- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
АКАДЕМІЯ МЕДИЧНИХ НАУК УКРАЇНИ
Н А К А З
N 340/68 від 10.09.2002
м. Київ
Про реалізацію проекту "Запобігання йодозалежних
захворювань та захворювань, спричинених дефіцитом заліза"
В рамках спільного плану дій щодо співробітництва Уряду України та Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ на 2002 рік з метою запобігання захворювань, спричинених дефіцитом мікроелементів протягом 2002 року в Україні передбачено дослідження рівня дефіциту окремих мікроелементів (йоду, заліза) у крові і сечі дітей та жінок.
Йододефіцитні захворювання визначаються нині як важлива проблема охорони здоров'я в 130 країнах світу, дія якої поширюється на 740 мільйонів осіб. Актуальність проблеми пов'язана з високим рівнем поширеності пошкоджень мозку, у зв'язку з йододефіцитним станом. Обстеження населення на наявність зобу та на виділення йоду з сечею в багатьох регіонах України підтвердили, що дефіцит йоду в Україні став проблемою національного масштабу, що знижує інтелектуальний та фізичний потенціал нових поколінь дітей.
Дефіцит заліза також найбільш поширений серед дефіцитів мікроелементів. Загалом від анемії, яка спричинена дефіцитом заліза, страждають за даними вибіркових досліджень 49% дітей дошкільного віку та 52% вагітних жінок. Залізодефіцитні анемії справляють глибокий негативний вплив на здоров'я та розвиток людини. У немовлят та дітей молодшого віку анемії призводять до погіршення імунітету, уповільнення психомоторного розвитку, координації та здатності до навчання, а також зниження рівню фізичної активності. У вагітних жінок дефіцит заліза призводить до анемії, підвищенню ризику материнської смертності та захворюваності.
З метою виконання плану дій співробітництва ЮНІСЕФ (Дитячого фонду ООН) з Урядом України по оцінці рівню поширеності дефіциту йоду та заліза серед дітей та жінок України, а також розробки адекватних методів профілактики захворювань, що викликані їх дефіцитом
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити:
1.1. Перелік населених пунктів, в яких буде проведено обстеження дітей та матерів на вміст мікроелементів (додається).
1.2. Графік виїздів фахівців для проведення підготовчої роботи (додається).
2. Порядок проведення дослідження (додається).
3. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державної адміністрації та Головного управління охорони здоров'я Київської державної адміністрації:
3.1. Забезпечити умови для роботи бригад фахівців по виконанню обстеження дітей та жінок на вміст рівню мікроелементів (йоду, заліза).
3.2.Визначити та подати до МОЗ до 01.09.2002 р.:
3.2.1. Список осіб відповідальних за проведення обстеження;
3.2.2. Список лікувально-профілактичних закладів визначених методом випадкової вибірки, в яких безпосередньо буде проводитися обстеження населення.
3.2.3.Список осіб (32 пар мати-дитина), яких передбачається обстежувати.
4. Директору Інституту ендокринології та обміну речовин АМН України Троньку М.Д. та директору Інституту медицини праці АМН України Кундієву Ю.І. відрядити фахівців згідно затверджених графіків.
5. Координатором роботи по проекту призначити головного дитячого ендокринолога МОЗ України, завідуючу відділом дитячої ендокринології Інституту ендокринології та обміну речовин АМН України Большову-Зубковську О.В.
5.1.Большовій-Зубковській О.В. підготувати до 20.09.2002 р. графік виїздів бригад-фахівців та надати на затвердження МОЗ.
6. Начальнику управління організації медичної допомоги дітям і матерям Моісеєнко Р.О. забезпечити організацію виконання заходів проекту.
7.Контроль за виконанням наказу покласти на Першого заступника Державного секретаря Гойду Н.Г.
Міністр
охорони здоров'я України В.Ф.Москаленко
Президент
Академії медичних наук України О.Ф.Возіанов
Додаток
до наказу Міністерства охорони
здоров'я України та АМН України
ПЕРЕЛІК населених пунктів, де буде проводитися обстеження дітей та жінок *
1. АР Крим (смт Червоногвардійське)
2. Вінницька (м. Крижопіль)
3. Волинська (с. Оконськ)
4. Дніпропетровська (м. Жовті Води, смт Магдалинівка)
З. Донецька (м. Авдіївка, м. Макіївка, с. Микільське)
6. Житомирська (м. Овруч)
7. Запорізька (м. Запоріжжя, с. Тимошівка)
8. Івано-Франківська (с. Чернів)
9. Київська (м. Переяслів-Хмельницький)
10. Луганська (м. Луганськ, м. Стаханів)
11. Львівська (м. Стрий, м. Дрогобич)
12. Одеська (м. Одеса, м. Ізмаїл)
13. Полтавська (м. Карлівка)
14. Рівненська (м. Рівне)
15. Тернопільська (м. Тернопіль)
16. Харківська (м. Харків, м. Дергачі)
17. Херсонська (м. Каховка)
18. Хмельницька (с. Летава)
19. Чернівецька (м. Чернівці)
20. Чернігівська (м. Корюківка)
21. м. Київ
22. м. Севастопіль
* Перелік обраний кластерним методом співробітниками
Державного Комітету статистики України
Начальник управління Р.О.Моісеєнко
Додаток
до наказу Міністерства охорони
здоров'я України та АМН України
ПОРЯДОК проведення обстеження дітей та жінок на вміст мікроелементів в крові та сечі
Особам, що обстежуються будуть надані запрошення на обстеження, а також буде запропоновано ознайомитися та підписати форму інформованої згоди для участі в обстеженні.
1. Дослідження проводиться з метою вивчення рівню вмісту йоду в сечі (у жінки), рівня гемоглобіну в крові (у дитини та жінки), цинк-протопорфіріну в крові (у дитини та жінки), фолатів в крові (у жінки). Крім того буде проведено вивчення вмісту йоду в зразках харчової солі, принесеної жінкою з дому у обсязі 50,0.
2. Дослідження проводиться виїзними бригадами фахівців у 32 жінок репродуктивного віку та 32 дітей віком 6-36 місяців.
3. Для дослідження використовується кров з пальця та свіжовипущена сеча.
4. Вміст гемоглобіну крові визначається за допомогою апарата Гемо-Кью в присутності особи, яку обстежують, результат обстеження видається на руки пацієнту.
5. Зразки сечі на вміст йоду та зразки харчової солі передаються бригадиром бригади до Інституту ендокринології протягом 1 доби після закінчення обстеження.
6. Визначення вмісту йоду в сечі та вмісту йоду в харчовій солі проводиться в Інституті ендокринології та обміну речовин АМН України в місячний термін.
7. Визначення вмісту цинк-протопорфіріну в крові проводиться фахівцями протягом доби після забору крові.
8. Визначення вмісту фолатів в крові проводиться фахівцями в 3-місячний термін з дня отримання зразків крові.
9. Результати дослідження передаються бригадирами в МОЗ України для узагальнення та інформування ЮНІСЕФ.
10. 10 % зразків сечі та крові направляються в лабораторію Центра по контролю за захворюваністю (Атланта, США) для проведення контрольних аналізів на вміст йоду, заліза та фолатів, про результати яких лабораторія Центру буде інформувати МОЗ України.
................Перейти до повного тексту