- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
Про роботу відокремлених структурних підрозділів вищих навчальних закладів
Заслухавши і обговоривши доповідну записку начальника департаменту вищої освіти Дмитриченка М. Ф., колегія відзначає актуальність проведеної Державною інспекцією навчальних закладів, управлінням ліцензування та акредитації і департаментом вищої освіти роботи щодо перевірки організаційного та кадрового забезпечення навчального процесу у відокремлених структурних підрозділах вищих навчальних закладів.
На сьогодні у складі вищих навчальних закладів державної і недержавної форм власності функціонує понад 410 відокремлених структурних підрозділів, з них майже 80 відсотків створено за останні чотири роки.
Створення відокремлених структурних підрозділів сприяло наближенню навчання до місця проживання студентів, вирішенню проблеми зайнятості молоді малих населених пунктів, забезпеченню рівних можливостей для молоді у здобутті якісної вищої освіти та реалізації ступеневості в підготовці фахівців.
Перевіркою 54 відокремлених структурних підрозділів вищих навчальних закладів з різною формою власності Донецької, Житомирської, Львівської, Миколаївської, Рівненської, Сумської, Чернігівської та Херсонської областей встановлено, що підготовка фахівців у них в основному здійснюється за спеціальностями базових вищих навчальних закладів (70 відсотків цих підрозділів внесені до ліцензій базових вищих навчальних закладів, деяка частина працює за окремо їм наданими ліцензіями, інші - за ліцензіями базових вищих навчальних закладів).
Належний рівень організаційного і кадрового забезпечення відзначається у Херсонському філіалі Українського державного морського технічного університету, Дебальцевській філії Артемівського технікуму залізничного транспорту, Верхівнянській філії Житомирського агротехнічного коледжу та ін.
Заслуговує на увагу системна робота управління освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації з відокремленими структурними підрозділами.
Водночас у питаннях організації роботи відокремлених структурних підрозділів мають місце окремі недоліки.
Відсутність типового Положення про відокремлені структурні підрозділи призвело до розбіжностей у їх назвах та організації навчального процесу.
Виявлено понад 10 назв відокремлених підрозділів (філії, представництва, відділення, факультети, навчальні, навчально-консультаційні, навчально-підготовчі центри і пункти), в яких підготовку фахівців проводять як за денною, так і заочною формами навчання. Близько 10 відсотків відокремлених структурних підрозділів користуються ліцензіями базових вищих навчальних закладів, в яких вони не зазначені. Серед них Житомирський та Чернігівський навчально-підготовчі центри інституту муніципального менеджменту та бізнесу (м. Київ), Херсонський учбово-консультаційний центр Керченського морського технологічного інституту.
Не визначено питання внесення підрозділів до акредитаційного сертифікату вищого навчального закладу.
Є випадки дублювання відокремленими структурними підрозділами окремих спеціальностей місцевих вищих навчальних закладів. Так, в Миколаївській області із 5 вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації 3 готують фахівців за економічними і 2 за правничими напрямами. В цей же час із 11 перевірених відокремлених підрозділів у Миколаївській області 8 здійснюють підготовку за економічними і 4 за правничими напрямами, що значно погіршує ситуацію на ринку праці. На сьогодні в центрі зайнятості на обліку стоїть 1819 фахівців з дипломами з вищезазначених напрямів, разом з тим у відокремлених підрозділах вищих навчальних закладів, що функціонують в м. Миколаєві, за цими напрямами навчається 4712 осіб.
На місцях недостатньо вивчаються питання потреби фахівців з відповідних спеціальностей, що призводить до підготовки фахівців за спеціальностями, які не користуються попитом у місцевої молоді.
Так, в Херсонській філії Міжрегіональної академії управління персоналом (МАУП) є прийом студентів на курс в кількості 5 - 8 осіб. У більшості відокремлених структурних підрозділах з денною формою навчання забезпечення штатними науково-педагогічними працівниками недостатнє. Так лише 15 відсотків штатних викладачів має Житомирський навчально-підготовчий центр інституту муніципального менеджменту та бізнесу (м. Київ) та 3 відсотка - Рівненське представництво Міжрегіональної академії управління персоналом. Майже третина перевірених відокремлених структурних підрозділів має незадовільний стан забезпечення навчально-методичною літературою. Так, забезпеченість літературою становить 50 - 60 відсотків від потреби з гуманітарного та соціально-економічного циклів, 20 - 30 відсотків - із спеціальних навчальних дисциплін. Відсутня бібліотека в Миколаївському навчально-консультаційному пункті Луганської академії внутрішніх справ МВС України.
................Перейти до повного тексту