1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
16.07.2004 N 584
Про затвердження методичних рекомендацій щодо вдосконалення навчальних підручників та посібників, навчальних планів і програм з питань профілактики ВІЛ/СНІДу у навчальних закладах професійно-технічної освіти
У зв'язку з завершенням виконання заходів, визначених робочим планом Угоди між Українським науково-методичним центром практичної психології і соціальної педагогіки (виконавча агенція Міністерства освіти і науки України) та Українським Фондом боротьби з ВІЛ-інфекцією та СНДІом (основний реципієнт коштів гранту Глобального Фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією) від 03.11.2003 р. N 12-Ukr-102 за проектом "Превентивна освіта і виховання дітей, учнівської та студентської молоді з профілактики ВІЛ/СНІДу", та Угоди від 27 листопада 2003 року N 25 між Українським науково-методичним центром практичної психологи та соціальної педагогіки та Науково-методичним центром професійно-технічної освіти Міністерства освіти і науки України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити методичні рекомендації щодо вдосконалення навчальних підручників та посібників, навчальних планів і програм з питань профілактики ВІЛ/СНІДу у навчальних закладах професійно-технічної освіти, що додаються.
2. Департаменту професійно-технічної освіти (Супрун В.В.), Науково-методичному центру професійно-технічної освіти (Паржницький В.В.) спільно з науково-методичними комісіями Науково-методичної ради Міністерства освіти і науки України з метою формування в учнівської молоді цілісного розуміння питань, пов'язаних з ВІЛ/СНІДом, здійснити протягом 2004/2005 навчального року наступну організаційну роботу:
2.1. Врахувати зазначені методичні рекомендації при підготовці навчальних програм інваріантної та варіативної складових навчальних планів із загальноосвітніх та спеціальних предметів.
2.2. Доповнити навчальні програми предметів "Біології", "Основи екології", "Охорона праці", "Фізична культура і здоров'я", "Основи правових знань" питаннями із вищезазначеної проблематики.
3. Директорам професійно-технічних навчальних закладів, незалежно від форм власності та підпорядкування:
3.1. З метою профілактики розповсюдження шкідливих звичок (алкоголізм, тютюнопаління, наркоманія), а також ВІЛ-інфекції організовувати та проводити лекції, "круглі столи", диспути за тематикою "Молодь за здоровий спосіб життя", "Профілактика ВІЛ/СНІДу", "Права ВІЛ-інфікованих людей", "Шкідливий вплив алкоголю та тютюнопаління на здоров'я людини" тощо.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Десятова Т.М.
Міністр В.Г.Кремень
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти
і науки України
16.07.2004 N 584
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо вдосконалення навчальних підручників та посібників навчальних планів і програм з питань профілактики ВІЛ/СНІДу у професійно-технічних навчальних закладах України
Сучасна ситуація в Україні характеризується зниженням рівня життя більшості населення, девальвацією моральних норм і цінностей у суспільстві, зростанням злочинності й насильства. Все це особливо різко загострило проблеми підлітків і молоді. Треба враховувати, що вихованці професійно-технічних навчальних закладів це підлітки і молодь, яких найбільше торкнулась бідність, сімейна невлаштованість, вплив вулиці. Звідси у багатьох - зниження або втрата інтересу до навчання, хибні життєві орієнтири, схильність до ризикованої поведінки, численні шкідливі звички.
Надзавданнями профілактичної роботи, особливо серед учнів, слухачів є створення у кожного з них власної моделі безпечної поведінки, спрямованої на зниження ризику зараження ВІЛ, формування зваженого ставлення до здорового способу життя. При цьому слід враховувати, що сьогодні відсутні адаптовані програми з профілактичної освіти до етнокультурних умов країни, а ті, які є - малоефективні, локальні; телебачення, СМІ пропагують культ насильництва, розпусти, що є дуже небезпечним для духовних основ держави; реалізація профілактичних заходів щодо здорового способу життя, ВІЛ та СНІДу серед молоді недосконала.
Рекомендації розроблено згідно пропозицій експертів за інваріантною та варіативною частинами.
При розгляді інваріантної частини були надані рекомендації щодо підручників, посібників та програм з предметів: "Основи правових знань", "Біологія, основи екології", "Біологія навколишнього середовища", "Основи екології", "Соціологія", "Охорона праці", "Основи охорони праці", "Фізична культура і здоров'я", "Фізичне виховання". Інваріантна частина розрахована на навчання учнів ПТНЗ віком від 15-20 років.
Враховуючи те, що початкові знання з основ здорового способу життя (далі ЗСЖ) та профілактики ВІЛ/СНІДу учні отримують в предметі "Основи безпеки життєдіяльності" основної школи, завданням професійно - технічної освіти стає закріплення і поширення цих знань, але, нажаль, в більшості предметів інваріантної частини такі знання відображені дуже слабо.
Експерти застерігають від дублювання матеріалу стосовно ЗСЖ та профілактики ВІЛ/СНІДу, з цією метою пропонується ширше використовувати між предметні зв'язки, але в той же час кожний предмет має нести інформацію стосовно цієї проблеми.
Програми і підручник з "Основ правових знань" потребує доповнити матеріалом з проблем захисту гідності людей, що інфіковані або безпосередньо постраждали від ВІЛ/СНІДу, боротьби з сексуальною, бізнесовою експлуатацією молоді, особливо жінок, з формування у підлітків та молоді ціннісних орієнтацій стосовно ЗСЖ (здорового способу життя), подружнього життя та культури сексуального поведінки. Проблема ВІЛ/СНІДу є трудовою проблемою і повинна розглядатись, як будь-яка інша проблема, пов'язана із професійними захворюваннями працівника, ВІЛ-інфекція не є підставою для припинення трудових відносин.
Необхідно довести до кожного учня ПТНЗ основні положення українського законодавства стосовно ВІЛ/СНІДу і в першу чергу Закону України "Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення" із змінами, внесеними згідно із Законом N 2776-III від 15.11.2001 року: Розд. 9, ст.7, пар.5 та ст.8, пар.1). Додаток (Таблиці 1,2).
Програми, підручники, посібники "Біологія, основи екології", "Основи екології", "Біологія навколишнього середовища" треба доповнити матеріалом щодо зміни хімічного балансу в організмі людини при вживанні наркотичних засобів, з проблем взаємодії клітини з вірусами та бактеріями, наслідки вживання нікотину, алкоголю та наркоманії на організм людини, негативного явища раннього запліднення і вплив абортів на послідуючу життєдіяльність організму, з проблеми ранніх статевих контактів та ймовірності інфікування на ВІЛ/СНІД. Рекомендується ввести до навчального матеріалу вивчення методів контрацепції, інформацію щодо імунної системи. В процесі викладання слід наполегливо доводити учням, що наркоманія, токсикоманія - це небезпечні захворювання, які характеризуються швидкоплинністю й страшними наслідками, що руйнують розум, психіку, організм в цілому, дохідливо, але не примітивно пояснювати, що приводить до інфікування, яким є механізм передачі вірусу.

................
Перейти до повного тексту