1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ ТА ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Н А К А З
29.07.2009 N 799
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо процедури погодження, затвердження та внесення змін до статутів підприємств, установ та організацій, що входять до сфери управління Мінтрансзв'язку
Відповідно до Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, законів України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", "Про управління об'єктами державної власності", Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 N 789, наказів Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо процедури погодження, затвердження та внесення змін до статутів підприємств, установ та організацій, що входять до сфери управління Мінтрансзв'язку, що додаються.
2. Керівникам Державної адміністрації автомобільного транспорту, Державної адміністрації морського і річкового транспорту, Державної адміністрації зв'язку, Державної авіаційної адміністрації, Державної адміністрації залізничного транспорту, Департаменту залізничного транспорту довести цей наказ до відома підприємств, установ та організацій, що входять до сфери управління Мінтрансзв'язку.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Перший заступник Міністра В.Шевченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
транспорту та зв'язку
України
29.07.2009 N 799
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо процедури погодження, затвердження та внесення змін до статутів підприємств, установ та організацій, що входять до сфери управління Мінтрансзв'язку
1. Загальні положення
1.1. Методичні рекомендації щодо процедури погодження, затвердження та внесення змін до статутів підприємств, установ та організацій, що входять до сфери управління Мінтрансзв'язку (далі - Методичні рекомендації), розроблені з метою забезпечення однакового та правильного застосування підприємствами, установами та організаціями, що входять до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку (далі - підприємства), положень чинного законодавства України стосовно державної реєстрації юридичних осіб та дотримання ними процедури погодження та затвердження установчих документів підприємств.
1.2. Процедура погодження, затвердження та внесення змін до статутів підприємств та державної реєстрації здійснюється відповідно до вимог Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, законів України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", "Про управління об'єктами державної власності", Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 N 789, наказів Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, інших нормативно-правових актів України.
1.3. Терміни, що використовуються в цих Методичних рекомендаціях, вживаються у значеннях, визначених чинним законодавством України.
1.4. Дія цих Методичних рекомендацій розповсюджується на підприємства, що входять до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку.
2. Відомості, які повинні міститися в Статуті підприємства
2.1. Місцезнаходження юридичної особи
Щодо визначення місцезнаходження юридичної особи слід керуватися Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
2.2. Найменування юридичної особи
Відповідно до Вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу, затвердженими наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 09.06.2004 N 65, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.06.2004 за N 792/9391 (далі - Вимоги), юридична особа повинна мати своє найменування. У найменуванні юридичної особи зазначаються її організаційно-правова форма (крім органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим) та назва. Найменування юридичної особи викладається державною мовою.
Назва юридичної особи береться у лапки та зазначається безпосередньо після організаційно-правової форми підприємства. Використання лапок у найменуванні юридичної особи не є ознакою для визначення тотожності найменувань.
У Статуті юридичної особи зазначаються повні (не більше ніж 182 символи) та скороченні (не більше ніж 38 символів) найменування українською, російською та англійською мовами.
При написанні найменування юридичної особи використовуються букви українського алфавіту та такі розділові знаки та символи: лапки ("), крапка (.), кома (,), дужки /()/, апостроф ('), дефіс (-), тире (-), знак (N), знак оклику (!), знак (/), а також, у разі необхідності, цифри: арабські (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0) та римські (I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X). В установчих документах при заповненні реєстраційної картки використовуються прописні букви українського алфавіту (А, Б, В, Г, Ґ, Д, Е, Є, Ж, З, И, І, Ї, Й, К, Л, М, Н, О, П, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ю, Я).
Використання інших символів, розділових знаків у найменуванні юридичної особи забороняється.
2.3. Мета і напрямки діяльності підприємства
У Статуті підприємства зазначаються мета створення, основні види діяльності та інші види діяльності, які може здійснювати підприємство.
В обов'язковому порядку зазначається, що у випадках, коли здійснення того чи іншого виду діяльності вимагає спеціального дозволу (ліцензії), підприємство повинно отримати такий дозвіл відповідно до законодавства України.
2.4. Юридичний статус підприємства
У розділі щодо визначення статусу слід керуватися вимогами Господарського кодексу України та іншими нормативно-правовими актами, зокрема.
Права і обов'язки юридичної особи набуваються з дня її державної реєстрації, яка здійснюється відповідно до вимог законодавства.
Підприємство здійснює свою діяльність на основі і відповідно до законодавства України та Статуту, який затверджується Міністерством транспорту та зв'язку (Уповноваженим органом управління).
Підприємство веде самостійний баланс, має розрахунковий, поточний та інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
Підприємство несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах належного йому майна згідно з законодавством.
Підприємство не несе відповідальності за зобов'язаннями Держави, Міністерства транспорту та зв'язку України (Уповноваженого органу управління).
Держава та Уповноважений орган управління не несуть відповідальності за зобов'язаннями підприємства.
Підприємство має право у порядку, встановленому чинним законодавством, укладати угоди, набувати майнові та особисті немайнові права, нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем у суді.
2.5. Майно підприємства
Майно підприємства (далі - майно) становлять оборотні та необоротні активи, а також інші цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства.
Майно є державною власністю і належить підприємству на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається майном, закріпленим за ним, за погодженням з Уповноваженим органом управління, вчиняючи щодо нього будь-які дії, що не суперечать законодавству, нормативно-правовим актам Уповноваженого органу управління та цьому Статуту.
У Статуті зазначаються джерелами формування майна та порядок розпорядження майна підприємством.
Підприємство здійснює володіння, користування землею і іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства. Добровільна відмова від земельної ділянки або її частини, яка належить підприємству на праві постійного користування, здійснюється за погодженням з Уповноваженим органом управління.
Збитки, завдані підприємству в результаті порушення його майнових прав, відшкодовуються останньому добровільно або за рішенням суду.
У Статуті повинна міститися інформація щодо статутного фонду підприємств. Статутний фонд утворюється Уповноваженим органом управління у встановленому законодавством порядку.
У Статуті зазначаються відомості стосовно утворення підприємством за рахунок прибутку цільових фондів, призначених для покриття витрат, пов'язаних з його діяльністю (амортизаційного, фонду розвитку виробництва тощо), та порядку визначення нормативів відрахувань до них.
2.6. Права та обов'язки підприємства
Підприємство самостійно планує свою діяльність, визначає основні напрямки свого розвитку відповідно до галузевих науково-технічних прогнозів і пріоритетів, кон'юнктури ринку продукції, товарів, робіт, послуг та економічної ситуації, забезпечує виконання державних контрактів та укладених договорів.
Підприємство надає послуги, реалізує продукцію, яка не увійшла в державне замовлення або державне завдання на території України і за її межами, якщо інше не передбачено законом, за цінами, що формуються відповідно до умов економічної діяльності, а у випадках, передбачених законодавством, - за фіксованими державними цінами.
Підприємство має право за погодженням Уповноваженого органу управління у порядку, встановленому законодавством, створювати, реорганізовувати та ліквідовувати філії, відділення, представництва та інші відокремлені підрозділи, які не мають статусу юридичної особи і діють на підставі положення, затвердженого керівником підприємства. Копія затвердженого положення надсилається до Уповноваженого органу управління.
Інші права підприємства визначаються з урахуванням вимог чинного законодавства України.
До обов'язків підприємства повинно бути віднесено в обов'язковому порядку, що при визначенні стратегії господарської діяльності підприємство повинно враховувати державні контракти, державні замовлення та інші договірні зобов'язання.
Доведені у встановленому порядку державні контракти і державні замовлення є обов'язковими для виконання.
Підприємство забезпечує сплату податків та інших відрахувань згідно з чинним законодавством.
Підприємство має інші обов'язки, передбачені чинним законодавством України.
Уповноважений орган управління не має права втручатися в оперативну фінансово-господарську діяльність підприємства, крім випадків, передбачених законодавством України та Статутом.
2.7. Управління підприємством
Призначення (звільнення) керівника підприємства здійснюється Уповноваженим органом управління шляхом укладання (розірвання) з ним контракту у встановленому чинним законодавством порядку.
Керівник підприємства самостійно вирішує питання діяльності Підприємства за винятком тих, що віднесені Статутом до компетенції Уповноваженого органу управління.
Повноваження керівника визначаються відповідно до вимог чинного законодавства України.
Керівник підприємства несе відповідальність за формування та виконання фінансових планів.

................
Перейти до повного тексту