1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Розпорядження


ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З РЕГУЛЮВАННЯ РИНКІВ
ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
01.02.2005 N 3470
Про погодження Статуту Моторного (транспортного) страхового бюро України
( Із змінами, внесеними згідно з Розпорядженнями Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 N 818 від 03.07.2008 N 250 від 28.04.2011 )
З метою врегулювання відносин у сфері здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та відповідно до частини третьої пункту 39.1 статті 39 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України
ПОСТАНОВИЛА:
1. Погодити Статут Моторного (транспортного) страхового бюро України, затверджений протоколом N 18 загальних зборів членів МТСБУ від 24 січня 2005 року (додається).
2. Управлінню організаційно-аналітичного забезпечення роботи керівника (Степашкіна О.А.) забезпечити оприлюднення цього розпорядження у засобах масової інформації.
3. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступника Голови Мосійчук Т.К.
Голова Комісії В.Суслов
Протокол засідання Комісії
від 1 лютого 2005 р. N 118
ПОГОДЖЕНО
розпорядженням Державної
комісії з регулювання
ринків фінансових послуг
України
01.02.2005 N 3470
ЗАТВЕРДЖЕНО
Протокол Загальних
зборів членів МТСБУ
24.01.2005 N 18
СТАТУТ
Моторного (транспортного) страхового бюро України
(нова редакція)
Ідентифікаційний код 21647131
СТАТТЯ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Моторне (транспортне) страхове бюро України (далі - Бюро) є єдиним об'єднанням страховиків, які здійснюють обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (далі - обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності) за шкоду, заподіяну третім особам. Участь страховиків у Бюро є умовою здійснення діяльності щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.
1.2. Бюро є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків, круглу печатку зі своїм найменуванням українською та англійською мовами, штампи, фірмові бланки, емблему, вимпел та прапор.
1.3. Бюро є непідприємницькою (неприбутковою) організацією і здійснює свою діяльність відповідно до Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", інших актів законодавства України та цього Статуту.
1.4. Бюро є організацією-гарантом відшкодування шкоди:
- на території країн - членів міжнародної системи автомобільного страхування "Зелена картка", заподіяної власниками та/або користувачами зареєстрованих в Україні транспортних засобів, якщо такі власники та/або користувачі надали іноземним компетентним органам страховий сертифікат "Зелена картка", виданий від імені страховиків - членів Бюро;
- на території України, заподіяної водіями-нерезидентами, на умовах та в обсягах, встановлених законодавством про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності та принципами взаємного врегулювання шкоди на території країн - членів міжнародної системи автомобільного страхування "Зелена картка", за інших обставин, визначених чинним законодавством про цивільно-правову відповідальність.
1.5. Органами управління Бюро є Загальні збори членів Бюро, Загальні збори повних членів Бюро, Президія Бюро та Дирекція Бюро. Органами контролю Бюро є Координаційна Рада та Ревізійна комісія. Структура, функції, компетенція, порядок формування та роботи органів управління та контролю Бюро визначається чинним законодавством та цим Статутом.
1.6. Бюро для досягнення мети своєї статутної діяльності має право набувати майнові та особисті немайнові права і нести обов'язки, бути позивачем і Відповідачем у суді, в тому числі у третейському суді.
1.7. Бюро відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним йому майном, а у випадках, встановлених законом, - коштами централізованих страхових резервних фондів.
1.8. Бюро згідно з чинним законодавством України реалізує свої права володіння, користування та розпорядження власним майном відповідно до призначення майна, мети діяльності та основних завдань Бюро, в межах повноважень, визначених цим Статутом.
Бюро здійснює управління коштами централізованих страхових резервних фондів згідно з чинним законодавством, цим Статутом, відповідними положеннями про ці фонди.
1.9. Бюро має право від свого імені вчиняти на території України та за її межами правочини, в тому числі укладати договори, спрямовані на забезпечення виконання завдань і досягнення мети діяльності, що не заборонені законами, за місцем їх укладання або виконання, з будь-якими українськими та іноземними юридичними і фізичними особами. Бюро безпосередньо не укладає договори страхування зі страхувальниками.
1.10. Бюро самостійно здійснює зовнішньоекономічні зв'язки, необхідні для реалізації мети діяльності та основних завдань Бюро.
1.11. Бюро має право надавати працівникам безпроцентні позики, а також матеріальну допомогу та інші соціальні пільги за рішенням Президії Бюро, якщо це не суперечить чинному законодавству і не виходить за межі кошторису витрат на утримання Бюро.
1.12. Бюро відкриває в установах банків рахунки у валюті України та іноземній валюті для розрахункових операцій, в тому числі в іноземних банках, згідно з чинним законодавством. Бюро самостійно обирає банки для здійснення кредитно-розрахункових операцій.
1.13. Бюро може брати участь у діяльності і співпрацювати в різних формах з українськими та іноземними юридичними особами за умови дотримання непідприємницького (неприбуткового) статусу.
1.14. Бюро приймає участь у міжнародному культурному і науковому обміні, проводить та бере участь в проведенні міжнародних семінарів згідно з метою діяльності та основними завданнями Бюро.
1.15. Бюро може направляти у відрядження, для навчання і на перепідготовку своїх фахівців з метою ознайомлення з досвідом організацій, діяльністю фірм і підприємств, збирання ділової інформації, участі у переговорах та встановлення ділових контактів за рахунок та в межах коштів, передбачених у кошторисі витрат на утримання Бюро, затвердженого Президією Бюро.
1.16. Бюро, за рішенням Президії Бюро та за рахунок власних і запозичених коштів може вести будівництво для власних потреб, придбавати й орендувати земельні ділянки, користуватися природними ресурсами в порядку, встановленому чинним законодавством України, за умови дотримання непідприємницького (неприбуткового) статусу.
1.17. Бюро має право залучати до роботи українських та іноземних фахівців, самостійно визначати форми, системи, розміри та види оплати праці, включаючи оплату в іноземній валюті і натуральній формі, якщо це не заборонено чинним законодавством, в межах кошторису витрат на поточний рік.
1.18. Бюро не може виступати засновником чи співзасновником юридичних осіб, що займаються підприємницькою діяльністю та/або мають на меті одержання прибутку.
1.19. Для досягнення мети діяльності та виконання основних завдань Бюро має право в межах чинного законодавства України розробляти та затверджувати рішеннями органів управління Бюро документи (далі - внутрішні нормативні документи), що є обов'язковими для виконання членами Бюро та Дирекцією Бюро.
1.20. Для досягнення мети діяльності та виконання основних своїх завдань Бюро має право, на умовах чинного законодавства України, здійснювати професійну оціночну діяльність: а саме: оцінку майна та майнових прав, що належать фізичним та юридичним особам на території України та за її межами.
( Статтю 1 доповнено пунктом 1.20 згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 )
СТАТТЯ 2. НАЙМЕНУВАННЯ ТА ЮРИДИЧНА АДРЕСА БЮРО
2.1. Повне найменування Бюро:
Українською мовою - "Моторне (транспортне) страхове бюро України".
Англійською мовою - "Motor (Transport) Insurance Bureau of Ukraine".
2.2. Скорочене найменування:
Українською мовою - "МТСБУ".
Англійською мовою - "MTIBU".
2.3. Місцезнаходження (юридична адреса) Бюро:
Україна, 03150, м. Київ, вул. Горького, 51
СТАТТЯ 3. МЕТА ДІЯЛЬНОСТІ ТА ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ БЮРО
3.1. Бюро не має на меті отримання прибутку. Метою діяльності Бюро є:
- виконання гарантійних функцій стосовно відшкодування шкоди, завданої третім особам при експлуатації наземних транспортних засобів, відповідно до чинного законодавства України та угод, укладених Бюро з уповноваженими організаціями інших країн зі страхування цивільно-правової відповідальності;
- взаємне врегулювання питань стосовно відшкодування шкоди та забезпечення виплати страхового відшкодування третім особам;
- координація роботи страховиків - його членів у сфері страхування цивільно-правової відповідальності за шкоду, заподіяну третім особам внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, як на території України, так і за її межами;
- захист інтересів членів Бюро.
3.2. Основними завданнями Бюро є:
- здійснення виплат із централізованих страхових резервних фондів (компенсацій та відшкодувань) на умовах, передбачених чинним законодавством України;
- управління централізованими страховими резервними фондами, що створюються при Бюро для забезпечення виконання покладених на нього функцій;
- виконання страхових зобов'язань з обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (у тому числі за договорами міжнародного страхування) за страховиків - членів Бюро у разі недостатності коштів та майна цих страховиків, що визнані банкрутом та/або ліквідовані;
- забезпечення членства України в міжнародній системі автомобільного страхування "Зелена картка" та виконання загальновизнаних зобов'язань перед уповноваженими організаціями інших країн - членів цієї системи;
- укладання угод з уповноваженими організаціями інших країн з страхування цивільно-правової відповідальності про взаємне визнання договорів страхування цивільно-правової відповідальності та взаємне врегулювання питань стосовно відшкодування шкоди; виконання цих угод;
- збирання необхідної інформації про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності для узагальнення та внесення пропозицій щодо удосконалення механізму здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності;
- співробітництво з органами Міністерства внутрішніх справ України та іншими органами державної влади з питань обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності;
- розробка зразків страхових полісів і договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, що затверджуються спеціальним Уповноваженим органом з питань регулювання ринків фінансових послуг, та забезпечення такими полісами страховиків - членів Бюро в порядку, визначеному Президією Бюро;
- надання страховикам інформації щодо страхових випадків стосовно конкретних страхувальників;
- розрахунок розміру базового страхового платежу та коригуючих коефіцієнтів за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності для подання на затвердження до Уповноваженого органу з питань регулювання ринків фінансових послуг;
- встановлення порядку укладання та виконання членами Бюро договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (в т.ч. договорів міжнародного страхування), забезпечення платоспроможності Бюро та його членів;
- представництво членів Бюро з метою захисту їх інтересів у взаємовідносинах з органами державної влади України, а також з уповноваженими організаціями інших країн - членів міжнародної системи автострахування "Зелена картка" з страхування цивільно-правової відповідальності;
- представництво та участь Бюро у роботі відповідних міжнародних органів;
- розгляд претензій третіх осіб стосовно відшкодування шкоди, спричиненої власником транспортного засобу, що мав відповідний договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, укладений у державах з уповноваженими організаціями з страхування цивільно-правової відповідальності, з якими Бюро уклало угоду про взаємне визнання договорів такого страхування, та/або відповідно до інших укладених Бюро угод;
- координація діяльності страховиків - членів Бюро при укладанні договорів перестрахування по обов'язковому страхуванню цивільно-правової відповідальності за договорами міжнародного страхування на період, поки укладення таких договорів перестрахування буде вимагатися умовами членства Бюро в міжнародній системі автострахування "Зелена картка" та/або прийнятими на себе членами Бюро зобов'язаннями;
- взаємодія з органами державної влади України з метою захисту інтересів членів Бюро щодо законодавчого врегулювання питань, пов'язаних з проведенням обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності;
- здійснення через засоби масової інформації заходів щодо роз'яснення питань обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, його соціально-суспільного значення;
- створення, підтримка та обслуговування єдиної централізованої бази даних щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.
СТАТТЯ 4. МАЙНО БЮРО. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ БЮРО
4.1. Майно Бюро становлять основні фонди, оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі Бюро як власність Бюро, а саме:
- майно, передане Бюро страховиками - членами Бюро;
- кошти цільового фонду фінансування діяльності Бюро;
- кошти фонду попереджувальних заходів Бюро;
- майно, отримане з інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.
( Пункт 4.1 статті 4 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 )
4.2. Фінансування діяльності Бюро здійснюється за рахунок коштів спеціального цільового фонду - фонду фінансування діяльності Бюро, положення про який затверджується Загальними зборами членів Бюро.
( Пункт 4.2 статті 4 в редакції Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 818 від 03.07.2008 )
4.3. Використання коштів з фонду фінансування діяльності Бюро здійснюється Дирекцією Бюро відповідно до кошторису, що затверджується Президією Бюро.
Про використання коштів цього фонду Дирекція Бюро звітує щорічно перед Координаційною радою та Президією Бюро.
Нагляд за використанням коштів цільового фонду фінансування діяльності Бюро здійснює Координаційна рада Бюро.
СТАТТЯ 5. СТАТУС ЧЛЕНІВ БЮРО
Страховики можуть входити до складу Бюро як асоційовані та повні його члени.
5.1. Асоційовані члени - це страховики, які:
- мають ліцензію на здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності;
- визнають та виконують положення цього Статуту;
- сплачують членські внески згідно з рішеннями Загальних зборів членів Бюро та/або Президії, у випадках, передбачених цим Статутом;
- сплатили до централізованого страхового резервного фонду захисту потерпілих у ДТП (далі - фонд захисту потерпілих) гарантійний внесок у розмірі, визначеному положенням про фонд захисту потерпілих, у сумі, не меншій за еквівалент 100 тисяч євро. Розмір гарантійного внеску страховика до фонду захисту потерпілих визначається положенням про фонд захисту потерпілих;
- здійснюють внески до централізованих страхових резервних фондів (крім фонду страхових гарантій) згідно з положенням про фонд захисту потерпілих, положенням про порядок і умови формування централізованих страхових резервних фондів та положенням про порядок розміщення коштів централізованих страхових резервних фондів Бюро;
- виконують вимоги договору про співпрацю між ними та Бюро.
Асоційовані члени мають право укладати внутрішні договори обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, дія яких поширюється тільки на територію України.
5.2. Повні члени - це страховики - члени Бюро, які:
- виконали умови п. 5.1 цього Статуту;
- сплатили до централізованого страхового резервного фонду страхових гарантій (далі - фонд страхових гарантій) гарантійний внесок на умовах, визначених у міжнародній системі автомобільного страхування "Зелена картка". Розмір гарантійного внеску страховика до фонду страхових гарантій визначається положенням про фонд страхових гарантій;
- виконують вимоги договорів про співпрацю між ними та Бюро, угод, укладених Бюро з уповноваженими організаціями інших країн з страхування цивільно-правової відповідальності.
Повні члени мають право укладати внутрішні договори обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, дія яких поширюється на територію України, та договори міжнародного страхування, дія яких поширюється на території інших країн - членів міжнародної системи автомобільного страхування "Зелена картка".
5.3. Втрата статусу асоційованого члена Бюро тягне за собою автоматичну втрату статусу повного члена Бюро.
5.4. Втрата страховиком або позбавлення страховика статусу повного члена Бюро не позбавляє страховика статусу асоційованого члена Бюро.
5.5. Виключення страховика з членів Бюро означає втрату статусу асоційованого та повного члена (для страховиків - повних членів Бюро) одночасно.
5.6. Страховик, який втратив статус повного члена Бюро або позбавлений такого статусу, не має права укладати від свого імені договори міжнародного страхування. Страховик, який втратив статус повного члена Бюро або позбавлений такого статусу, позбавляється права голосу на Загальних зборах повних членів Бюро.
5.7. Страховик, який втратив статус асоційованого члена Бюро, не має права укладати від свого імені внутрішні договори обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності. Страховик - повний член Бюро, який втратив статус асоційованого члена, не має також права укладати від свого імені договори міжнародного страхування. Страховик, який втратив статус асоційованого члена Бюро, позбавляється права голосу на Загальних зборах членів Бюро; Загальних зборах повних членів Бюро - для повних членів Бюро; на засіданнях Президії Бюро - для членів Президії Бюро.
СТАТТЯ 6. ПРИЙОМ В ЧЛЕНИ БЮРО. ПОРЯДОК І УМОВИ НАБУТТЯ ТА ВТРАТИ СТАТУСУ АСОЦІЙОВАНОГО ТА ПОВНОГО ЧЛЕНА БЮРО. ВИКЛЮЧЕННЯ ІЗ ЧЛЕНІВ БЮРО
6.1. Членами Бюро можуть бути страховики, які отримали ліцензію на здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, зобов'язуються визнавати та виконувати положення цього Статуту, вимоги внутрішніх документів Бюро, затверджених відповідно до вимог цього Статуту.
6.2. Для вступу в члени Бюро та набуття статусу асоційованого члена страховик зобов'язаний:
- отримати ліцензію на здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності;
- сплатити до фонду захисту потерпілих гарантійний внесок у розмірі, визначеному положенням про цей фонд, у сумі, не меншій за еквівалент 100 тисяч євро.
6.3. З метою вступу в члени Бюро:
6.3.1. Страховик подає через Дирекцію Бюро заяву про вступ, належним чином завірену копію ліцензії на здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, а також гарантійного листа про готовність сплатити гарантійний внесок до фонду захисту потерпілих у розмірі, визначеному положенням про цей фонд, у сумі, не меншій за еквівалент 100 тисяч євро. Дирекцією Бюро здійснюється представлення страховика на Загальних зборах членів Бюро.
Бюро не має права відмовити в наданні статусу асоційованого члена страховику, який відповідає зазначеним у п. 6.2 цього Статуту умовам. Рішення за заявою страховика про прийом страховика в члени Бюро має бути прийняте на найближчих Загальних зборах членів Бюро, але не пізніше шести місяців з дня подання заяви.
6.3.2. Після прийняття Загальними зборами членів Бюро рішення про прийом страховика в члени Бюро цей страховик укладає з Бюро Договір про співпрацю у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності за внутрішніми договорами та сплачує гарантійний внесок в порядку та строки, визначені положенням про фонд захисту потерпілих та Договором про співпрацю.
6.3.3. Страховик вважається прийнятим в члени Бюро після отримання ліцензії на здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, сплати гарантійного внеску до фонду захисту потерпілих та підписання Договору про співпрацю з Бюро.
6.3.4. Прийняті в члени Бюро страховики набувають статусу асоційованого члена Бюро.
6.4. Для набуття статусу повного члена Бюро страховик зобов'язаний:
- бути асоційованим членом Бюро;
- сплатити до фонду страхових гарантій гарантійний внесок на умовах, визначених у міжнародній системі автомобільного страхування "Зелена картка". Розмір гарантійного внеску страховика до фонду страхових гарантій визначається положенням про фонд страхових гарантій.
6.4.1. З метою набуття статусу повного члена Бюро страховик подає через Дирекцію Бюро заяву, а також гарантійного листа про готовність сплатити гарантійний внесок до фонду страхових гарантій у розмірі, визначеному положенням про фонд страхових гарантій. Дирекцією Бюро здійснюється представлення страховика на Загальних зборах членів Бюро.
Бюро не має права відмовити в наданні статусу повного члена страховику, який відповідає зазначеним у п. 6.4 цього Статуту умовам. Рішення за заявою страховика про надання йому статусу повного члена Бюро має бути прийняте на найближчих Загальних зборах членів Бюро, але не пізніше шести місяців з дня подання заяви.
6.4.2. Після прийняття Загальними зборами членів Бюро рішення про надання страховику статусу повного члена Бюро цей страховик укладає з Бюро Договір про співпрацю у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності за договорами міжнародного страхування та сплачує гарантійний внесок в порядку та строки, визначені положенням про фонд страхових гарантій та Договором про співпрацю.
6.4.3. Страховик вважається таким, що набув статусу повного члена Бюро, після отримання ліцензії на здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, сплати гарантійного внеску до фонду страхових гарантій у розмірі, визначеному в п. 6.4 цього Статуту, з 1 липня поточного року - у разі, коли рішення про набуття страховиком статусу повного члена було прийняте в період з 1 січня по 30 червня, або з 1 січня наступного року - у разі, коли рішення про набуття страховиком статусу повного члена було прийняте в період з 1 липня по 31 грудня поточного року, та підписання Договору про співпрацю з Бюро.
( Підпункт 6.4.3 пункту 6.4 статті 6 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 250 від 28.04.2011 )
6.5. Страховик - член Бюро несе відповідальність перед Бюро за дотримання зобов'язань відповідно до вимог чинного законодавства, положень цього Статуту, рішень органів управління Бюро, договорів з Бюро, внутрішніх нормативних документів Бюро, затверджених у відповідності з чинним законодавством та цим Статутом.
За порушення зобов'язань, відповідно до положень Статуту, рішень органів управління Бюро, договорів з Бюро, внутрішніх документів Бюро, до страховика - члена Бюро можуть бути застосовані наступні заходи впливу:
- попередження (здійснюються Директором (Генеральним директором) Бюро);
- грошове стягнення (стягуються Директором (Генеральним директором) Бюро відповідно до договору з Бюро, внутрішніх нормативних документів Бюро та рішень органів управління Бюро відповідно до їх компетенції);
- позбавлення страховика статусу повного члена Бюро (здійснюється за рішенням Загальних зборів членів Бюро);
- виключення з членів Бюро (здійснюється за рішенням Загальних зборів членів Бюро).
6.6. Попередження застосовується до члена Бюро у разі порушення та/або невиконання ним зобов'язань, визначених у п. 7.2 цього Статуту.
При виявленні зазначених порушень Директор (Генеральний директор) Бюро зобов'язаний протягом трьох днів з дня виявлення порушення направити страховику - члену Бюро відповідного рекомендованого листа з повідомленням про встановлений факт порушення.
Страховик - член Бюро у 5-тиденний строк зобов'язаний вжити заходів для усунення виявленого порушення.
6.7. У випадку, коли страховик - член Бюро не вжив заходи щодо усунення порушення, пов'язаного з його діяльністю за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності протягом 30-ти днів з дати отримання попередження, Директором (Генеральним директором) Бюро приймається рішення про накладення грошового стягнення у вигляді додаткового внеску цього страховика - члена Бюро до фонду фінансування діяльності Бюро у розмірі, що визначається Договором про співпрацю між страховиком та Бюро, та/або рішенням органів управління Бюро відповідно до їх компетенції.
6.7.1. Розмір грошового стягнення за порушення п. п. а), б), в), г), ґ), ж), ї) п. 7.2 цього Статуту визначається Договором про співпрацю між страховиком та Бюро, якщо інший розмір не визначений внутрішніми документами Бюро або рішеннями, прийнятими органами управління Бюро відповідно до їх компетенції.
( Підпункт 6.7.1 пункту 6.7 статті 6 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 250 від 28.04.2011 )
6.8. Сплата грошового стягнення не звільняє страховика - повного члена Бюро від усунення виявленого порушення.
6.9. Виключення страховика з членів Бюро та/або позбавлення статусу страховика - повного члена Бюро здійснюється:
6.9.1 за заявою такого страховика - члена Бюро;
6.9.2 у разі відсутності у страховика ліцензії на обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності або її анулювання;
6.9.3 у разі припинення дії договору про співпрацю між Бюро та страховиком - членом Бюро згідно з чинним законодавством;
6.9.4 у разі виключення страховика - члена Бюро з державного реєстру страховиків (перестраховиків);
6.9.5 у разі неплатоспроможності (банкрутства) страховика - члена Бюро;
6.9.6 у разі ліквідації страховика - члена Бюро як юридичної особи;
6.9.7 у разі заборгованості страховика - члена Бюро по оплаті перестрахувальних платежів за договорами перестрахування, укладеними згідно з вимогами Бюро, понад шість місяців;
( Підпункт 6.9.7 пункту 6.9 статті 6 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 250 від 28.04.2011 )
6.9.8 у разі порушення страховиком - членом Бюро положень цього Статуту, внутрішніх нормативних документів Бюро чи рішень, прийнятих органами управління Бюро відповідно до їх компетенції, законодавства про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, умов договорів про співпрацю, укладених з Бюро.
( Пункт 6.9 статті 6 доповнено підпунктом 6.9.8 згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 250 від 28.04.2011 ) ( Пункт 6.9 статті 6 в редакції Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 )
6.10. Рішення про позбавлення страховика статусу повного члена Бюро, а також рішення про виключення з членів Бюро приймаються на найближчих Загальних зборах членів Бюро.
Прийняття таких рішень з підстави, передбаченої підпунктом 6.9.8 пункту 6.9 цього Статуту, здійснюється на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи його наслідки та наслідки застосування таких заходів впливу.
( Пункт 6.10 статті 6 в редакції Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 250 від 28.04.2011 )
6.11. Втрата страховиком статусу асоційованого або повного члена Бюро, позбавлення членства страховика в Бюро, здійснюється:
6.11.1 у разі, коли Бюро сплатило за страховика - асоційованого члена Бюро страхові відшкодування і сумарний розмір внесків такого страховика до фонду захисту потерпілих став меншим, ніж розмір гарантійного внеску до фонду захисту потерпілих, а страховик - асоційований член не компенсував такі виплати протягом трьох місяців, такий страховик втрачає статус асоційованого члена. У цьому випадку Страховик повторно набуває статусу асоційованого члена лише після повного погашення заборгованості, а також пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє у період, за який нараховується пеня, та внесення 150 відсотків розміру суми гарантійного внеску, передбаченого підпунктом другим пункту 6.2 цього Статуту;
6.11.2 у разі, коли Бюро сплатило за страховика - повного члена Бюро страхові відшкодування в обсягах, що перебільшують суму гарантійного внеску до фонду страхових гарантій, а страховик - повний член не компенсував такі виплати протягом шести місяців, такий страховик втрачає статус повного члена. У цьому випадку Страховик повторно набуває статусу повного члена лише після повного погашення заборгованості разом із пенею в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє у період, за який нараховується пеня, та внесення 150 відсотків розміру суми гарантійного внеску, передбаченого підпунктом другим пункту 6.4 цього Статуту;
6.11.3 у випадку порушення страховиком строків сплати внесків та здійснення відрахувань до фондів МТСБУ, створених відповідно до Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", або здійснення таких внесків та відрахувань не в повному обсязі протягом двох місяців позбавляє страховика членства в Бюро.
( Пункт 6.11 статті 6 в редакції Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 )
6.12. Директор (Генеральний директор) Бюро письмово інформує страховика про позбавлення страховика членства в Бюро, втрату ним асоційованого або повного членства, у випадках, передбачених п. 6.11 цього Статуту. Прийняття додаткових рішень органами управління Бюро з цього питання не потребується.
( Пункт 6.12 статті 6 в редакції Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 )
6.13. При виключенні страховика з числа членів Бюро та/або при втраті страховиком статусу асоційованого члена та/або позбавленні його членства в Бюро такий страховик припиняє діяльність, пов'язану з укладанням договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (в т.ч. договорів міжнародного страхування - для повних членів), та продовжує виконання зобов'язань за укладеними раніше договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (в т.ч. за договорами міжнародного страхування).
( Абзац перший пункту 6.13 статті 6 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 )
При позбавленні страховика статусу повного члена та/або при втраті страховиком статусу повного члена страховик припиняє діяльність, пов'язану з укладанням договорів міжнародного страхування, та продовжує виконання зобов'язань за укладеними раніше договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (в т.ч. за договорами міжнародного страхування).
Про виключення страховика з числа членів Бюро, втрату статусу асоційованого та/або повного члена, позбавлення статусу повного члена, позбавлення членства страховика в Бюро Дирекція Бюро повідомляє Уповноважений орган з питань регулювання ринків фінансових послуг. Інформація про виключення страховика з числа членів Бюро, втрату статусу асоційованого та/або повного члена, позбавлення страховика статусу повного члена, позбавлення членства страховика в Бюро додатково друкується Дирекцією Бюро в одному з офіційних друкованих видань України ("Офіційний вісник України", газети "Президентський вісник", "Урядовий кур'єр", "Голос України").
( Абзац третій пункту 6.13 статті 6 в редакції Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 )
6.14. При виключенні страховика з членів Бюро, а також у випадках втрати статусу асоційованого та/або повного члена, позбавлення страховика статусу повного члена, позбавлення членства страховика в Бюро вступні та членські внески, а також відрахування до фонду попереджувальних заходів йому не повертаються. Порядок повернення відрахувань та гарантійних внесків до централізованих страхових резервних фондів, а також внесків, спрямованих на формування банківської гарантії за вимогою Ради Бюро міжнародної системи автострахування "Зелена картка", визначається чинним законодавством, положенням про фонд захисту потерпілих, положенням про фонд страхових гарантій, положенням про порядок і умови формування централізованих страхових резервних фондів, положенням про порядок розміщення коштів централізованих страхових резервних фондів Бюро та договором про співпрацю між страховиком і Бюро.
( Пункт 6.14 статті 6 в редакції Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 )
6.15 Регламент прийняття рішень, передбачених цією статтею, та інші питання набуття та припинення членства в Бюро можуть встановлюватися Положенням про членство в Бюро, що затверджується Загальними зборами членів Бюро.
( Статтю 6 доповнено пунктом 6.15 згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 818 від 03.07.2008 )
СТАТТЯ 7. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ЧЛЕНІВ БЮРО
7.1. Члени Бюро мають право:
а) обирати та бути обраними до будь-якого виборного органу Бюро;
б) одержувати допомогу від Бюро при реалізації своїх ідей, проектів, програм, що відносяться до статутної діяльності Бюро;
в) одержувати повну та достовірну інформацію щодо взаєморозрахунків між ними та Бюро. Органи Бюро не мають права відмовити члену Бюро в наданні необхідної інформації;
г) виходити з Бюро при дотриманні вимог і норм, встановлених чинним законодавством, цим Статутом, внутрішніми нормативними документами Бюро, рішеннями органів управління Бюро;
ґ) згідно з чинним законодавством одержувати від Бюро відповідні документи та відомості, що стосуються страхових випадків у разі, коли страхове відшкодування здійснило Бюро, для подальшої компенсації витрат, понесених Бюро;
д) одержувати від Дирекції Бюро інформацію про діяльність та фінансовий стан Бюро, розмір та порядок розміщення внесків до централізованих страхових резервних фондів, у формуванні яких такий член Бюро бере участь. Дирекція Бюро не має права відмовити члену Бюро у наданні такої інформації;
е) одержувати від Дирекції Бюро інформацію про розвиток страхового ринку обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності;
є) приймати участь в діяльності створених Бюро комітетів, комісій, робочих та експертних груп, а також інших дорадчих органів.
( Пункт 7.1 статті 7 доповнено підпунктом "є" згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 818 від 03.07.2008 )
7.2. Члени Бюро зобов'язані:
а) виконувати рішення та дотримуватись положень установчих та внутрішніх нормативних документів Бюро, затверджених органами управління Бюро відповідно до їх компетенції;
б) своєчасно сплачувати членські внески у порядку, строки та у розмірах, що визначаються Загальними зборами Бюро та/або Президією, у випадках, передбачених цим Статутом;
в) своєчасно та у повному обсязі здійснювати відрахування, гарантійні та інші внески до централізованих страхових резервних фондів, оплату перестрахувальних платежів за договором перестрахування, укладеним Бюро за дорученням страховиків - членів Бюро, оплату інших обов'язкових платежів, встановлених за рішенням органів управління Бюро. У разі несвоєчасного внесення платежів до фонду страхових гарантій та фонду захисту потерпілих сплатити на користь Бюро до фонду фінансування діяльності Бюро пеню у розмірі подвійної облікової ставки, встановленої Національним банком України, що діє у період, за який нараховується пеня;
г) виконувати в установленому порядку взяті на себе зобов'язання перед Бюро, страхувальниками та/або третіми особами за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (для повних членів - у тому числі за договорами міжнародного страхування), вчасно здійснювати виплату страхового відшкодування;
ґ) при проведенні обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності видавати страхувальникам виключно страхові поліси, виготовлені за погодженням з Бюро, які заповнюються відповідно до вимог, затверджених Президією Бюро;
д) дотримуватись вимог Президії Бюро щодо порядку складання страхових актів (аварійних сертифікатів);
е) брати участь у видатках Бюро, спрямованих на утримання міжнародних органів, членом яких є Бюро (для страховиків - повних членів Бюро);
є) відшкодовувати кошти друку та дистрибуції (поширення) страхових документів, отриманих від Бюро;
ж) своєчасно надавати звітність до Бюро у порядку та за формою, встановленою Президією Бюро;
з) здійснювати суворий облік страхових полісів, отриманих від Бюро, та подавати інформацію про їх використання у порядку, встановленому Президією Бюро;
и) надавати представникам Бюро, за особливим дорученням Президії або Дирекції Бюро, відомості та первинні документи щодо укладення договорів цього виду страхування та інформацію щодо взаєморозрахунків з Бюро;
і) надавати Бюро необхідні документи (в оригіналі) для наступної компенсації витрат, пов'язаних з даним страховим випадком, після виплати страхових відшкодувань за дорученням Бюро, у разі, коли платником згідно з чинним законодавством є Бюро;
ї) дотримуватись порядку укладення та виконання договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, порядку надання фінансових гарантій та забезпечення платоспроможності, відповідно до чинного законодавства та рішень органів управління Бюро;
й) нести відповідальність за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, укладеними від його імені, в тому числі, при порушенні страховиком - членом Бюро порядку укладання договорів страхування;
к) забезпечувати особам, уповноваженим Дирекцією Бюро, можливість проведення перевірок, що передбачені п. 8.4 Статуту.
( Пункт 7.2 статті 7 доповнено підпунктом "к" згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 )
7.3. Бюро, згідно з чинним законодавством, відповідає за зобов'язаннями страховика за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (в. т.ч. за договорами міжнародного страхування) у разі його ліквідації, тимчасової неплатоспроможності або банкрутства.
У разі тимчасової неплатоспроможності страховика, всі понесені витрати та нараховані штрафні санкції за період тимчасової неплатоспроможності страховика повинні бути компенсовані цим страховиком.
У разі ліквідації страховика або визнання його неплатоспроможним (банкрутом), відповідно до закону, страховик зобов'язаний передати до Бюро всі матеріали щодо укладених ним договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності. При цьому такий страховик зобов'язаний перерахувати до відповідних централізованих страхових резервних фондів кошти в обсягах сум незароблених страхових премій з цього виду страхування.
СТАТТЯ 8. ОРГАНИ УПРАВЛІННЯ БЮРО
8.1. ЗАГАЛЬНІ ЗБОРИ ЧЛЕНІВ БЮРО
8.1.1. Загальні збори членів Бюро є вищим органом Бюро з усіх питань, що стосуються діяльності Бюро та складаються з усіх страховиків - асоційованих та повних членів Бюро. Член Бюро має право у будь-який час призначити або замінити свого представника на Загальних зборах.
У випадках, коли член Бюро або його представник не можуть бути присутніми на Загальних зборах, член Бюро має право письмово повідомити Загальні збори про свою позицію щодо питань порядку денного або письмово уповноважити іншого члена Бюро проголосувати від його імені.
8.1.2. При вирішенні будь-яких питань Загальними зборами членів Бюро кожен член Бюро має один голос, крім випадків, передбачених цим Статутом.
8.1.3. До компетенції Загальних зборів членів Бюро відносяться такі питання:
а) визначення основних напрямків діяльності Бюро;
б) внесення змін та доповнень до Статуту Бюро;
в) обрання та відкликання членів Президії Бюро (крім Президента Бюро) та кандидатів у члени Президії Бюро;
( Підпункт "в" підпункту 8.1.3 пункту 8.1 статті 8 в редакції Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 )
г) обрання членів Ревізійної комісії та членів Координаційної ради Бюро з числа членів Бюро строком на два роки з правом переобрання на наступні строки та їх відкликання;
( Підпункт "г" підпункту 8.1.3 пункту 8.1 статті 8 в редакції Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 )
ґ) прийняття страховиків до членів Бюро та виключення з членів Бюро;
д) надання страховикам статусу асоційованого члена Бюро;
е) надання страховикам та позбавлення страховиків статусу повного члена Бюро;
є) затвердження річних результатів діяльності Бюро, затвердження звітів Дирекції, Президії Бюро та звітів і висновків Ревізійної комісії;
( Підпункт "є" підпункту 8.1.3 пункту 8.1 статті 8 в редакції Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 )
ж) затвердження розміру, порядку та строків сплати вступних та членських внесків;
( Підпункт "ж" підпункту 8.1.3 пункту 8.1 статті 8 в редакції Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 250 від 28.04.2011 )
з) прийняття рішення в порядку, встановленому чинним законодавством та цим Статутом, про припинення діяльності Бюро, призначення членів ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу згідно з чинним законодавством.
Загальні збори можуть прийняти до своєї компетенції вирішення будь-якого іншого питання, що стосується діяльності Бюро, якщо це не суперечить чинному законодавству або міжнародним домовленостям.
Загальні збори можуть делегувати Президії Бюро або Загальним зборам повних членів Бюро свої повноваження по вирішенню питань, крім тих, що передбачені підпунктами б), в), ґ), з).
8.1.4. Рішення з питань, зазначених у підпунктах "а", "б", "в", "ж" пункту 8.1.3 цього Статуту, вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш ніж 2/3 від загальної кількості голосів присутніх на Загальних зборах членів Бюро, що мають право голосу. Рішення з питань, зазначених у підпункті "з" пункту 8.1.3 цього Статуту, вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш ніж 3/4 від загальної кількості голосів присутніх на Загальних зборах членів Бюро, що мають право голосу. Рішення з інших питань, що віднесені до компетенції Загальних зборів членів Бюро, приймаються простою більшістю голосів присутніх на Загальних зборах членів Бюро, що мають право голосу.
( Абзац перший підпункту 8.1.4 пункту 8.1 статті 8 в редакції Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 818 від 03.07.2008 )
У разі прийняття рішення з питань, викладених у пп. "ґ" та "е" п. 8.1.3 Статуту, страховик, відносно якого приймається рішення, не має права брати участь у голосуванні.
( Підпункт 8.1.4 пункту 8.1 статті 8 доповнено абзацом згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005; із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 250 від 28.04.2011 )
Підставами для позбавлення Страховика права голосу на Загальних зборах членів Бюро є допущення Страховиком наступних порушень:
- несплати у встановлені строки членського внеску;
- несвоєчасне здійснення відрахувань до фондів Бюро та/або здійснення таких відрахувань не в повному обсязі;
- ненадання фінансового забезпечення;
- ненадання письмового та/або електронного звіту, передбачених Договором про співпрацю у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності за внутрішніми договорами.
( Підпункт 8.1.4 пункту 8.1 статті 8 доповнено абзацом згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 )
За умови направлення Дирекцією Бюро Страховику письмового (в т. ч. засобами електронної пошти, або за допомогою факсу) повідомлення про наявність у такого Страховика порушення, яке є підставою позбавлення права голосу Страховика на Загальних зборах членів Бюро, Страховик позбавляється права голосу на Загальних зборах членів Бюро, якщо згадане порушення на дату проведення Загальних зборів членів Бюро цим Страховиком не було усунуте.
( Підпункт 8.1.4 пункту 8.1 статті 8 доповнено абзацом згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 )
Страховик, який допустив зазначені у цьому пункті порушення, отримує право голосу на Загальних зборах членів Бюро після усунення ним порушень, які були підставою позбавлення цього права.
( Підпункт 8.1.4 пункту 8.1 статті 8 доповнено абзацом згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 5225 від 29.12.2005 )
8.1.5. Загальні збори членів Бюро скликаються Президією Бюро не менше двох разів на рік та вважаються повноважними, якщо на них присутні члени Бюро, обсяг відрахувань яких до централізованих страхових резервних фондів за останнє календарне півріччя, що передує засіданню загальних зборів, становить більше 50 відсотків від загального обсягу таких відрахувань за той самий період.
У разі якщо повноважне засідання Загальних зборів членів Бюро не скликається протягом 210 днів або скликані Загальні збори членів Бюро не спроможні прийняти рішення, відповідні повноваження Загальних зборів виконуються Координаційною радою Бюро.
Позачергові Загальні збори членів Бюро скликаються Президією у випадку, коли цього потребують інтереси Бюро, або на вимогу Координаційної ради.
8.1.6. Прийняті Загальними зборами рішення обов'язкові для всіх членів Бюро без винятку.
8.1.7. Член Бюро має право вимагати розгляду будь-якого питання, що стосується діяльності Бюро та його членів, на Загальних зборах за умови, що воно було ним поставлене не пізніше, ніж за 20 днів до дати проведення Загальних зборів членів Бюро. Про таку вимогу необхідно повідомити Дирекцію Бюро шляхом надіслання листа з повідомленням про вручення.
Рішення про зміни в порядку денному Загальних зборів приймаються простою більшістю голосів присутніх на зборах на підставі інформації головуючого на Загальних зборах про вимогу окремих членів Бюро щодо включення або виключення з порядку денного відповідного питання.
8.1.8. Загальні збори членів Бюро скликаються шляхом надіслання повідомлення на адресу членів Бюро. У повідомленні вказується дата, місце проведення та проект порядку денного Загальних зборів. Повідомлення повинне бути отримане не пізніше, ніж за 30 днів до призначеної дати проведення Загальних зборів. У разі, коли член Бюро вимагає розгляду питання на Загальних зборах (п. 8.1.7 цього Статуту), Дирекція Бюро зобов'язана внести це питання до проекту порядку денного. Скоригований проект порядку денного Загальних зборів членів Бюро повинен бути наданий членам Бюро не пізніше, ніж за 10 днів до призначеної дати проведення Загальних зборів.
8.1.9. Головує на Загальних зборах Президент Бюро або інша особа з числа представників страховиків - членів Бюро за рішенням Загальних зборів членів Бюро.
8.1.10. Копії протоколів Загальних зборів надсилаються членам Бюро протягом одного місяця електронною поштою або листом.
8.2. ЗАГАЛЬНІ ЗБОРИ ПОВНИХ ЧЛЕНІВ БЮРО

................
Перейти до повного тексту