1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23.01.2014 № 1/2-2
Про діяльність психолого-медико-педагогічних консультацій
Всього в Україні функціонує 618 психолого-медико-педагогічних консультацій (далі - ПМПК), з них 27 - обласних (у тому числі 1 республіканська (АР Крим), 2 міські - м. м. Києва та Севастополя) та 591 районна (міська).
Міністерством освіти і науки внесено зміни до Положення про центральну та республіканську (АР Крим), обласні, Київську та Севастопольську міські, районні (міські) психолого-медико-педагогічні консультації (далі - Положення). Відповідно до цього Положення визначено основні напрямки діяльності ПМПК щодо забезпечення права на отримання якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами, розроблено механізм взаємодії ПМПК з органами управління освіти і науки, соціального захисту населення, охорони здоров'я, служб у справах дітей. Окрім цього, уведено нові напрямки роботи: сприяння впровадженню інтегрованого та інклюзивного навчання; підтримка сімей, які виховують дитину з тяжким чи складним порушенням; участь у розробці індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю.
Центральна ПМПК є структурним підрозділом Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи та відповідно до Положення підпорядкована Національній академії педагогічних наук України.
ПМПК розташована за адресою: м. Київ, Чапаєвське шоссе, 98. Віддаленість її від центру міста створює незручності для батьків і дітей з особливими освітніми потребами, які приїздять на консультації з усієї України.
Крім того, приміщення центральної ПМПК не відповідає вимогам чинного Положення: розташоване на 4 поверсі, відсутні умови для безперешкодного доступу дітей з порушеннями опорно-рухового апарату до будівлі.
Не затверджено окремо штатний розпис центральної ПМПК. Штатним розписом Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи передбачено 3,5 ставки консультантів, які забезпечують діяльність ПМПК. Для участі у розгляді складних та конфліктних ситуацій залучаються окремі фахівці з інших установ.
За результатами моніторингу, проведеного центральною ПМПК, щодо діяльності республіканської (АР Крим), обласних, Київської та Севастопольської міських, районних (міських) консультацій за період 2012-2013 років відповідно до нового Положення виявлено порушення щодо забезпечення обласних ПМПК належною кількістю приміщень (в наявності 1-2) та їх облаштування у Волинській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Луганській, Харківській, Чернівецькій областях. Це негативно впливає на діяльність консультацій.
22 обласних ПМПК мають 8-9 штатних працівників. У Волинській, Хмельницькій, Чернівецькій областях кількість штатних одиниць в обласних ПМПК від 6 до 4 осіб. До роботи в них залучаються фахівці на умовах погодинної оплати праці, що є неефективним.
На належному рівні обласні ПМПК забезпечені логопедами, олігофренопедагогами, сурдопедагогами, практичними психологами. Водночас, проблемним є укомплектування їх невропатологами, тифлопедагогами, що пояснюється недостатньою кількістю таких фахівців взагалі. Психіатри, неврологи та тифлопедагоги в роботі ПМПК, як правило, беруть участь на умовах сумісництва або погодинної оплати праці.
Освітній рівень завідувачів обласних консультацій на 92% відповідає кваліфікаційним вимогам. Разом з тим, допускається призначення завідувачами ПМПК осіб без відповідної освіти, досвіду роботи з дітьми з особливими освітніми потребами (Рівненська, Харківська області).
В системі освіти налічується 591 районна (міська) ПМПК, з яких 338 мають статус постійно діючих, а останні є підрозділами інших структур. 253 ПМПК представляють громадські утворення на волонтерських засадах.
Тільки 80 районних (міських) ПМПК забезпечено відповідними приміщеннями, що становить 29% від їх загальної кількості.
Відповідний рівень дефектологічної освіти мають 242 (72%) завідувача районних (міських) ПМПК.
Кращий стан кадрового забезпечення ПМПК у Закарпатській (100%), Сумській (100%), Херсонській (88%), Хмельницькій (86%), м. Києві (80%), Чернівецькій (77%), Львівській (73%), Чернігівській (73%), Запорізькій (71%), Київській (71%).
Має місце залучення до роботи в районних (міських) ПМПК психологів, вчителів початкових класів, трудового навчання, математики, та інших дисциплін. Частіше це практикується в Волинській, Черкаській, Луганській, Одеській, Тернопільській, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Кіровоградській областях та АР Крим.
За даними ПМПК станом на кінець 2012-2013 навчального року в Україні налічувалось 7.992.909 дітей у віці до 18 років. З них дітей, які мають порушення психофізичного розвитку, 887.315 чол. (11,4% від загальної кількості дітей). Порівняльний аналіз цього показника впродовж останніх 3-х років показує відносно стійку тенденцію щодо кількості дітей з порушеннями психофізичного розвитку (2010 - 14,3%; 2011 - 14,6%, 2012 - 10,9%).
Протягом 2012/13 навчального року ПМПК відвідали і отримали консультативну допомогу всього 118.999 дітей (1,5% від загальної кількості дітей). Вперше виявлено 83.991 (72%) дітей з вадами розвитку і надано рекомендації щодо особливостей задоволення їхніх освітніх потреб; повторно - 33.893 дітей (28%). ПМПК змінено спеціальну навчальну програму на загальноосвітню 10.117 дітям, що становить 30% від кількості дітей, обстежених повторно (33,893).
Щорічно зростає кількість дітей, споживачів послуг ПМПК, які не мають істотних відставань чи відхилень в психічному розвитку, але належать до групи ризику їх виникнення (у 2013 році понад 7 тисяч).
За звітний період ПМПК проведено понад 41 тис. заходів щодо надання допомоги дітям, охопленим інклюзивним навчанням, та їх родинам.

................
Перейти до повного тексту