1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
25.06.2002 N 159
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національної Академії наук N 180 від 14.09.2016 )
Про затвердження нової редакції Основних принципів організації та діяльності науково-дослідного інституту НАН України
З метою приведення у відповідність з новою редакцією Статуту НАН України, затвердженою 5 квітня 2002 року загальними зборами НАН України, Основних принципів організації та діяльності науково-дослідного інституту НАН України президія НАН України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити нову редакцію Основних принципів організації та діяльності науково-дослідного інституту НАН України (додається).
2. Доручити організаціям НАН України протягом 2-х місяців привести статути установ у відповідність з новою редакцією Основних принципів організації та діяльності науково-дослідного інституту НАН України.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на відділення НАН України та Науково-організаційний відділ президії НАН України.
Президент Національної академії
наук України академік НАН України
Перший віце-президент - головний
учений секретар Національної
академії наук України академік
НАН України

Б.С.Патон



А.П.Шпак
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова президії НАН
України
25.06.2002 N 159
ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ
організації та діяльності науково-дослідного інституту Національної академії наук України
I. Загальні положення
1. Науково-дослідний інститут та прирівняні до нього наукові установи (обсерваторії, ботанічні сади, бібліотеки тощо, далі - інститут) НАН України є основною ланкою науково-дослідної діяльності і організаційної структури Національної академії наук України.
2. Рішення про створення інституту приймає президія НАН України.
3. Інститут входить до складу відділення НАН України або підпорядковується безпосередньо президії НАН України. Належність інституту до відповідного відділення Академії, а також переведення інституту з одного відділення до іншого визначає президія НАН України за поданням (клопотанням) вченої ради інституту та за погодженням з відповідним відділенням (відділеннями) Національної академії наук України.
4. Інститут є державною науковою установою з правами юридичної особи. У своїй діяльності він керується чинним законодавством, Статутом Національної академії наук України, цими Основними принципами та іншими нормативними актами Національної академії наук України, Статутом інституту.
5. Інститут може мати статус подвійного підпорядкування - Національній академії наук України та іншому центральному органу виконавчої влади України.
Рішення про його створення проводиться спільним наказом НАН України та центрального органу виконавчої влади України.
6. Економічну основу діяльності інституту становить бюджетне фінансування, яке має дві складові:
- загальний фонд, що містить обсяг надходжень на фінансування науково-дослідних робіт, цільових наукових і науково-технічних програм, проектів, тем та ініціативних розробок;
- спеціальний фонд, який складається із коштів, отриманих за виконання госпдоговірних робіт, за проведення економічної, в тому числі зовнішньоекономічної діяльності за профілем інституту, та набутих іншим шляхом, не забороненим законом.
7. Інститут не рідше одного разу на п'ять років звітує про свою наукову і науково-організаційну діяльність перед загальними зборами відповідного відділення наук і президією НАН України в разі потреби.
II. Наукова, науково-організаційна та господарська діяльність інституту
8. Головним завданням інституту є здійснення фундаментальних і прикладних досліджень з метою одержання нових наукових знань, сприяння науково-технічному прогресові та соціально-економічному і духовному розвиткові суспільства.
9. З цією метою інститут:
9.1. Розробляє за широкою участю наукового колективу основні напрями досліджень інституту і подає їх на затвердження у встановленому порядку. Під час визначення наукової тематики враховуються рішення загальних зборів, президії, відповідного відділення Національної академії наук України, а також рекомендації з проблемних наукових рад.
9.2. Складає, затверджує і виконує плани науково-дослідних робіт, розв'язує питання їхнього матеріально-технічного і фінансового забезпечення.
9.3. Вивчає, аналізує та узагальнює досягнення світової науки за своїм профілем і визначає можливості їх використання в матеріальній та духовній сферах життя суспільства, бере участь у розробці й реалізації міжнародних програм і проектів.
9.4. Розробляє прогнози та проводить експертизу з відповідних напрямів науки і техніки.
9.5. Організовує, проводить та бере участь у конкурсах наукових робіт (проектів, заявок) і за результатами конкурсу надає необхідні ресурси та забезпечує виконання відповідних досліджень.
9.6. Проводить конференції, наради, симпозіуми, виставки, наукові школи, в тому числі міжнародні.
9.7. Здійснює інформаційну та видавничу діяльність, засновує наукові видання.
9.8. Проводить конкурси на заміщення вакантних посад наукових працівників, атестує працівників інституту.
9.9. Здійснює підготовку наукових кадрів через аспірантуру, докторантуру, прикріплення, стажування, в тому числі за кордоном, а також через спільні з вузами кафедри та інші форми.
9.10. Створює у встановленому порядку спеціалізовані вчені ради при інституті для захисту кандидатських і докторських дисертацій.
10. Інститут забезпечує високу якість досліджень, систематичне нагромадження і узагальнення наукових результатів, створення умов для реалізації творчих можливостей наукового колективу та соціальний захист працівників.
11. Інститут:
11.1. Розробляє структуру і штатний розпис у межах наявних коштів і затверджує його в установленому в НАН України порядку.
11.2. Преміює працівників відповідно до положення інституту про преміювання, здійснює інші види стимулювання праці співробітників інституту.
11.3. Укладає у встановленому порядку угоди і договори про наукове та науково-технічне співробітництво з організаціями, в тому числі зарубіжними й міжнародними, здійснює зовнішньоекономічну діяльність.
11.4. У порядку, встановленому чинним законодавством та нормативними актами НАН України, вирішує питання про вступ до спілок, асоціацій та ведення інших форм спільної діяльності з організаціями й підприємствами, включно із закордонними.
11.5. Набуває майнових прав на об'єкти інтелектуальної власності (науково-дослідні, дослідно-конструкторські розробки, винаходи тощо) у встановленому законом порядку, в тому числі відповідно до угоди зі своїми науковими співробітниками і працівниками, котрі як автори є суб'єктами права на об'єкти інтелектуальної власності, які створені в інституті.
11.6. Має право згідно з чинним законодавством реалізувати на внутрішньому і зовнішньому ринках об'єкти інтелектуальної власності, що йому належать, а також зразки і малі серії приладів, устаткування, матеріалів та іншої наукоємної продукції, надавати науково-технічні послуги, здійснювати рекламні заходи.
11.7. З метою застосування науково-технічних розробок у виробництві за дозволом президії НАН України може виступати учасником підприємств із змішаною формою власності, до статутних фондів яких передаються належні інституту майнові права, і одержувати відповідні доходи від їхньої діяльності, а також використовує інші форми зв'язку науки з виробництвами.
11.8. Створює фонди соціального захисту науковців відповідно до чинного законодавства.
11.9. Має право в порядку, встановленому в НАН України, на укладання договорів оренди майна, у тому числі нерухомого, що обліковується на балансі інституту, а також договорів продажу майна.
Кошти, що отримані інститутом від оренди або продажу майна в повному обсязі, спрямовуються на виконання його статутних завдань.
12. Належні інститутові права реалізує його директор, вчена рада, а також за встановленим розподілом обов'язків інші службові особи інституту.

................
Перейти до повного тексту