- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Про затвердження Стандарту спеціалізованої освіти наукового спрямування
1. Затвердити Стандарт спеціалізованої освіти наукового спрямування, що додається.
2. Скасувати наказ Міністерства освіти і науки України від 18 липня 2019 року № 1011 "Про затвердження Стандарту спеціалізованої освіти наукового спрямування" як такий, що нереалізований.
3. Директорату дошкільної та шкільної освіти (Осмоловський А.О.) забезпечити оприлюднення Стандарту спеціалізованої освіти наукового спрямування на офіційному вебсайті Міністерства освіти і науки України.
4. Директору департаменту забезпечення документообігу, контролю та інформаційних технологій (Єрко І.А.) зробити відмітку у справах архіву.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Мандзій Л.С.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
освіти і науки України
16 жовтня 2019 року № 1303
СТАНДАРТ
спеціалізованої освіти наукового спрямування
I. Загальні положення
1. Цей Стандарт визначає зміст спеціалізованої освіти наукового спрямування, що здобувається на рівнях базової та профільної середньої освіти, загальний обсяг навчального навантаження здобувачів освіти закладів спеціалізованої освіти наукового профілю (далі - здобувачі освіти), додаткові до визначених державними стандартами загальної середньої освіти вимоги до їх компетентностей та результатів дослідно-орієнтованого навчання (додатки 1-4).
Зміст спеціалізованої освіти наукового спрямування визначається відповідно до освітніх галузей, встановлених державними стандартами загальної середньої освіти.
2. У цьому Стандарті терміни вживаються у таких значеннях: дослідницька діяльність - інтелектуальна творча та/або пошукова діяльність здобувачів освіти, основними видами якої є дослідно-експериментальна, винахідницька, конструкторська, раціоналізаторська;
дослідницька компетентність - здатність здобувача освіти виконувати дослідницькі навчальні завдання, здійснювати дослідницьку діяльність, спрямовану на одержання нових знань та/або пошук шляхів їх застосування, відповідно до профілю навчання;
дослідницьке навчальне завдання - проблемна пізнавальна ситуація (у вигляді запитання, вправи, задачі тощо), яка передбачає пошук нових знань, способів (умінь), зв'язків шляхом здійснення дослідницької діяльності.
3. Державні стандарти відповідних рівнів повної загальної середньої освіти і цей Стандарт є основою для розроблення науковими ліцеями, науковими ліцеями-інтернатами (далі - наукові ліцеї) освітніх програм (у тому числі наскрізних).
II. Вимоги до обов'язкових компетентностей та результатів навчання здобувачів спеціалізованої освіти наукового спрямування
1. Здобуття спеціалізованої освіти наукового спрямування має забезпечити розвиток дослідницької компетентності здобувачів освіти відповідно до їх інтересів і профілю навчання, формування у них цінностей та особистісних якостей, що забезпечують дослідницьку культуру, академічну доброчесність і готовність до дослідницької діяльності.
2. Спеціалізована освіта наукового спрямування орієнтована на формування у здобувачів загальнолюдських цінностей (морально-етичних і соціально-політичних), а також вимогливості до якості власних досліджень, дисциплінованості та продуктивності у дослідницькій діяльності, відповідальності за результати власних досліджень та їх вплив на життя і здоров'я людей та на довкілля, сміливості у відстоюванні власних думок та поглядів, здатності самостійно приймати раціональні рішення та висувати гіпотези, толерантного ставлення до критики, інших поглядів і думок.
3. Спеціалізована освіта наукового спрямування здійснюється шляхом організації дослідно-орієнтованого навчання, основним складником якого є дослідницька діяльність здобувачів освіти.
4. Дослідницька компетентність і результати дослідно-орієнтованого навчання забезпечують здатність виконувати дослідницькі навчальні завдання за визначеними алгоритмами, що відповідають за складністю третьому рівню Національної рамки кваліфікацій для профільної середньої освіти і другому рівню Національної рамки кваліфікацій для базової середньої освіти.
5. В основу обов'язкових результатів навчання здобувачів освіти покладено ключові компетентності та уміння, визначені
статтею 12 Закону України
"Про освіту" і державними стандартами відповідних рівнів повної загальної середньої освіти в межах певної освітньої галузі.
Зміст кожної освітньої галузі структурується за навчальними предметами (курсами) з урахуванням профілю навчання (природничо-математичного, суспільно-гуманітарного, техніко-технологічного) та галузі знань.
Наскрізними змістовими лініями, які реалізуються у базовій та профільній середній освіті наукового спрямування, є екологічна безпека та сталий розвиток, громадянська відповідальність, здоров'я і безпека, підприємливість і фінансова грамотність. Відповідний навчальний зміст інтегрується у навчальні предмети (курси), які вивчаються здобувачами освіти.
6. Навчальні предмети (курси) у наукових ліцеях, які відповідають профілю навчання та галузі знань, вивчаються здобувачами базової та профільної середньої освіти відповідно до вимог цього Стандарту. Інші навчальні предмети (курси) вивчаються ними на базовому рівні. Вивчення навчальних предметів (курсів) і виконання дослідницьких навчальних завдань може відбуватися в межах однієї або кількох освітніх галузей (шляхом вивчення інтегрованих предметів (курсів) та здійснення міжгалузевих досліджень).
Зміст навчальних предметів (курсів) визначається освітніми програмами, розробленими та затвердженими відповідно до законодавства, та складеними на їх основі навчальними програмами.
Результатами вивчення здобувачами освіти навчальних предметів (курсів) з урахуванням профілю навчання та галузі знань є:
спеціалізовані фактологічні та теоретичні знання відповідно до обраного профілю навчання з урахуванням сучасних досягнень науки;
розуміння основних принципів, процесів і понять з обраного профілю навчання;
уміння виконувати типові для обраного профілю навчання дослідницькі навчальні завдання шляхом вибору і застосування основних методів, інструментів, матеріалів та інформації;
уміння оцінювати результати виконання дослідницьких навчальних завдань відповідно до заздалегідь заданих критеріїв.
7. Природничо-математичний профіль навчання передбачає поглиблене вивчення предметів природничо-математичного циклу за вибором наукового ліцею (математика, фізика, астрономія, хімія, біологія, географія, екологія тощо) та організацію дослідно-експериментальної діяльності здобувачів освіти у відповідній галузі знань.
У межах природничо-математичного профілю навчання науковий ліцей може обрати більш вузьку галузь знань (одну або декілька): фізико-математичну, астрофізичну, математичну, біохімічну, біологічну, хімічну, геофізичну, геологічну тощо.
Прикладними результатами дослідницької діяльності здобувачів освіти за природничо-математичним профілем навчання є моделі, винаходи, результати експериментів і спостережень, проектної роботи, польових досліджень, збирання та аналізу емпіричних даних (бази даних, колекції) тощо.
8. Суспільно-гуманітарний профіль навчання передбачає поглиблене вивчення предметів суспільно-гуманітарного циклу за вибором наукового ліцею (історія, філософія, політологія, суспільствознавство, мистецтвознавство, правознавство, економіка, економічна географія, мови, літератури тощо) та організацію дослідно-експериментальної діяльності здобувачів освіти у відповідній галузі знань.
У межах суспільно-гуманітарного профілю навчання науковий ліцей може обрати більш вузьку галузь знань (одну або декілька): економічну, правову, історичну, економіко-правову, історико-правову, мовну, літературну, мистецтвознавчу тощо.
Прикладними результатами дослідницької діяльності здобувачів освіти за суспільно-гуманітарним профілем навчання є моделі, результати експериментів і спостережень, проєктної роботи, польових досліджень, збирання та аналізу емпіричних даних (бази даних) тощо.
9. Техніко-технологічний профіль навчання передбачає поглиблене вивчення предметів природничо-математичного і технологічного циклів (інформатика, комп'ютерна лінгвістика, програмування (інформатика), фізика, хімія, технології, математика тощо) та організацію дослідно-експериментальної, конструкторської, винахідницької, раціоналізаторської діяльності здобувачів освіти у відповідній галузі знань.
У межах техніко-технологічного профілю науковий ліцей може обрати більш вузьку галузь знань (одну або декілька): фізико-технічну, технологічну, інформаційну, робототехнічну, кібернетичну тощо.
Прикладними результатами дослідницької діяльності здобувачів освіти за техніко-технологічним профілем навчання є конструкції, моделі, технічні вироби, винаходи, програмні продукти, результати експериментів і спостережень, проєктів, удосконалені матеріали, продукти, процеси, пристрої тощо.
10. Організація освітнього процесу в наукових ліцеях ґрунтується на особистісно орієнтованому, компетентнісному, діяльнісному підходах і здійснюється шляхом застосування технологій, форм і методів, орієнтованих на організацію дослідницької діяльності здобувачів освіти.
III. Загальний обсяг навчального навантаження здобувачів освіти
1. Загальний обсяг навчального навантаження здобувачів освіти у наукових ліцеях визначається у базових навчальних планах державних стандартів відповідних рівнів повної загальної середньої освіти.
2. Під час розроблення освітньої програми та відповідного навчального плану науковий ліцей може:
самостійно визначати у межах освітніх галузей, передбачених відповідним державним стандартом загальної середньої освіти, перелік навчальних предметів (курсів), який може включати предмети (курси) теоретичного і практичного спрямування;
змінювати розподіл годин між освітніми галузями базового навчального плану, затвердженого відповідним державним стандартом загальної середньої освіти (у межах 25% від загального обсягу навчального навантаження для базової середньої освіти наукового спрямування та 50% для профільної середньої освіти наукового спрямування), на користь вивчення навчальних предметів (курсів) профільної освітньої галузі, що забезпечують формування дослідницької компетентності та результатів дослідно-орієнтованого навчання здобувачів освіти, при цьому кількість навчальних годин, що відводиться для вивчення кожної освітньої галузі, не може бути зменшена більше ніж на 25% від обсягу навчальних годин, відведених у базовому навчальному плані відповідного державного стандарту загальної середньої освіти на її вивчення.
3. За умови організації у науковому ліцеї шестиденного навчального тижня (або повного навчального дня) загальна кількість навчальних годин на тиждень може бути збільшена на 2 години для 5-8 класів та на 3 години для 9-11 (12) класів.
4. Варіативна складова базового навчального плану може бути розподілена на вивчення профільних навчальних предметів (курсів), забезпечення дослідницької діяльності, виконання досліджень і розробок за вибором наукового ліцею.
Генеральний директор директорату дошкільної та шкільної освіти |
А.О. Осмоловський |
Додаток 1
до Стандарту спеціалізованої освіти
наукового спрямування
(пункт 1 розділу I)
ВИМОГИ
до дослідницької компетентності здобувачів освіти
Загальні вимоги до дослідницької компетентності |
Обов'язкові вимоги до дослідницької компетентності |
5-6 класи |
7-9 класи |
10-11 (12) класи |
1 |
2 |
3 |
4 |
1. Здатність здобувачів освіти застосовувати у дослідницькій діяльності теоретичні та емпіричні методи дослідження |
Аналіз і порівняння інформації |
Здобувач освіти |
Здобувач освіти |
Здобувач освіти |
аналізує інформацію, отриману з різних джерел (текстову, цифрову, символьну); формулює судження, індуктивні та дедуктивні умовиводи; відрізняє істинні та хибні судження |
порівнює об'єкти та явища, інформацію, отриману з різних джерел (текстову, цифрову, символьну); застосовує індуктивний метод пізнання; перевіряє інформацію, отриману із різних джерел |
критично оцінює інформацію, отриману з різних джерел (текстову, цифрову, символьну); застосовує дедуктивний метод пізнання; робить висновки на основі індуктивних і дедуктивних умовиводів; володіє прийомами перевірки інформації на достовірність |
Систематизація, узагальнення та класифікація інформації |
визначає головну думку у тексті; узагальнює інформацію (текстову, цифрову, символьну) |
систематизує, класифікує інформацію за різними ознаками |
складає порівняльні таблиці, схеми на основі узагальнення інформації |
Встановлення причинно-наслідкових зв'язків |
встановлює емпіричним шляхом локальні, односторонні причинно-наслідкові зв'язки |
встановлює причинно-наслідкові зв'язки між одиночними явищами, об'єктами та загальними правилами, законами |
встановлює причинно-наслідкові зв'язки між явищами, об'єктами та загальними правилами, законами; відрізняє причинно-наслідкові зв'язки від кореляційних |
Критичне оцінювання інформації |
використовує декілька різних джерел інформації та оцінює достовірність інформації, досліджує різноманітні точки зору щодо теми (проблеми); розпізнає техніки пропаганди |
аналізує і оцінює доказовість і вагу аргументів у своїх твердженнях судженнях інших ураховує протилежні думки, знаходить контраргументи; розпізнає недостовірну інформацію, неповну інформацію, маніпулювання даними; аргументовано обстоює використання надійних джерел і достовірної інформації |
відрізняє факти від їх інтерпретації; розпізнає спроби маніпуляції фактами; формулює і висловлює власну думку, яка чітко описує зважену позицію, базується на ретельному аналізі різних видів інформації з широкого кола надійних джерел; використовує декілька стратегій для оцінки надійності кількісних і якісних доказів та достовірності інформаційних джерел |
Проведення емпіричних досліджень відповідно до профілю навчання та галузі знань |
здійснює вимірювання, спостереження, проводить опитування під керівництвом дорослих, фіксує результати досліджень |
здійснює довгострокові спостереження, проводить опитування, досліди у супроводі дорослих або у групі, фіксує результати досліджень, інтерпретує результати дослідницької діяльності |
проводить опитування, спостереження, досліди та експерименти за алгоритмами, узагальнює, описує та презентує результати досліджень, формулює висновки |
2. Здатність здобувачів освіти здійснювати пошук, технічну обробку, узагальнення та застосування інформації, результатів досліджень |
Пошукова діяльність |
Здобувач освіти |
Здобувач освіти |
Здобувач освіти |
знаходить необхідну літературу за каталогом, інші види інформації за пошуковими запитами в інформаційному середовищі; здійснює простий пошук наукових і науково-популярних статей в мережі Інтернет |
добирає та узагальнює необхідний для дослідження матеріал; укладає список використаних літературних та інших джерел відповідно до встановлених вимог; використовує велику кількість засобів і джерел, щоб виважено обрати достовірну інформацію та наукові дані для проведення дослідження наукових ідей і теорій |
застосовує пошукові прийоми для отримання інформації та контенту в цифрових середовищах; укладає анотований список літературних та інших джерел; визначає надійні джерела отримання інформації (каталоги і бази даних бібліотек, надійні інтернет-ресурси, місцеві архіви, статистику, дані експертів та артефакти тощо) |
Робота з текстами та джерельною базою |
читає із розумінням тексти різних типів; структурує текстовий матеріал, складає план тексту |
перетворює науково-публіцистичний текст на усну доповідь; структурує текстовий матеріал, створює на основі текстів таблиці, схеми, графіки або створює зв'язний текст на основі таблиць, схем, графіків |
анотує науково-публіцистичні тексти, складає за алгоритмом письмові тексти наукового змісту (звіти, висновки досліджень, тези доповідей та виступів тощо) |
Робота з понятійним апаратом |
порівнює визначення понять і знаходить відмінності у них |
добирає визначення понять, що найбільш повно відображують сутність об'єкта, процесу, явища; використовує абстрактні та узагальнюючі поняття |
укладає глосарій термінів, що використовує у дослідницькій діяльності |
Застосування інформації, результатів досліджень |
застосовує здобуту інформацію під час розв'язання навчальних дослідницьких завдань |
застосовує інформацію та результати досліджень у навчальних та життєвих ситуаціях |
застосовує здобуті у дослідницькій діяльності знання та уміння у життєвих ситуаціях |
3. Здатність здобувачів освіти організовувати власну дослідницьку діяльність, планувати та провадити її, аналізувати та контролювати результати власної діяльності |
Визначення мети та завдань дослідження |
Здобувач освіти |
Здобувач освіти |
Здобувач освіти |
розуміє, приймає мету та завдання дослідження |
бере участь у визначенні мети й завдань дослідження |
визначає мету і завдання дослідження за визначеними алгоритмами |
Розв'язання дослідницьких навчальних завдань |
розуміє поставлене завдання; розв'язує завдання під керівництвом дорослого; визначає, яка інформація важлива для розв'язання завдання; пропонує шляхи розв'язання дослідницьких навчальних завдань |
формулює проблему як ситуацію, що характеризується труднощами (перешкодами); розв'язує у супроводі дорослого або в групі дослідницькі навчальні завдання, що стосуються перегляду, пошуку та відбору даних, інформації та цифрового контенту; формулює обґрунтовані висновки щодо варіантів розв'язання проблеми, прогнозує наслідки кожного з можливих рішень |
формулює проблему дослідження за наданим алгоритмом; аналізує різні підходи до розв'язання дослідницьких навчальних завдань, обирає найбільш оптимальний підхід |
Планування дослідження |
розуміє наданий план проведення дослідження; раціонально розподіляє час на виконання завдань за наданим планом для власної діяльності та групової роботи |
аналізує план дослідження; визначає пріоритети у виконанні завдань, враховуючи власний темп навчання; розподіляє час на виконання тривалих завдань |
створює план дослідження за визначеним алгоритмом; аналізує свій реальний розподіл часу та корегує його (за потреби), планує час на відпочинок і відновлення фізичних і емоційних ресурсів під час самостійної роботи над дослідницьким навчальним завданням |
Організація дослідження |
бере участь в організованому дослідженні, визначає необхідне обладнання або матеріали для проведення дослідження |
організує дослідження у співпраці з дорослими та/або однолітками; добирає необхідне обладнання або матеріали для проведення дослідження |
самостійно або в групі планує та проводить дослідження, самостійно добирає необхідне обладнання, матеріали, визначає додаткові умови для проведення дослідження |
Взаємооцінювання та самооцінювання результатів дослідження |
бере участь в аналізі результатів спільних досліджень за наданими критеріями; здійснює оцінювання результатів спільних досліджень за наданими критеріями |
аналізує результати спільних досліджень за наданими критеріями; здійснює само- та взаємооцінювання результатів досліджень за наданими критеріями |
аналізує результати власних та спільних досліджень за спільно розробленими критеріями; здійснює самооцінювання процесу та результату дослідження за спільно розробленими критеріями |
Практичне застосування результатів досліджень |
визначає економічну цінність продукції, виробів, винаходів як результатів проєктів |
аналізує маркетингові стратегії і тактики реалізації інноваційних проєктів (досліджень) |
складає бізнес-план з реалізації розробленого проєкту для потенційного інвестора |
Проєктна робота |
бере участь у проєктній роботі; здійснює оцінювання колективних проєктів за наданими критеріями |
бере участь у спільному плануванні та реалізації проєктної роботи; здійснює само- та взаємооцінювання проектів за наданими критеріями |
планує проєктну роботу, виконує самостійно проєкти за визначеною методикою або алгоритмом |
4. Здатність здобувачів освіти ефективно взаємодіяти з іншими (письмово та усно формулювати свої думки, вести дискусію, діалог у процесі спільної діяльності або під час презентації її результатів тощо) |
Створення письмових текстів та усних висловлювань науково-дослідного змісту |
Здобувач освіти |
Здобувач освіти |
Здобувач освіти |
розуміє висловлювання наукового змісту із використанням відповідної термінології |
розуміє наукову термінологію за профілем навчання, письмово та усно формулює висловлювання, що описують наукові здобутки |
застосовує наукову термінологію в усному та писемному мовленні під час формулювання висловлювань науково-дослідного змісту |
Участь в обговореннях і дискусіях |
бере участь у діалозі; добирає аргументи для обґрунтування ідеї, позиції |
ініціює діалог та бере у ньому участь; веде діалог на тематику відповідно до галузі дослідження; аргументує відповіді, пропозиції, рішення, ідеї |
бере участь у науковій дискусії за профілем навчання та галуззю науки; веде дискусію, обґрунтовуючи власну позицію, аргументовано заперечує опоненту |
Формулювання запитань відповідно до профілю навчання та дослідницької діяльності |
формулює запитання для встановлення функцій та призначення об'єкта, встановлення причинно-наслідкових зв'язків |
формулює запитання за проблемою дослідження, темою доповіді |
ставить проблемні запитання під час обговорення чи дискусії |
Співпраця в малих групах |
обґрунтовує користь співпраці у групі; планує виконання своєї роботи відповідно до ролі в групі; володіє навичками роботи у групі (команді) |
співпрацює в групі у процесі виконання досліджень; розробляє в команді нестандартні рішення у надзвичайних ситуаціях; планує виконання комплексного завдання групою і визначає пріоритети спільної діяльності; виконує різні ролі в груповій роботі; демонструє уміння запобігати конфліктним ситуаціям |
ефективно працює у різних групах, налагоджує взаємодію з опонентами; приймає нестандартні рішення у команді; визначає та розподіляє ролі для виконання групового завдання; пропонує шляхи вдосконалення спільної діяльності |
Презентація результатів досліджень державною мовою |
презентує результати досліджень, проєктів державною мовою, під час усного виступу чітко дотримується структури (вступ, основна частина, висновок), обґрунтовано добирає докази на підтримку головної мети та теми виступу; розуміє свій емоційний стан перед виступом |
презентує результати, здобуті у спільних дослідженнях, спільні проєкти державною мовою, пояснює результати, відповідає на запитання; висловлює власну думку, використовуючи вербальні та невербальні засоби, спираючись на план, ключові слова і тези; виявляє здатність керувати емоціями під час виступу |
презентує проєкти і результати власних досліджень державною мовою, ставить запитання та відповідає на запитання з проблеми дослідження; розробляє структуру доповіді для розкриття теми (досягнення мети) виступу; впевнено та переконливо висловлює власну думку; враховує особливості аудиторії під час доповіді; опановує негативні емоції під час публічного виступу |
Спілкування іноземною мовою (відповідно до профілю навчання та напрямом дослідницької діяльності) |
читає та розуміє тексти, створює короткі письмові повідомлення однією з іноземних мов |
розуміє усні повідомлення та виступи, створює усні та письмові висловлювання однією з іноземних мов |
бере участь у діалозі, ставить питання за темою доповіді однією з іноземних мов |
5. Здатність до продукування нових ідей та нестандартного розв'язання дослідницьких навчальних завдань |
Продукування нових ідей |
Здобувач освіти |
Здобувач освіти |
Здобувач освіти |
продукує нові ідеї, розглядає об'єкти та ідеї з різних точок зору, використовує знання з профільної галузі під час створення нового продукту |
доопрацьовує ідеї інших; застосовує знання з різних предметів і галузей знань для створення нових об'єктів, ідей; удосконалює існуючі об'єкти, щоб зробити їх більш ефективними, естетичними чи етичними, зручними, оптимальними |
генерує нестандартні ідеї, створює нові зв'язки, об'єкти; удосконалює існуючі об'єкти та системи, щоб зробити їх більш ефективними, естетичними, етичними, оптимальними; апробовує нові ідеї |
Володіння методиками та прийомами стимулювання власної творчої активності |
використовує метод евристичних питань для розуміння та аналізу всіх можливих ідей та рішень |
використовує різноманітні методики стимулювання творчої активності для продукування нових ідей; використовує спеціальні прийоми теорії розв'язання винахідницьких задач |
використовує метафори, аналогії, порівняння з галузей знань, відмінних від провідної; застосовує методи теорії розв'язання винахідницьких задач; володіє технологіями індивідуальної та колективної творчої роботи; організовує власну творчу діяльність |
Визнання помилок як невід'ємної складової успіху |
визначає свої помилки і навчається завдяки їм; наполегливо працює над досягненням цілей з урахуванням помилок, невдач та труднощів |
визнає помилки як можливість більше дізнатися про себе, своє навчання, сильні та слабкі сторони; аналізує ризики від прийняття рішень |
обґрунтовано ризикує, висловлюючи та впроваджуючи нові ідеї; вміє оцінювати ризики та приймати рішення; здійснює самооцінку власних (командних) ресурсів і творчих досягнень |
Усвідомлення та регулювання емоційного стану |
усвідомлює, як емоції можуть заважати і допомагати дослідницькій діяльності; знає способи самоналаштування на продуктивну діяльність; визначає наявність та встановлює причину власних негативних емоційних станів |
прогнозує свої емоції та емоції інших у певних ситуаціях; усвідомлює, що може керувати емоціями, розуміє, як інші особи можуть вплинути на його емоції |
регулює власний емоційний стан; розуміє, як і коли варто зменшувати (уникати) емоційну (ої) залежність (ості) від інших; може продовжувати роботу в помірно-стресовій ситуації (брак часу, неконструктивна поведінка групи, поганий настрій тощо) |
................Перейти до повного тексту