1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ПРОФЕСІЙНА АСОЦІАЦІЯ РЕЄСТРАТОРІВ І ДЕПОЗИТАРІЇВ
Л И С Т
N 01-03/296 від 06.09.2001
Про деякі питання контролю за реєстрацією учасників загальних зборів
На Ваш запит про порядок проведення контролю за реєстрацією учасників загальних зборів акціонерного товариства представниками акціонерів, які володіють у сукупності більш ніж 10 % голосів, та про обсяг повноважень цих представників відповідаємо наступне.
Звертаємо Вашу увагу на те, що Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв не має права надавати роз'яснень з питань застосування чинного законодавства України, а має право надавати консультації з цих питань.
По суті запиту повідомляємо наступне.
Відповідно до частини 4 ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" від 19.09.91 р. (надалі - Закон) акціонери, які володіють у сукупності більш ніж 10 відсотками голосів, та/або Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (надалі - Комісія) можуть призначити своїх представників для контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах, про що вони до початку реєстрації письмово повідомляють виконавчий орган товариства.
Будь-яких інших положень щодо порядку здійснення такого контролю та обсягу повноважень осіб при його здійсненні Закон та інші чинні законодавчі акти не містять.
В свою чергу, Положення про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах акціонерних товариств (надалі - Положення), затверджене рішенням Комісії від 23.12.98 р. N 199, визначає лише порядок здійснення контролю за реєстрацією та обсяг повноважень представників, призначених Комісією.
Офіційних роз'яснень щодо порядку здійснення контролю за реєстрацією для участі у загальних зборах та повноважень представників акціонерів при його здійсненні Комісією не приймалось.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону, крім обов'язкових (визначених окремими статтями Закону) положень, до установчих документів господарських товариств можуть бути включені інші умови, що не суперечать законодавству України.
Згідно з п. "ж" ч. 5 ст. 41 Закону до компетенції загальних зборів акціонерного товариства відноситься затвердження правил процедури та внутрішніх документів товариства.
Виходячи з вказаного, вважаємо, що вищезазначені питання можуть бути врегульовані установчими документами акціонерного товариства чи відповідним внутрішнім положенням, затвердженим загальними зборами.
Приймаючи до уваги те, що згідно з ч. 4 ст. 46 Закону статутом акціонерного товариства або за рішенням загальних зборів на раду акціонерного товариства (спостережну раду) може бути покладено виконання окремих функцій, які належать до компетенції загальних зборів, та те, що повноваження, визначене пунктом "ж" ч. 5 ст. 41 Закону, не відноситься до виключної компетенції загальних зборів, затвердження правил процедури та внутрішніх документів товариства може бути делеговане раді акціонерного товариства (спостережній раді).
При цьому встановлені установчими документами чи внутрішніми положеннями акціонерного товариства правила не можуть суперечити вимогам, визначеним чинним законодавством України.
На жаль, частина 4 ст. 41 Закону не надає можливості визначити коло конкретних повноважень представників акціонерів при здійсненні ними контролю за реєстрацією для участі у загальних зборах. Тому для уникнення можливих конфліктів конкретні повноваження представників акціонерів також бажано врегулювати в установчих чи внутрішніх документах акціонерного товариства.
Що стосується питання доступу представників акціонерів до інформації з системи реєстру при здійсненні ними контролю за реєстрацією для участі в загальних зборах, то вважаємо за необхідне зазначити наступне.

................
Перейти до повного тексту