- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
17.12.2003 N 832
Про затвердження Примірної інструкції з охорони праці під час виконання токарних робіт для учнів професійно-технічних навчальних закладів
1. Затвердити Примірну інструкцію з охорони праці під час виконання токарних робіт для учнів професійно-технічних навчальних закладів (далі - Примірна інструкція), що додається.
2. Надрукувати цю Примірну інструкцію в Інформаційному збірнику Міністерства освіти і науки України.
3. Департаменту розвитку професійно-технічної освіти (Супрун В.В), Науково-методичному центру професійно-технічної освіти Міністерства освіти і науки України (Судаков Є.М.) забезпечити впровадження Примірної інструкції в професійно-технічні навчальні заклади.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника міністра Богомолова А.Г.
Міністр В.Г.Кремень
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ
з охорони праці під час виконання токарних робіт для учнів професійно-технічних навчальних закладів
КИЇВ 2003
УЗГОДЖЕНО ЗАТВЕРДЖЕНО
Національний науково-дослідний Наказ Міністерства освіти
інститут охорони праці і науки України
Держнаглядохоронпраці України 17.12.2003 N 832
Лист від 15.12.2003 N 764
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ
з охорони праці під час виконання токарних робіт для учнів професійно-технічних навчальних закладів
1. Загальні положення
1.1. Примірка інструкція з охорони праці під час проведення токарних робіт для учнів професійно-технічних навчальних закладів (далі - ПТНЗ) встановлює вимоги охорони праці для учнів ПТНЗ під час виробничого навчання і виконання робіт на робочих місцях за професією токар, у виробничих приміщеннях і в інших місцях, де згідно планів та програм виробничого навчання учні виконують практичні роботи і одержують навички безпечного виконання робіт.
1.2. Ця Примірна інструкція поширюється на ПТНЗ, організації і підприємства, які впроваджують навчальні процеси.
1.3. Примірна інструкція може бути використана під час профільного навчання і занять з трудового навчання в загальноосвітніх навчальних закладах, в інших навчальних закладах під час виробничої практики на підприємстві, під час професійної підготовки кадрів на підприємстві.
1.4. При розробці Примірної інструкції враховано вимоги з охорони праці виготовлювачів устаткування при користуванні ним, а також відомості і вимоги, що внесені на підставі:
- аналізу документів з охороні праці для професії токар;
- описів і характеристик робіт; вимог технологічних регламентів з охорони праці до виробничих процесів, устаткування;
- наявності характерних небезпечних факторів і способів захисту від їхньої шкідливої дії на людину;
- аналізу характерних обставин і причин найбільш імовірних аварійних ситуацій, нещасних випадків і професійних захворювань;
- вивчення досвіду організації охорони праці, безпечних методів і прийомів роботи.
1.5. У ПТНЗ, який проводить навчання з професії токар, згідно з цією Примірною інструкцією розробляється інструкція з охорони праці на робочому місці під час проведення токарних робіт.
1.6. Вимоги охорони праці є обов'язковими для учнів, їх невиконання є порушенням навчальної та трудової дисципліни, за яке до них застосовуються заходи впливу відповідно до вимог ПТНЗ та законодавства.
1.7. Відповідальність за розробку інструкцій з охорони праці на робочому місці за професією токар і контроль за виконанням учнями цих інструкцій покладаються на керівника ПТНЗ.
1.8. Ця Примірна інструкція надає типові ситуації у роботі і не вичерпує усіх вимог безпеки для професії токар. Поряд із її вимогами треба знати і виконувати вимоги, що надаються іншими джерелами, у першу чергу:
- інструкціями і технічними описами обладнання, інструменту;
- інструктажами з охорони праці, які учні одержують протягом роботи від викладача та інших осіб, на яких покладено проведення інструктажів;
- підручниками навчального закладу й іншою технічної літературою.
1.9. Ця Примірна інструкція передбачає, що учні:
- не мають обмежень за віком, статтю і медичними показниками щодо робіт, до виконання яких вони допускаються;
- навчені належним чином загальним вимогам охорони праці та виробничої дисципліни під час теоретичного навчання;
- одержали протягом теоретичного навчання належні знання стосовно технології робіт, які належить виконувати, про устаткування, інструмент, пристосування тощо, з якими вони матимуть справу протягом виробничого навчання;
- одержують потрібні види інструктажів з охорони праці, передбачені вимогами охорони праці як загальними, так і діючими у системі професійно-технічної освіти;
- постійно знаходяться під належним керівництвом і наглядом викладача.
1.10. Первинний інструктаж з охорони праці проводить з учнем особа, призначена керівником ПТНЗ, перед початком виконання практичних робіт на токарному верстаті.
1.11. Повторний (періодичний інструктаж) з охорони праці проводиться з учнями один раз на 6 місяців.
1.12. Учні ПТНЗ під час роботи на токарних верстатах повинні забезпечуватися спецодягом, іншими засобами індивідуального захисту: бавовняний костюм, рукавиці, захисні окуляри.
1.13. Під час роботи на токарних верстатах перенесення вантажів учнями має становити не більш як 1/3 робочого часу в разі максимальної маси вантажу, що переноситься, а саме: 5,6-6,3 кг - для дівчат 16-17 років, 11,2-12,6 кг - для хлопців 16-17 років.
1.14. Під час виконання токарних робіт користуватися вантажопідіймальними механізмами неповнолітнім учням не дозволяється, цю роботу можна виконувати особам, яким виповнилося 18 років і які пройшли відповідне навчання.
1.15. Учні повинні мати навички в наданні першої (долікарської) допомоги при нещасному випадку.
2. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Прийти на робоче місце заздалегідь для своєчасного і повного ознайомлення із всіма обставинами робочого дня до його настання. При незадовільному стані здоров'я треба повідомити викладача і звернутись до лікувально-профілактичного закладу.
2.2. Одягти спецодяг, привести його у належний стан так, щоб було зручно і безпечно працювати - довге волосся заправити, одяг застібнути. Взуття повинне бути на низьких підборах.
2.3. Перевірити наявність, справність і готовність до використання засобів індивідуального захисту, захисні окуляри, рукавиці слід мати при собі і використовувати при необхідності.
2.4. Отримати (при потребі) інструмент, пристосування, матеріали для роботи, додаткові засоби захисту і перевірити їхню справність. Зовнішнім оглядом переконатися:
у надійності кріплення всіх нарізних сполучень,
у легкості й плавності руху всіх ходових частин;
у справності струмоведучого шлангового кабелю і захисного заземлення.
Перевірити написи про термін випробування і безпечного використання; не користуватися, якщо термін прострочений.
2.5. Переконатися, що поблизу місця роботи немає легкозаймистих матеріалів, рідин.
2.6. Оглянути й упорядкувати робоче місце, прибрати усе зайве з-під ніг, якщо підлога слизька - потурбуватися, щоб її витерли або зробити це самому.
2.7. Підготувати робоче місце. Підготувати і розташувати інструмент, устаткування та матеріали на робочому місці так, щоб вони не заважали в роботі.
2.8. Перевірити міцність механічного закриття огороджень рухомих частин і електрообладнання.
2.9. Відрегулювати місцеве освітлення верстата так, щоб робоча зона була досить освітлена і світло не сліпило ока. Якщо потрібно, протерти арматуру й світильник.
2.10. Змастити при потребі верстат, при змащенні користуватися тільки відповідними пристосуваннями.
2.11. Розмістити шланги, що підводять охолоджувальну рідину так, щоб унеможливити їх зіткнення з різальним інструментом і частинами верстата, що рухаються. Охолоджувальну рідину подавати тільки насосом.
2.12. Приготувати гачок для видалення стружки.
2.13. Оглянути верстат і перевірити його справність на холостому ході і на низьких обертах, при цьому відійти трохи убік від небезпечної зони. При цьому перевірити:
- справність органів керування (механізмів головного руху, подачі, пуску, зупинки руху тощо);
- справність системи змащення й охолодження (переконатися в тому, що змащення й охолоджувальна рідина подаються нормально й безперебійно);
- справність фіксації важелів вмикання й вимикання (переконатися у неможливості мимовільного перемикання з холостого ходу на робочий);
- чи немає заїдань або зайвої слабини в частинах верстата, що рухаються, особливо в шпинделі, у поздовжніх і поперечних ковзанках супорта.
2.14. Перевірити підготовлений для обробки матеріал на відсутність у ньому таких вад і недоліків, що можуть привести до поломки верстата або травмування, а також - до браку в роботі.
2.15. Розкласти на робочому місці інструменти індивідуального користування в порядку, установленому викладачем. Перевірити стан ручних інструментів. Користуватися інструментами тільки за їх призначенням.
2.16. Установити робочі органи верстату і надійно закріпній їх. Надійно закріпити різальний інструмент.
................Перейти до повного тексту