибокого і всебічного міждисциплінарного аналізу всього комплексу проблем, пов'язаних з функціонуванням української національної ідеї, її розвитком та пропагандою.
Президія НАН України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доповідь академіка НАН України М.В.Поповича "Національна ідея, її роль і місце у суспільно-політичному розвиткові України" взяти до відома.
2. Вважати дослідження проблем сучасного осмислення і утвердження національної ідеї як провідного чинника зміцнення української державності, розвитку громадянського суспільства, піднесення гуманістичних ідеалів українства, духовно-культурних засад поступу України, інтеграції її до європейської спільноти пріоритетним напрямом досліджень установ Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України.
................Перейти до повного тексту