1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ПРОФЕСІЙНА АСОЦІАЦІЯ РЕЄСТРАТОРІВ І ДЕПОЗИТАРІЇВ
Л И С Т
N 01-03/295 від 28.08.2002
Про реєстрацію учасників загальних зборів ВАТ
На Ваш запит про можливість реєстрації на загальних зборах акціонерів - власників знерухомлених у зберігача іменних акцій, інформація про яких відсутня в реєстрі власників іменних цінних паперів, складеного на дату проведення загальних зборів, проте обліковий реєстр з інформацією про цих акціонерів засобами факсимільного зв'язку був надісланий до реєстратора, відповідаємо наступне.
Відповідно до частини 1 ст. 5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" від 10.12.97 р. права на участь в управлінні, одержання доходу тощо, які випливають з іменних цінних паперів, можуть бути реалізовані з моменту внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів.
Стаття 41 Закону України "Про господарські товариства" від 19.09.91 р. також передбачає, що реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору.
Таким чином, згадані закони передбачають можливість реалізації права власника іменних цінних паперів на участь в загальних зборах акціонерного товариства лише за умови та з моменту внесення інформації про такого власника до реєстру, складеного на дату проведення загальних зборів.
Згідно з частиною 3 ст. 7 Закону "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" іменні цінні папери, що знаходяться в колективному зберіганні на рахунках власників у зберігача і не обліковані на рахунках зберігача в депозитарії, підлягають обов'язковому занесенню до реєстру власників іменних цінних паперів на ім'я зберігача як номінального утримувача.
При цьому, частина 6 ст. 9 цього ж Закону встановлює, що операції з цінними паперами, що здійснюються між депонентами одного номінального утримувача не відображаються у реєстрі власників іменних цінних паперів.
З метою забезпечення прав власників знерухомлених цінних паперів (для забезпечення своєчасного внесення до реєстру власників іменних цінних паперів інформації про таких власників) вищезгадана норма також встановлює, що для складання реєстру власників іменних цінних паперів на обумовлену дату для виконання зобов'язань емітента номінальний утримувач повинен надати реєстратору список усіх власників.
Оскільки вище перелічені Закони та інші законодавчі акти не встановлюють порядку та умов взаємодії номінальних утримувачів та реєстраторів при складанні реєстру власників, вказані відносини врегульовані Положенням про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів (надалі - Положення), затвердженому рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - Комісія) від 26.05.98 р. N 60, та Положенням про депозитарну діяльність, затвердженому рішенням Комісії від 26.05.98 р. N 61 (надалі - Положення про депозитарну діяльність).
Так, відповідно до п. 8.2.2 Положення про депозитарну діяльність обліковий реєстр складається зберігачем для передачі реєстроутримувачу з метою складання ним реєстру власників іменних цінних паперів.

................
Перейти до повного тексту