1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
Л И С Т
25.03.2011 N 1/12-1598
Міністерству культури
України
Державному комітету
телебачення і радіомовлення
України
Головному управлінню
державної служби України
Національній академії наук
України
Національній академії
педагогічних наук України
Раді Міністрів
Автономної Республіки Крим,
обласним, Київській
та Севастопольській міським
державним адміністраціям
Щодо виконання Державної програми розвитку і функціонування української мови
Надсилаємо для врахування в роботі заключний звіт про результати виконання Державної програми розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки, підготовлений Міністерством спільно з Міністерством культури і туризму, Держкомтелерадіо, Держкомнацрелігій, Головдержслужбою, Національною академією наук, Національною академію педагогічних наук, а також Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями.
Заступник Міністра Б.М.Жебровський
Додаток
ЗАКЛЮЧНИЙ ЗВІТ
про результати виконання Державної програми розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки ( 1546-2003-п )
Програму затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 р. N 1546 "Про затвердження Державної програми розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки". Програма містить 6 розділів, зокрема розділ VI "Заходи щодо розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки", що включав 40 окремих заходів. Виконавцями заходів були МОН, МКТ, Держкомтелерадіо, Держкомнацрелігій, Головдержслужба, НАН, НАПН, Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації. Координацію роботи з виконання Програми було покладено на МОН; щорічні звіти про виконання заходів Програми подавались Кабінетові Міністрів України своєчасно у 2005-2010 рр.
Метою Програми було створення належних умов для розвитку і розширення сфери функціонування української мови, виховання шанобливого ставлення до неї, формування патріотизму у громадян України.
Українська мова - національне надбання українського суспільства та найсуттєвіша і найбільш очевидна форма репрезентації культури українського народу. Виконуючи інтеграційну функцію, вона є важливим чинником зміцнення державності, забезпечення культурного та економічного розвитку нашої країни й повинна охоронятися та підтримуватися державою.
Нагальними завданнями державної мовної політики під час реалізації Програми було:
- зміцнення статусу української мови як державної та піднесення її суспільного престижу;
- створення умов для всебічного розвитку і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя;
- удосконалення законодавчої бази з питань мовної політики та забезпечення дієвого контролю за дотриманням мовного законодавства;
- створення умов для розвитку сучасної української літературної мови, та мов національних меншин;
- стимулювання до вивчення української мови громадян України - представників національних меншин;
- створення, видання, поширення наукових праць, словників, підручників українською мовою, зокрема електронних;
- сприяння збереженню та розвитку української мови в середовищі українців, які мешкають поза межами України.
Для формування відповідного правового поля впродовж 2004-2010 років проведено роботу щодо розробки нормативно-правових документів.
15 лютого 2010 р. підписано Указ Президента України N 161 "Про Концепцію державної мовної політики", який став результатом роботи усіх попередніх років. Над розробленням Концепції працювали провідні фахівці Інститутів мовознавства та української мови НАН, Київського Національного університету імені Тараса Шевченка, Національного університету "Києво-Могилянська академія", низки регіональних університетів, народні депутати України, представники МКТ та інших центральних органів виконавчої влади.
МКТ спільно з іншими центральними органами виконавчої влади розробив та направив Кабінету Міністрів України проект Закону України "Про мови". У законопроекті законодавчо забезпечується конституційне положення про державність української мови, надаються реальні гарантії захисту мовних прав осіб, що належать до національних меншин, визначається порядок застосування мов. У проекті Закону поглиблено визначення принципів державної мовної політики, включено низку нових розділів (зокрема, "Мова Збройних Сил України та інших військових формувань", "Організація виконання Закону" тощо), запропоновано механізм контролю за виконанням Закону, передбачено конкретну відповідальність за порушення мовного законодавства України.
Мін'юстом 5 липня 2010 р. за результатами правової експертизи надано висновок щодо проекту Закону України "Про мови", в якому зазначається, що законопроект відповідає Конституції України, узгоджується з актами такої ж юридичної сили і відповідає Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р. та протоколів до неї.
Верховною Радою України у 2010 р. прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про кінематографію " та інших законів України щодо підтримки виробництва національних фільмів" (розроблений МКТ). Законодавчим актом запроваджено протекціоністські заходи терміном на 5 років щодо національних фільмів від кіновиробництва до кінопоказу.
Держкомтелерадіо розроблено проект Закону України "Про Концепцію державної інформаційної політики" (схвалено Верховною Радою України в першому читанні 11.01.2011 р.). Одним з пріоритетних завдань Концепції є забезпечення розвитку і функціонування української мови, зокрема у засобах масової інформації.
На виконання Плану організації виконання Указу Президента України від 15 лютого 2010 р. N 161 "Про Концепцію державної мовної політики", схваленого на засіданні Кабінету Міністрів України 2-3 березня 2010 р. (протокол N 12), МКТ за участю інших центральних та місцевих органів виконавчої влади розроблено проект розпорядження Кабінету Міністрів України "Про затвердження Плану заходів, спрямованих на забезпечення реалізації Концепції державної мовної політики".
Залишається актуальним виконання Указу Президента України від 20 лютого 2008 р. N 146 "Про деякі питання розвитку державної мовної політики". МКТ розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення Державного департаменту мовної політики".
МКТ забезпечило поповнення фондів публічних бібліотек виданнями вітчизняних видавництв в період 2005-2008 років, проте у 2004, 2009 та 2010 роках кошти на цей захід не виділялись.
При реконструкції Шевченківського національного заповідника у м. Каневі в цокольному поверсі шляхом реконструкції обладнано сучасні фондосховища.
МОН вживало заходів щодо розширення функціонування української мови в сфері освіти, створення належних умов для вивчення української мови громадянами України з числа національних меншин, розвитку мережі дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладів для безперервного виховання і навчання українською мовою, проведення фундаментальних і прикладних наукових досліджень, поліпшення навчально-методичного забезпечення навчальних закладів різних типів з метою вивчення державної мови, сприяння задоволенню освітніх потреб українців, які проживають за межами України.
Навчально-виховний процес у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах відбувається відповідно до вимог законодавства про мови. За час реалізації Програми значно збільшилась частка вихованців, учнів, та студентів, які навчаються державною мовою. Так, у 2010/2011 навчальному році українською мовою виховується 85,8% дітей у дошкільних навчальних закладах, навчається: 82,3% учнів у державних та комунальних загальноосвітніх навчальних закладах, 86,0% учнів професійно-технічних навчальних закладів, 90,7% студентів вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації та 89,7% - III-IV рівнів акредитації (у 2003/2004 навчальному році - відповідно 81,9; 75,0; 67,0; 83,4; 78,7%).
Зокрема, у Донецькій області за роки виконання програми у результаті виваженої, планомірної роботи органів управління освітою кількість дошкільних навчальних закладів з вихованням українською мовою зросла до 844 та становить 74,5% від загальної кількості; загальноосвітніх навчальних закладів - до 750, становить 69,4% від загальної кількості. У той же час в Автономній Республіці Крим кількість шкіл з українською мовою навчання практично не збільшилась (7), у багатьох районах таких навчальних закладів немає.
Забезпечується конституційне право представників національних меншин на навчання рідною мовою та її вивчення; у системі загальної середньої освіти навчання, крім державної, здійснюється також болгарською, кримсько-татарською, молдовською, польською, російською, румунською, словацькою та угорською мовами, як окремий предмет вивчаються також гагаузька, іврит, корейська, німецька, новогрецька, турецька, чеська мови, факультативно або в гуртках - вірменська та естонська мови.
З метою створення належних умов для забезпечення ефективності процесу вивчення української мови учнями загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням мовами національних меншин реалізується галузева Програма поліпшення вивчення української мови у цих закладах на 2008-2011 роки.
Розроблено проект постанови Уряду щодо безоплатного здобуття вчителями загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням мовами національних меншин другої вищої освіти за спеціальністю "українська мова і література"; проект постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення доплат учителям української мови і літератури, які працюють у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням мовами національних меншин"; переглянуто і внесено зміни у навчальну програму з української літератури основної школи (5-11 класи) для загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням мовами національних меншин; розпочато проведення науково-методичних семінарів з питань методики викладання української мови в цих закладах, застосування новітніх технологій на уроках української мови і літератури, особливостей сучасних підручників з української мови.
Розроблено методичні рекомендації щодо застосування елементів двомовного навчання при вивченні окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням мовами національних меншин.
Створено постійну рубрику в журналі "Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях і колегіумах" для висвітлення досвіду роботи вчителів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням мовами національних меншин.
У 2004 році введено в експлуатацію гімназію з навчанням українською мовою у м. Сімферополі; в той же час кошти на будівництво такої же гімназії у м. Ялті не було виділено.
Постійно розширювалась мережа профільних класів, спеціалізованих шкіл, гімназій, ліцеїв, колегіумів, різних типів навчально-виховних комплексів, об'єднань з поглибленим вивченням української мови і літератури, вдосконалювалась їхня робота, модернізувалась та зміцнювалась матеріально-технічна база. У 2010/2011 навчальному році в усіх адміністративно-територіальних одиницях країни функціонує 2563 таких заклади. Поглиблено українську мову і літературу вивчають 60820 учнів.
У 2009 році дисципліну "Українська мова (за професійним спрямуванням)" визначено як нормативну гуманітарної та соціально-економічної підготовки бакалаврів (спеціалістів медичного та ветеринарно-медичного спрямувань), затверджено відповідні навчальні програми, видано підручники.
Інститутом післядипломної освіти Севастопольського міського гуманітарного університету здійснюються поглиблена підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації педагогічних кадрів для викладання українською мовою профільних дисциплін, зокрема вчителів історії, математики, початкових класів та керівників навчальних закладів.
Щорічно готувались методичні матеріали для вчителів українознавчих предметів шкіл зарубіжжя з метою організації відзначення Дня української писемності та мови (9 листопада) та Дня рідних мов (21 лютого), закордонним українським навчальним закладам за їх заявками надсилались підручники та навчальні посібники. У 2007 році з метою створення умов для реалізації громадянами України, які тимчасово або постійно проживають за кордоном, іноземними громадянами українського походження права на повну загальну середню освіту, засновано загальноосвітній навчальний заклад "Міжнародна українська школа".
В результаті реалізації завдань Програми НАН виконано науково-технічну роботу "Всеукраїнський лінгвістичний діалог", в процесі якої розроблено системотехніку віртуальної лексикографічної лабораторії; створено інтелектуальні мовно-інформаційні системи нового покоління, а також розширено словникову базу України шляхом видання нових лінгвістичних праць.
В Інституті мовознавства ім. О.О.Потебні НАН створено відділ мов України, одним із завдань якого є розробка наукових принципів і механізмів ефективного моніторингу мовної ситуації в Україні для запобігання міжмовних конфліктів і гармонізації міжмовних відносин.
НАПН мету Програми та її основні завдання ефективно втілено в результаті виконання прикладних науково-дослідних робіт, у ході яких проведено науково-практичні конференції та семінари з питань навчання державною мовою в загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах та закладах післядипломної освіти, створено навчально-методичне забезпечення цих закладів, зокрема підготовлено та видано програми, посібники, підручники українською мовою, у тому числі їх електронні варіанти, довідкову літературу українською мовою для студентів і викладачів вищих навчальних закладів, здійснювалось забезпечення функціонування української мови в інформаційному комп'ютерному середовищі тощо.
Реалізація завдань і заходів Програми означила певні тенденції розширення функціонування української мови у сферах освіти, культури, науки. Так, дослідження, проведене Інститутом соціальної та політичної психології НАПН, дало змогу визначити основні психологічні передумови, які забезпечують розширення сфер уживання української мови в середовищі студентської молоді, виявити зміст психологічних проблем, що зумовлюють недостатню престижність української мови серед студентів. Результатом роботи стали створені програми соціально-психологічного тренінгу, спрямовані на посилення готовності студентської молоді до україномовного спілкування та виховання в них мовної толерантності, й методичні рекомендації щодо підвищення престижності україномовного спілкування, забезпечення позитивного впливу на ставлення студентської молоді в різних регіонах до української мови.
Достатньо ефективними виявилися заходи щодо стимулювання вивчення української мови учнями, студентами та іншими громадянами України. До таких заходів належить соціально-психологічний тренінг, що ґрунтується на засадах активного соціально-психологічного навчання і впливу референтних однолітків один на одного. Тренінг мовної толерантності дає змогу з'ясувати психологічні причини мовних непорозумінь, підвищити мовну і комунікативну культуру міжособових стосунків, посилити терпиме ставлення до носіїв інших мов, виробити готовність спокійно розв'язувати мовні суперечності, розширити прийоми індивідуальних дій та набути навички конструктивної поведінки в конфліктних ситуаціях мовної взаємодії. Розроблений науковцями Інституту соціальної та політичної психології НАПН тренінг апробований і впроваджений у східному та західному регіонах країни.
Стимулюванню інтересу до вивчення української мови сприяє українознавство. Навчальні посібники на українознавчій основі, підготовлені науковцями Інституту вищої освіти НАПН, підвищують інтерес до вивчення мови, створюють передумови засвоєння знань із мови водночас із розвитком культурної пам'яті, сприяють розвиткові мовлення. Розмаїття навчальної літератури із розвитку мовлення має врахувати інтереси тих, хто вчиться, сприяти розширенню сфери функціонування української мови, виховувати шанобливе ставлення до неї, формувати патріотизм у громадян України і повагу в іноземних громадян, котрі вивчають українську як іноземну. Це забезпечують лінгвокраїнознавчі посібники навчально-методичного комплексу з розвитку мовлення на українознавчій основі, побудовані на матеріалах про українську архітектуру, музику, державну і національну символіку, перлини України, персоналії, котрі є мовними знаками національної культури тощо.
Особливо позитивний вплив мали заходи з поліпшення навчально-методичного забезпечення навчальних закладів з метою вивчення державної мови. Видано нову енциклопедичну та довідкову літературу, навчальні та науково-методичні посібники, програми, підручники українською мовою та їх електронні варіанти, посібники, орієнтовані на дорослих, котрі прагнуть удосконалювати знання української мови або вивчають її як іноземну, та на батьків і педагогів. У цілому розроблення науковцями НАПН України навчально-методичного забезпечення сприяло зростанню рівнів володіння школярами, студентами, педагогічними працівниками державною мовою та її викладання в загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах та закладах післядипломної освіти, а отже всебічному розвитку і функціонуванню української мови в усіх сферах суспільного життя.
Водночас, у зв'язку з обмеженим фінансуванням, підготовлені програми, підручники, навчально-методичні посібники з української мови видано невеликим накладом, тож вони не зможуть цілком задовольнити потребу навчальних закладів різних типів щодо вивчення державної мови. Доцільно їх перевидати тиражами, які б могли задовольнити навчальні заклади та й просто зацікавлених громадян у поліпшенні мовних знань.
Держкомтелерадіо досягнуто позитивної динаміки щодо збільшення протягом останніх років україномовного продукту в програмах державних телерадіоорганізацій; за програмою "Українська книга" на умовах державного замовлення було профінансовано і випущено соціально значущі видання, книги видатних українських письменників, а також переклади творів Т.Г.Шевченка та інших вітчизняних авторів англійською, німецькою, румунською, польською та іншими мовами для популяризації національної літературної спадщини України за кордоном.
У цілому реалізація Держкомтелерадіо заходів Програми відіграла позитивну роль у розширенні сфери застосування української мови в друкованих та електронних засобах масової інформації.
Однак слід зазначити, що тенденції з покращення ситуації у сфері розширення функціонування української мови у засобах масової інформації видаються менш очевидними, а в окремих випадках спостерігається і її погіршення. Однією з головних проблем є недостатня популяризація мови, зокрема і через телебачення та радіо. Для того, щоб мова сподобалася і з'являлося бажання оволодіти нею й використовувати її у повсякденному житті, потрібно, щоб засобах масової інформації мова була максимально гарною та естетичною. Але, на жаль, мова, яку можна чути в спортивних коментарях, деяких випусках новин насичена елементами суржику та понівечена неправильним наголошенням або зміною закінчень, що робить українську мову непривабливою та створює у громадян стереотип її "несолідності".
Головдержслужбою спільно з центральними та місцевими органами виконавчої влади розроблено і впроваджено механізм забезпечення поглиблення знань з української мови та її використання у процесі виконання державними службовцями посадових обов'язків.
Здійснено оптимізацію мережі навчальних закладів, що готують фахівців за спеціальностями галузі знань "Державне управління"; до навчальних програм підготовки та підвищення кваліфікації запроваджено вивчення курсу "Ділова українська мова", навчання за ним щороку за державним замовленням проходять близько 12 тис. державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування.
Треба визнати, що у процесі виконання Програми недостатнім був її інформаційний супровід у засобах масової інформації.
Підбиваючи підсумки виконання Державної програми розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки та оцінюючи ефективність реалізації її мети, основних завдань і очікуваних результатів, необхідно зазначити, що Програма сприяла розвитку і розширенню функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя та забезпечила практичну реалізацію статті 10 Конституції України. Однак в силу недостатнього фінансування частину заходів не вдалося виконати. Таким чином, зазначеної мети Програми досягнуто частково.
Основними проблемами у сфері мовної політики продовжують залишатись:
- застаріле й недосконале мовне законодавство, яке в окремих положеннях суперечить Конституції України;
- слабкі позиції української мови у засобах масової інформації, що значною мірою визначається світоглядними та комерційними орієнтаціями власників приватних засобів масової інформації; поліпшення мовної ситуації в державі потребує суттєвого збільшення частки україномовної продукції в інформаційному просторі України, дієвої підтримки та збільшення тиражів україномовних культурологічних видань;
- домінування іноземного мас-культурного продукту в ефірному просторі України та на ринку культурних товарів і послуг;
- наявність негативних стереотипів щодо статусу й місця української мови у свідомості певної категорії громадян;
- недостатній контроль за дотриманням квот українського продукту на телебаченні та в кінопрокаті;
- недостатні розміри державної підтримки українського книговидання, зокрема, закупівлі книжок для поповнення фондів бібліотек.
Першочерговими завданнями у сфері мовної політики є:
- подання на розгляд Верховною Радою України проект Закону України "Про мови";
- створення Державного департаменту мовної політики;
- вироблення дієвих засобів захисту від зовнішньої мовно-культурної експансії та проявів публічної дискредитації української мови;
- поліпшення якості українського мовлення на теле- і радіоканалах, мовної культури у засобах масової інформації;
- сприяння утвердженню і піднесенню престижу державної мови в діяльності дитячих, юнацьких, студентських, мистецьких, спортивних громадських організацій та осередків;
- створення системи неперервної мовної освіти, зокрема, мережі курсів з державної мови для дорослих, що має забезпечити належне володіння державною мовою всіма громадянами України;
- створення належної нормативної бази підтримки і пільг для україномовних засобів масової інформації, книговидання українською мовою, української пісенної продукції, українського кіно і театру;
- здійснення ефективних заходів, спрямованих на входження української мови в світовий інформаційний простір;
- сприяння зростанню ролі української мови як засобу міжнаціонального спілкування в Україні та в місцях компактного проживання українців за кордоном;
- посилення відповідальності за порушення мовного законодавства.
Оскільки досвід багатьох країн засвідчує, що протекціоністські заходи щодо державної мови повинні здійснюватися на рівні загальнодержавної політики, необхідно продовжити здійснення таких заходів щодо української мови, зокрема, шляхом реалізації продуманої державної мовної політики, створення відповідних структур та розроблення Державної програми розвитку і функціонування української мови на 2011-2015 роки.
Інформацію щодо виконання окремих заходів Державної програми розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки представлено у таблиці 1.
Додаток
ІНФОРМАЦІЯ
щодо виконання окремих заходів Державної програми розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2003 N 1546 ( 1546-2003-п )
Таблиця 1
Передбачено Державною програмою розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки Фактичне виконання заходів Державної програми розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки Результати виконання
заходу для розвитку і
розширення сфери
функціонування
української мови
рік
виконання
РАЗОМ за
рахунок
усіх
джерел
(тис.
грн.)
у тому числі за джерелами фінансування:
N
п/п
N
заходу
Назва заходу рік всього у т.ч. за
рахунок
Всього за рахунок
ДБУ, в т.ч. у
розрізі бюджетних
програм за КПКВК
за
рахунок
коштів
місцевих
бюджетів
(тис.
грн.)
інших коштів
(спонсорські,
благодійні
тощо)
Держ-
бюджету
інших
джерел
Шифр
бюджетної
програми
КПКВК
сума
(тис.
грн.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
1 1 Розроблення
проекту Концепції
державної мовної
політики
2004 15 12,5 2,5 2004-2010 Указом Президента
України від 15.02.2010 N 161
"Про Концепцію
державної мовної
політики" затверджено
зазначену Концепцію
(розроблена МКТ
спільно з іншими
центральними органами
виконавчої влади,
НАН).
2 2 Підготовка
пропозицій
стосовно внесення
змін до законів,
зокрема щодо
фінансової
підтримки
виробництва кіно-,
відео- та
аудіопродукції,
випуску
друкованих видань
державною мовою та
установлення
відповідальності
за порушення
законодавства про
мови
2005 5 5 2004-2010 Підготовлено та
внесено до Кабінету
Міністрів України у
2010 р. проект Закону
України "Про мови"
(розроблений МКТ
спільно з іншими
центральними органами
виконавчої влади,
НАН). Верховною Радою
України у 2010 р.
прийнято Закон
України "Про внесення змін до Закону України "Про кінематографію" та інших законів України щодо підтримки виробництва національних фільмів"
.
Законодавчим актом
запроваджено
протекціоністські
заходи терміном на
5 років щодо
національних фільмів
від кіновиробництва до
кінопоказу.
Держкомтелерадіо
розроблено проект
Закону України "Про
Концепцію державної
інформаційної
політики" (схвалено
Верховною Радою
України в першому
читанні 11.01.2011).
Одним з пріоритетних
завдань Концепції є
забезпечення розвитку
і функціонування
української мови,
зокрема у засобах
масової інформації.
3 3 Розроблення і
впровадження
механізму
забезпечення
поглиблення знань
з української мови
та її використання
у процесі
виконання
державними
службовцями
посадових
обов'язків
2004 20 20 2004 212,85 196,8 16,05 Навчальні дисципліни в
Національній академії
державного управління
при Президентові
України та її
регіональних
інститутах у містах
Дніпропетровську,
Одесі, Харкові та
Львові, а також у 23
магістратурах
державної служби
викладаються виключно
державною мовою.
У більшості вищих
навчальних закладів,
що готують державних
службовців,
запроваджено вивчення
курсу "Ділова
українська мова". До
функціональної
складової професійних
програм підвищення
кваліфікації державних
службовців та
посадових осіб
місцевого
самоврядування в
Інституті підвищення
кваліфікації керівних
кадрів Національні
академії державного
управління при
Президентові України
включено відповідні
мовні модулі. Щорічно
проводився
Всеукраїнський конкурс
"Кращий державний
службовець".
2005 20 20 2005 221,56 221,46 0,1
2006 30 30 2006 500,29 337,29 163
2007 50 50 2007 366,77 363,47 3,3
2008 50 50 2008 326,57 326,47 0,1
2009 50 50 2009 303,44 299,84 3,6
2010 50 50 2010 337,24 334,04 3,2
Всього по пункту 3 270 270 2268,72 2079,37 189,35
4 4 Створення системи
моніторингу та
проведення аналізу
характерних
тенденцій розвитку
етномовних
процесів,
функціонування
української мови в
різних сферах
суспільного життя
2004 35 30 5 Відповідно до п. 2.2.1
постанови Президії НАН
України N 142 від
21.05.2008 в Інституті
мовознавства
ім. О.О.Потебні НАН
України створено
відділ мов України,
одним із завдань якого
є розробка наукових
принципів і механізмів
ефективного
моніторингу мовної
ситуації в Україні для
запобігання міжмовних
конфліктів і
гармонізації міжмовних
відносин. Від 2008 р.
в Інституті
української мови НАН
України триває робота
над науково-дослідним
проектом "Образи країн
у мовній свідомості
носіїв: українсько-
російські паралелі",
мета якого -
розкриття образів
Росії та України в
мовній буденній
свідомості росіян та
українців. Вироблено
методичні рекомендації
для навчальних
закладів та державних
структур щодо
нормалізації
мовнокультурної
ситуації на
Прикарпатті.
Підготовлено та
видано навчальний
посібник "Українська
лінгвокультурологія"
та монографію "Мова у
контексті культури".
Аналіз характерних
тенденцій розвитку
етномовних процесів,
функціонування
української мови
галузі освіти
систематично
проводиться у
міністерстві та
відображається у
матеріалах до
підсумкових колегій
МОН.
2005 35 30 5
2006 25 20 5
2007 25 20 5 2007 25 2201060 25
2008 25 20 5 2008 24 2201060,
6541030
24
2009 25 20 5 2009 25 6541030 25
2010 25 20 5 2010 33 6541030 33
Всього по пункту 4 195 160 35 107 107
5 5 Забезпечення
приведення
засновниками
засобів масової
інформації їх
діяльності у
відповідність з
вимогами
законодавства про
мови
2004-2010 Держкомтелерадіо
координує діяльність
державних
телерадіоорганізацій
(ДТРК), до яких
належать Національна
телекомпанія України,
Національна
радіокомпанія України,
ДТРК "Всесвітня
служба "Українське
телебачення і
радіомовлення", ДТРК
"Культура", ДТРК
"Крим", 24 обласні
ДТРК, а також Київська
та Севастопольська
регіональні ДТРК.
Згадані
телерадіоорганізації
повною мірою
дотримуються норм
чинного законодавства
про мови.
Нагляд за дотриманням
мовного законодавства
телерадіоорганізаціями
недержавної форми
власності здійснюється
Національною радою
України з питань
телебачення і
радіомовлення,
друкованими засобами
масової інформації -
Мін'юстом.
6 6 Запровадження на
радіо і
телебаченні циклу
постійних передач
"Державна мова",
"Традиції, звичаї
та побут
українського
народу";
забезпечення
роботи державних
телерадіокомпаній
"Культура",
"Всесвітня служба
українського
телебачення і
радіомовлення"
2004 50 40 10 На радіо та
телебаченні
запроваджено постійні
передачі про традиції,
звичаї та побут
українського народу,
цикли культурно-
просвітницьких і
виховних програм
державною мовою,
забезпечується робота
державних
телерадіокомпаній
"Культура", "Всесвітня
служба "Українське
телебачення і
радіомовлення" (УТР).
УТР демонструє
щотижневі програми
"Україна: terra
incognita", "Україна:
час місцевий",
"Енциклопедія
української діаспори"
та "Європейське
тяжіння", сюжети яких
відображають реалії та
перспективи розвитку
української мови,
етапи її історичного
формування. Належним
чином зазначену тему
висвітлюють також
обласні державні
телерадіокомпанії.
2005 50 40 10
2006 50 40 10
2007 50 40 10
2008 100 80 20
2009 100 80 20
2010 100 80 20
Всього по пункту 6 500 400 100
7 7 Розроблення
проекту та
введення в дію
українського
лінгвістичного
порталу в мережі
Інтернет
2004 300 300 Введено в промислову
експлуатацію онлайнову
інформаційно-
лінгвістичну систему
"Український
лінгвістичний портал"
в мережі Інтернет на
сайті Міністерства
освіти та науки
України (http://ulif.
mon.gov.ua).
2005 100 100 2005 70 6541050 70
2006 100 100
2007 2007 100 2201060 100
2008 2008 50 2201060 50
Всього по пункту 7 500 500 220 220
8 8 Створення
українського
сегмента
міжнародної
лінгвістичної
системи та
забезпечення
вступу України до
Євроворднет
2004 80 80 Створено україномовну
онтологічну семантичну
базу знань UkrWordNet.
Розроблено та
реалізовано методи
автоматичної мовної
локалізації
онтологічних
семантичних баз знань
типу WordNet,
розроблено алгоритми
автоматичної
індексації, рубрикації
та кластерізації,
пошуку та смислової
фільтрації текстів
природною мовою, пакет
програм смислового
пошуку та семантичної
фільтрації текстів
природною мовою на
магнітооптичних носіях
інформації, інструкцію
користувача.
2005 80 80
2006 40 40
2007 2007 120 2201060 120
2008 2008 40 2201060 40
Всього по пункту 8 200 200 160 160
9 9 Підготовка і
видання
багатотомних
енциклопедичних і
лінгвістичних
словників
2004 3489 3489 Підготовлено і видано
5-й том
"Етимологічного
словника української
мови", перевидано
"Словник синонімів
української мови" у 2
томах та енциклопедію
"Українська мова".
2005 2840 2840
2006 1430 1430 2006 238,3 238,3
2007 2801 2801
2008 3400 3400 2008 218,3 218,3
2009 2990 2990
2010 3000 3000
2005 500 500
2006 500 500
2007 2007 370 2201060,
6541030
370
2008 2008 220 2201060 20 200
Всього по пункту
10
1500 1500 590 390 200
11 11 Проведення
фундаментальних і
прикладних
наукових
досліджень у
галузі
лінгвістичної
технології
2004 880 880 Дослідження не
проводилися у зв'язку
з відсутністю
фінансування.
2005 75 75
2006 100 100
Всього по пункту
11
1055 1055
12 12 Вивчення стану
викладання
українською мовою
профільних і
базових дисциплін
в навчальних
закладах
Автономної
Республіки Крим,
Дніпропетровської,
Донецької,
Луганської та
Одеської областей,
подання
організаційної та
методичної
допомоги в
розширенні сфери
функціонування
української мови
2004 25 20 5 Стан викладання
українською мовою
профільних і базових
дисциплін в навчальних
закладах Автономної
Республіки Крим,
Дніпропетровської,
Донецької, Луганської
та Одеської областей
вивчено у 2004-2005
роках Державною
інспекцією навчальних
закладів МОН;
структурними
підрозділами
міністерства
систематично надається
органам управління
освітою, навчальним
закладам організаційна
та методична допомога
в розширенні сфери
функціонування
української мови.
2005 25 20 5
Всього по пункту
12
50 40 10
13 13 Розроблення та
забезпечення
виконання
міжвідомчої
науково-технічної
програми
"Інформація. Мова.
Інтелект"
2004 -
2010 за
окремою
бюджетною
програмою
За окремою бюджетною
програмою кошти на
виконання цього заходу
не виділялися.
14 14 Приведення
навчально-
виховного процесу
у дошкільних,
загальноосвітніх,
професійно-
технічних та вищих
навчальних
закладах у
відповідність з
вимогами
законодавства про
мови
2004-2010 Навчально-виховний
процес у дошкільних,
загальноосвітніх,
професійно-технічних
та вищих навчальних
закладах відбувається
відповідно до вимог
законодавства про
мови, у разі порушення
вимог здійснюється
належне реагування.
Статистична
інформація про
навчання державною,
мовами національних
меншин України та
вивчення цих мов
наводиться окремо.
15 15 Будівництво та
відкриття гімназій
з українською
мовою навчання у
мм. Сімферополі та
Ялті
2004 3000 50 2950 2004 18528,3 18528,3 Гімназію з українською
мовою навчання у
м. Сімферополі
побудовано та відкрито
1 вересня 2004 р. По
гімназії з українською
мовою навчання у
м. Ялті в цей час
відбувається
узгодження технічних
умов для будівництва
(фінансування не
здійснювалося).
2005 1050 50 1000 2007 800 800
Всього по пункту
15
4050 100 3950 19328,3 19328,3
16 16 Розширення мережі
профільних класів,
спеціалізованих
шкіл, гімназій,
ліцеїв,
колегіумів,
різних типів
навчально-виховних
комплексів з
поглибленим
вивченням
української мови і
літератури,
зміцнення їх
матеріально-
технічної бази
2004 1000 1000 2004 4696,264 3743,294 952,97 Одним із пріоритетних
напрямків роботи МОН є
постійне розширення
мережі профільних
класів,
спеціалізованих шкіл,
гімназій, ліцеїв,
колегіумів, різних
типів навчально-
виховних комплексів,
об'єднань з
поглибленим вивченням
української мови і
літератури,
вдосконалення їхньої
роботи, модернізація
та зміцнення
матеріально-технічної
бази. У 2010/2011
навчальному році в
усіх адміністративно-
територіальних
одиницях країни
функціонує 2563 таких
заклади. Поглиблено
українську мову і
літературу вивчають
60820 учнів.
2005 1000 1000 2005 6083,311 5127,331 955,98
2006 1000 1000 2006 7805,502 6934,737 870,765
2007 1000 1000 2007 9154,733 8246,726 908,007
2008 1000 1000 2008 11969 10851,703 1117,3
2009 1000 1000 2009 13283,56 12225,763 1057,8
2010 1000 1000 2010 15049,88 14017,39 1032,49
Всього по пункту
16
7000 7000 68042,26 61146,944 6895,312
17 17 Внесення
пропозицій щодо
будівництва
спеціального
сховища для
збереження фондів
Шевченківського
національного
заповідника у
м. Каневі
2004 2008 34397,4 2761330 34397,4 При реконструкції
Шевченківського
національного
заповідника у
м. Каневі в цокольному
поверсі шляхом
реконструкції
обладнано сучасні
фондосховища (у графах
9 та 11 зазначено
загальну суму коштів
на реконструкцію
заповідника).
2005 2009 12289,6 2761330 12289,6
2010 23369,3 2761330 23369,3
Всього по пункту
17
70056,3 70056,3
18 18 Випуск чергових
видань
Орфографічного
словника
української мови
2004 900 900 НАН здійснено випуск
Українського
орфографічного
словника (4, 5, 6, 7,
8 та 9 видання).
2005 900 900 2005 30 6541050 30
2006 900 900 2006 131 6541050 131
2007 900 900 2007 110,3 6541050 110,3
2008 900 900 2008 110,3 6541050 110,3
2009 900 900 2009 150 6541050 150
2010 900 900
Всього по пункту
18
6300 6300 531,6 531,6
19 19 Підготовка та
видання програм і
навчально-наочних
посібників
українською мовою
для
загальноосвітніх,
професійно-
технічних, вищих
навчальних
закладів та
закладів
післядипломної
освіти
Видавались програми та
посібники, що їх було
розглянуто науково-
методичними комісіями,
та які отримали грифи
МОН "Рекомендовано" та
"Затверджено" для
використання у
навчальних закладах.
Університетом
менеджменту освіти
НАПН виконано 2
науково-дослідні
роботи, розроблено
науково-методичний
комплекс підвищення
кваліфікації вчителів-
словесників з розвитку
україномовної
компетентності, видано
3 науково-методичні
посібники, спецвипуск
журналу "Післядипломна
освіта в Україні".
2006 1976,2 2201240,
6551090
1976,2
2007 2594,2 2201240,
6551050
2594,2
2008 689,4 2201240,
6551050
689,4
2009 333,7 2201240,
6551050
333,7
138,5 6551050 138,5
Всього по пункту
19
5732 5732
20 20 Забезпечення
підготовки,
перепідготовки та
підвищення
кваліфікації
педагогічних
кадрів для
викладання
українською мовою
профільних і
базових дисциплін
у навчальних
закладах
м. Севастополя.
Утворення у
м. Севастополі
філіалу
Черкаського
державного
університету
2004 100 100 Підготовка
педагогічних кадрів
для викладання
українською мовою у
навчальних закладах
м. Севастополя
здійснюється на базі
Севастопольського
міського гуманітарного
університету та
філіалу Черкаського
державного
університету.
2005 100 100
2006 100 100
2007 100 100
2008 100 100
Всього по пункту
20
500 500
21 21 Висвітлення в
державних
друкованих та
аудіовізуальних
засобах масової
інформації
актуальних питань
розвитку і
функціонування
української мови
та завдань щодо
піднесення її
престижу
щороку У державних друкованих
та аудіовізуальних
засобах масової
інформації
систематично
висвітлювались
актуальні питання
розвитку і
функціонування
української мови та
завдання щодо
піднесення її престижу
(конкретна інформація
Держкомтелерадіо
наводилась у щорічних
звітах).
22 22 Проведення
міжнародних та
загальнодержавних
конкурсів з
української мови,
зокрема за темами
"Я вірю в майбутнє
твоє, Україно!" та
"Об'єднаймося ж,
брати мої!", з
українознавства
2004 300 100 200 2004 638,565 595,68 42,885 Щорічно проводився
Всеукраїнський конкурс
учнівської творчості,
присвячений
Шевченківським дням,
під гаслом
"Об'єднаймося ж, брати
мої!". Учні
загальноосвітніх
навчальних закладів
брали участь у
конкурсах з
української мови,
зокрема, Міжнародному
конкурсі ім. П.Яцика.
У 2010 році
започатковано
проведення щорічного
Міжнародного мовно-
літературного конкурсу
імені Т.Г.Шевченка.
2005 300 100 200 2005 1311,595 2201240 74 581,965 655,63
2006 300 100 200 2006 2795,597 2201240 90,2 1046,807 1658,59
2007 300 100 200 2007 2790,333 2201240 63,7 1057,553 1669,08
2008 300 100 200 2008 2164,3 2201240 89,7 1333,89 740,71
2009 300 100 200 2009 1485,043 2201240 74,6 1277,633 132,81
2010 300 100 200 2010 1360,271 2201240 75,8 1245,641 38,83
Всього по пункту
22
2100 700 1400 12545,7 468 7139,169 4938,535
23 23 Координація
співпраці
навчальних
закладів з
просвітницькими
товариствами з
питань широкого
застосування
державної мови у
сфері освіти,
подання їм
методичної
допомоги
постійно Органи управління
освітою, навчальні
заклади співпрацюють
на місцях із
регіональними
відділеннями
Національної спілки
письменників України,
колективами редакцій
радіо і телебачення,
періодичних видань,
обласними науковими
бібліотеками, музеями,
обласними
відділеннями Конгресу
української
інтелігенції та
Всеукраїнського
товариства "Просвіта"
імені Тараса Шевченка.
24 24 Поповнення фондів
публічних
бібліотек кращими
творами
національної та
світової художньої
літератури,
довідковими,
науково-
популярними
виданнями з різних
галузей знань
2004 2000 2000 2004 923,7 923,7 МКТ придбано у
централізованому
порядку та направлено
бібліотекам 3417536
примірників видань, у
тому числі 977689
примірників видань для
дітей
2005 2000 2000 2005 21048,42 1801310 19999,32 1049,1
2006 2000 2000 2006 7418,713 1801310 6034,043 1384,67
2007 2000 2000 2007 7662,698 1801310 6039,768 1622,93
2008 2000 2000 2008 29751,67 1801310 27990,95 1760,72
2009 2000 2000 2009 1918,97 1918,97
2010 2000 2000 2010 2069,67 2069,67
Всього по пункту
24
14000 14000 70793,84 60064,08 10729,76
25 25 Розроблення та
здійснення заходів
щодо тиражування
кращих українських
фільмів, а також
озвучення
українською мовою
творів світового
кіномистецтва
2004 Кошти на виконання
цього заходу не
виділялися.
26 26 Здійснення заходів
щодо поліпшення
якості перекладу
українською мовою
кращих творів
світової
драматургії,
посилення
відповідальності
художніх
керівників за
підвищення рівня
мовної культури у
театрально-
видовищних
закладах державної
та комунальної
форми власності
постійно Протягом 2005-2010 рр.
Експертною радою МКТ
з розгляду клопотань
про надання статусу
академічного творчим
колективам України в
галузі театрального
мистецтва приділялась
особлива увага тим
театральним закладам,
в репертуарі яких
домінують вистави за
п'єсами українських
драматургів та які
дбають про підвищення
рівня мовної культури.
27 27 Проведення
науково-практичних
конференцій та
семінарів з питань
навчання державною
мовою в
загальноосвітніх,
професійно-
технічних, вищих
навчальних
закладах та
закладах
післядипломної
освіти
2004 25 20 5 2004 0,4 0,4 МОН систематично
проводились
конференції та
семінари з цього
питання. Інститутом
психології
ім. Г.С.Костюка
та Інститутом
вищої освіти НАПН у
межах виконання 3
науково-дослідних
робіт проведено
науково-практичні
конференції та круглі
столи.
2005 25 20 5 2005 0,4 0,4
2006 25 20 5 2006 62,4 6551090 61 1,4
2007 25 20 5 2007 118,8 6551050 118,3 0,5
2008 25 20 5 2008 240,3 6551050 134,3 106
2009 25 20 5 2009 170 6551050 168 2
2010 25 20 5 2010 1 1
Всього по пункту
27
175 140 35 593,3 481,6 111,7
28 28 Визначення
державних вимог
щодо змісту та
обсягу знань з
української мови
студентів з
урахуванням
напрямів
підготовки
фахівців.
Розроблення
типових навчальних
програм з
української мови
для вищих
навчальних
закладів
2004 Наказом МОН від
09.07.2009 N 642
дисципліну
"Українська мова (за
професійним
спрямуванням)"
визначено як
нормативну
гуманітарної та
соціально-економічної
підготовки бакалаврів
(спеціалістів
медичного та
ветеринарно-медичного
спрямувань) починаючи
з прийому 2009 року.
Зазначеним наказом
визначено загальний
обсяг навчального часу
дисципліни,
передбачено
проведення
підсумкового контролю
у формі екзамену.
Наказом МОН від
21.12.2009 N 1150
затверджено програми
навчальної дисципліни
"Українська мова (за
професійним
спрямуванням)" для
вищих навчальних
закладів, що
здійснюють підготовку
фахівців за освітньо-
кваліфікаційним рівнем
молодшого спеціаліста,
бакалавра
(спеціаліста, магістра
медичного та
ветеринарно-медичного
спрямувань).
29 29 Створення системи
моніторингу
динаміки і
тенденцій
розширення сфери
функціонування
української мови в
системі вищої
освіти
2004 На виконання рішення
колегії МОН України
від 25.06.2009 "Про
вдосконалення
нормативної частини
змісту підготовки
фахівців за освітньо-
кваліфікаційним рівнем
бакалавра (спеціаліста
медичного та
ветеринарно-медичного
спрямування)" протокол N 7/7-4
департаментом вищої
освіти Міністерства
проведено моніторинг
забезпечення
викладання ряду
навчальних дисциплін у
вищих навчальних
закладах, у тому числі
й "Української мови
(за професійним
спрямуванням)".
Моніторинг показав
задовільний стан
забезпечення
викладання зазначеної
дисципліни, виявив
коло проблемних
питань, робота над
вирішенням яких
сприятиме подальшому
вдосконаленню
викладання
"Української мови (за
професійним
спрямуванням)" у вищих
навчальних закладах.
Державною інспекцією
навчальних закладів
МОН щорічно
здійснювались
відповідні перевірки.
30 30 Організація курсів
та проведення
семінарів,
практикумів з
української мови у
закладах
післядипломної
педагогічної
освіти для
педагогічних та
науково-
педагогічних
працівників
2004 2004 527,944 527,744 0,2 З метою поглиблення
мовної культури,
культури спілкування
вчителів, до
навчальних планів
курсів підвищення
кваліфікації внесено
відповідні розділи
програми "Українська
мова", що
рекомендована МОН.
Тематика, яку
належить вносити до
навчальних планів
підвищення
кваліфікації
педагогічних
працівників,
відповідним листом
Міністерства надіслано
до Міністерства освіти
і науки Автономної
Республіки Крим,
управлінь освіти і
науки обласних,
Київської та
Севастопольської
міських державних
адміністрацій,
закладів
післядипломної
педагогічної освіти,
факультетів
підвищення
кваліфікації
педагогічних
працівників вищих
навчальних закладів
III-IV рівнів
акредитації. До всіх
вищих навчальних
закладів та обласних
інститутів підвищення
кваліфікації
післядипломної
педагогічної освіти
надіслано електронний
варіант навчальної
програми "Українська
мова". Курси,
семінари, практикуми
проводяться в усіх
адміністративно-
територіальних
одиницях країни.
Університетом
менеджменту освіти
НАПН проведено 4
семінари для
працівників системи
післядипломної
педагогічної освіти.
2005 2005 504,344 504,144 0,2
2006 2006 729,554 729,354 0,2
2007 2007 714,44 713,94 0,5
2008 2008 944,944 944,244 0,7
2009 2009 1088,416 1087,416 1
2010 2010 1073,498 1072,598 0,9
Всього по пункту
30
5583,14 5579,44 3,7
31 31 Проведення
періодичних (раз
на три роки)
оглядів-конкурсів
на кращу
організацію в
навчальних
закладах роботи із
забезпечення
функціонування
української мови
2007 30 20 10
2010 30 20 10
Всього по пункту
31
60 40 20 Огляди-конкурси у
зв'язку з відсутністю
фінансування не
проводились.
32 32 Підготовка і
видання
підручників та
навчальних
посібників з
української мови
для вищих
навчальних
закладів з
урахуванням
напрямів
підготовки
фахівців
2004 1000 1000 Підручники та
посібники видавались
відповідно до Планів
випуску навчальної
літератури для вищих
навчальних закладів,
затверджених МОН.
Інститутом соціальної
та політичної
психології та
Інститутом вищої
освіти НАПН виконано
3 науково-дослідні
роботи із зазначеної
тематики. За
результатами роботи
підготовлено та видано
10 навчальних
посібників на
українознавчій основі,
збірник науково-
методичних матеріалів,
методичні
рекомендації,
інформаційно-
аналітичні бюлетені та
програму тренінгу
сприяння
україномовному
спілкуванню.
2005 1000 1000
2006 1000 1000 2006 261,4 2201230,
6551090
261,4
2007 2000 2000 2007 870,6 2201230,
2201060,
6551050
870,6
2008 2000 2000 2008 258,3 2201060,
6551050
258,3
2009 3000 3000 2009 331,6 6551050 331,6
2010 3000 3000 2010 406,1 6551050 406,1
Всього по пункту
32
13000 13000 2128 2128
33 33 Підготовка і
видання
енциклопедичної та
довідкової
літератури
українською мовою
із створенням
електронних
варіантів
2004 1000 1000 Створено основу
тримовного
(українська,
російська,
англійська)
тлумачного Інтернет-
словника хімічної
термінології, що
включає більш ніж
3000 термінів та
800 тлумачних статей з
означеннями та
поясненнями.
2005 1000 1000
2006 2000 2000 2006 48 6551090 48
2007 2000 2000 2007 455 2201060 455
2008 2000 2000 2008 290 2201060 290 Здійснено комплексну
характеристику
українського
ономастичного
простору, розроблено
загальну схему аналізу
власних назв,
підготовлено та
видано: монографії
"Структура онімного
простору української
мови" та "Географічні
назви на -ани, -яни"
та "Словник власних
географічних назв
Хмельницької області";
створено базу даних
фундаментальної
лексикографічної
системи "Словник
української мови", яку
адаптовано до
активного
функціонування в
мережі Інтернет;
створено базу даних
термінів фізики
магнітних явищ,
підготовлено
електронний варіант
україно-англо-
російського словника
термінів з фізики
магнітних явищ;
створена
фундаментальна
лексикографічна
система "Словник
української мови".
Інститутом психології
ім. Г.С.Костюка та
Інститутом
інформаційних
технологій і засобів
навчання НАПН виконано
2 науково-дослідні
роботи із зазначеної
тематики. За
результатами роботи в
Інституті психології
ім. Г.С.Костюка
підготовлено словник-
довідник "Українська
психологічна
термінологія".
Інститутом
інформаційних
технологій і засобів
навчання НАПН створено
сайт "Українська мова"
на освітньому
Інтернет-порталі "Діти
України".
2009 3000 3000
2010 3000 3000 2010 188,4 6551050 188,4
Всього по пункту
33
14000 14000 981,4 981,4
34 34 Створення у вищих
навчальних
закладах умов для
підвищення мовної
культури
студентів,
педагогічних та
науково-
педагогічних
працівників
(проведення
лекторіїв,
конкурсів,
засідань за
"круглими
столами",
організація
курсів з вивчення
української мови.
2004 30 10 20 У вищих навчальних
закладах створено
умови для неперервної
мовної освіти і
підвищення мовної
культури. Вищими
навчальними закладами
I-IV рівнів
акредитації розроблено
та впроваджено у
навчальний процес
цільові програми
(плани заходів) щодо
забезпечення
реалізації Державної програми розвитку й функціонування української мови на 2004-2010 роки
.
Проводяться семінари,
консультації з
української мови,
працюють групи
консультантів.
Розроблено сценарії
виховних годин,
концертні програми,
методичні
рекомендації для
кураторів академічних
груп з виховної
роботи, доповіді,
виступи, студентські
науково - дослідні та
пошукові роботи.
Українською мовою
також ведеться вся
документація
студентського
самоврядування.
Керівниками вищих
навчальних закладів
постійно здійснюється
контроль за виконанням
Програми шляхом
відвідування занять
засідань кафедр та
різноманітних заходів,
передбачених річними
планами. Результати
контролю
заслуховуються на
засіданнях кафедр,
факультетів
(відділень), радах
кураторів академічних
груп, студентських
радах.
2005 50 30 20
2006 50 30 20
2007 50 30 20
2008 50 30 20
2009 50 30 20
2010 50 30 20
Всього по пункту
34
330 190 140
35 35 Організація
випуску для
навчальних
закладів аудіо- та
відеопосібників
українською мовою
2004 200 200 Інститутом педагогіки
НАПН виконано науково-
дослідну роботу
"Лінгводидактичне
забезпечення навчання
української мови в 10-
11 класах", за
результатами якої
підготовлено та видано
електронний посібник
"Українська мова для
10-11-х класів". МОН
аудіо- та
відеопосібники не
видавались у зв'язку з
відсутністю
фінансування.
2005 200 200
2006 200 200 2006 47,9 6551090 47,9
2007 200 200
2008 200 200
2009 200 200
2010 300 300
Всього по пункту
35
1500 1500 47,9 6551090 47,9
36 36 Видання журналу
"Українська мова у
вищій школі"
2004 110 10 100 Видання журналу не
започатковано у
зв'язку з відсутністю
фінансування.
37 37 Надання фінансової
підтримки газеті
"Кримська
світлиця" та іншим
україномовним
періодичним
виданням
2004 200 200 2004 572,5 1701100 452,5 120 Редакції газети
"Кримська світлиця",
що є структурним
підрозділом Газетно-
журнального
видавництва МКТ,
надавалась фінансова
підтримка за рахунок
бюджетних призначень,
передбачених цьому
видавництву.
Відповідно до статті
3 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів"
та Порядку надання
державної фінансової
підтримки друкованим
засобам масової
інформації,
затвердженого наказом
Держкомтелерадіо від
17.07.2009 N 254
,
надавалась державна
фінансова підтримка на
поліграфічні послуги
та закупівлю паперу 19
редакціям друкованих
ЗМІ для дітей та
юнацтва. З бюджету
Автономної Республіки
Крим фінансувались
газети "Кримський
діалог" (додаток до
газети "Крымские
известия") та
"Джерельце", з інших
місцевих бюджетів -
регіональні
україномовні видання.
2005 200 200 2005 250 1701100 150 100
2006 200 200 2006 533,67 1701100 417 116,67
2007 200 200 2007 427,33 1701100 274 153,33
2008 200 200 2008 450 1701100 200 250
2009 200 200 2009 124,3 124,3
2010 300 300 2010 158 158
Всього по пункту
37
1500 1500 2515,8 1493,50 1022,3
38 38 Проведення в День
української
писемності та мови
науково-практичної
конференції з
проблем розвитку
та функціонування
державної мови
2004 25 20 5 Конференцію не було
проведено у зв'язку з
відсутністю
фінансування.
39 39 Сприяння виданню
перекладів творів
Т.Г.Шевченка та
інших видатних
українських
письменників для
популяризації за
кордоном
національної
літературної
спадщини
2004 2004 529,742 1701110 529,742 Держкомтелерадіо
здійснювало
фінансування з
державного бюджету
випуску книжкових
видань за програмою
"Українська книга" на
умовах державного
замовлення. Було
профінансовано і
видано переклади
творів Т.Г.Шевченка та
інших українських
письменників
англійською,
німецькою,
румунською, польською
та іншими мовами для
популяризації за
кордоном національної
літературної спадщини
України.
2005 2005 28,957 1701110 28,957
2006 2006 299,036 1701110 299,036
2007 2007 143,418 1701110 143,418
2008 2008 206,928 1701110 206,928
2009 2009 55,24 1701110 55,24
2010
Всього по пункту
39
1263,321 1263,321
40 40 Проведення
науково-практичної
конференції з
проблем викладання
української мови у
навчальних
закладах
української
діаспори
2005 500 500 Конференцію не було
проведено у зв'язку з
відсутністю
фінансування.
Разом 90010 74800 14190 263945,2 144124,7 107136,98 12683, 497

................
Перейти до повного тексту