- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Про затвердження примірного переліку та опису предметних напрямів досліджень в межах спеціальності 081 "Право"
1. Затвердити як рекомендаційний примірний перелік та опис предметних напрямів досліджень в межах спеціальності 081 "Право", за якими приводиться захист дисертацій у спеціалізованій вченій раді, що додається.
2. Рекомендувати закладам вищої освіти та науковим установам брати за основу предметні напрями досліджень при підготовці здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук за спеціальністю 081 "Право".
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Ю.М. Рашкевича.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти
і науки України
28.12.2018 № 1477
ПРИМІРНИЙ ПЕРЕЛІК
та опис предметних напрямів досліджень в межах спеціальності 081 "Право"
1. Формула спеціальності
Спеціальність "Право" досліджує право як соціальне явище в межах галузі знань, за якою здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти - "Право" (08). Вивчення права та його джерел ґрунтується на правових цінностях та принципах, в основі яких покладені права та основоположні свободи людини. Теоретичний зміст предметної області складає формування знань про основи поведінки індивідів і соціальних груп; творення права, його тлумачення та застосування; правові цінності та принципи, а також природу і зміст правових інститутів базових галузей права; етичні стандарти правничої професії.
2. Предметні напрями досліджень
2.1. Теорія та філософія права; порівняльне правознавство; історія права та держави
Досліджує загальні закономірності виникнення та тенденції розвитку права та держави, їх структурно-функціональні характеристики, розглядає світоглядні аспекти сутності та функціонування права, становлення конкретно-історичних державно-правових форм, розвиток теоретичних уявлень людства про право та державу, проводить порівняльно-правові дослідження правових систем світу.
Теорія та філософія права:
- Предмет філософії права. Предмет теорії права і держави. Предмет і взаємозв'язок філософії та теорії права і держави з іншими науками. Специфіка юридичних наук в системі наукових знань. Система юридичних наук.
- Місце філософії права та теорії правової держави в системі філософського та юридичного знання. Структура та функції філософії права і держави. Структура та функції теорії права і держави.
- Методологія юриспруденції. Філософський та теоретичний рівні методології юриспруденції. Світоглядні імплікації юриспруденції. Парадигми юриспруденції. Структура методології юриспруденції. Принципи юридичного дослідження. Сучасні методологічні підходи до дослідження права і держави. Система методів дослідження права і держави. Концептуальні засади правознавства та державознавства. Порівняльно-правова методологія та її застосування в юридичних науках.
- Міждисциплінарність у дослідженні права. Комунікативні властивості права. Право в системі соціальних інститутів. Право та інші системи соціального регулювання. Право і влада. Право і мораль. Право і релігія. Право і політика. Право та економіка. Право та інформаційні технології. Право і культура.
- Загальноправові поняття та категорії. Поняття і сутність права. Ідея права. Правове мислення та праворозуміння. Плюралізм у розумінні права. Природне та позитивне право. Загальносоціальне право. Принципи права. Об'єктивне право. Суб'єктивне в праві.
- Соціальне призначення і функції права. Цінність права та правові цінності. Механізм правового регулювання. Способи, типи та методи правового регулювання. Дія права та його ефективність. Правове регулювання в умовах інформаційного суспільства та глобалізації. Особливості правового регулювання в умовах соціального транзиту. Правовий режим, його структура та види.
- Джерела та форми права. Класифікація джерел права. Правотворення і нормотворчість. Нормотворча діяльність. Техніка нормотворчості. Інформаційні технології у нормотворчості.
- Норма права. Система права. Галузі та інститути права. Трансформація систем права в умовах глобалізації та регіональної інтеграції. Систематизація права. Законодавство, його система і структура.
- Правосвідомість, її структура, рівні, види. Правовий менталітет. Правова культура суспільства, соціальної групи, особистості.
- Антропологічні характеристики права і держави. Суб'єкти права. Правовий статус. Індивідуальні та колективні суб'єкти права. Людина як суб'єкт права. Людина у праві. Юридична особа. Соціальна спільнота як суб'єкт права. Держава як суб'єкт права. Трансформація суб'єктів права в умовах інформаційного суспільства. Гендерна юриспруденція. Ювенальна юриспруденція.
- Реалізація права. Правовідносини: поняття, види, структура, зміст. Реалізація суб'єктивних прав і юридичних обов'язків.
- Юридична діяльність: поняття, принципи, види. Нормотворча діяльність: поняття, принципи, види. Правозастосовна діяльність: поняття, принципи, види. Інтерпретаційна діяльність. Тлумачення норм права. Акти тлумачення права. Суб'єкти тлумачення права. Юридична техніка. Юридична аргументація.
- Юридична конфліктологія. Філософське та теоретико-правове осягнення юридичного конфлікту. Юридичний спір. Правові методи і засоби виходу з юридичного конфлікту. Правовий компроміс.
- Філософські та теоретико-правові засади юридичного процесу та юридичної процедури. Процесуальність як характеристика права.
- Юридична професія: поняття, види, вимоги. Юридична освіта та її організація: поняття, види, сучасні вимоги. Правове виховання. Правова соціалізація.
- Верховенство права. Вимоги верховенства права. Законність, правова визначеність, заборона державної сваволі, ефективний доступ до правосуддя, дотримання прав людини, недискримінація і рівність перед законом. Принцип пропорційності. Добросовісність у праві. Впровадження вимог верховенства права у національну правову систему. Правопорядок. Рівні та види правопорядку.
- Юридично значуща поведінка. Правомірна поведінка. Правопорушення. Зловживання правом. Об'єктивно неправомірне діяння. Юридична відповідальність: поняття, типологія, види, механізм.
- Правова система суспільства та її складові. Національна правова система та її складові. Правова система в умовах соціального транзиту.
- Поняття держави, її соціальне призначення та функції. Недержавні форми організації публічної влади. Поняття державності.
- Сучасні теорії держави. Ознаки та атрибути держави. Підходи до типологізації держав. Класифікація форм держави. Державна влада та її місце в системах публічної влади. Організація державного механізму та апарату держави.
- Державний суверенітет. Народний та національний суверенітет. Державний суверенітет в умовах глобалізації.
- Юстиція: поняття та організація у сучасних державах. Правоохоронна та правозахисна системи сучасних держав.
- Держава і громадянське суспільство. Держава в політичній та економічній системах суспільства. Держава в умовах соціального транзиту.
- Національна держава. Сучасна держава та її параметри. Демократична держава. Правова держава. Соціальна держава. Екологічна держава.
- Держава в умовах регіональної інтеграції та глобалізації. Наддержавні об'єднання.
- Держава та людина. Права людини, класифікація прав людини та їх гарантії. Покоління прав людини. Обов'язки держави у сфері прав людини.
Порівняльне правознавство:
- Історія становлення порівняльного правознавства, його періодизація, розвиток порівняльного правознавства як методу та науки.
- Предмет та методологія порівняльно-правових досліджень, окремі методи та методика, види порівняльно-правових досліджень, структура, цілі та функції порівняльного правознавства.
- Порівняльне дослідження правових систем з метою визначення спільного і особливого, тенденцій розвитку права у наднаціональних - глобальному та регіональному вимірах.
- Підходи до типологізації та класифікації правових систем. Типи та сім'ї правових систем. Міждержавні правові системи. Формування нових правових систем.
- Види правових систем та їх особливості, правова карта світу, національні, субнаціональні та наднаціональні правові системи, міжнародні та релігійні правові системи, формування нових правових систем.
- Форми, методи та результати взаємодії правових систем. Рецепція права. Правова акультурація. Конвергенція правових систем, правові системи в умовах глобалізації.
- Правові системи окремих держав світу, їх порівняльно-правова характеристика, спільні риси та відмінності з правовою системою України.
- Порівняльно-правові дослідження окремих галузей та інститутів права, запозичення зарубіжного досвіду у вітчизняну правову систему.
- Адаптація національного права до права наддержавних об'єднань. Гармонізація національного та міжнародного права. Імплементація принципів та норм міжнародного права у національну правову систему. Міждержавні системи юстиції, охорони права, захисту прав людини.
Історія права і держави:
- Предмет історико-правової науки. Періодизація історії права і держави.
- Методологія історико-правової науки. Цивілізаційні підходи до дослідження права і держави. Специфіка застосування методів історичної та юридичної наук в історико-правових дослідженнях. Міждисциплінарність у дослідженні історії права і держави. Історико-правове джерелознавство. Історіографія історії права і держави.
- Історичні загальні закономірності та конкретні національні особливості розвитку права і держави.
- Право та держава як явище культури та цивілізації. Цивілізація як результат розвитку права. Традиції та новації у розвитку права і держави.
- Історичні типи права. Додержавні форми організації публічної влади. Історичні типи держави.
- Історія становлення, розвитку та функціонування конкретних форм організації публічної влади, окремих держав, державних інститутів, правових систем, систем, галузей, інститутів та норм права. Історія юстиції та правоохоронних систем.
- Історія розвитку правової свідомості та правової культури соціальних спільнот.
- Історія становлення, розвитку та функціонування державних союзів, наддержавних об'єднань, міждержавних правових систем, міжнародного права та міжнародних організацій.
- Особливості державно-правового розвитку України. Українські державність та право в історії державно-правового розвитку Європи та Азії.
2.2 Конституційне право; муніципальне право
Досліджує конституційні засади побудови держави та суспільства, основні права, свободи й обов'язки людини та громадянина, інститути безпосередньої демократії, конституційні основи організації та діяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, а також
Конституцію як Основний Закон держави та суспільства.
Конституційне право:
- Поняття, предмет і метод конституційного права як галузі права. Конституційно-правові норми, конституційно-правові інститути. Система конституційного права. Конституційно-правові відносини: їх суб'єкти, об'єкти, види, підстави виникнення, зміни та припинення. Джерела конституційного права як галузі права. Колізії в конституційному праві.
- Поняття та предмет науки конституційного права. Функції, методи та джерела науки конституційного права.
- Конституціоналізм і головні етапи його становлення. Поняття та сутність конституції. Функції та юридичні властивості конституції. Конституційний розвиток сучасних держав.
- Характеристика
Конституції України. Порядок прийняття та внесення змін до конституції. Конституція як особливий об'єкт охорони з боку суспільства та держави. Реалізація Конституції України. Тлумачення Конституції України.
- Конституційний лад і його засади. Людина як найвища соціальна цінність. Конституційне закріплення народного суверенітету та форми його реалізації. Конституційні засади державного суверенітету та його гарантії. Конституційна характеристика України як правової, демократичної, соціальної держави. Конституційне закріплення форми правління. Конституційний принцип поділу влади. Конституційний принцип верховенства права. Конституційні засади економічної системи. Конституційно-правовий статус мов і конституційні засади мовної політики. Міжнародно-правові аспекти засад конституційного ладу. Державні символи та конституційно-правове регулювання порядку їх використання.
- Відповідальність у конституційному праві: правова природа, особливості, її види (форми), підстави, суб'єкти, санкції.
- Конституційно-правові засади взаємовідносин держави та громадянського суспільства. Поняття та види об'єднань громадян. Конституційно-правовий статус політичних партій і громадських організацій в Україні: порядок створення, права та обов'язки, підстави та порядок припинення діяльності, відповідальність. Конституційно-правові засади інформаційних відносин.
- Конституційно-правові основи взаємовідносин держави та релігійних організацій. Поняття та види релігійних організацій. Порядок утворення та припинення діяльності релігійних організацій.
- Поняття та принципи громадянства. Підстави та порядок набуття громадянства. Підстави та порядок припинення громадянства. Вирішення питань громадянства.
- Конституційно-правовий статус особи та його елементи. Конституційні принципи правового статусу громадян.
- Конституційні права та свободи людини та громадянина. Походження конституційних прав і свобод. Покоління прав людини. Міжнародні стандарти прав людини й основних свобод. Класифікація прав і свобод людини та громадянина. Конституційна регламентація прав, свобод і обов'язків людини та громадянина. Обмеження прав і свобод особи: конституційно-правовий аспект. Основні особисті, політичні, економічні, соціальні, екологічні, культурні права та свободи людини та громадянина. Гарантії прав і свобод людини та громадянина. Конституційні обов'язки людини та громадянина.
- Поняття та принципи конституційно-правового статусу національних меншин. Права й обов'язки національних меншин. Гарантії реалізації прав національних меншин, біженців, осіб, що потребують додаткового та тимчасового захисту, іммігрантів.
- Конституційно-правовий статус іноземців і осіб без громадянства: поняття, категорії, права, свободи, обов'язки, особливості юридичної відповідальності. Конституційне закріплення права на притулок.
- Поняття надзвичайного та воєнного стану, умови його введення та припинення. Заходи, що запроваджуються в умовах надзвичайного стану. Конституційні гарантії прав людини та громадянина в умовах надзвичайного стану.
- Форми безпосередньої демократії та їх конституційно-правове закріплення. Поняття та види референдумів. Предмет референдуму. Порядок призначення референдумів, підготовка їх проведення. Порядок голосування та визначення результатів референдумів. Юридичні наслідки проведення референдумів.
- Поняття виборчої системи та виборчого права. Типи виборчих систем. Види виборів. Конституційні принципи виборчого права. Стадії виборчого процесу. Гарантії суб'єктів виборчого процесу. Відповідальність за порушення виборчого законодавства.
- Поняття органу державної влади, класифікація органів державної влади. Конституційне закріплення системи органів державної влади. Державно-правові конфлікти: поняття, особливості, причини виникнення, конституційно-правові засоби (форми) їх врегулювання.
- Парламент і парламентаризм. Функції та повноваження парламенту. Законодавчий процес і інші парламентські процедури. Організаційно-правові форми діяльності парламенту. Підстави та порядок дострокового припинення повноважень парламенту. Парламентський контроль.
- Конституційно-правовий статус члена парламенту. Права й обов'язки парламентарів. Гарантії депутатської діяльності.
- Конституційно-правовий статус глави держави. Загальна характеристика інституту президентства. Функції та повноваження глави держави. Підстави та процедура дострокового припинення повноважень глави держави. Усунення президента з поста в порядку імпічменту. Конституційно-правовий статус органів при президентові.
- Виконавча влада та система її органів. Конституційно-правовий статус уряду та інших органів виконавчої влади.
- Конституційний контроль і його види. Порядок формування, функції та повноваження органу конституційної юрисдикції. Процедури розгляду справ органом конституційного правосуддя.
- Конституційно-правове регулювання судової системи. Система судів загальної юрисдикції. Конституційні гарантії діяльності суддів. Конституційні засади судочинства. Конституційний статус Вищої ради правосуддя України.
- Поняття та види територіального устрою. Система територіального устрою. Конституційно-правовий статус адміністративно-територіальних одиниць. Порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою.
- Конституційно-правовий статус автономії. Види автономій. Конституція Автономної Республіки Крим. Органи влади автономії. Особливості правового статусу депутатів представницького органу автономного утворення. Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим.
- Порівняльне конституційне право.
Муніципальне право:
- Місце муніципального права в правовій системі. Предмет і метод муніципального права. Муніципальні цінності та принципи муніципального права. Система муніципального права. Муніципально-правові інститути. Муніципально-правові норми, їх особливості. Функції муніципального права. Джерела муніципального права. Муніципально-правові відносини. Методи правового регулювання муніципально-правових відносин. Юридичні факти у муніципальному праві. Муніципально-правові конфлікти.
- Теоретико-методологічні проблеми науки муніципального права. Поняття та ознаки місцевого самоврядування. Принципи місцевого самоврядування. Основні теорії (концепції) про походження місцевого самоврядування. Зародження наукових знань про місцеве самоврядування. Місце муніципального права серед дисциплін юридичного профілю.
- Муніципальне право та муніципальні системи зарубіжних країн, особливості організаційних структур, територіальних основ, компетенції. Сучасні тенденції розвитку муніципального права та місцевого самоврядування в зарубіжних країнах. Муніципальне право та місцеве самоврядування в умовах глобалізації та європейської міждержавної інтеграції. Поняття та правова природа міжнародно-правових стандартів місцевого самоврядування. Становлення міжнародно-правових стандартів місцевого самоврядування. Проблеми сприйняття Україною міжнародно-правових стандартів місцевого самоврядування та локальної демократії.
- Права і свободи людини і громадянина в місцевому самоврядуванні та муніципальному праві. Особливості реалізації та захисту окремих видів прав і свобод людини і громадянина у місцевому самоврядуванні.
- Форми діяльності територіальних громад та прямої участі громадян у здійсненні місцевого самоврядування. Загальна характеристика форм безпосередньої муніципальної демократії. Місцеві референдуми в Україні. Правове регулювання референдних відносин у місцевому самоврядуванні. Місцеві вибори в Україні. Муніципальне виборче право і виборчі системи. Загальні збори громадян за місцем проживання як форма участі населення у вирішенні питань місцевого значення. Місцеві ініціативи. Громадські слухання. Інші форми безпосередньої участі жителів у здійсненні місцевого самоврядування в Україні.
- Поняття та особливості системи місцевого самоврядування. Територіальна громада як первинний суб'єкт місцевого самоврядування. Види територіальних громад. Об'єднання територіальних громад. Органи і посадові особи місцевого самоврядування в Україні. Місцеві ради як представницькі органи місцевого самоврядування в Україні. Специфіка правового статусу районних і обласних рад. Постійні та тимчасові контрольні комісії місцевих рад. Правовий статус депутата місцевої ради. Правова природа депутатського мандату в місцевому самоврядуванні. Правовий статус сільських, селищних, міських голів. Виконавчі органи місцевих рад. Правовий статус виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад. Відділи та управління сільської, селищної, міської, районної в місті ради. Правовий статус органів самоорганізації населення. Правовий статус старост. Асоціації органів місцевого самоврядування.
- Функції та компетенція місцевого самоврядування. Розмежування компетенції в системі місцевого самоврядування. Система функцій місцевого самоврядування. Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві і Севастополі. Особливості здійснення місцевого самоврядування в Автономній Республіці Крим.
- Гарантії місцевого самоврядування: поняття, види, проблеми реалізації. Конституційні гарантії місцевого самоврядування. Гарантії правової, організаційної та фінансово-економічної самостійності місцевого самоврядування. Судовий захист місцевого самоврядування. Конституційний Суд України як гарант місцевого самоврядування в Україні. Адміністративна юстиція як форма судового захисту прав місцевого самоврядування. Інші форми захисту місцевого самоврядування. Юридична відповідальність у муніципальному праві.
- Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Статут територіальної громади. Види та юридичні властивості актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Рішення місцевого референдуму. Місце актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування в системі правового регулювання України.
2.3. Цивільне право та цивільний процес, сімейне право; міжнародно-правовий у сфері приватного права
Досліджує цивільне, сімейне право, міжнародне приватне право, що регулюють особисті немайнові та майнові відносини, засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників, процесуальні форми захисту цивільних прав.
Цивільне право та цивільний процес:
- Цивільні правові відношення. Суб'єкти цивільного права. Фізичні особи. Поняття юридичних осіб, їх види. Строки в цивільному праві. Позовна давність. Поняття здійснення права на захист цивільних прав.
- Особисті немайнові права. Особисті немайнові права, що забезпечують природне існування фізичної особи. Особисті немайнові права, що забезпечують соціальне буття фізичної особи.
- Право інтелектуальної власності в системі цивільного права. Система цивільного законодавства про інтелектуальну власність. Суб'єкти, об'єкти та зміст цивільних правовідносин у сфері інтелектуальної власності. Реалізація суб'єктивних цивільних прав у сфері інтелектуальної власності. Цивільно-правовий захист права інтелектуальної власності. Авторське право в системі цивільного права. Суміжні права в системі цивільного права. Міжнародна цивільно-правова охорона інтелектуальної власності. Проблеми міжнародного співробітництва в цивільно-правовому регулюванні та захисті права інтелектуальної власності.
- Речове право, види речових прав. Право власності. Право приватної власності фізичних та юридичних осіб. Поняття права спільної власності і його види. Захист права власності.
- Зобов'язальне право, поняття та види зобов'язань у цивільному праві. Суб'єкти зобов'язань. Переміна осіб в зобов'язанні. Поняття та значення договору в цивільному праві, види договорів. Укладення, зміна та розірвання договору. Поняття та значення виконання зобов'язань. Забезпечення виконання зобов'язань. Поняття та значення цивільно-правової відповідальності. Підстави припинення зобов'язань, окремі види договорів.
- Житлове законодавство. Загальні питання. Забезпечення громадян житловими приміщеннями. Найом, оренда, обмін житла. Плата за користування житловими приміщеннями. Ринок житла, виселення із житлового приміщення. Готелі, гуртожитки. Право на житло у гуртожитку.
- Недоговірні зобов'язання та їх види. Захист прав споживачів у сфері побутових послуг, роздрібної торгівлі. Зобов'язання, які виникають з публічної обіцянки винагороди. Конкурс. Відшкодування моральної та матеріальної шкоди. Інші види недоговірних зобов'язань.
- Спадкове право. Спадкування за законом. Спадкування за заповітом. Здійснення права на спадкування та оформлення спадкових прав.
Сімейне право:
- Поняття, види і зміст сімейних правовідносин. Правове регулювання шлюбу, недійсності та припинення шлюбу. Права і обов'язки подружжя. Шлюбний договір. Визначення походження дитини. Оспорювання батьківства і материнства. Права і обов'язки дітей. Позбавлення батьківських прав і поновлення в батьківських правах. Аліментні обов'язки інших членів сім'ї. Усиновлення (удочеріння). Опіка і піклування. Охорона сім'ї, материнства і дитинства. Реєстрація актів громадянського стану. Зміна імені, по-батькові та прізвища. Питання дитячої безпритульності.
- Цивільний процес. Цивільно-процесуальні відносини та їх особливості. Предмет, метод, система цивільного процесуального права. Історія, система і організація нотаріату. Цивільно-процесуальна правоздатність і дієздатність. Процесуальні права і обов'язки. Процесуальна співучасть. Процесуальне правонаступництво. Треті особи, їх види. Прокурор у цивільному процесі. Підстави участі в цивільному процесі органів управління. Представництво і його види. Права і обов'язки громадянських організацій у цивільному процесі.
- Підвідомчість цивільних справ і її види. Поняття підсудності цивільних справ і її види. Поняття позову і види договорів. Зміна позову, визнання позову. Відмова від позову. Судові витрати. Процесуальні строки. Докази і судове доказування. Позовне провадження. Непозовні провадження. Провадження в апеляційній і касаційній інстанціях. Виконавче провадження.
Міжнародно-правовий у сфері приватного права:
- Міжнародне приватне право. Джерела міжнародного приватного права. Методи регулювання цивільно-правових відносин з іноземним елементом. Суб'єкти міжнародного приватного права. Колізійні норми. Питання власності в міжнародному приватному праві. Сімейні відносини в міжнародному приватному праві. Застосування законодавства України про шлюб і сім'ю до іноземних громадян і осіб без громадянства.
- Міжнародне спадкове право.
- Деліктні зобов'язання в міжнародному приватному праві. Міждержавні договори, що регулюють деліктну відповідальність.
- Міжнародні трудові відносини в міжнародному приватному праві.
- Міжнародний цивільний процес.
2.4. Господарське право; господарське процесуальне право
Досліджує господарське право як право, що регулює відносини з організації та здійснення господарської діяльності; господарське процесуальне право як право, що регулює здійснення правосуддя в господарських відносинах; наукознавчі проблеми цих наук.
Господарське право:
- Наука господарського права. Вчення про правову роботу в народному господарстві. Господарське право в системі права. Господарська діяльність в системі функціонування ринкових відносин та діяльність органів публічної влади щодо неї як предмет господарського права. Сутність і зміст господарського права. Принципи і методи регулювання господарської діяльності. Розмежування і взаємодія господарського права з іншими галузями права.
- Джерела господарського права. Поняття й основні види джерел господарського права. Систематизація в господарському праві. Господарське право і господарське законодавство. Система господарського законодавства і реалізація правових норм. Поняття й зміст господарських правовідносин. Види господарських правовідносин.
- Правовий господарський порядок. Організаційно-правові засади формування та функціонування правового господарського порядку. Правові засоби забезпечення свободи підприємницької діяльності. Зміст і напрями правової економічної політики держави. Механізм реалізації правової економічної політики держави. Захист прав і інтересів суб'єктів господарювання. Правові гарантії здійснення господарської діяльності. Способи захисту. Правовий захист споживчого ринку.
- Державне регулювання в умовах змішаної економіки. Тенденція посилення державного регулювання економіки у XX столітті. Правове регулювання господарської діяльності в зарубіжних країнах. Зближення національних систем правового регулювання господарської діяльності. Предмет і система господарського права зарубіжних країн. Моделі і методи державного регулювання економіки. Господарсько-правові засоби державного регулювання господарської діяльності, їх види та система. Особливості механізму державного регулювання господарської діяльності у різних секторах і галузях економіки. Загальнодержавне та регіональне програмування економічного і соціального розвитку. Ціноутворення та регулювання цін. Оподаткування в системі засобів регулювання та стимулювання господарської діяльності. Ліцензування господарської діяльності. Технічне регулювання. Господарсько-правове забезпечення відносин публічно-приватного партнерства. Державна регуляторна політика та механізм її реалізації.
- Правові основи обмеження монополізму і захисту економічної конкуренції. Правове забезпечення розвитку змагальності та запобігання монополістичним зловживанням. Контроль за економічною концентрацією. Законодавство про захист від недобросовісної конкуренції. Правові засоби захисту національного товаровиробника в умовах впливу світової економічної конкуренції. Правове регулювання природних монополій. Суб'єкти господарського права. Поняття, ознаки та види суб'єктів господарського права. Створення та припинення суб'єктів господарського права. Права і обов'язки суб'єктів господарського права. Підприємства. Господарські товариства. Виробничі кооперативи. Громадяни як суб'єкти господарювання. Суб'єкти господарювання з особливим статусом. Банківські установи. Страхові організації. Біржі. Неприбуткові організації. Негосподарські організації, що беруть участь у господарських правовідносинах.
- Поняття і зміст корпоративних правовідносин. Правовий режим корпоративних прав як особливої категорії майна у сфері господарювання. Особливості набуття та реалізації корпоративних прав держави. Правові засоби попередження зловживання корпоративними правами.
- Суб'єкти організаційно-господарських повноважень, їх види. Господарські об'єднання і органи господарського керівництва. Холдингові об'єднання та холдингові компанії. Держава та територіальні господарські системи. Створення та припинення суб'єктів господарювання. Порядок і основні стадії створення суб'єктів господарювання. Державна реєстрація суб'єктів господарювання. Припинення суб'єктів господарювання.
- Правовий режим майна суб'єктів господарювання. Джерела формування майна суб'єктів господарювання. Публічна власність. Право господарського відання, право оперативного управління. Склад майна підприємств. Правова регламентація приватизації державного майна. Цінні папери. Групи та види цінних паперів. Особливості здійснення діяльності на ринку цінних паперів. Суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на ринку цінних паперів. Господарсько-правовий механізм державного регулювання ринку цінних паперів.
- Суб'єкти й об'єкти права державної власності. Правові форми реалізації права державної власності. Правове регулювання відносин комунальної власності. Об'єкти та суб'єкти права комунальної власності. Правові форми використання комунальної власності. Відчуження об'єктів комунальної власності.
- Правове регулювання обліку та звітності в господарській діяльності. Правове регулювання бухгалтерського обліку. Правове регулювання надання фінансової звітності. Правове регулювання аудиторської діяльності.
- Правове регулювання відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом. Поняття неплатоспроможності та банкрутства. Нормативно-правова характеристика банкрутства. Учасники справи про банкрутство. Розгляд справ про банкрутство в господарському суді.
- Господарське зобов'язальне право. Поняття, ознаки, підстави виникнення господарських зобов'язань. Види господарських зобов'язань і їх еволюція. Форми господарських зобов'язань. Господарський договір і його функції. Види господарських договорів. Укладення, зміна та розірвання господарських договорів. Господарські договори за участю держави. Забезпечення виконання господарських зобов'язань. Виконання господарських зобов'язань. Припинення господарських зобов'язань. Правове регулювання агентських відносин. Особливості правового регулювання відносин щодо комерційної концесії (франчайзингової діяльності). Концесійні відносини.
- Правове регулювання відносин на ринку фінансових послуг. Особливості державного регулювання відносин на ринку фінансових послуг. Правові механізми забезпечення захисту прав і законних інтересів споживачів фінансових послуг в Україні та ЄС. Правове регулювання кредитних і розрахункових відносин. Поняття кредиту та кредитного правовідношення. Правове регулювання окремих форм і видів кредиту, інших банківських операцій.
- Правове регулювання забезпечення засобами виробництва як виду господарської діяльності. Встановлення господарських зв'язків у порядку вільної оптової торгівлі. Закупівля товарів, робіт і послуг за державні кошти. Договори в галузі забезпечення засобами виробництва та реалізації продукції та їх виконання. Особливості забезпечення засобами виробництва та реалізації продукції в аграрному секторі економіки. Особливості забезпечення паливно-енергетичними ресурсами та їх реалізації.
- Правове регулювання будівельної діяльності. Особливості здійснення будівельної діяльності. Правовий статус суб'єктів господарювання, що здійснюють будівельну діяльність. Господарсько-правовий механізм державного регулювання будівельної діяльності. Умови та порядок здійснення будівельної діяльності. Договір підряду на капітальне будівництво.
- Правове регулювання транспортної діяльності. Транспорт і його правове регулювання. Особливості здійснення транспортної діяльності. Господарсько-правові механізми державного регулювання окремих видів транспортної діяльності. Правове регулювання перевезення вантажів. Договір перевезення вантажу. Договір транспортного експедирування.
- Правова структурно-галузева політика держави. Правове регулювання господарської діяльності: у паливно-енергетичному комплексі; у галузях машинобудування; у металургійній галузі; у хімічній галузі; в оборонно-промисловому комплексі; у добувній промисловості; в аграрно-промисловому комплексі; у сфері охорони здоров'я; у фармацевтичній галузі; у сфері рекреації; у галузі зв'язку.
- Правова інвестиційна політика держави. Правове регулювання інвестиційної діяльності. Правове становище суб'єктів інвестування. Договори, що опосередковують інвестування. Державне регулювання інвестування. Особливості правового забезпечення спільного інвестування. Види та форми спільного інвестування. Правовий режим іноземних інвестицій. Особливості правового статусу суб'єктів господарювання з іноземним капіталом. Гарантії захисту прав іноземних інвесторів.
- Правова інноваційна політика держави. Господарсько-правове забезпечення наукової та науково-технічної діяльності, інформатики. Правове забезпечення інноваційної діяльності. Суб'єкти інноваційної діяльності. Особливості правового регулювання діяльності у сфері трансферу технологій. Правове регулювання інших видів господарської діяльності, пов'язаних із запровадженням новітніх технологій.
- Правова зовнішньоекономічна політика держави в умовах членства в міжнародних економічних організаціях. Міжнародне економічне право. Правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Поняття та види зовнішньоекономічної діяльності. Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності, реалізація права на її здійснення. Господарсько-правовий механізм державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Ліцензування та квотування зовнішньоекономічних операцій. Зовнішньоекономічні договори (контракти). Розрахунки при здійсненні зовнішньоекономічних операцій. Міжнародний комерційний арбітраж.
- Поняття та види спеціального режиму господарювання. Господарська діяльність у Збройних Силах України.
- Господарсько-правова відповідальність. Поняття господарського правопорушення. Поняття, ознаки та функції господарсько-правової відповідальності. Принципи та межі застосування господарсько-правової відповідальності. Форми господарсько-правової відповідальності. Реалізація господарсько-правової відповідальності.
Господарсько-процесуальне право:
- Господарське процесуальне право. Предмет, метод, система господарського процесуального права. Принципи господарського процесуального права. Джерела господарського процесуального права. Предмет діяльності господарських судів. Господарські процесуальні правовідносини. Підвідомчість і підсудність справ господарським судам. Учасники судового процесу. Процесуальні строки. Докази і доказування в господарському судочинстві. Запобіжні заходи в господарському судочинстві. Поняття та види позовів. Забезпечення позову. Вирішення господарських справ у суді першої інстанції. Рішення господарського суду. Перегляд судових рішень в апеляційному, касаційному порядку та за нововиявленими обставинами. Розгляд справ третейськими судами.
2.5. Трудове право; право соціального забезпечення
Досліджує трудові та пов'язані з ними відносини, а також відносини у сфері соціального забезпечення; норми трудового права та права соціального забезпечення, що їх регулюють; законодавчі та інші нормативно-правові акти про працю та соціальне забезпечення, практику їх застосування; наукознавчі проблеми трудового права та права соціального забезпечення.
Трудове право:
- Предмет науки трудового права та методи дослідження трудоправових явищ; ефективність науки трудового права; ґенеза науки трудового права; напрями (школи) в науці трудового права, їх окремі представники; єдність і системність науки трудового права; сучасна трудоправова доктрина, тенденції розвитку науки трудового права; взаємозв'язок науки трудового права з філософією та іншими науками; зарубіжна наука трудового права.
- Ідеологія та соціальне призначення трудового права; ґенеза трудового права та правове регулювання відносин у сфері праці, тенденції та прогнозування його подальшого розвитку; вплив конституції, галузей публічного та приватного права, політичних, релігійних і моральних норм на трудове право; права і свободи людини і громадянина на трудове право; трудове право в системі національного права. Соціально-трудова експертиза.
- Предмет, метод, система, функції, принципи та суб'єкти трудового права. Джерела трудового права. Сфера дії трудового права. Трудове право в системі національного права.
- Кодифікація та систематизація трудового законодавства. Локальне та централізоване регулювання трудових відносин.
- Правове забезпечення зайнятості населення та працевлаштування. Гарантії реалізації права на зайнятість.
- Правовідносини у сфері праці та їх суб'єкти, підстави виникнення, зміна та припинення трудових правовідносин. Службово-трудові та політико-трудові правовідносини.
- Правові основи соціального діалогу у сфері праці: поняття, принципи, суб'єкти, система, організаційно-правові форми. Правовий статус професійних спілок, їх об'єднань, об'єднань роботодавців. Колективні угоди та колективні договори. Участь працівників в управлінні організацією.
- Трудовий договір: поняття, сторони, зміст, форми, види; співвідношення з цивільно-правовими договорами, пов'язаними з працею. Укладення, зміна та припинення трудового договору.
- Правова охорона і захист персональних даних у трудових відносинах.
- Правове забезпечення професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників.
- Правове регулювання робочого часу і часу відпочинку, їх впровадження.
- Правові основи нормування й оплати праці. Гарантії та компенсації для працюючих.
- Дисципліна праці та правові засоби її забезпечення. Відповідальність за порушення законодавства у сфері праці. Дисциплінарна відповідальність працівників. Матеріальна відповідальність сторін трудового договору, правові засоби її забезпечення.
- Охорона праці. Контроль за додержанням законодавства про працю та правові основи забезпечення працівникам безпечного і комфортного виробничого середовища, охорону праці на виробництві.
- Індивідуальні та колективні трудові спори, конфлікти, їх види, порядок вирішення.
- Публічна служба, види та порядок її здійснення, порядок вступу на публічну службу, її проходження та припинення. Механізми реалізації, гарантування, правової охорони права на працю, інших соціально-економічних прав.
- Правове регулювання трудової міграції.
- Європейське трудове право. Міжнародне трудове право. Міжнародно-правове регулювання відносин у сфері праці. Порівняльне трудове право. Зарубіжне трудове право.
Право соціального забезпечення:
- Предмет науки права соціального забезпечення; ефективність науки права соціального забезпечення; ґенеза науки права соціального забезпечення; напрями (школи) в науці права соціального забезпечення, їх окремі представники; єдність і системність науки права соціального забезпечення; взаємозв'язок науки права соціального забезпечення з іншими науками; зарубіжна наука права соціального забезпечення.
- Соціальне забезпечення та його структура. Організаційно-правові форми та види соціального забезпечення.
- Конституційні соціальні права, порядок їх здійснення. Конституційні засади права громадян на соціальний захист в Україні. Правовий механізм забезпечення права на соціальний захист в Україні.
- Ґенеза права соціального забезпечення, тенденції його подальшого розвитку; вплив конституції, галузей публічного та приватного права на право соціального забезпечення. Теоретичні дослідження предмета, методу, системи, функцій, принципів, джерел і суб'єктів права соціального забезпечення. Право соціального забезпечення у системі національного права.
- Страховий (трудовий) стаж.
- Правовідносини у сфері соціального забезпечення, їх суб'єкти, підстави виникнення, зміни та припинення.
- Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії у сфері соціального забезпечення.
- Загальнообов'язкове державне соціальне страхування: поняття, види, правове регулювання.
- Пенсійне право. Пенсійне страхування та пенсійне забезпечення в Україні (загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; державне пенсійне забезпечення; недержавне пенсійне забезпечення).
- Право соціальних послуг. Право соціальних пільг. Соціальні допомоги. Державна соціальна допомога. Соціальне обслуговування та діяльність соціальних служб.
- Соціальний захист окремих категорій населення України.
- Соціальна робота.
- Пільги. Благодійність в сфері соціального забезпечення.
- Відповідальність в сфері соціального забезпечення.
- Спори у сфері соціального забезпечення. Контроль та нагляд у сфері соціального забезпечення.
- Медична допомога та лікування.
- Міжнародно-правове регулювання відносин у сфері соціального захисту. Порівняльне право соціального забезпечення. Зарубіжне право соціального забезпечення. Європейське соціальне право. Міжнародне соціальне право. Міжнародні європейські соціальні стандарти.
2.6. Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право
Досліджує суспільні та правові тенденції, явища та відносини, що виникають у сфері здійснення відповідними суб'єктами прав на землю та інші природні ресурси, раціонального, ефективного використання та охорони земель, інших природних ресурсів у сільськогосподарському виробництві й інших видах діяльності; а також у сферах запобігання негативному впливу людської діяльності на стан клімату; забезпечення права кожного на безпечне для життя і здоров'я довкілля, на участь в аграрному ринку, на розвиток інвестиційних і інноваційних відносин в аграрній сфері, соціальної сфери села, різних форм господарювання у сільському господарстві, на державну підтримку села, а також наукознавчі проблеми наук, що віднесені до цієї спеціальності.
Земельне право:
- Методологічні, доктринальні основи використання землі та реалізації права людини і громадянина на землю.
- Поняття, предмет, принципи, функції, методи, система, структура земельного права України.
- Об'єктивні та суб'єктивні передумови становлення та розвитку земельного права України; земельне право та його взаємодія і співвідношення з іншими галузями національної правової системи України.
- Нормативні та інші джерела земельного права України; норми земельного права України.
- Механізм правового регулювання земельних відносин.
- Права на землю та юридичні обов'язки щодо землі; право власності на землю; право користування землею; зобов'язання в земельному праві; гарантування прав на землю.
- Земельні правовідносини; роль і місце держави та органів місцевого самоврядування в регулюванні земельних відносин.
- Правовий режим земель в Україні; економіко-правовий механізм використання земель.
- Правова охорона земель; юридична відповідальність у земельному праві.
- Правові проблеми земельного кадастру; правове забезпечення землеустрою.
- Правочини в земельному праві; правове регулювання переходу прав на земельні ділянки; правові питання іпотеки землі.
- Правовий режим, раціональне використання та охорона меліорованих земель; правові аспекти рекультивації земель; правова охорона ґрунтів; правові проблеми впровадження ґрунтозахисних систем землеробства в умовах приватної власності на землю.
- Земельно-правові питання сільського (зеленого) туризму.
- Земельне право України та інших держав: порівняльно-правовий аналіз.
Аграрне право:
- Методологічні, науково-теоретичні основи використання ґрунту, сільськогосподарських угідь, земель сільськогосподарського призначення для виробництва сільськогосподарської продукції та продовольства.
- Історія розвитку аграрного права України; об'єктивні та суб'єктивні передумови формування, розвитку та функціонування аграрного права як самостійної галузі національної правової системи України.
- Правові питання аграрної реформи, приватизації, реформування відносин власності на селі.
- Правове забезпечення державної аграрної політики на національному, регіональному та на місцевому рівні; правові проблеми продовольчої безпеки України.
- Предмет, принципи, функції, методи, система, структура аграрного права України.
- Нормативні та інші джерела аграрного права України; норми аграрного права.
- Наукові джерела аграрного права України,
- Проблеми співвідношення та взаємодії аграрного права з цивільним, господарським і іншими суміжними галузями національної правової системи.
- Стан, тенденції та перспективи правового регулювання аграрних відносин в умовах світових інтеграційних економічних процесів, гармонізації й адаптації національного законодавства до вимог ЄС та СОТ.
- Аграрні правовідносини, їх поняття, особливості, структура.
- Правове становище суб'єктів аграрних правовідносин;
- Організаційно-правові форми ведення товарного сільськогосподарського виробництва, господарської діяльності у сфері виробництва продовольства, лісового та рибного господарства.
- Правове регулювання кооперативних, корпоративних відносин у сільському господарстві; правове регулювання інвестиційних, інноваційних і інших ринкових аграрних відносин.
- Правове забезпечення виробничо-господарської діяльності у сфері сільського господарства, виробництва продовольчої продукції лісового та рибного господарства.
- Правове регулювання ведення особистого селянського господарства.
- Державне та самоврядне регулювання аграрних відносин.
- Правове забезпечення сільського (зеленого) туризму.
- Правове регулювання аграрних відносин у окремих галузях сільського господарства, зокрема в рослинництві, тваринництві, бджільництві; розвиток і підвищення ролі ветеринарної медицини, розвиток насінництва та племінної справи, правова регламентація використання засобів захисту рослин.
- Аграрно-зобов'язальні правовідносини.
- Економіко-правові механізми стимулювання розвитку виробництва, переробки, зберігання та реалізації сільськогосподарської продукції, виробництва, переробки та реалізації продовольчої продукції лісового та рибного господарства, участі сільськогосподарських товаровиробників в експорті й імпорті сільськогосподарської продукції.
- Юридична відповідальність в аграрному праві.
- Аграрне право України та інших країн: порівняльно-правовий аналіз.
Екологічне право:
- Методологічні, науково-теоретичні основи правового регулювання екологічних суспільних відносин.
- Об'єктивні та суб'єктивні передумови формування, розвитку та функціонування екологічного права.
- Стан, тенденції та перспективи екологічного права в умовах глобалізації світових економічних і суспільних явищ, інтеграції правових систем, адаптації екологічного законодавства до права ЄС.
- Предмет, принципи, функції, методи екологічного права; взаємодія та співвідношення екологічного права з іншими галузями національної правової системи України.
- Нормативні та інші джерела екологічного права; норми екологічного права України.
- Механізм правового регулювання екологічних відносин.
- Екологічні правовідносини: природоресурсні, природоохоронні, з екологічної безпеки.
- Екологічні права й обов'язки громадян, їх здійснення; зобов'язання в екологічному праві.
- Правовий режим природних ресурсів; правова охорона навколишнього природного середовища; правові питання екологічної безпеки.
- Роль і місце держави та органів місцевого самоврядування в регулюванні екологічних правовідносин.
- Економіко-правовий механізм регулювання екологічних суспільних відносин.
- Правовий режим зон надзвичайних екологічних ситуацій.
- Правові питання у сфері запобігання негативному впливу людської діяльності на клімат.
- Юридична відповідальність в екологічному праві.
- Еколого-правові питання сільського (зеленого) туризму.
- Екологічне право України та інших держав: порівняльний аналіз.
Природоресурсне право:
- Методологічні, науково-теоретичні основи використання об'єктів енергетики, землі, вод, лісів, корисних копалин, інших природних ресурсів.
- Об'єктивні та суб'єктивні передумови формування, розвитку та функціонування природоресурсного права як самостійної галузі національної правової системи України і таких підгалузей: енергетичне право, земельно-ресурсне право, лісогосподарське право, водно-ресурсне право, право використання корисних копалин.
- Історія природоресурного права та інших підгалузей.
- Питання права власності на об'єкти природних ресурсів, їх приватизація.
- Правовий режим об'єктів природоресурсного права, порядок та умови їх використання в різних галузях економіки та у суспільному житті людей.
- Предмет, принципи, функції, методи, система, структура природоресурсного права та його підгалузей.
- Джерела природоресурсного права, норми та інститути природоресурсного права і його підгалузей.
- Правовий механізм реалізації норм природоресурсного права.
2.7. Адміністративне право і процес; фінансове право
Досліджує теоретичні, правові та організаційні засади публічного адміністрування в Україні; суспільні відносини, що виникають у зв'язку із забезпеченням суб'єктами публічної адміністрації прав і свобод та законних інтересів приватних осіб під час надання адміністративних послуг; суспільні відносини, які мають місце у сфері публічного адміністрування об'єктів державної та комунальної власності, внутрішньоорганізаційній діяльності органів публічної влади та у сфері взаємодії органів публічної влади з інституціями громадянського суспільства; особливості публічного адміністрування в окремих сферах суспільних відносин; адміністративний проступок та адміністративну відповідальність; публічно-управлінські відносини, які виникають з приводу реалізації уповноваженими органами публічної влади (їх посадовими особами) встановленого адміністративно-процесуальним законодавством порядку вирішення адміністративних справ; адміністративно-процесуальні відносини та адміністративно-процесуальну діяльність та їх зміст; адміністративно-процесуальне право та законодавство; закономірності збирання, дослідження, оцінювання та використання доказів; прийоми, методи та засоби здійснення адміністративного судочинства: суспільні відносини, що складаються у сфері формування, розподілу і використання коштів публічних грошових фондів.
Адміністративне право:
Загальне адміністративне право
- Основоположні категорії адміністративного права: публічне адміністрування як форма реалізації публічної влади; співвідношення "публічного адміністрування", "публічного управління" та "державного управління": суб'єкти реалізації та форми прояву публічного адміністрування: система, предмет, метод і джерела адміністративного права у їх історичному розвитку; адміністративне право як елемент публічного права та його відмежування від приватного права; сутність і призначення адміністративного права; система адміністративного права; принципи адміністративного права; поняття, ієрархія та види джерел адміністративного права; ефективність науки адміністративного права; ґенеза науки адміністративного права; напрями (школи) в науці адміністративного права, їх окремі представники; єдність і системність науки адміністративного права; сучасна доктрина адміністративного права, тенденції (закономірності) розвитку науки адміністративного права; взаємозв'язок науки адміністративного права з іншими науками; зарубіжна наука адміністративного права;
- Суб'єкти адміністративного права: публічна адміністрація у системі суб'єктів адміністративного права та її компетенція; система та види суб'єктів публічного адміністрування; приватні особи як суб'єкти адміністративного права, адміністративна правосуб'єктність приватної особи та суб'єктивне публічне право; розмежування об'єктивного і суб'єктивного права у змісті адміністративно-правового статусу приватної особи;
- Інструменти публічного адміністрування: види інструментів публічного адміністрування та особливості їх вибору, нормативний акт як інструмент публічного адміністрування, адміністративний акт як інструмент публічного адміністрування, адміністративний договір як інструмент публічного адміністрування, план як інструмент публічного адміністрування, фактична дія як інструмент публічного адміністрування; приватноправові інструменти публічного адміністрування, адміністративний розсуд в публічному адмініструванні; використання можливостей електронного урядування в публічному адмініструванні;
................Перейти до повного тексту