1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
18.08.2004 N 663
Про затвердження Примірної інструкції з охорони праці під час виробничого навчання за професією слюсар з ремонту автомобілів для учнів професійно-технічних навчальних закладів
На виконання законів України "Про охорону праці", "Про освіту"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Примірну інструкцію з охорони праці під час виробничого навчання за професією слюсар з ремонту автомобілів для учнів професійно-технічних навчальних закладів (далі - Примірна інструкція), що додається.
2. Надрукувати цю Примірну інструкцію в "Інформаційному збірнику Міністерства освіти і науки України".
3. Департаменту професійно-технічної освіти (Супрун В.В.) і Науково-методичному центру професійно-технічної освіти Міністерства освіти і науки України (Паржницький В.В.) забезпечити контроль за розповсюдженням Примірної інструкції в професійно-технічних навчальних закладах.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника міністра Десятова Т.М.
Міністр В.Г.Кремень
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Міносвіти і науки України
18.08.2004 N 663
УЗГОДЖЕНО
Лист Національного
науково-дослідного інституту
охорони праці
Держнаглядохоронпраці
України
21.06.2004 N 357
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ
з охорони праці під час виробничого навчання за професією слюсар з ремонту автомобілів для учнів професійно-технічних навчальних закладів
1. Загальні положення
1.1. Примірна інструкція з охорони праці під час виробничого навчання за професією слюсар з ремонту автомобілів для учнів (слухачів) професійно-технічних навчальних закладів (далі - Примірна інструкція) встановлює вимоги охорони праці під час професійно-практичної підготовки учнів (слухачів) за професією слюсар з ремонту автомобілів, у навчально-виробничих приміщеннях і в інших місцях, де згідно з планами та програмами виробничого навчання учні (слухачі) виконують практичні роботи і одержують навички безпечного виконання робіт.
1.2. Ця Примірна інструкція поширюється на професійно-технічні навчальні заклади (далі - ПТНЗ), організації та підприємства, які впроваджують навчальні процеси, незалежно від їх форм власності та підпорядкування.
1.3. Примірна інструкція розроблена з урахуванням Правил з охорони праці для навчальних закладів, у яких проводяться профільне навчання і професійна підготовка учнів з автосправи, затверджених наказом Мінпраці і соціальної політики від 12.11.02 N 574, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 13.12.02 за N 967/7255.
1.4. Примірна інструкція може бути використана як основа для розробки інструкцій з охорони праці під час профільного навчання, допрофесійного і професійного навчання, лабораторно-практичних робіт в навчальних закладах, виробничої практики на підприємстві, професійного навчання кадрів на виробництві за професією "слюсар з ремонту автомобілів".
1.5. Професійно-практична підготовка учнів (слухачів) ПТНЗ за професією слюсар з ремонту автомобілів пов'язана з роботами в шкідливих і важких умовах праці, при цьому режим роботи становить не більше 4 годин для неповнолітніх.
1.6. Приймання учнів (слухачів) для навчання за професією слюсар з ремонту автомобілів проводиться за умови досягнення ними 18-річного віку на момент закінчення навчання.
1.7. Перед вступом до ПТНЗ майбутні учні (слухачі) мають пройти медогляд з метою визначення їх професійної придатності за станом здоров'я.
1.8. Навчальні робочі місця під час професійно-практичної підготовки учнів (слухачів) мають бути атестовані щодо їх відповідності нормативно-правовим актам з охорони праці.
1.9. Ця Примірна інструкція надає типові ситуації у роботі та не вичерпує усіх вимог безпеки для професії слюсар з ремонту автомобілів. Поряд із її вимогами треба знати і виконувати вимоги, що надаються іншими джерелами, у першу чергу:
інструкціями і технічними описами обладнання, інструменту;
інструктажами з охорони праці, які учні одержують протягом роботи від учителя, викладача, майстра виробничого навчання та інших осіб (далі - викладач), на яких покладено проведення інструктажів;
підручниками навчального закладу, технічною літературою тощо.
1.10. Ця Примірна інструкція передбачає, що учні (слухачі):
протягом теоретичного навчання одержали знання про загальні вимоги охорони праці та виробничої дисципліни під час використання устаткування, інструменту, пристосування тощо, з якими вони
матимуть справу протягом виробничого навчання; одержують потрібні види інструктажів з охорони праці, передбачені нормативно-правовими актами;
постійно знаходяться під належним керівництвом і наглядом викладача.
1.11. Учні (слухачі) ПТНЗ під час навчання за професією слюсар з ремонту автомобілів повинні забезпечуватися спецодягом, іншими засобами індивідуального захисту відповідно до Типових норм безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту робітникам і службовцям наскрізних галузей народного господарства і окремих виробництв, затверджених постановою Державного комітету СРСР з праці і соціальних відносин і Президії ВЦРПС СРСР від 12.02.81 N 47/П-2 (зміни від 21.09.85 N 289/П-8, 06.11.86 N 476/П-12):
костюм віскозно-лавсановий, рукавиці комбіновані.
1.12. Під час слюсарних робіт перенесення вантажів неповнолітніми учнями (слухачами) має становити не більш як 1/3 робочого часу в разі максимальної маси вантажу, що переноситься, а саме: 5,6-6,3 кг - для дівчат 16-17 років, 11,2-12,6 кг - для хлопців 16-17 років.
1.13. Під час виконання слюсарних робіт користуватися вантажопідіймальними механізмами неповнолітнім учням (слухачам) не дозволяється, цю роботу можуть виконувати особи, яким виповнилося 18 років і які пройшли відповідне навчання.
1.14. Під час слюсарних робіт основними небезпечними та шкідливими виробничими факторами є:
рухомі автомобілі, машини, механізми, рухомі частини виробничого устаткування; вироби, заготовки, матеріали, що пересуваються;
шкідливі компоненти в складі застосовуваних матеріалів, які діють через шкіряний покрив, дихальні шляхи, шлункову систему та слизові оболонки органів зору та нюху;
осколки металу, що відлітають при випресовуванні та запресовуванні шкворнів, пальців, підшипників, валів, осей, при рубці металу;
наявність у повітрі робочої зони шкідливих речовин (акролеїну, вуглецю оксиду, вуглеводнів аліфатичних тощо);
1.15. Учні (слухачі) повинні вміти користуватись первинними засобами пожежогасіння.
1.16. У разі скоєння нещасного випадку учні (слухачі) повинні мати навички в наданні першої (долікарської) допомоги.
1.17. Під час проведення слюсарних робіт учням (слухачам) надаються засоби особистої гігієни: мило та миючі засоби, рушник, пасти для змащування рук тощо.
2. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Отримати завдання від керівника робіт.
2.2. Привести до ладу спецодяг, застібнути або обв'язати рукава, заправити одяг таким чином, щоб кінці його не розвіювались.
2.3. Уважно оглянути робоче місце, прибрати все, що заважає роботі.
2.4. Упевнитись у тому, що робоче місце достатньо освітлене, а світло не буде засліплювати очі.
2.6. Робочий інструмент та деталі розташувати в зручному та безпечному для користування порядку.
2.7. Упевнитись у тому, що робочий інструмент, пристосування, Обладнання та засоби індивідуального захисту справні та відповідають вимогам охорони праці.
3. Вимоги безпеки під час роботи
3.1. Після постановки автомобіля на пост профілактичного обслуговування або ремонту (без примусового переміщення) зупинити двигун, установити важіль перемикання передач в нейтральне положення, загальмувати автомобіль стоянковим гальмом, а під колеса з обох боків підкласти упорні колодки (башмаки). На рульове колесо вивісити табличку з написом "Двигун не запускати - працюють люди".
На автомобілях, що мають дублюючі пристрої для запуску двигуна, слід аналогічну табличку вивісити і біля цього пристрою.
3.2. Під час обслуговування транспортного засобу на підйомнику (гідравлічному, пневматичному, електромеханічному) на пульті управління підйомником вивісити табличку із написом "Підйомник не вмикати - працюють люди".
3.3. Плунжер гідравлічного, пневматичного підйомника у робочому (піднятому) положенні зафіксувати упором (штангою), що гарантує неможливість довільного опускання підйомника.
3.4. Переміщення транспортних засобів з поста на пост здійснювати тільки після подання сигналу (звукового, світлового)
3.5. Перед переміщенням частин автомобіля (причепа, напівпричепа) підйомними механізмами (домкратами, наканавними пересувними підйомниками, талями тощо), крім стаціонарних, необхідно спочатку встановити транспортний засіб на рівній поверхні, зупинити двигун, включити знижену передачу, загальмувати його стоянковим гальмом, підставити під колеса, що не підіймаються, упорні колодки (башмаки).
3.6. При вивішуванні частини транспортного засобу плунжер домкрата (наканавного пересувного підйомника) або надставка до нього повинні бути встановлені в місцях, які вказані у технологічній документації, інструкціях з експлуатації транспортних засобів.

................
Перейти до повного тексту