1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Програма


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ
РЕКОМЕНДОВАНО
Міністерством освіти
і науки України
(лист від 19.07.2004 р.
N 1/11-3648)
ПРОГРАМА з української мови для професійних ліцеїв
I. Пояснювальна записка
Концепція мовної освіти в Україні спрямована на забезпечення функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя. Культура мовлення набуває особливої ваги саме тепер, коли українська мова отримала державний статус. Типовою базовою структурою навчальних планів для професійно-технічних навчальних закладів України на вивчення української мови передбачено 140 годин.
Реформування професійно-технічної освіти, створення професійних ліцеїв потребує нових підходів до викладання української мови та визначає особливу її роль у соціалізації особистості. Тому виникла необхідність створення нової професійно спрямованої Програми для ПТНЗ.
Без знання державної мови сьогодні неможливо стати повноцінним громадянином, патріотом України, високоінтелігентною людиною, політиком, державним діячем, кваліфікованим, конкурентоспроможним фахівцем у будь-якій галузі виробництва. Молода людина, яку б професію вона не обрала, має добре засвоїти різноманітні мовленнєві особливості, вміти грамотно і по-сучасному спілкуватися з діловими партнерами, від чого залежатиме встановлення офіційних, службових, ділових, партнерських контактів та приватних стосунків з людьми.
Самореалізація особистості зумовлена рівнем загальної культури та духовності, знанням національної історичної та культурної спадщини, загальноприйнятих норм мовленнєвої поведінки в різних життєвих та виробничих ситуаціях. Адже мова - це дзеркало, в якому відображаються вікові, духовні, соціальні, культурні, національно-етнічні та інші параметри особи.
Мовна освіта має бути спрямована на збагачення рідного слова, на необхідність знати інші мови і культури, на задоволення потреб і культурних запитів особистості, на збереження пріоритету рідної мови і здійснюватись у тісному взаємозв'язку з духовними надбаннями українського народу і народів, що живуть поруч, з професією, яку набуває учень.
Викладачам треба зосереджувати увагу на принципі гуманізації, який визначає людину найвищою соціальною цінністю. Провідним його напрямом є відродження національної культури (в тому числі мовної), що створює ґрунт для виховання патріотизму, усвідомлення істинних людських цінностей, становлення молодої людини як справжнього господаря своєї землі, фахівця високого гатунку.
Головні завдання викладача полягають у тому, щоб широко впроваджувати нові технології навчання, в тому числі систему Інтернет; дати учням основні теоретичні відомості з української мови, необхідні для вироблення мовних, мовленнєвих, орфографічних та пунктуаційних умінь і навичок; збагатити словниковий запас щодо обраної професії; навчити користуватися всіма багатствами мовних і мовленнєвих засобів української мови, широко залучаючи арсенали професійної лексики, вміщені у відповідних словниках та системі Інтернет; забезпечити засвоєння орфоепічних і граматичних норм української літературної мови, використовуючи тексти професійної спрямованості, слова-професіоналізми, різноманітні термінологічні словники тощо; сформувати в учнів уміння й навички комунікативно виправдано користуватися засобами мови в різних ситуаціях, тісно пов'язаних з обраною професією; вчити учнів аналізувати, зіставляти та узагальнювати мовні явища, добирати потрібні приклади, користуючись відповідною професійною лексикою, робити висновки, будувати логічно правильні та композиційно завершені висловлювання, складати плани доповідей, виступів, тези, конспекти, діалоги тощо, звертаючись до відповідних сторінок (сайтів) мережі Інтернет; розкрити красу і багатство душі українського трудівника, що є основою багатогранної духовності українського народу; допомогти учням усвідомити поняття "професійна культура", "конкурентоспроможний кваліфікований робітник", "цивілізований розвиток суспільства".
Українська мова є державним чинником, своєрідним духовним національним кодом, який об'єднує всіх громадян України незалежно від віку та національної належності. Необхідність підготовки нової професійно спрямованої програми з української мови зумовлена сучасними вимогами щодо підготовки конкурентоспроможних працівників, здатних забезпечити високий духовний, технологічний, матеріальний і культурний розвиток нашого суспільства, народу незалежної держави - України. Теоретичні і практичні завдання на заняттях з української мови мають бути тісно пов'язані з професійною підготовкою за обраним фахом з максимальним впровадженням інноваційних комп'ютерних технологій.
Згідно з вимогами Державного стандарту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 року N 24, навчання української мови в ПТНЗ, зокрема в професійному ліцеї, полягає у подальшому розвитку вмінь і навичок у всіх видах мовленнєвої діяльності (аудіюванні, читанні, говорінні, письмі), у формуванні гуманістичного світогляду особистості. Конкретні завдання, які стоять перед викладачами, випливають з основних завдань освітньої галузі, передбачених Державним стандартом, а саме: формування мотивації до вивчення мови, духовного світу учнів, світоглядних уявлень, загальнолюдських ціннісних орієнтирів; пізнання через мову історії, культури народу, естетичних та моральних цінностей; розвиток умінь вільно спілкуватися в різних ситуаціях, формулювати власну думку, висловлювати почуття щодо життєвих явищ, морально-етичних, естетичних, суспільних та інших проблем, розуміти інших людей, знаходити спільну мову з ними; подальший розвиток базових лексичних, граматичних, стилістичних, орфоепічних, правописних умінь і навичок, самостійної навчальної діяльності, розвиток інтелектуальних, творчих здібностей учнів.
Структура і зміст навчальної програми (140 годин)
Навчальна програма передбачає такі основні розділи:
I. Пояснювальна записка (обґрунтування необхідності професійно спрямованої Програми з української мови для професійних ліцеїв та головні завдання викладачів).
II. Мовна лінія (спрямована на поглиблення і систематизацію найважливіших відомостей з лексикології, фразеології, словотвору, граматики, правопису, синтаксису, пунктуації та стилістики).
Змістом освіти мають стати мовні засоби, засоби стилістики, види мовних помилок та їх подолання, складні випадки орфографії та пунктуації.
III. Мовленнєва лінія (охоплює культуру мовлення, стилі мови, жанри усного та писемного мовлення, різні види мовленнєвої діяльності, в тому числі й елементи практичної риторики).
IV. Соціокультурна лінія (орієнтовні теми з розвитку зв'язного мовлення, найважливіші світоглядні, етичні, естетичні та інші поняття, ідеї, відомості, пов'язані з національною та світовою культурою. Відображення у мові особливостей бачення світу, способу життя та мислення, особливостей культури українського народу).
V. Діяльнісна (стратегічна) лінія ("Учні повинні вміти", "Учні повинні знати" - орієнтація на кінцевий результат). Учні мають навчитися застосовувати загальнонавчальні, творчі вміння, використовувати їх у різних життєвих і навчальних ситуаціях спілкування, користуватися комунікативними стратегіями, стратегіями співпраці.
VI. Орієнтовний навчальний план предмета "Українська мова" (140 годин).
До програми додаються "Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів професійних ліцеїв з української мови", адаптовані до умов професійно-технічних навчальних закладів України.
II. Мовна лінія
(63 години)
1) Вступ (три години)
Українська мова: історія і сучасність. Українська мова як
державна. Закон України про мову
Джерела української мови. Мова і етнос. Т.Г. Шевченко -
фундатор української літературної мови
Роль мови у формуванні і самовираженні особистості. Сучасні
проблеми української мови
Основні розділи науки про мову
Мовлення і спілкування
Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння
і письмо). Функції мови. Мовні норми
(Вказані вище теми можуть розглядатися за розсудом викладача,
передувати вивченню того чи іншого розділу програми)
2) Поглиблення і систематизація найважливіших відомостей
з лексикології, фразеології, словотвору, граматики, правопису,
синтаксису, пунктуації та стилістики (60 годин)
Основні норми української літературної вимови.
Слова-професіоналізми
Слово, значущі частини слова, словосполучення. Професійна
лексика
Словник сучасної української літературної мови. Професійна
лексика
Термінологічні словники. Професійна термінологія. Культура
терміновживання
Синонімічне багатство української мови. Синонімічний словник.
Синонімічні ряди професійної спрямованості
Словотворення за обраною професією. Стилістичні засоби
словотвору. Роль фразеологізмів у мовленні
Складні випадки слововживання професійної лексики
Споконвічна лексика української мови. Діалектизми. Запозичені
слова. Стилістичні засоби лексикології та фразеології
Система частин мови. Спільне і відмінне в них. Систематизація
частин мови відповідно до обраної професії
Орфограма. Принципи українського правопису. Орфографічний
словник української мови
Складні випадки правопису ненаголошених голосних, м'якого
знака, апострофа (професійна лексика). Стилістичні засоби фонетики
Основні орфограми в коренях, префіксах та суфіксах
слів-професіоналізмів
Складні випадки правопису різних частин мови, які вживаються
у відповідній професійній діяльності. Стилістичні засоби
морфології
Правопис не з різними частинами мови
Правопис числівників. Складні випадки написання числівників.
Службові частини мови
Синтаксис як розділ науки про мову. Словосполучення і речення
(синтаксичні одиниці). Синтаксичні зв'язки в них
Граматична основа речення (речення професійного змісту)
Прості речення, їх види. Розділові знаки в простому реченні
Члени речення, способи їх вираження. Умовні позначення членів
речення
Складні речення та їх види (речення мають розкривати зміст
обраної професії)
Типи зв'язку між простими реченнями у складному
Інтонування різних видів речень за метою висловлювання
Стилістичні засоби синтаксису
Пунктограми у простому і складному реченнях, при прямій мові,
професійно спрямованому діалозі
Групи розділових знаків за їхніми функціями
(Речення мають бути тісно пов'язані з професією, яку
опановують учні)
Будова тексту (пов'язаного з обраною професією)
Типи мовлення (розповідь, опис, роздум), зміст яких
професійно спрямований
Стилі мовлення (розмовний, науковий, офіційно-діловий,
публіцистичний, художній)
Стильові жанри мовлення. Способи передачі чужого мовлення
Вимоги щодо вживання мовних засобів у власних усних
і письмових висловлюваннях
Види нотування: виписки, план, тези, конспект
Реферат. Види рефератів
III. Мовленнєва лінія
Розвиток зв'язного мовлення (77 годин)
Аудіювання, читання, говоріння, письмо
Різновиди аудіювання і читання (тексти професійно спрямовані)
Комунікативні якості культури мови: правильність, точність,
логічність, змістовність, стислість, ясність і доступність,
чистота, багатство, доречність, виразність, естетичність, дієвість
Дотримання вимог до культури мовлення (змістовність, логічна
послідовність, багатство мовних засобів, виразність, точність,
доречність, правильність, відповідність до орфоепічних
та інтонаційних норм)
Аудіювання, читання текстів різних типів, стилів і жанрів
мовлення (за змістом пов'язаних з відповідною професією, яку
здобувають учні)
Конспектування висловлювань (про конкретну обрану учнем
професію), що сприймаються на слух
Тематичне конспектування прочитаного художнього твору,
науково-популярної чи публіцистичної фахової статті
Тези як спосіб запису прочитаного у фаховій газеті чи журналі
Перекази із творчим завданням (фахова тематика)
Створення власних висловлювань (діалог, виступ, відгук,
стаття до газети чи журналу про престиж тієї чи іншої обраної
учнем професії)
Складання анотації до підручника чи навчального посібника
з обраної професії, бібліографії
Ознайомлення з діловими паперами (віза, субсидія,
приватизаційний сертифікат, фінансова ідентифікаційна картка)
Монологічні висловлювання різних типів, жанрів, стилів
з урахуванням ситуації професійного чи ділового спілкування
Професійний мовленнєвий етикет (екскурсовод, менеджер,
торговий працівник, бармен, будівельник тощо)
Відгук на твір мистецтва (книгу, кінофільм, спектакль,
картину тощо). Орієнтовна схема відгуку
Діалогічне спілкування як важливий елемент
Культура ділової телефонної розмови
Діалог відповідно до запропонованої ситуації (у майстерні,
на будівництві, в магазині, музеї, кафе тощо). Визначення теми
і змісту діалогу. Культура діалогу
Мовний етикет
Виступ під час дискусії (виробнича тематика), на зборах,
семінарі
Доповідь чи реферат із залученням фахових видань,
науково-популярної літератури та професійної лексики
Ділові папери: заява про працевлаштування, звіт про виконану
роботу, протокол зборів трудового колективу, офіційний лист
на адресу керівника підприємства, доручення, розписка. Культура
писемної ділової мови. Вимоги і правила оформлення професійних
документів
Реклама професійного ліцею
Твір (суспільна, морально-етична, професійна тематика)
Робота над темами, що їх визначає викладач
Складці випадки перекладу з російської мови українською
і навпаки
Елементи практичної риторики (виділені години увійшли
до мовленнєвої лінії)
Виражальні засоби риторики (порівняння, метафора,
протиставлення, парадокс, гіпербола, риторичні запитання,
подробиці, цитування)
Основні вимоги до виступу перед аудиторією: інтонація,
звертання, взаємодія із слухачами, засоби виголошення промови,
темп і гучність виступу, поведінка під час виступу
Техніка підготовки виступу (збір матеріалу, його обдумування,
конспект ключових слів, пов'язаних з обраною темою і професією)
Структура виступу: тема, основне в змісті (об'єктивність,
ясність, образність, цілеспрямованість, кульмінація, повторення
основних думок, лаконізм, гумор, дотепи, іронія), план виступу,
стиль мовлення, вступ і закінчення
(Зміст виступів, промов має бути пов'язаний з професією, яку
здобувають учні конкретного професійно-технічного навчального
закладу)
IV. Соціокультурна лінія
Орієнтовна тематика текстів для використання на заняттях
з розвитку зв'язного мовлення
Роль мови у формуванні особистості учня - майбутнього
конкурентоспроможного робітника
Україна у світовому співтоваристві
Основні віхи історичного шляху України
Національні скарби і святині, їх творці
Найвидатніші постаті вітчизняної та світової культури, науки,
виробництва
Загальнолюдські етичні орієнтири
Проблеми сучасної сім'ї та шляхи їх розв'язання
Людина і Всесвіт. Природа і людина. Роль держави
у забезпеченні громадянських прав
Сьогодення України
Сучасні професії. Шляхи професійної майстерності
Екологічна культура людини. Збереження природи
Захоплення жінок (шиття, в'язання, вишивка, гаптування тощо),
жінка-бізнесмен
Захоплення чоловіків (столярство, електротехніка, бізнес...)
Духовна культура українців
Народні традиції, свята та обряди. Професійні свята
Усна народна творчість. Народна медицина
Культура спілкування на виробництві і вдома
Загальнолюдські етичні цінності
Етика ділового спілкування
Негативні моральні якості людини
Професійні здобутки в різних галузях виробництва
Герої України
Київ - мій рідний дім
Незабутні імена будівничих нашої столиці
Орієнтовні теми з розвитку зв'язного мовлення для учнів
Моє ставлення до рідної мови
Статус рідної мови у моїй родині
Державна незалежність у моєму розумінні
Роль спорту в житті людини
Моя улюблена професія та шляхи оволодіння нею
Скарби мого рідного народу
Загальнолюдські цінності. Які вони?
Видатні люди нашої столиці
Мій духовний провідник
Що дасть мені обрана мною професія
Я, моя родина і друзі
Що таке здоровий спосіб життя
Проблема забруднення довкілля
Мої громадянські права і обов'язки
Мій життєвий вибір
Традиції моєї родини
У чому сенс життя
Духовна свідомість українця
Україна - моя Батьківщина
Мої захоплення
Що забезпечує душевну гармонію і щастя
Уроки історії та їх наслідки
Моя участь у розв'язанні суспільних проблем
V. Діяльнісна (стратегічна) лінія
Учні повинні вміти: визначати особливості правильного мовлення; самостійно визначати мету власної пізнавальної діяльності, її структуру та план практичного досягнення кінцевого результату; аналізувати, узагальнювати, порівнювати, конкретизувати, експериментувати, моделювати, формулювати висновки, добирати переконливі аргументи стосовно висловлених тез, критично оцінювати отриману інформацію, спростовувати хибні твердження, оперуючи лінгвістичними поняттями і уявленнями; висловлюватись відповідно до норм культури мовлення; знаходити орфограму, визначати її тип, принцип, на якому базується написання; робити повний орфографічний розбір; визначати лексичне значення слів, робити лексичний розбір; знаходити фразеологізми (зокрема професійні) та доцільно їх вживати в усному і писемному мовленні; робити словотворчий розбір слів, утворених різними способами, з'ясовувати етимологію деяких із них; розпізнавати частини мови, робити повний морфологічний, морфемний і словотворчий їх розбір; вправно використовувати самостійні і службові частини мови в усних і письмових висловлюваннях; знаходити прості і складні речення в тексті; аналізувати й конструювати їх; обґрунтовувати вживання розділових знаків у простих і складних реченнях, між частинами складного речення; правильно і доречно використовувати складні речення у власному мовленні відповідно до ситуації та умов спілкування; визначати типи, стилі, жанри українського літературного мовлення, формулювати думку у всіх стилях і жанрах мовлення; уміло користуватися необхідними словниками (тлумачним, морфемним, орфографічним, фразеологічним, термінологічним, синонімічним, антонімічним, словотворчим, етимологічним, іншомовних слів та іншими); складати і редагувати життєво необхідні ділові папери; правильно використовувати відмінкові форми числівника; ставити розділові знаки при вставних і вставлених мовних конструкціях, у простих і складних реченнях; правильно інтонувати речення зі вставними словами, словосполученнями і реченнями, звертаннями тощо, сполучникові та безсполучникові складні речення; правильно використовувати стійкі мовні звороти в усному діловому спілкуванні, користуватися жестами і мімікою як допоміжними засобами усного спілкування; знаходити і виправляти помилки в своїх і чужих текстах; якомога ширше використовувати професійну лексику, готувати себе до професійної діяльності; підготувати виступ і виголосити його з урахуванням ситуації спілкування; розрізняти стилістичні варіанти мовних засобів, визначати доцільність їх використання в текстах різних стилів і жанрів мовлення; розрізняти нормативне і ненормативне використання мовних засобів; узгоджувати із засвоєними етичними, естетичними та іншими цінностями свою мовленнєву і життєтворчу діяльність; користуватися комунікативними стратегіями співпраці.
Учні повинні знати: ознаки правильного мовлення, його стилів, жанрів, їх відмінностей; принципи і правила української орфографії, типи орфограм, мовні помилки; правила вживання великої літери, написання слів разом, окремо і через дефіс; написання прізвищ і географічних назв, слів іншомовного походження; правила переносу та графічного скорочення слів; відомості про лексичне значення слова, однозначність і багатозначність; склад лексики за походженням; джерела фразеологізмів (професійних); типи морфем, основи слова, морфемний словник; способи словотвору, особливості творення різних частин мови; словотворчий, етимологічний, орфографічний, фразеологічний, термінологічний, синонімічний, тлумачний та інші словники; самостійні частини мови, їх значення, морфологічні особливості й синтаксичні функції; службові частини мови; теоретичні основи побудови простих речень різних видів, у тому числі ускладнених однорідними членами речення, звертаннями, вставними словами і реченнями; правила розстановки розділових знаків; особливості побудови складних речень різних видів; правила вживання розділових знаків у складних реченнях різних видів; найважливіші світоглядні, етичні відомості, ідеї, відображені у мові; загальнолюдські моральні цінності, їх вияв у національних традиціях; особливості бачення світу, культури свого народу, відображені у мові, враховувати їх у спілкуванні.
Орієнтовний навчальний план предмета "Українська мова" для професійних ліцеїв (140 годин)
---------------------------------------------------------------------
| N | Тема | Розвиток мовлення |Кількість|
|п/п| | | |
| | | | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
| | I. Вступ (3 год.) | | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|1. |Українська мова: історія і |Читання вголос | 1 |
| |сучасність. Українська мова як|(мовчки) Закону | |
| |державна. Закон України про |України про мову. | |
| |мову |Конспектування. | |
| | |Перевірочний диктант | |
| | |з метою діагностики | |
| | |знань, умінь і | |
| | |практичних навичок | |
| | |учнів | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
| |Джерела вивчення української |Конспектування | |
| |мови. Мова і культура. Т.Г. |висловлювань, що | |
| |Шевченко - фундатор |сприймаються на | |
| |української літературної мови |слух. Виражальні | |
| | |засоби риторики | |
| | |(цитування) | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|2. |Роль мови у формуванні і |Письмові | 1 |
| |самовираженні особистості. |висловлювання про | |
| |Сучасні проблеми української |мову | |
| |мови Основні розділи науки |(конспектування). | |
| |про мову |Творча робота (тема | |
| | |за вибором учня) | |
| | |Тематичні виписки | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|3. |Мовлення і спілкування. Види |Сприймання текстів | 1 |
| |мовленнєвої діяльності. |на слух. Основні | |
| |Різновиди читання та |вимоги до виступу | |
| |аудіювання |перед аудиторією. | |
| | |Навчальне аудіювання | |
|-------------------------------------------------------------------|
| Поглиблення і систематизація найважливіших відомостей з |
| лексикології, етимології, словотвору, граматики, правопису, |
| синтаксису, пунктуації та стилістики |
| (60 годин) |
|-------------------------------------------------------------------|
| |II. Лексикологія, етимологія, | | |
| | словотвір | | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|4. |Основні норми української |Усні та письмові | 3 |
| |літературної вимови. |практичні вправи. | |
| |Слова-професіоналізми |Робота над | |
| | |створенням реклами | |
| | |ПТНЗ | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|5. |Слово, значущі частини слова, |Робота над | 4 |
| |словосполучення. Професійна |збагаченням | |
| |лексика |словникового запасу | |
| | |з використанням | |
| | |професійної лексики. | |
| | |Робота з тлумачним | |
| | |словником | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|6. |Словники сучасної української |Практична робота із | 3 |
| |літературної мови. Професійна |словником сучасної | |
| |лексика |української | |
| | |літературної мови. | |
| | |Відбір | |
| | |слів-професіоналізмів.| |
| | |Твір-мініатюра з | |
| | |використанням | |
| | |професійної лексики | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|7. |Термінологічні словники. |Робота з | 3 |
| |Професійна термінологія. |термінологічним | |
| |Культура терміновживання |словником. Загальний | |
| | |опис обраної | |
| | |професії з | |
| | |використанням | |
| | |професійних термінів | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|8. |Синонімічне багатство |Побудова | 3 |
| |української мови. Синонімічний|синонімічних рядів | |
| |словник. Синонімічні ряди |професійної | |
| |професійної спрямованості |спрямованості з | |
| | |використанням | |
| | |синонімічного | |
| | |словника | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|9. |Складні випадки слововживання |Відбір складних | 3 |
| |професійної лексики |слів-професіоналізмів,| |
| | |використання їх у | |
| | |зв'язному тексті | |
| | |професійного змісту. | |
| | |Творча робота | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|10.|Споконвічна лексика |Робота з текстом | 3 |
| |української мови. Діалектизми.|фахового змісту, | |
| |Запозичені слова |розрізнення власне | |
| | |українських слів, | |
| | |діалектизмів, слів | |
| | |іншомовного | |
| | |походження | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|11.|Стилістичні засоби |Творча робота на | 3 |
| |лексикології та фразеології |запропоновану | |
| | |викладачем тематику | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|12.|Тематичне оцінювання | | 1 |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
| | III. Морфологія, орфографія | | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|13.|Словотворення за обраною |Словотворення за | 3 |
| |професією. Стилістичні засоби |обраною професією з | |
| |словотворення. Професійні |використанням | |
| |фразеологізми. Роль |фразеологічного | |
| |фразеологізмів у мовленні |словника. Самостійна | |
| | |творча робота з | |
| | |використанням | |
| | |професійних | |
| | |фразеологізмів. | |
| | |Аналіз творчих робіт | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|14.|Орфограма. Орфографічний |Практична робота з | 3 |
| |словник української мови. |орфографічним | |
| |Принципи українського |словником. Засвоєння | |
| |правопису |правопису | |
| | |слів-професіоналізмів.| |
| | |Перевірочний | |
| | |диктант | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|15.|Контрольний диктант з |Аналіз диктанту, | 1 |
| |граматичним завданням |робота над помилками | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|16.|Стилістичні засоби фонетики |Переказ із творчим | 2 |
| | |завданням | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|17.|Складні випадки правопису |Практичні вправи з | 3 |
| |ненаголошених голосних, |професійною лексикою | |
| |м'якого знака, апострофа | | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|18.|Тематичне оцінювання | | 1 |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|19.|Основні орфограми в коренях, |Практичні вправи на | 3 |
| |префіксах та суфіксах |засвоєння правопису | |
| | |слів-професіоналізмів | |
| | |з основними | |
| | |орфограмами. Читання | |
| | |мовчки художнього | |
| | |тексту | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|20.|Контрольний диктант з |Аналіз контрольного | 2 |
| |граматичним завданням |диктанту | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|21.|Система частин мови. Спільне і|Систематизація | 3 |
| |відмінне в них |частин мови за | |
| | |обраною професією | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|22.|Складні випадки правопису |Пояснювальний | 4 |
| |різних частин мови, вживаних у|диктант професійно | |
| |відповідній професійній |наближеного тексту | |
| |діяльності |зі складними | |
| | |випадками правопису | |
| | |іменників, | |
| | |прикметників, | |
| | |дієслів, | |
| | |прислівників. | |
| | |Докладний переказ | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|23.|Стилістичні засоби морфології |Підготовка статті до | 3 |
| | |газети чи фахового | |
| | |журналу на обрану | |
| | |учнем тему з | |
| | |переліку тем, | |
| | |запропонованих | |
| | |викладачем | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|24.|Правопис не з різними |Робота з текстами. | 4 |
| |частинами мови: іменниками, |Вибірковий диктант. | |
| |займенниками, прикметниками,|Пояснювальний | |
| |прислівниками, дієсловами, |диктант. Аудіювання | |
| |дієприкметниками, |художнього тексту. | |
| |дієприслівниками, |Контрольна творча | |
| |числівниками |робота на | |
| | |запропоновану | |
| | |викладачем тему | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|25.|Правопис числівників. Складні |Тренувальні вправи. | 3 |
| |випадки написання числівників |Творча робота на | |
| | |суспільну тематику з | |
| | |використанням | |
| | |числівників | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|26.|Службові частини мови | | 1 |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|27.|Тематичне оцінювання | | 1 |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
| | IV. Синтаксис | | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|28.|Синтаксис як розділ науки про |Нотування. Практична | 3 |
| |мову. Словосполучення і |робота з текстами | |
| |речення (синтаксичні одиниці).|професійного змісту. | |
| |Синтаксичні зв'язки в них |Визначення | |
| | |синтаксичних | |
| | |зв'язків у реченнях | |
| | |і словосполученнях | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|29.|Граматична основа речення |Визначення | 2 |
| |(речення професійного змісту) |граматичних основ у | |
| | |реченнях тексту | |
| | |професійного змісту, | |
| | |записаного під | |
| | |диктовку викладача | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|30.|Прості, речення. Їх види. |Тези (з | 2 |
| |Розділові знаки в простому |використанням | |
| |реченні |простих речень) | |
| | |прочитаної газетної | |
| | |чи журнальної статті | |
| | |професійного змісту. | |
| | |Діалог з | |
| | |використанням | |
| | |простих речень | |
| | |(письмовий варіант) | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|31.|Члени речення. Способи їх |Розбір | 2 |
| |вираження. Умовні позначення |запропонованих | |
| |членів речення |текстів з умовним | |
| | |позначенням членів | |
| | |речення | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|32.|Контрольний диктант |Аналіз диктанту | 2 |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|33.|Складні речення та їх види |Відбір складних | 3 |
| |(зміст речень, пов'язаний з |речень із газетної | |
| |обраною професією) |чи журнальної статті | |
| | |професійного змісту. | |
| | |Професійно | |
| | |спрямований діалог з | |
| | |використанням | |
| | |складних речень | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|34.|Тематичне оцінювання | | 1 |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|35.|Типи зв'язку між простими |Відгук на посібник з | 3 |
| |реченнями у складному |обраної учнем | |
| | |професії. Практична | |
| | |робота щодо | |
| | |визначення типів | |
| | |зв'язку між простими | |
| | |реченнями у складних | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|36.|Інтонування різних видів |Елементи практичної | 4 |
| |речень за метою висловлювання |риторики. Структура | |
| | |виступу. Виступ на | |
| | |зборах, на семінарі | |
| | |(письмовий варіант | |
| | |виступу), | |
| | |розстановка | |
| | |розділових знаків | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
| | V. Стилістика | | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|37.|Стилістичні засоби синтаксису |Стаття до газети чи | 3 |
| | |фахового журналу про | |
| | |престиж обраної | |
| | |професії | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|38.|Пунктограми у простому реченні|Тренувальні вправи. | 2 |
| | |Робота з текстами | |
| | |різних стилів | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|39.|Контрольний диктант з |Аналіз контрольного | 2 |
| |граматичним завданням |диктанту. Робота над | |
| | |помилками | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|40.|Пунктограми у складному |Пояснювальний | 3 |
| |реченні |диктант. Анотація до | |
| | |підручника чи | |
| | |навчального | |
| | |посібника для ПТНЗ | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|41.|Виражальні засоби риторики. |Діалог (усний і | 3 |
| |Пунктограми при прямій мові, у|письмовий, варіанти | |
| |професійно спрямованому |телефонної розмови) | |
| |діалозі. Діалогічне | | |
| |спілкування | | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|42.|Культура мовлення. Професійний|Конспект ключових | 4 |
| |мовленнєвий етикет. Техніка |слів. Практична | |
| |підготовки виступу |робота над | |
| | |пунктограмами у | |
| | |діалозі. Стиль | |
| | |мовлення | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|43.|Тематичне оцінювання |Читання мовчки | 1 |
| | |художнього тексту | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|44.|Групи розділових знаків за |Розстановка | 3 |
| |їхніми функціями |розділових знаків у | |
| | |запропонованих | |
| | |викладачем текстах | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|45.|Реферат. Структура реферату. |Реферат із | 4 |
| |Види рефератів |залученням | |
| | |науково-популярної | |
| | |літератури та | |
| | |професійної лексики | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|46.|Текст. Будова тексту |Монологічні | 4 |
| |(пов'язаного з обраною |висловлювання різних | |
| |професією). Структура виступу |типів, жанрів, | |
| | |стилів з урахуванням | |
| | |ситуації | |
| | |професійного чи | |
| | |ділового | |
| | |спілкування. | |
| | |Аудіювання | |
| | |художнього тексту | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|47.|Структура виступу. Типи |Стаття. Виступ на | 4 |
| |мовлення: а) розповідь б) |семінарі на | |
| |опис в) роздум г) відгук, |виробничу тематику, | |
| |орієнтовна схема відгуку |його структура та | |
| | |основні вимоги. | |
| | |Відгук на твір | |
| | |мистецтва. Роздум | |
| | |про майбутню | |
| | |професійну | |
| | |діяльність | |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|48.|Тематичне оцінювання | | 1 |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|49.|Контрольний диктант |Аналіз диктанту | 2 |
|---+------------------------------+----------------------+---------|
|50.|Ділові папери |Практична робота над | 2 |

................
Перейти до повного тексту