1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
15.07.2020 № 927
Про випробування модернізованого програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти
Керуючись підпунктом 78 пункту 4 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 630 (із змінами), з метою організації проведення випробувань програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти, модернізованого відповідно до абзаців першого та другого пункту 2 наказу Міністерства освіти і науки України від 04.03.2020 № 361 "Про модернізацію програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти" (далі - модернізоване програмне забезпечення ЄДЕБО) (із змінами), на відповідність Технічному завданню на створення програмного забезпечення для функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти, затвердженому наказом Міністерства освіти і науки України від 23.12.2016 № 1606 (з доповненнями № 1, № 2 та № 3, затвердженими наказами Міністерства освіти і науки України від 28.02.2018 № 211 "Деякі питання функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти", від 13.03.2019 № 346 "Про модернізацію програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти" та від 04.03.2020 № 361 "Про модернізацію програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти" відповідно),
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Програму та методику приймальних випробувань модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО (далі - Програма та методика), що додається.
2. Утворити Комісію з питань приймальних випробувань модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО (далі - Комісія) у складі згідно з додатком .
3. Комісії до 24.07.2020 здійснити приймальні випробування модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО згідно з Програмою та методикою, затвердженою цим наказом, та надати протокол випробувань на затвердження в установленому порядку.
4. Державному підприємству "Інфоресурс" (Бєлік О.) забезпечити Комісії належні умови, необхідні для проведення приймальних випробувань на території підприємства.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Т.в.о. Міністра С. Шкарлет
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
освіти і науки України
15.07.2020 № 927
ПРОГРАМА ТА МЕТОДИКА
приймальних випробувань програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти, модернізованого відповідно до абзаців першого та другого пункту 2 наказу Міністерства освіти і науки України від 04.03.2020 № 361
1. Об'єкт випробувань
Цей документ визначає програму та методику приймальних випробувань програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти, модернізованого відповідно до абзаців першого та другого пункту 2 наказу Міністерства освіти і науки України від 04.03.2020 № 361 (далі - модернізоване програмне забезпечення ЄДЕБО), на відповідність Технічному завданню на створення програмного забезпечення для функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти, затвердженому наказом Міністерства освіти і науки України від 23.12.2016 № 1606 (з доповненнями № 1, № 2 та № 3, затвердженими наказами Міністерства освіти і науки України від 28.02.2018 № 211, від 13.03.2019 № 346, а також від 04.03.2020 № 361 у частині абзаців першого та другого пункту 2), (далі - Технічне завдання).
Програма та методика приймальних випробувань формується з метою перевірки наявності засобів та видів забезпечення для вказаних підсистем, а також перевірки працездатності всіх функцій, які описані в Технічному завданні.
1.1 Призначення модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО
Призначення модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО визначається Технічним завданням і полягає в забезпеченні належного функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО), яка являє собою сукупність технічних, програмних та організаційних засобів, призначених для автоматизації процесів збирання, верифікації, оброблення, зберігання та захисту даних, у тому числі персональних, щодо надавачів та отримувачів освітніх послуг, з метою забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.
1.2 Комплектність модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО для випробувань
Комплектність модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО визначена у Технічному завданні.
Відповідно до опису у Технічному завданні всі засоби функціонально, організаційно та фізично розподілені між основними модулями та компонентами.
2. Мета випробувань
Головна мета приймальних випробувань модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО полягає в перевірці працездатності всіх його функцій та характеристик, які описані в Технічному завданні, а також у прийнятті рішення щодо можливості або неможливості експлуатації модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО для вирішення задач, що покладені на ЄДЕБО.
Загальні цілі, що необхідно досягти при проведенні приймальних випробувань, полягають у перевірці:
• роботи на належному рівні всієї системи загалом та її окремих підсистем;
• можливостей усіх функцій модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО, інформаційної підтримки діяльності розпорядника ЄДЕБО, його підрозділів, зокрема:
- Вступна кампанія - 2020: доопрацювання функцій відповідно до Умов прийому.
- Створення електронного кабінету вступника на ОС магістра.
- Створення переліку осіб, що мають право на пільги. Реалізація можливості подання електронних заяв вступників з пільгами.
- Додання підказок при наведенні на назви параметрів в електронному кабінеті вступника.
- Додання в картку фізичної особи сертифіката ЗНО магістра (з 2016 року).
- Введення в ЄДЕБО нових категорій закладів освіти (фахова передвища освіта, післядипломна освіта).
- Додання у відповідних модулях ЄДЕБО ОС фахового молодшого бакалавра.
- Реалізація функції врахування надліцензійних обсягів при замовленні документів про професійну (професійно-технічну) освіту.
- Реалізація функції блокування закладом освіти недіючої освітньої програми.
- Формування довідки про навчання для здобувачів-іноземців, яких зараховують не в період проведення вступної кампанії.
- Реалізація функції для зміни дати народження у документах про вищу та професійно-технічну освіту, виготовлених ІВС "Освіта" (технічний параметр, що не відображений у документі).
- Створення (редагування) картки фізичної особи, формування замовлення студентського квитка або документа про освіту для особи, в якої частково відсутня інформація П. І. Б. (прізвище, ім'я).
- Реалізація можливості переведення звернення від Міністерства освіти і науки України (далі - МОН) на технічного адміністратора ЄДЕБО (далі - ТА), і навпаки, для виконання подальших дій.
- Створення програмних методів для опрацювання запитів інформаційної системи Міністерства фінансів України.
- Створення програмних методів для обміну даними з Реєстром застрахованих осіб Пенсійного фонду України;
• правильності реалізації (програмними та технічними засобами) всіх функціональних та інших вимог Технічного завдання;
• відповідності окремих проектно-технічних рішень та певних характеристик модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО чи його окремих компонентів складу та змісту технічної та експлуатаційної документації;
• відсутності непередбачених вимогами Технічного завдання ситуацій у роботі модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО, коли внаслідок певних порушень регламенту експлуатації його функціонування стає неможливим.
3. Загальні положення
3.1 Перелік документів, згідно з якими проводяться випробування
Документами, що регламентують принципи та правила проведення приймальних випробувань, є:
• даний документ, який визначає програму та методику приймальних випробувань;
• Технічне завдання;
• накази Міністерства освіти і науки України, інші розпорядчі, нормативні та нормативно-правові документи щодо організації проведення приймальних випробувань та формування комісії з питань приймальних випробувань.
3.2 Місце та організації, що беруть участь у випробуваннях
Місцем проведення приймальних випробувань є місцезнаходження ДП "Інфоресурс" - ТА, де повинно бути розгорнуто модернізоване програмне забезпечення ЄДЕБО.
Виконавець послуг з модернізації програмного забезпечення ЄДЕБО - ПрАТ "НДІ прикладних інформаційних технологій" (далі - Виконавець).
Приймальні випробування проводить комісія, склад якої затверджує МОН.
3.3 Перелік документів, що надаються на випробування
Комплект документації на модернізоване програмне забезпечення ЄДЕБО, що надається для випробувань, складається з наступної технічної та експлуатаційної документації:
• специфікація (склад програмного забезпечення та документації до нього);
• загальний опис програмного забезпечення (відомості про логічну структуру і функціонування програми);
• опис методів програмного інтерфейсу (API) сервера застосувань ЄДЕБО та роботи з ним для взаємодії з ЄДЕБО;
• програма та методика випробувань;
• керівництво адміністратора системи;
• керівництво адміністратора СКБД;
• керівництво користувача;
• паспорт програмного виробу;
• інструкція з резервного копіювання даних та відновлення інформації у разі виникнення позаштатних ситуацій;
• інструкція з використання (експлуатації) та технічної підтримки програмного забезпечення;
• методика проведення оновлення програмного забезпечення.
Усі документи готуються Виконавцем послуг з модернізації програмного забезпечення ЄДЕБО у вигляді електронних файлів, які передаються ТА.
4. Обсяг випробувань
4.1 Перелік етапів випробувань та перевірок
Всі роботи щодо перевірки модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО виконуються з використанням наступних видів випробувань:
• перевірки документації;
• функціональної перевірки модулів та компонентів модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО;
• комплексної перевірки модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО.
4.2 Послідовність проведення та режими випробувань
4.2.1 Перевірка документації
Склад документації, що надається на випробування модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО, наведено у п. 3.3 цього документа. Вимоги до складу документів та вимоги щодо їх підготовки наведені у п. 4 Технічного завдання.
При перевірці документації аналізу підлягає:
• відповідність документації вимогам Технічного завдання;
• комплектність документації щодо вимог визначення та підтримки процесу експлуатації модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО (достатність комплекту документів для підтримки процесу);
• відповідність структури та змісту кожного документа вимогам нормативних документів щодо його розробки;
• якість кожного документа.
У відповідності до вимог Технічного завдання документація по модернізованому програмному забезпеченню ЄДЕБО складається з технічної та експлуатаційної документації.
4.2.2 Перевірка технічної документації
Для перевірки технічної документації використовується наступна схема.
Перевіряється відповідність комплекту технічної документації загальним вимогам, що наведені в п. 4 Технічного завдання.
Перевірка достатності комплектності технічної документації виконується на основі аналізу змісту документів щодо відображення наступних питань:
• визначення функціональних, технічних та експлуатаційних характеристик модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО;
• визначення структурної побудови модернізовіаного програмного забезпечення ЄДЕБО та механізмів взаємодії окремих компонент;
• визначення методів та засобів модернізації програмного забезпечення ЄДЕБО;
• визначення режимів та процедур експлуатації з врахуванням технічного обслуговування, профілактичних робіт тощо;
• визначення процедур та засобів підтримки якості при експлуатації модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО.
Перевірка відповідності структури та змісту кожного документа проводиться шляхом аналізу виконання вимог відповідних стандартів.
Якість кожного документа перевіряється з урахуванням наступних факторів:
• можливість легкого сприйняття матеріалу документа;
• достовірність змісту документа щодо відповідних питань;
• можливість оперативного пошуку інформації щодо окремих питань.
Безпосередньо перевірка якості окремих документів виконується на тих етапах випробувань, коли перевіряються відповідні засоби, види забезпечення, функціональні можливості.
4.2.3 Перевірка експлуатаційної документації
Для перевірки експлуатаційної документації використовується наступна схема.
Перевіряється відповідність експлуатаційної документації загальним вимогам до документації, що наведені в п. 4 Технічного завдання.
Перевірка достатності комплекту експлуатаційної документації виконується на основі аналізу змісту документів щодо відображення наступних питань:
• визначення та опис процедур встановлення модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО;
• визначення та опис процедур взаємодії користувачів та інформаційних систем з модернізованим програмним забезпеченням ЄДЕБО при виконанні ним функцій, визначених цим документом.
Перевірка якості експлуатаційної документації відбувається аналогічно перевірці якості технічної документації.
4.2.4 Функціональна перевірка модулів та компонентів модернізованого програмного забезпечення ЄДЕБО
На цьому етапі належить перевірити наступну функціональність системи:
4.2.4.1 Вступна кампанія - 2020: доопрацювання функцій відповідно до Умов прийому
У рамках перевірки доопрацювання функцій відповідно до Умов прийому - 2020 необхідно перевірити наступні модулі:
• Модуль внесення Правил прийому
• Модуль внесення інформації щодо приймальних та відбіркових комісій
• Модуль створення конкурсних пропозицій на вступ до закладу освіти
• Модуль внесення обсягів державного замовлення фахівців
• Модуль реєстрації та опрацювання заяв
• Модуль дистанційного подання вступниками заяв (в електронному вигляді)
• Модуль формування рейтингових списків та списків вступників, рекомендованих до зарахування
• Модуль реалізації адресного розміщення державного замовлення
• Модуль формування наказів про зарахування.
4.2.4.2 Створення електронного кабінету вступника на ОС магістра
У рамках цього пункту необхідно перевірити наступне:
• Модуль дистанційного подання вступниками заяв (в електронному вигляді) у частині вступу на ОС магістра.
4.2.4.3 Створення переліку осіб, що мають право на пільги. Реалізація можливості подання електронних заяв вступників з пільгами
У рамках цього пункту необхідно перевірити наступне:
• Реалізацію функцій створення переліку осіб, що мають право на пільги
• Реалізацію можливості подання електронних заяв вступниками з пільгами.
4.2.4.4 Додання підказок при наведенні на назви параметрів в електронному кабінеті вступника
У рамках цього пункту необхідно перевірити наступне:
• Реалізацію надання підказок при наведенні на назви параметрів в електронному кабінеті вступника.
4.2.4.5 Додання в картку фізичної особи сертифіката ЗНО магістра (з 2016 року)
У рамках цього пункту необхідно перевірити наступне:
• Реалізацію відображення у картці фізичної особи сертифіката ЗНО магістра (з 2016 року), внесених у ЄДЕБО уповноваженими особами Українського центру оцінювання якості освіти.
4.2.4.6 Введення в ЄДЕБО нових категорій закладів освіти (фахова передвища освіта, післядипломна освіта)
У рамках цього пункту необхідно перевірити наступне:
• Реалізацію можливості створення в ЄДЕБО нових категорій закладів освіти (фахова передвища освіта, післядипломна освіта).
4.2.4.7 Додання у відповідних модулях ЄДЕБО ОС фахового молодшого бакалавра
У рамках цього пункту необхідно перевірити наступне:
• Реалізацію функцій, пов'язаних з використанням ОС фахового молодшого бакалавра у розділі "ЕЛЕКТРОННЕ ЛІЦЕНЗУВАННЯ"
• Реалізацію функцій, пов'язаних з використанням ОС фахового молодшого бакалавра у розділі "ВСТУПНА КАМПАНІЯ"
• Реалізацію функцій, пов'язаних з використанням ОС фахового молодшого бакалавра у розділі "ЗДОБУВАЧІ ОСВІТИ"
• Реалізацію функцій, пов'язаних з використанням ОС фахового молодшого бакалавра у розділі "ЗАМОВЛЕННЯ ДОКУМЕНТІВ ПРО ОСВІТУ".

................
Перейти до повного тексту