1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
Л И С Т
N 1/9-281 від 20.07.99
м.Київ
Ректорам, директорам вищих
навчальних закладів
Про хід виконання Закону Української Радянської Соціалістичної Республіки "Про мови в Українській РСР" у вищих навчальних закладах
Державна інспекція навчальних закладів здійснила перевірку більше 50 різних за підпорядкуванням вищих навчальних закладів Вінницької та ряду інших областей з питання впровадження державної мови в навчальний процес та його навчально-методичного забезпечення.
Результати перевірки засвідчили, що вищі навчальні заклади проводять певну роботу по виконанню вимог Закону України "Про мови", а також ст.10 Конституції України, Державної програми розвитку української мови та інших національних мов в Українській РСР на період до 2000 року. Своєчасно розроблені і здійснюються заходи на виконання Закону України, відповідних наказів і розпоряджень Міносвіти. Питання про стан впровадження державної мови щорічно розглядаються на вчених радах та циклових комісіях ВНЗ, ділова документація, наочна агітація оформляються, як правило, згідно з діючими вимогами.
Створені куточки державних символів, стенди історії української державності і культури. Упорядковані кабінети української мови і літератури, українознавства, етнографії, історії України. Державною мовою переоформлені статути, паспорти кабінетів, навчальні плани.
У всіх вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації Вінницької області навчальний процес повністю переведений на викладання державною мовою. Частка викладачів, що викладають українською мовою, на час інспектування становила 90 - 100 %, частка дисциплін - понад 90 %. Це фактично на 40 % більше, ніж у 1995 році.
Для викладачів та співробітників, які бажають вдосконалити знання української мови, у навчальних закладах організовані програмні курси з української мови. Зокрема, у Вінницькому державному технічному університеті на загальноуніверситетських семінарах та курсах з ділової української мови за останні три роки навчались понад 300 викладачів та співробітників університету.
В навчальний процес вищих навчальних закладів всіх рівнів введено дисципліну "Ділова українська мова" в обсязі 36 - 72 навчальних годин.
З метою розширення україномовного середовища у закладах здійснюється робота щодо відродження національної культури і самосвідомості. Практично в усіх перевірених навчальних закладах першочергова увага приділена відродженню культурної спадщини України, вивченню історії рідного краю, побуту, народних ремесел. Стало традицією проведення Шевченківських днів, фольклорних свят, вечорниць тощо. В навчальних закладах успішно працюють хори української народної пісні, народні танцювальні ансамблі, оркестри народних інструментів.
У Немирівському будівельному технікумі у 1998 р. створено товариство "Просвіта", до якого залучені студенти та викладачі. Заслуговує на увагу система виховної роботи на національній основі у Вінницькому залізничному технікумі, в якому діє семінар-практикум народної педагогіки "Батьки і діти". У більшості закладів створені та постійно поповнюються кімнати-музеї фольклору та етнографії "Світлиці".
Разом з певними позитивними зрушеннями, що відбулися в навчальних закладах, в процесі перевірки виявлено істотні недоліки та невирішені питання.
Це, перш за все, недоліки в організації та плануванні науково-методичного забезпечення навчального процесу. Так, у Вінницькому державному сільськогосподарському інституті вивчення ділової української мови передбачено на першому курсі в обсязі 36 годин і завершується заліком. В той же час у Вінницькому державному технічному університеті вивчення ділової української мови передбачено протягом трьох років (72 год.) і завершується складанням державного іспиту.
У шести з семи перевірених ВНЗ I - II рівнів акредитації Вінницької області не виконуються рекомендації Міністерства освіти України щодо вивчення ділової української мови на першому році навчання. Відсутність структурно-логічної схеми підготовки привела до порушення послідовності вивчення предмету. Подібні факти відмічені і в інших регіонах.
У Луганському аграрному університеті за останні три роки майже вдвічі зменшено години на "Ділову українську мову", а іспит замінено заліком. Не виконуються вимоги інструктивного листа Міносвіти України від 22.07.92 р. N 842 "Про терміни і послідовність вивчення гуманітарних та соціальних дисциплін" у Козелецькому технікумі ветеринарної медицини та Бобровицькому державному сільськогосподарському технікумі щодо вивчення дисциплін "Ділова українська мова".
Вимагає вирішення проблема забезпечення навчальних закладів україномовними підручниками, науково-довідковою, художньою та хрестоматійною літературою, методичними посібниками. Навчальні заклади Вінницької області забезпечені довідниками, підручниками, словниками на державній мові лише на 9 - 20 %. В той же час за останні роки у ці заклади поступили 96 % випускників шкіл, де навчальний процес здійснюється державною мовою.

................
Перейти до повного тексту