1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ
УКРАЇНИ
ЛИСТ
09.08.2012 № 1/9-557
Міністерству освіти і науки,
молоді та спорту
Автономної Республіки Крим,
управлінням освіти і науки
обласних, Київської
і Севастопольської міських
державних адміністрацій
Головам рад ректорів (директорів)
вищих навчальних закладів
I-IV рівнів акредитації,
ректорам (директорам)
вищих навчальних закладів
I-IV рівнів акредитації Інститутам післядипломної педагогічної
освіти
Щодо методичних рекомендацій із громадянської освіти та виховання
Міністерство надсилає для практичного використання методичні рекомендації з громадянської освіти та виховання у навчальних закладах у 2012/2013 навчальному році.
Просимо довести їх до відома керівників навчальних закладів та педагогічних працівників.
Рекомендації будуть розміщені на сайті МОНмолодьспорту www.mon.gov.ua та на сайті Інституту інноваційних технологій і змісту освіти www.iitzo.gov.ua
Перший заступник Міністра Є.М. Суліма
Додаток
до листа Міністерства
освіти і науки,
молоді та спорту України
09.08.2012 № 1/9-557
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо громадянської освіти та виховання в навчальних закладах
У 2012-2013 навчальному році вивчення елективних курсів з громадянської освіти для учнів загальноосвітніх навчальних закладів здійснюватиметься за такими програмами:
Для учнів 9 (10) класу - курс "Ми - громадяни України" підготовлений за підтримки Міністерства освіти і науки України, Центру Мершона Університету штату Огайо (США) та Центру громадянської освіти (Польща) в рамках проекту "Освіта для демократії в Україні" авторським колективом педагогів - членів Всеукраїнської асоціації викладачів історії та суспільних дисциплін "Нова Доба". Програма курсу та навчально-методичний комплекс "Ми - громадяни України" рекомендована Міністерством освіти і науки України (листи МОН № 1/11-2817, № 1/11-2816 від 20.06.2001).
Для учнів 7 (8) класу - навчальний курс "Вчимося бути громадянами" створений авторським колективом педагогів - членів Всеукраїнської асоціації викладачів історії та суспільних дисциплін "Нова Доба" та рекомендований Міністерством освіти і науки України (лист МОН № 1/11-7680 від 26.12.2005). Курс носить пропедевтичний характер і ставить на меті виховувати сучасного громадянина-патріота Української держави, готувати учнівську молодь до виконання ролі активних громадян, ознайомити її з громадянськими навичками і цінностями, необхідними для ефективної участі у житті громади. Всі програми розміщені на офіційному сайті Всеукраїнської асоціації викладачів історії та суспільних дисциплін "Нова Доба" http://www.novadoba.org.ua/.
Для учнів 11 класу - курс за вибором "Громадянська освіта: основи демократії" (авт. Бакка Т.В., Ладиченко Т.В., Марголіна Л.В., Рябов С.Г.), який не лише забезпечує певний обсяг знань, а й сприяє виробленню в учнів компетентності, необхідної для повноцінного життя в демократичному суспільстві. Програма рекомендована Міністерством освіти і науки України (лист МОН № 1/11-1652 від 12.03.2010).
При вивченні правознавчих дисциплін, інших навчальних дисциплін соціально-гуманітарного циклу у вищих навчальних закладах розкриваються зміст і значення міжнародних та вітчизняних актів, які сприяють побудові та розвитку громадянського суспільства, зокрема: Декларації прав людини , Законів України "Про об'єднання громадян" , "Про соціальний діалог в Україні" , "Про місцеве самоврядування" , "Про інформацію" , "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" , "Про молодіжні та дитячі громадські організації" , "Про доступ до публічної інформації" , "Про безоплатну судову допомогу" тощо.
Відповідно до Закону України "Про вищу освіту" "зміст вищої освіти - обумовлений цілями та потребами суспільства система знань, умінь і навичок, професійних, світоглядних і громадянських якостей, що має бути сформована в процесі навчання з урахуванням перспектив розвитку суспільства, науки, техніки, технологій, культури та мистецтва".
Впровадження в педагогічну практику навчання студентів та підвищення кваліфікації викладачів програми "Медіаосвіта (медіаграмотність)" (лист Інституту інноваційних технологій та змісту освіти від 20.05.2011 № 1.4/18-1626) сприятиме отриманню ними знань та умінь протистояти маніпулятивним технологіям мас-медіа, викривленню картини світу, негативному висвітленню соціальних тенденцій, що підвищить їх медіа компетентність - важливого фактора культурного і духовного зростання особистості людини в умовах відкритого громадянського суспільства.
Крім того, наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2011 № 1243 затверджено Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України, які мають програмний характер і розраховані на весь період виховної діяльності з учнями конкретного класу з урахуванням вікових, індивідуальних та психолого-педагогічних особливостей учнів (для роботи з учнями 1-4, 5-9 та 10-11 класів). Метою "Основних орієнтирів виховання" є створення цілісної моделі виховної системи на основі громадянських та загальнолюдських цінностей. Відповідно зміст виховної діяльності складається із таких ключових ліній: ціннісне ставлення до себе, сім'ї, родини, людей, до праці, природи, культури і мистецтва, до суспільства і держави.
Виховання громадянина - це процес, який сприяє формуванню комплексу таких особистісних якостей і рис характеру, як патріотична свідомість, відповідальність і мужність, готовність працювати на благо Батьківщини, захищати та зміцнювати її міжнародний авторитет; повага до культури, звичаїв і традицій національних спільнот в Україні, висока культура міжнаціонального спілкування.

................
Перейти до повного тексту