1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
Н А К А З
28.03.2003 N 249
Про затвердження методичних рекомендацій по організації та проведенню балансових комісій на підприємствах, що належать до сфери управління, та в підгалузях Міністерства транспорту України
З метою аналізу та оцінки результатів фінансово-господарської діяльності підприємств за звітний період, виявлення факторів, які знижують ефективність господарювання та для прийняття управлінських рішень, спрямованих на поліпшення роботи підприємств,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації по організації та проведенню балансових комісій на підприємствах, що належать до сфери управління, та в підгалузях Міністерства транспорту України.
2. Доручити Департаменту економічного аналізу та стратегічного планування (Демчук А.І.), управлінню бухгалтерського обліку, бюджетного фінансування і звітності (Содель М.В.) надавати роз'яснення щодо застосування цих Методичних рекомендацій.
3. Керівникам Державних департаментів авіаційного транспорту (Максимов В.О.), автомобільного транспорту (Закіров Е.О.), морського та річкового транспорту (Скворцов Г.П.). Державному об'єднанню "Укрморпорт" (Манучаров А.І.), Укрзалізниці (Федюшин Ю.М.), Укрзалізреммашу (Остапюк Б.Я.), Укрпромзалізтрансу (Захарченко В. Я.) власними наказами:
3.1. Забезпечити доведення зазначених Методичних рекомендацій до підвідомчих підприємств та організувати роботу балансових комісій.
3.2. Затвердити склад та графіки проведення підгалузевих балансових комісій, на яких розглядати результати фінансово-господарської діяльності за звітний період підприємств, що належать до сфери управління.
3.3. Графік проведення підгалузевих балансових комісій на поточний рік надавати Міністерству транспорту України до 01.02.
3.4. Протоколи проведення підгалузевих комісій надавати Міністерству транспорту України протягом 10 днів після затвердження.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Державного секретаря Дунаєва Л.Ф.
Державний секретар Е.Абдуллаєв
Додаток 1
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
по організації та проведенню балансових комісій на підприємствах, що належать до сфери управління, та в підгалузях Міністерства транспорту України
I. Загальні положення
Основною метою проведення балансових комісій є аналіз і оцінка результатів господарської діяльності підприємств за звітний період, виявлення факторів, які позитивно чи негативно вплинули на кінцеві показники його роботи, прийняття рішення про визнання структури балансу задовільною (незадовільною) та заходів, спрямованих на подальше поліпшення роботи, та заходів запобігання банкрутству.
Для організації проведення балансових комісій:
1. Складається графік проведення балансових комісій по результатах роботи за звітний період на підприємствах та в підгалузях, який затверджується відповідно керівником підприємства та керівником Держдепартаменту, адміністрації, об'єднання.
2. Видається наказ або розпорядження про проведення балансових комісій по результатах роботи за звітний період, визначається склад комісії по підприємству та підгалузі, а також дата і місце проведення.
3. На підгалузевих балансових комісіях проводити аналіз показників фінансово-господарської діяльності окремих підприємств, що входять до сфери управління, з урахуванням загальної тенденції по галузі.
За результатами проведених балансових комісій надавати оцінку фінансового стану окремих підприємств та в цілому по підгалузі.
Склад балансової комісії:
Голова комісії - керівник чи заступник керівника підприємства;
Члени комісії - відповідальні фахівці фінансово-економічних служб та відповідних структурних підрозділів.
Джерелами інформації, які об'єктивно відображають майновий і фінансовий стан підприємства і використовуються для аналізу господарської діяльності підприємства при підготовці матеріалів проведення балансової комісії, є:
- Фінансовий план державних підприємств на звітний період;
- Баланс підприємства за звітний період (ф. 1);
- Звіт про фінансові результати (ф. 2);
- Звіт про рух грошових коштів (ф. 3);
- Звіт про власний капітал (ф. 4);
- Примітки до фінансової звітності (ф. 5);
- Звіт про витрати на виробництво продукції (робіт, послуг);
- Звіт про наявність та рух основних фондів, амортизацію (ф. 11-ОЗ);
- розшифровки дебіторської та кредиторської заборгованості;
- інша інформація.
Особлива увага спрямовується на аналіз наступних показників:
- доходів (витрат), прибутку (збитку) від діяльності підприємства;
- залишки виробничих запасів у порівнянні з нормативом;
- дебіторської та кредиторської заборгованості;
- поточних та довгострокових зобов'язань.
При аналізі фінансової звітності виявляються такі її статті, які свідчать про недоліки та незадовільну роботу підприємства і його фінансовий стан.
II. Аналіз виробничо-господарської діяльності підприємства
2.1. Загальна інформація підприємства
При аналізі господарської діяльності підприємства розглядається виконання основних техніко-економічних показників, а саме обсяги виробництва, витрати, чисельність, стан основних засобів, фонд оплати праці тощо.
Порівняльний аналіз планових та фактичних показників дасть змогу зробити висновок, наскільки успішно або, навпаки, неефективно підприємство реалізує свою програму діяльності.
2.2. Аналіз стану та використання основних засобів
Ефективність використання основних засобів характеризується показником фондовіддачі, який розраховується як відношення виручки від реалізації до середньорічної вартості основних засобів:
ф. 2 ряд. 035
Фв = ----------------------------------------- ;
ф. 1 (ряд. 30 гр. 3 + ряд. 30 гр. 4) : 2
Зростання Фв свідчить про підвищення ефективності використання основних засобів.
2.3. Аналіз оборотності запасів
Для здійснення господарської діяльності підприємству необхідно підтримувати певний обсяг запасів.
Коефіцієнт оборотності запасів показує, як часто обертаються запаси, чим вищий коефіцієнт, тим швидше обертаються запаси;
ф. 2 ряд. 040
Коз = --------------------------------------------------------
ф. 1 (ряд. 100 - 140) гр. 3 + (ряд. 100 - 140) гр. 4 : 2
Оборотність запасів в днях:
Кількість днів в звітному періоді
Оз = --------------------------------------
коеф. оборотності запасів (Коз)
Особливу увагу необхідно приділяти відповідності встановленому нормативу фактичних залишків запасів на кінець звітного періоду. При значному збільшенні запасів необхідно проаналізувати чи не відбувається це збільшення за рахунок необгрунтованого відволікання коштів.
III. Аналіз фінансового стану підприємства
3.1. Аналіз джерел надходження коштів
Виявляється одна з важливих характеристик фінансового стану підприємства - фінансова залежність від джерел фінансування та правильна організація обігу коштів, які знаходяться в його розпорядженні.
3.2. Аналіз структури кредиторської заборгованості
Аналізу підлягають дані IV розділу пасиву балансу "Поточні зобов'язання".
Особливу увагу необхідно звернути на наявність простроченої кредиторської заборгованості перед бюджетом, позабюджетними фондами, по оплаті праці, по страхуванню та перед іншими кредиторами (за електроенергію, житло, газ, воду).
При аналізі поточної заборгованості за довгостроковими зобов'язаннями звертається увага на цільове використання довгострокових кредитів банків та позикових коштів.
Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості свідчить про наявність грошових коштів, тимчасово залучених підприємством, і таких, що підлягають поверненню, та розраховується за формулою:
ф. 2 ряд. 040
Кокз = ------------------------------------------
ф. 1 (ряд. 620 гр. 3 + ряд. 620 гр. 4) : 2
Оборотність кредиторської заборгованості в днях:
Кількість днів в звітному періоді
Окз = -----------------------------------------
коеф. обор. кредитор. заборгован. (Кокз)
3.3. Аналіз структури дебіторської заборгованості
Дебіторська заборгованість за товари, роботи та послуги аналізується за класифікаційними групами (за терміном її непогашення).
Також визначається коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості, який показує скільки разів за рік обернулися кошти, вкладені в розрахунки:
ф. 2 ряд. 10
Кодз = ---------------------------------------------------------
ф. 1 (ряд. 160 - 210) гр. 3 + (ряд. 160 - 210) гр. 4) : 2
Оборотність дебіторської заборгованості в днях:
Кількість днів в звітному періоді
Одз = -------------------------------------
коеф. обор. дебіт. заборгован. (Кодз)
Цей показник свідчить про період отримання грошових коштів після реалізації продукції, робіт, послуг.
Порівняння термінів погашення дебіторської і кредиторської заборгованості дозволить зробити висновок про платоспроможність підприємства.

................
Перейти до повного тексту