- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
Про стан фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах України у відповідності до існуючої нормативно-правової бази
Заслухавши і обговоривши доповідь Голови Комітету з фізичного виховання та спорту МОН України "Про стан фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах України у відповідності до існуючої нормативно-правової бази", Колегія
УХВАЛЮЄ:
1. Стан роботи з фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах України вважати недостатнім. Доповідну записку "Про стан фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах України у відповідності до існуючого нормативно-правової бази" взяти до відома (додається).
2. Комітету з фізичного виховання та спорту (Операйло С.І.):
2.1. Разом із керівниками кафедр фізичного виховання вищих навчальних закладів продовжити роботу щодо подальшого вдосконалення та оновлення змісту фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах, забезпечення проведення обов'язкових занять не менше чотирьох годин на тиждень, створення спортивних клубів, проведення багатоступеневих змагань серед студентської молоді.
2.2. Започаткувати з 2005 року проведення періодичних оглядів-конкурсів на кращу організацію роботи з фізичного виховання та спорту.
2.3. Вжити додаткових заходів щодо відновлення впродовж 2004-2005 р.р. мережі міжвузівських центрів олімпійської підготовки спортсменів високої кваліфікації та забезпечити необхідні умови для їх ефективного функціонування згідно Цільової комплексної програми
"Фізичне виховання - здоров'я нації". Підготувати і затвердити в установленому порядку проект типового положення про міжвузівський центр олімпійської підготовки вищих навчальних закладів.
2.4. Спільно з Департаментом вищої освіти (Болюбаш Я.Я.) та Науково-методичним центром вищої освіти (Левківський К.М.), протягом 2004-2005 навчального року доопрацювати та затвердити в установленому порядку рекомендації щодо організації і змісту роботи кафедри фізичного виховання ВНЗ III-IV рівнів акредитації.
2.5. Підготувати пропозиції щодо створення наукових радіо та телепрограм з фізкультурно-оздоровчої та спортивної тематики для студентської молоді.
2.6. Вжити заходів для усунення практики, коли не здійснюється фінансова підтримка кращих студентських спортивних команд вищих навчальних закладів.
3. Департаменту економіки та фінансування (Куліков П.М.):
- передбачати в бюджеті Міністерства освіти і науки України на 2005 та подальші роки кошти на придбання інвентарю та обладнання для оснащення спортивних комплексів вищих навчальних закладів і спеціалізованих навчальних закладів спортивного профілю, спортивної екіпіровки для студентів-спортсменів, членів збірних команд України;
- вжити дійових заходів щодо контролю за цільовим використанням коштів на розвиток фізичного виховання і спорту у вищих навчальних закладах та Комітеті з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України.
4. Департаменту економіки та фінансування (Куліков П.М.), Контрольно ревізійному відділу (Миргородський В.Л.) перевірити фінансово-господарську діяльність Комітету з фізичного виховання та спорту і поінформувати з цього питання колегію.
5. Керівникам вищих навчальних закладів:
5.1. Забезпечити високу якість проведення навчальних занять з фізичного виховання, активізувати спортивно-масову, фізкультурно-оздоровчу та інші форми організації дозвілля і відпочинку студентів у вільний від навчання час, в тому числі, і у студентських містечках та гуртожитках.
5.2. Створити умови для проведення фізкультурно-масових занять із студентами під керівництвом викладачів в позанавчальний час, які мають відновлювальне та рекреаційне значення.
5.3. Ефективніше використовувати спортивні бази для навчально-виховного процесу з фізичного виховання та надавати їх безоплатно для проведення спортивно-масових заходів студентської молоді.
5.4. Дозволити використання коштів, що надходять від передачі в оренду спортивних споруд, платних послуг та спец коштів, спрямовуючи їх на розвиток спортивно-масової та фізкультурно-оздоровчої роботи в навчальному закладі.
5.5. Спільно з районними, міськими, обласними фізкультурно-спортивними товариствами, місцевою спортивною студентською спілкою організовувати і проводити додаткові заняття та змагання із популярних серед студентської молоді видів фізичних вправ, спорту, туризму з тим, щоб загальний обсяг рухової активності студентів становив не менше 8-10 годин на тиждень.
6. Провести в другому кварталі 2004 року спільну нараду керівництва Міністерства освіти і науки та Держкомспорту України щодо фізичного виховання та спорту з подальшим врегулюванням взаємодії через спільне протокольне рішення.
7. Контроль за виконанням рішення колегії залишаю за собою.
За Голову Колегії Перший заступник Міністра | В.С.Журавський |
Додаток
ДОПОВІДНА ЗАПИСКА
про стан фізичного виховання і спорту у вищих навчальних закладах України у відповідності до існуючої нормативно-правової бази
Фізичне виховання і спорт в навчально-виховних закладах є невід'ємною складовою частиною формування загальної та професійної культури особистості згідно вимогам сьогодення, збереження та зміцнення здоров'я, організації та забезпечення здорового способу життя, підвищення рівня працездатності, створення умов для подовження активного творчого довголіття людини.
Особливого значення це набуло зараз, коли несприятлива екологічна обстановка значним чином впливає на організм молодої людини, яка має в умовах нових економічних стосунків в державі витримувати значні навантаження різного напрямку.
Органи влади розвинутих країн світу надають програмного значення питанням розвитку фізичного виховання та спорту, розглядаючи їх як найбільш економічно вигідний та ефективний засіб профілактики захворюваності, зміцнення генофонду та розв'язання цілої низки інших соціальних проблем.
В нашій країні за роки незалежності сформувались законодавчі та нормативно-правові передумови для оптимального функціонування національної системи фізичного виховання підростаючого покоління в закладах освіти. Це і закони України
"Про фізичну культуру і спорт", "Про внесення змін до частини першої ст.
12 Закону України
"Про освіту", Цільова комплексна програма
"Фізичне виховання - здоров'я нації", "Положення про державні тести і нормативи оцінки фізичної підготовленості населення України", цілий ряд наказів, рішень колегії та інструктивних листів Міністерства освіти і науки України.
Для вивчення стану фізичного виховання та розвитку спорту серед студентів і виконання нормативно-правових та законодавчих актів Комітетом з фізичного виховання та спорту спільно з Державною інспекцією та департаментом вищої освіти, відповідно до плану роботи Міністерства освіти і науки України на II півріччя 2003 року, була здійснена перевірка вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації в областях і мм. Києві та Севастополі.
Всього проведено перевірку 119 вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації (104 - державної та 15 недержавної форм власності). З них підпорядковані Міністерству освіти і науки України - 79, Міністерству аграрної політики України - 10, Міністерству охорони здоров'я - 4, Міністерству внутрішніх справ - 2, Міністерству культури і мистецтв - 3, та по 1 навчальному закладу - Державному комітету України з питань фізичної культури і спорту, Державній податковій адміністрації, Національному банку, Держкомстату, Міністерству транспорту, Укоопспілці.
Перевірка і аналіз результатів виконаної роботи показали, що керівники ВНЗ, органи управління освітою на місцях, ради ректорів регіонів проводять певну роботу щодо належного стану фізичного виховання, організації та розвитку спортивно-масової роботи серед студентської молоді згідно з вимогами законодавчих та нормативно-правових актів. Встановлено, що більшість перевірених ВНЗ розробили власні заходи на виконання цих документів. Так, Цільова комплексна програма "Фізичне виховання - здоров'я нації" розглянута та обговорена на засіданнях Вчених рад всіх перевірених навчальних закладів. В облдержадміністраціях відповідно до ЦКП розроблені та затверджені обласні комплексні програми, які передбачають напрями роботи з фізичного виховання та спорту в навчальних закладах регіонів.
З метою визначення якості фізичної підготовки студентів у вищих навчальних закладах впроваджені державні тести і нормативи оцінки фізичної підготовленості студентів. При плануванні занять з фізичного виховання та спорту, фізкультурно-оздоровчих і спортивно-масових заходів керівники навчальних закладів та кафедр фізичного виховання керуються наказами та іншими розпорядчими документами Міністерства освіти і науки України.
Так, у значній кількості ВНЗ Харківської, Дніпропетровської, Донецької, Тернопільської, Хмельницької областей процес фізичного виховання розглядається як система формування здорового способу життя та фізичної підготовки студентів впродовж всього терміну навчання.
Разом з тим перевірка показала, що в організації та провадженні фізичного виховання, фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи в окремих навчальних закладах мають місце недоліки, упущення та невирішені проблеми.
Зокрема контроль за виконанням розпорядчих документів з питань фізичного виховання та спорту носить епізодичний характер. На засіданнях Вчених рад не систематично висвітлюються приоритетні завдання з організації та розвитку фізкультурно-оздоровчої роботи, мета якої - комплексний підхід до зміцнення та збереження фізичного, психічного, соціального та духовного здоров'я студентської молоді.
Важливим показником розвитку фізичного виховання є обсяг навчальних занять на тиждень, однак серед перевірених навчальних закладів відсутня єдність у вирішенні цього питання. Так, чотири години на тиждень протягом всього періоду навчання, за виключенням останнього семестру, введено в 68 із 119 перевірених навчальних закладів, що складає 57,2%. Це такі заклади як Одеська юридична академія, Полтавський державний університет, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Вінницький державний педагогічний університет, Житомирський державний агроекологічний університет, Луганський державний медичний університет, Хмельницький державний університет та інші. В 7 навчальних закладах (5,9 %) чотири години введено тільки на I-II курсах . В 27 (22,6 %) - обсяг навчальних годин з фізичного виховання складає дві години протягом всього періоду навчання (Полтавський національний університет, Одеський національний університет, Вінницький торгово-економічний інститут, Сумський державний університет, Чернігівський державний педагогічний університет та інші). В 9 (7,6 %) - введено три години і в 8 (6,7 %) - дві години тільки на III курсах. Даний факт обумовлений різночитанням нормативних та інструктивних документів, а насамперед інструктивних листів МОН України від 17.06.02 р.
N 1/9-304 "Про організацію навчального процесу в ВНЗ у 2002/2003 навчальному році" та від 25.11.02 р. N 14/18.2-2181 "Про організацію занять з фізичного виховання у ВНЗ I-IV рівнів акредитації", якими встановлена мінімальна кількість обов'язкових годин на дисципліну "фізичне виховання". Але ще дві години і більше можна включати додатково в позанавчальний час, або за вибором навчального закладу.
Робота серед студентів , які за станом здоров'я віднесені до спеціальних медичних груп (СМГ), в цілому має позитивні зрушення. Кількість таких студентів в окремих навчальних закладах коливається від 5 % до 35 %. В цілому із всіх перевірених закладів цей показник складає 10,2 %, але відвідують заняття у СМГ 80 - 90% студентів, віднесених до цього контингенту. В багатьох навчальних закладах студенти СМГ розподіляються по видам захворювання і заняття у них проводяться за спеціально розробленими програмами, окремо від основного та підготовчого відділень. Наповненість в таких групах складає 10-15 осіб. Студенти, звільнені від практичних занять, пишуть реферати по темам своїх захворювань. Добре поставлена робота з даним контингентом студентів в Житомирському державному педагогічному університеті, Дніпропетровському національному університеті, Хмельницькому державному університеті, Харківському національному університеті, Харківському медичному університеті, Харківському аерокосмічному університеті, Національному аграрному університеті та інших. В багатьох навчальних закладах студенти які віднесені до СМГ займаються з основними та підготовчими відділеннями, що створює певні труднощі для роботи викладачів у регулюванні об'єму та інтенсивності фізичного навантаження.
Значну стурбованість викликає стан фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи серед студентської молоді. Середній показник охоплених цією роботою студентів денної форми навчання складає 15,3% (це близько 73 тисяч студентів із 475 тисяч в 119 перевірених навчальних закладів). Добре поставлена ця робота в ВНЗ Донецької (20%), Луганської (25%), Львівської (36%), Одеської (25%), Харківської (17,3%), Дніпропетровської (18,5%), Черкаської (21%) областей та м. Києва (18,3%).
Найнижчі середні показники охоплення студентів фізкультурно-оздоровчою та спортивно-масовою роботою відмічені в Полтавській (4%), Чернігівській (7%), Івано-Франківській (8%), Сумській (10%), Київській (10%) областях. Однією з основних причин такого стану є відсутність необхідного фінансування галузі.
................Перейти до повного тексту