1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
18.04.2014 № 479/256
Про затвердження Положення про кафедру військової підготовки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу
Відповідно до пункту 7 розділу I Положення про військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства оборони України від 15 серпня 2013 року № 1190/560 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2013 року за № 1541/24073,
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Положення про кафедру військової підготовки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, що додається.
2. Контроль за виконанням цього наказу покласти на директора Департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України Коровайченка Ю.М. та директора Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України генерал-майора Толока І.В.
Міністр освіти
і науки України

С.М. Квіт
Виконуючий обов'язки
Міністра оборони України
генерал-полковник


М.В. Коваль
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
освіти і науки України,
Міністерства оборони України
18.04.2014 № 477/256
ПОЛОЖЕННЯ
про кафедру військової підготовки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає діяльність кафедри військової підготовки (далі - кафедра) Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (далі - університет), використання військового майна, озброєння, військової техніки та інших матеріально-технічних засобів.
2. Положення розроблено відповідно до Законів України "Про вищу освіту", "Про військовий обов'язок та військову службу", Порядку проведення військової підготовки студентів вищих навчальних закладів за програмою підготовки офіцерів запасу , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 лютого 2012 року № 48, Положення про військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, затвердженого наказом Міністерства освіти України та Міністерства оборони України від 15.08.2013 № 1190/560.
3. Кафедра розміщується на фондах університету з метою підготовки військових фахівців для Збройних Сил України та інших військових формувань та військової підготовки студентів за програмою підготовки офіцерів запасу.
З питань організаційної роботи, адміністративно-господарської і освітньої діяльності та організації навчально-виховного процесу кафедра підпорядковується ректору університету.
З питань особливостей підготовки військових фахівців, організації проходження служби, проходження практик (стажувань) та забезпечення військовим озброєнням, майном і спеціальною технікою кафедра підпорядковується керівнику органу військового управління, визначеного наказом Міністерства оборони України.
Безпосереднє управління кафедрою здійснює завідувач (начальник) кафедри.
Кафедра створюється, реорганізується і ліквідовується рішенням Кабінету Міністрів України за поданням Міністерства оброни України, погодженим з Міністерством освіти і науки України.
4. Кафедра військової підготовки університету має свою печатку із зображенням Державного Герба України, назвою вищого навчального закладу та власною назвою.
II. Основні завдання та функції кафедри
1. Кафедра функціонує з метою:
підготовки та підвищення кваліфікації фахівців відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів для проходження військової служби за контрактом у Збройних Силах та інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях;
військової підготовки студентів вищих навчальних закладів за програмою підготовки офіцерів запасу;
здійснення навчально-виховної та методичної діяльності з військово-професійної підготовки студентів (курсантів), а також участі у науковій діяльності ВНЗ, у тому числі з підготовки науково-педагогічних працівників та підвищення кваліфікації військових фахівців;
здійснення військово-патріотичного виховання.
Основними завданнями та функціями кафедри є:
організація і науково-методичне забезпечення всіх видів навчальних занять;
організація самостійної роботи студентів;
організація та проведення практичної підготовки студентів (курсантів);
проведення діагностики результатів навчання, виховання і розвитку студентів (курсантів);
управління якістю навчального процесу;
підвищення професійного рівня та методичної майстерності керівного складу, науково-педагогічних працівників;
удосконалення існуючих, перспективних та розробка нових методик, форм та технологій проведення всіх видів навчальних занять;
участь у дослідженні актуальних проблем і перспектив розвитку військової освіти;
узагальнення досягнень зарубіжних країн у галузі будівництва та розвитку військових структур, способів ведення бойових дій, створення нових видів озброєння та військової техніки;
організація інформаційно-рекламної і видавничої діяльності для пропаганди досягнень шляхом видання монографій, підручників та інших наукових і науково-методичних матеріалів;
створення сучасної науково-експериментальної і навчально-лабораторної бази та їх ефективне використання;
виховання у студентів (курсантів) глибокого почуття любові до України, її народу, формування в них необхідних бойових якостей, духовної та психологічної готовності із зброєю в руках захищати Українську державу, формування якостей громадянина-патріота, особистої відповідальності за оборону і безпеку України, поваги до Конституції України та інших законів України, свідомого виконання вимог військової присяги і Статутів Збройних Сил України, наказів та директив Міністра оборони України і начальника Генерального штабу Збройних Сил України;
виховання в студентів (курсантів) свідомого, творчого ставлення до навчання, високої культури поведінки;
морально-психологічне вивчення студентів (курсантів) (кандидатів для навчання на кафедрі), проведення професійного психологічного відбору на різні рівні навчання та посади;
забезпечення психологічної адаптації студентів (курсантів) відповідно до їх фаху та індивідуальних нервово-психологічних особливостей; проведення відповідної профілактичної роботи;
вживання необхідних заходів щодо стабілізації викладацького колективу, формування в ньому атмосфери творчої роботи, високої моралі та відповідальності;
виховання у студентів (курсантів) високих професійних якостей, необхідних майбутньому офіцеру, здатному грамотно навчати та виховувати підлеглих, зміцнювати військову дисципліну і організованість, підтримувати постійну бойову готовність, уміло згуртовувати військові колективи, працювати в умовах демократизації життя у військах (силах).
III. Структура кафедри та органи її управління
1. Структура кафедри визначається Типовими нормативами для розробки штатів (штатних розписів) вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів та військових ліцеїв, затвердженими наказом Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України від 26 липня 2013 року № 521/1041, чисельність особового складу кафедри визначається штатом (штатним розписом) на підставі замовлення на підготовку військових фахівців.
2. Штат (штатний розпис) складається та щороку корегується залежно від обсягів державного замовлення на підготовку військових фахівців.
Для проведення військової підготовки студентів за програмою підготовки офіцерів запасу за рахунок коштів фізичних осіб до штату (штатного розпису) кафедри розробляється додатковий штатний розпис на утримання працівників за рахунок коштів, отриманих за надання освітніх послуг.
3. Порядок розробки і затвердження штату (штатного розпису) та додаткового штатного розпису кафедри визначається відповідно до Типових нормативів, вказаних в пункті 1 цього розділу Положення.
4. На кафедрі створюються предметно-методичні комісії з числа науково-педагогічних працівників, які разом ведуть спільну навчальну роботу з визначених навчальних дисциплін (розділів військової підготовки). Голова предметно-методичної комісії призначається наказом завідувача (начальника) кафедри.
Кількість предметно-методичних комісій, їх склад, назва і порядок роботи визначаються наказом завідувача (начальника) кафедри залежно від змісту підготовки змінного складу.
5. Підрозділами студентів (курсантів) є курс, навчальний взвод і відділення (рота, взвод, відділення - під час навчального збору).
6. Особовий склад кафедри військової підготовки поділяється на постійний і змінний.
До постійного складу кафедри належать:
керівний склад (завідувач (начальник), заступники завідувача (начальника) кафедри), науково-педагогічні працівники та інші працівники відповідно до штату (штатного розпису).
До змінного складу кафедри належать:
студенти, курсанти.
7. Комплектування посад завідувача (начальника) кафедри та його заступників, науково-педагогічних працівників здійснюється відповідно до законодавства України та нормативно-правових актів Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України.
8. Прийняття цивільних осіб на посади постійного складу кафедри здійснюється наказами керівника органу військового управління, якому підпорядкована кафедра, за погодженням з ректором.
Прийняття цивільних осіб на посади, які передбачені додатковим штатним розписом на утримання працівників за рахунок коштів, отриманих за надання освітніх послуг - наказом ректора університету за погодженням з керівником органу військового управління, якому підпорядкована кафедра.
9. До науково-педагогічних працівників кафедри належать працівники, які обіймають посади науково-педагогічних працівників відповідно до законодавства України.
10. Посаду завідувача (начальника) кафедри можуть займати особи, які мають, як правило, вчене звання (науковий ступінь), а також стаж науково-педагогічної роботи не менше п'яти років.
На посаду професора кафедри можуть призначатися особи, які мають:
учене звання професора або науковий ступінь доктора наук зі стажем науково-педагогічної роботи не менше трьох років;
учене звання доцента (старшого наукового співробітника) і науковий ступінь кандидата наук зі стажем науково-педагогічної роботи не менше п'яти років;
учене звання доцента (старшого наукового співробітника) без наукового ступеня зі стажем науково-педагогічної роботи не менше десяти років.
На посаду доцента можуть призначатися особи:
які мають учене звання доцента (старшого наукового співробітника) або науковий ступінь, досвід науково-педагогічної роботи;
старші викладачі та викладачі без наукових ступенів і вчених звань, які мають не менше десяти років стажу науково-педагогічної роботи, проводять навчальні заняття і мають видані навчально-методичні посібники та наукові праці;
висококваліфіковані фахівці з військ, органів військового управління або військових навчальних закладів (установ, організацій), які мають повну вищу освіту з освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра і здійснюють педагогічну, науково-педагогічну діяльність.
На посаду старшого викладача кафедри можуть призначатися особи:
які мають вчене звання доцента (старшого наукового співробітника) або науковий ступінь кандидата наук;
викладачі без наукових ступенів і вчених звань, які мають не менше п'яти років стажу науково-педагогічної (педагогічної) роботи, проводять навчальні заняття і мають видані навчально-методичні посібники;
висококваліфіковані фахівці з військ, органів військового управління, військових навчальних закладів (установ, організацій), які мають повну вищу освіту і здійснюють педагогічну, науково-педагогічну діяльність.
На посади викладачів та асистентів кафедри можуть призначатися випускники ад'юнктури (аспірантури), а також особи, які мають повну вищу освіту.
11. Функціональні посадові обов'язки (інструкції) осіб з числа науково-педагогічних працівників розробляються у встановленому порядку і затверджуються завідувачем (начальником) кафедри.
12. До підрозділів забезпечення кафедри належать працівники, які обіймають відповідні посади згідно зі штатом (штатним розписом) та додатковим штатним розписом.
Посади у підрозділах забезпечення комплектуються працівниками, які мають необхідну професійну підготовку, достатні практичні навички в роботі за фахом.
Функціональні обов'язки (посадові інструкції) посадових осіб підрозділів забезпечення розробляються у встановленому законодавством порядку і затверджуються завідувачем (начальником) кафедри.
13. Особи, які навчаються на кафедрі, крім обов'язків, що передбачені статтею 55 Закону України "Про вищу освіту", зобов'язані:
додержуватися умов контракту та правил внутрішнього розпорядку кафедри;
виконувати вимоги режиму таємності та не допускати розголошення державної таємниці, що їм буде довірена або стане відомою під час навчання.
Інші права та обов'язки визначені законами та Статутом університету.
14. Студенти (курсанти), які проходять навчання на кафедрі за програмою підготовки осіб офіцерського складу для проходження військової служби за контрактом, та студенти, які проходять військову підготовку за програмою офіцерів запасу, крім прав, передбачених Законом України "Про вищу освіту" та Положенням про державний вищий навчальний заклад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 р. № 1074, мають право:
брати участь у наукових роботах з військової тематики;
проходити з дозволу завідувача (начальника) кафедри військову підготовку за індивідуальними планами (для студентів, які навчаються за програмою підготовки офіцерів запасу та які пройшли строкову військову службу до вступу в університет).
15. Студенти (курсанти), які проходять навчання на кафедрі за програмою підготовки осіб офіцерського складу для проходження військової служби за контрактом, та студенти, які проходять військову підготовку за програмою офіцерів запасу, крім обов'язків, передбачених Законом України "Про вищу освіту" та Положенням про державний вищий навчальний заклад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 року № 1074, зобов'язані:
сумлінно вивчати військову справу, наполегливо оволодівати командирськими, методичними та практичними навичками за встановленою військовою (військово-обліковою) спеціальністю;
відвідувати всі заняття з військової підготовки, у встановлені терміни складати заліки та екзамени, які передбачені програмою військової підготовки, брати участь у заходах, що проводяться кафедрою;
дотримуватись на заняттях з військової підготовки вимог Статутів Збройних Сил України і розпорядку дня кафедри військової підготовки;
прибувати на заняття з військової підготовки охайно одягненими в уніформу встановленого зразка, що визначається наказами ректора університету за поданням завідувача (начальника) кафедри, мати акуратну зачіску;
зберігати військове майно, озброєння, військову техніку, навчальне обладнання, дотримуватись заходів безпеки під час проведення занять зі зброєю та на військовій техніці;
виконувати вимоги режиму таємності та не допускати розголошення державної таємниці, яка їм буде довірена або стане відомою під час навчання.
IV. Права та обов'язки завідувача (начальника) кафедри
1. Завідувач (начальник) кафедри є прямим начальником для усього особового складу та працівників і забезпечує готовність кафедри до переведення на функціонування в умовах особливого періоду, моральний та психологічний стан, професійну підготовку, військову і трудову дисципліну особового складу, якість та повноту виконання замовлення з підготовки військових фахівців, стан навчально-виховної, методичної і наукової діяльності, належну експлуатацію та збереження озброєння та військової техніки, а також за організацію забезпечення охорони державної таємниці та захисту інформації з обмеженим доступом.
Завідувач (начальник) кафедри безпосередньо підпорядковується керівнику органу військового управління, якому підпорядкована кафедра, а з питань організації навчального процесу - ректору університету.
Завідувач (начальник) кафедри у своїй діяльності виконує обов'язки і користується правами, що визначені Статутом Збройних Сил України, Статутом університету та цим Положенням.
2. Функціональні обов'язки (посадові інструкції) завідувача (начальника) кафедри розробляються на підставі Статутів Збройних Сил України, наказів (директив) Міністерства оборони України, Міністерства освіти і науки України, посадової особи, якій безпосередньо підпорядкована кафедра, Статуту університету, Положення про кафедру та затверджуються ректором університету та керівником органу військового управління, якому підпорядкована кафедра.
3. Завідувач (начальник) кафедри зобов'язаний:
постійно підтримувати готовність кафедри до функціонування в умовах особливого періоду;
забезпечувати виконання освітньо-професійних програм підготовки військових фахівців;
організовувати та здійснювати контроль навчальної, методичної, наукової та виховної роботи на кафедрі;
брати участь в розробці варіативних частин освітньо-професійних програм підготовки військових фахівців для проходження військової служби за контрактом;
організовувати розробку програм військової підготовки офіцерів запасу, забезпечувати повне і якісне їх виконання;
уживати заходів щодо зміцнення військової та трудової дисципліни особового складу кафедри і підтримання правопорядку;
розробляти правила внутрішнього розпорядку кафедри і забезпечувати їх виконання;
своєчасно готувати та подавати встановленим порядком пропозиції щодо корегування штату (штатного розпису), додаткового штатного розпису кафедри, забезпечувати дотримання штатно-фінансової дисципліни у межах компетенції;
організовувати розробку та затвердження службових обов'язків та посадових інструкцій для усіх категорій особового складу кафедри і забезпечувати контроль за їх виконанням;
розподіляти функції управління кафедри між своїми заступниками щодо забезпечення її діяльності і затверджувати їх службові обов'язки;
визначати навчальне навантаження науково-педагогічних, педагогічних працівників кафедри в межах, що встановлюються Законом України "Про вищу освіту" та Інструкцією з планування та обліку діяльності науково-педагогічних (педагогічних) працівників вищих військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, навчальних центрів Збройних Сил України), затвердженою наказом Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України від 08 травня 2002 року № 155/291, зареєстрованою у Міністерстві юстиції 27 травня 2002 року за № 452/6740;
уживати заходів щодо постійного вдосконалення навчально-виховного процесу і втілення передових методів навчання і виховання студентів (курсантів), забезпечувати викладання військових дисциплін на високому науковому і методичному рівні;
організовувати роботу з військово-професійної орієнтації та професійного психологічного відбору, організовувати та проводити відбір:
абітурієнтів, які висловили бажання навчатися за програмою підготовки військових фахівців для проходження служби за контрактом;
студентів, які висловили бажання навчатися за програмою підготовки офіцерів запасу;
брати участь у розробці варіативних частин освітньо-кваліфікаційних характеристик, які визначають вимоги до підготовки військових фахівців для проходження служби за контрактом за відповідним напрямом підготовки (спеціальністю, спеціалізацією);
брати участь у розробці кваліфікаційних характеристик, які визначають вимоги до підготовки офіцерів запасу з відповідних військово-облікових спеціальностей;
подавати пропозиції щодо відрахування та поновлення на навчання студентів, які залучаються до військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу та студентів (курсантів), які навчаються за програмою підготовки військових фахівців для проходження служби за контрактом;
брати участь в атестуванні громадян України, які здобули відповідну вищу освіту, пройшли повний курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу та склали встановлені екзамени, до присвоєння первинного військового звання "молодший лейтенант запасу";
організовувати проведення розрахунків вартості військової підготовки студентів за програмою підготовки офіцерів запасу для укладання відповідних контрактів зі студентами, які виявили бажання пройти військову підготовку за рахунок коштів фізичних осіб, та за своїм підписом і підписом ректора подавати розрахунки до Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України (відповідного структурного підрозділу центрального органу виконавчої влади, якому підпорядкована кафедра) на затвердження;
особисто проводити навчальні заняття зі студентами та курсантами;
організовувати експлуатацію та збереження озброєння і військової техніки, які надані кафедрі для проведення підготовки військових фахівців;
забезпечувати вдосконалення навчально-матеріальної бази, складання і подання заявок у постачальні органи Міністерства оборони України на одержання озброєння, військової техніки, паливно-мастильних матеріалів, військово-навчального майна та літератури для кафедри в межах табельної потреби та норм постачання;
організовувати та здійснювати зв'язок з іншими факультетами та кафедрами університету, підтримувати зв'язки з військовими частинами, установами, військовими навчальними закладами, підприємствами та організаціями з питань діяльності кафедри;
забезпечувати охорону праці, дотримання законності та внутрішнього порядку на кафедрі та в місцях тимчасового виконання завдань особовим складом;
організовувати роботу щодо охорони державної таємниці та захисту інформації з обмеженим доступом;
забезпечувати своєчасне подання встановленої звітності.
4. Завідувач (начальник) кафедри, у межах своїх повноважень, видає накази і розпорядження, обов'язкові для виконання особовим складом і працівниками кафедри.
V. Організація навчальної, методичної та наукової діяльностей
1. Освітня діяльність на кафедрі реалізується у вигляді навчально-виховного процесу, який включає навчальну, виховну, методичну, наукову діяльність та здійснюється на підставі відповідної ліцензії. Перелік документів, які відпрацьовуються на кафедрі з питань підготовки військових фахівців, визначаються Міністерством оборони України та Міністерством освіти і науки України.
2. Навчальна робота є одним з основних видів діяльності кафедри і проводиться відповідно до затверджених варіативних частин освітньо-професійних програм підготовки офіцерів для проходження військової служби за контрактом та програм військової підготовки офіцерів запасу, які визначають організацію, теоретичний і практичний зміст підготовки курсантів та студентів, а також оптимальний обсяг теоретичних знань і практичних навичок, отримуваних ними за відповідним напрямом підготовки (спеціальністю, спеціалізацією) та військово-обліковою спеціальністю.
До навчальної роботи відносяться заходи з планування, організації і проведення всіх видів занять, поточного та підсумкового контролю за засвоєнням навчального матеріалу.
3. Для проведення військової підготовки студентів за програмою підготовки офіцерів запасу в освітньо-професійних програмах підготовки та навчальних планах університету, студенти якого проходять таку підготовку, передбачається не менш як 675 годин (у тому числі 450 годин обов'язкових аудиторних занять під керівництвом викладача). Військова підготовка, як правило, планується та проводиться протягом одного навчального дня на тиждень (методом проведення "військового дня") протягом двох років навчання.
У разі коли вищий навчальний заклад, студенти якого проходять військову підготовку, та кафедра (університет) розташовані в різних населених пунктах, планування такої підготовки та її проведення на кафедрі здійснюється у строк від двох до шести тижнів в поточному семестрі (навчального року) протягом двох років навчання, що передбачається відповідним договором про організацію такої підготовки та умовами її фінансування.
4. Планування навчальної роботи повинно забезпечити:
повне і якісне виконання програм військової підготовки студентів за програмами підготовки офіцерів запасу та студентів (курсантів) за програмою підготовки військових фахівців для проходження військової служби за контрактом;
вивчення військових дисциплін на базі знань, які отримують студенти (курсанти) з цивільної спеціальності, правильну послідовність у вивченні дисциплін розділів програми, комплексність тактичної (тактико-спеціальної) підготовки з іншими військовими дисциплінами, рівномірне навчальне навантаження викладацького складу і раціональне використання навчально-матеріальної бази кафедри для практичного навчання студентів (курсантів).
Розробка документів з планування повинна бути закінчена за два тижні до початку нового навчального року.
Планування навчальної роботи на кафедрі включає розробку:
плану роботи кафедри на навчальний рік;
плану роботи на календарний місяць;
розрахунку річного навантаження науково-педагогічних працівників;
графіка-календаря навчального процесу кафедри на навчальний рік;
розкладу навчальних занять;
розкладу екзаменів;
індивідуальних планів роботи науково-педагогічних працівників на навчальний рік.
Крім зазначених документів, на кафедрі можуть розроблятися й інші необхідні документи з планування, організації і обліку, на основі вимог керівних документів Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України.
5. Основними видами навчальних занять є: лекції, семінарські, лабораторні, практичні, індивідуальні, групові заняття та вправи, самостійні заняття під керівництвом науково-педагогічного працівника, тактичні (тактико-спеціальні) заняття та навчання, в тому числі й у військах, командно-штабні навчання, воєнні ігри, стажування і практики, виконання курсових і дипломних робіт (проектів, завдань), контрольні (тестові) роботи, консультації, самостійна робота студентів (курсантів). За рішенням кафедри можуть проводитися конференції, ділові ігри, імітаційні вправи та інші заняття. Облік всіх видів занять здійснюється у журналі обліку занять.
6. Студенти, які здобули вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем не нижче бакалавра та пройшли теоретичний і практичний курс навчання з військової підготовки, залучаються до проходження передбаченого програмою військової підготовки навчального збору.

................
Перейти до повного тексту