1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
23.05.2014 № 1/9-265
Міністерству освіти і науки, молоді
та спорту Автономної Республіки Крим,
департаментам (управління) освіти і науки
обласних, Київської та Севастопольської
міських державних адміністрацій
Про підсумки проведення Форуму представників учнівського самоврядування
Відповідно до плану роботи Міністерства у березні 2014 року у партнерстві з проектом Ради Європи "Зміцнення та захист прав дітей в Україні" проведено Всеукраїнський форум представників учнівського самоврядування "Майбутнє без насилля" (далі - Форум). Учасниками Форуму стали 56 членів правових комітетів, консультаційних пунктів, бюро захисту прав особистості органів учнівського самоврядування та 24 її координатори.
Протягом двох днів активної роботи Форуму лідери взяли участь в тренінгових навчаннях, тематичній грі-квесті, були учасниками інтерактивних дебат-груп з метою поповнення знань, умінь, навичок з питань подолання насилля в дитячому середовищі; обговорили шляхи вирішення проблемних ситуацій у шкільному середовищі, презентували цікаві власні проекти ( матеріали додаються).
Заступник Міністра П.Б. Полянський
Додаток
до листа МОН
23.05.2014 № 1/9-265
ІНФОРМАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ
з досвіду діяльність органів учнівського самоврядування з питань попередження насилля в дитячому середовищі
Міністерство освіти і науки України спільно з органами управління освітою продовжує цілеспрямовану роботу щодо підтримки ініціативи й активності молоді в усіх сферах життєдіяльності суспільства. Важливою складовою виховної роботи з дітьми та молоддю є система органів учнівського самоврядування, в основу роботи якої покладено метод проектної діяльності, який набуває все більшого поширення, завдяки чому організація, проведення програм та проектів відрізняється актуальністю, змістовним наповненням, соціальною значимістю, результативністю.
За ініціативи Всеукраїнської ради старшокласників протягом 2012 - 2013 років органами учнівського самоврядування всіх рівнів реалізовувався проект "Делегати дитячих прав". Мета проекту - створення правових структурних підрозділів в кожній організації учнівського самоврядування, навчання правовим нормам та визначення обов'язків кожного школяра, запобігання конфліктним ситуаціям, що виникають в учнівському середовищі. З 2013 року лідери України ініціювали продовження зазначеного проекту під назвою "Під крилом правового захисту", під час якого лідери обласних рад самоврядування проводили інформування шкільних організацій учнівського самоврядування про шляхи його реалізації. В рамках проекту проведені конференції, круглі столи, створені правові центри в обласних організаціях учнівського самоврядування, залучені до роботи в якості консультантів юристів, психологів, соціальних педагогів тощо. Організовано та проведено інтелектуально-розважальні програми та конкурси для школярів: "Правовий всеобуч", "Правовий брейн-ринг", вікторини, ток-шоу. Результатом впровадження даного проекту стала більш широка обізнаність учнівської молоді у правовій сфері, налагодилось тісне співробітництво з фахівцями в різних галузях соціальних відносин. Форми та методи його впровадження різнились за цільовою аудиторією, географічним охопленням, залученням відповідних соціальних інституцій.
На особливу уваги заслуговує діяльність Вінницької обласної громадської організації учнівського самоврядування "Рада старшокласників "Лідер", яка спільно з департаментом освіти і науки облдержадміністрації та Вінницькою обласною громадською організацією "Об'єднання батьків школярів "Співпраця" активно реалізує проект "Шкільний буллінг: причини, наслідки, шляхи подолання". В рамках цього проекту були проведені конкурси демотиваторів "Знай свої права - виконуй свої обов'язки", онлайн конкурси презентацій "Змінимо світ на краще" та буклетів "Права дітей".
Лідери Волинської області долучилися до створення уніфікованого довідника інституцій соціально-психологічного спрямування "Соціальний вказівник", до якого увійшла інформація про державні та громадські організації, що надають різні види консультацій, соціальних послуг всім категоріям громадян, у тому числі дітям, які опинилися у складних життєвих обставинах. З метою пропаганди правових знань створено банк даних виховних заходів, інтелектуально-пізнавальних ігор, віртуальних подорожей з використанням інформаційно-комунікаційних технологій для практичного застосування в лідерських осередках. Цікавою формою роботи є виїзні засідання ради профілактики учнівського самоврядування лідерів Луцької гімназії № 21 імені Михайла Кравчука у суди, де розглядаються справи із зазначених питань.
Активісти учнівського самоврядування м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у 2011 році ініціювали соціально-креативний проект "Зроби крок назустріч", якій протягом трьох років реалізовувався спільно з представниками шкільних Євроклубів, волонтерськими загонами, журналістськими, мистецькими, туристичними гуртками, дитячо-юнацькими об'єднаннями міста. Метою проекту стали ідеї популяризації принципів толерантності, понять гуманності й людяності, подолання агресивної поведінки дітей, підлітків, учнівської молоді; різних форм ксенофобії, націоналізму, дискримінації засобами творчості, соціальної діяльності, молодіжних ініціатив. В рамках проекту проведено саміт лідерів учнівського самоврядування Міської асоціації дитячих об'єднань "Правосвідома молодь - правова держава", міський тренінговий марафон "Діти мають захищати свої права", дитячо-юнацький фестиваль-конкурс аматорського фільму, комп'ютерної графіки та анімації, акція "Мобільна творча майстерня" та "Засвіти ліхтарик толерантності".
З метою більш широкої обізнаності учнівської молоді у правовій сфері, усвідомлення проблеми гендерної, соціальної, економічної, духовної і політичної нерівності в сучасному суспільстві, налагодження тісного співробітництва з відомими людьми регіону, фахівцями в різних галузях соціальних відносин Рада старшокласників Донеччини реалізувала проект "На терезах стереотипів". Старшокласники ініціювали зустрічі з відомими лідерами-управлінцями, лідерами-організаторами, лідерами-підприємцями області "Шлях до успіху". В рамках проекту "Веселка щастя" обласна Рада старшокласників провела конкурс творів, стіннівок, малюнків "Моя власна декларація толерантності", в якому всі учасники звернулись до своїх однолітків із закликом толерантного, шанобливого ставлення до один одного.
У Житомирській області діє проект "Права дитини в сучасному соціумі". За підсумками роботи 2013 року Житомирською обласною радою самоврядування проведено обласний конкурс учнівської молоді "Лідер року". Важливою складовою конкурсу стала номінація "Реалізація проектів Учнівської Ліги України" - секція "Делегати дитячих прав". Переможцями командної першості стали лідери Червоноармійського району. Крім того проведена науково-практична учнівська конференція "Права дитини в сучасному соціумі", відбувся практикум для координаторів "Соціально-правовий захист дітей, його особливості", тренінг для лідерів "Психологічна підтримка учнів у кризових ситуаціях". Активом області проведені дослідження за темами: "Діти і суспільство. Правові проблеми в сучасному соціумі", "Правові шляхи вирішення дитячих конфліктів".
Один із найкращих соціальних проектів, визнаних на всеукраїнському форумі, - "Твої права через об'єктив" реалізує Закарпатський обласний учнівський парламент "Нове покоління" у партнерстві з Європейською Асоціацією Студентів Права. Метою цього проекту є допомога лідерам учнівського самоврядування щодо поширення інформації про права дітей та молоді, запобігання явищам насилля серед підлітків. Основна ідея ініціативи - відобразити права людини чи їх порушення через об'єктив фотоапарату. Проект викликав неабиякий інтерес у дітей та молоді області, завдяки чому фотовиставка з місцевого рівня набрала обертів всеукраїнського масштабу. Її учасниками стали школярі та студенти з Києва, Харкова, Одеси, Полтави, Львова, Хмельницького.
Проект "Дія задля протидії", який реалізовується в Кіровоградській області спільно з Корпусом Миру США в Україні, спрямований на попередження всіх форм насилля щодо дітей, шляхом проведення просвітницької роботи за програмою "Не смійся з мене". Мета проекту: створення атмосфери уваги, співчуття, співпраці в дитячому середовищі, творче вирішення конфліктних ситуацій, усвідомлення і прийняття відмінностей шляхом проведення тренінгів для активу та координаторів учнівського самоврядування.
Суттєва робота проводиться Обласною радою дітей Київщини. В структурі Ради діє комісія захисту прав дітей та допомоги у проблемних ситуаціях, яка виконує функції правової освіти, навчання лідерів, налагодження співпраці з державними структурами. Комісією підписано угоду про співпрацю зі службою у справах дітей та Головним управлінням юстиції у Київській області для впровадження програми "Правова освіта", проектів "Вивчаємо та реалізовуємо свої права" та "Дитяча громадська приймальня". Завдяки угоді у одинадцяти районах та містах області створені такі приймальні, у чотирьох - лінія довіри при управлінні сім'ї та молоді, шість районів започаткували роботу дистанційної сторінки дитячо-юнацької приймальні у мережі Інтернет, а у кожній школі Поліського району працюють скриньки довіри. З метою комунікації всіх органів учнівського самоврядування області підтримується система спілкування на форумі порталу обласної Ради дітей Київщини (ordk.com.ua). Результати діяльності комісії постійно висвітлюються у газеті "Позашкільний вісник" Комунального закладу Київської обласної ради "Центр творчості дітей та юнацтва Київщини", у всеукраїнських газетах "Освіта України", "Сільська школа", у шкільних, районних та міських газетах, в ефірі обласних радіопрограм та регіональних засобах масової інформації.
Цікавою є програма Львівського обласного учнівського парламенту, спрямована на протидії буллінгу та цькуванню однолітків і шляхи подолання їх агресивної поведінки. Реалізація програми відбувається у формі театральних постановок, під час яких на сцені діти-актори беруть участь у змодельованій конфліктній ситуації та самі намагаються її вирішити. Програма реалізується із залученням психологів.
Обласна рада старшокласників Рівненщини долучилися до Міжнародної акції "16 днів проти насильства", метою якої є привернення уваги громадськості до актуальної для українського суспільства проблеми подолання насильства в сім'ї. В ході проекту у містах області було проведено:
флешмоб "НІ! - насильству у сім'ї!", під час якого учасники ознайомили перехожих із метою даної акції та пропонували листівки з телефонами соціальних служб міста, до яких можна звернутися по допомогу у разі виникнення ситуацій насильства у сім'ї;
круглий стіл "Насильство як проблема порушення прав людини" за участю представників системи освіти, соціальних служб, кримінальної міліції у справах дітей та ЗМІ міста;

................
Перейти до повного тексту