- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Про проведення дослідно-експериментальної роботи на базі загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл" м. Києва
На виконання Державної програми "Вчитель", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2002 р.
N 379, та враховуючи лист Головного управління освіти і науки Київської міської державної адміністрації від 02.09.2010 N 16/841, висновки комісії з питань інноваційної діяльності та дослідно-експериментальної роботи загальноосвітніх навчальних закладів Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки, з метою експериментальної перевірки формування самоосвітньої компетентності учнів у навчально-виховному процесі Вальдорфської школи
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Заявку на проведення дослідно-експериментальної роботи за темою "Формування самоосвітньої компетентності учнів у навчально-виховному процесі вальдорфської школи" на базі загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл" м. Києва на 2010-2016 роки, Програму дослідно-експериментальної роботи на 2010-2016 роки та Програму I (підготовчого) етапу дослідно-експериментальної роботи на 2010-2011 роки, що додаються.
2. Надати статус експериментального загальноосвітнього навчального закладу всеукраїнського рівня загальноосвітньому навчальному закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл" м. Києва.
3. Затвердити експериментальний навчальний план загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл", що додається.
4. Інституту інноваційних технологій і змісту освіти (Удод О.А.):
надавати науково-методичну допомогу педагогічному колективу загальноосвітнього навчального закладу;
заслухати звіт про завершення I (підготовчого) етапу дослідно-експериментальної роботи у квітні 2011 року.
5. Головному управлінню освіти і науки Київської міської державної адміністрації (Горюнова В.З.) надавати допомогу загальноосвітньому навчального закладу у забезпеченні необхідних умов в організації та проведенні дослідно-експериментальної роботи.
6. Розмістити наказ на офіційному веб-сайті Міністерства www.mon.gov.ua та інтернет-порталі "Єдине освітнє інформаційне вікно України" www.osvita.com.
7. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
Голова комісії з реорганізації Міністерства | Б.М.Жебровський |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
освіти і науки
16.02.2011 N 142
ЗАЯВКА
на проведення дослідно-експериментальної роботи за темою "Формування самоосвітньої компетентності учнів в навчально-виховному процесі вальдорфської школи" на базі загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл" м. Києва на 2010-2016 рр.
Актуальність дослідження. Сучасне суспільство переживає стан радикальних змін, основною тенденцією яких є кардинальне оновлення всіх соціальних структур та інституцій, перетворення механізмів матеріального і духовного виробництва в суспільстві. У зв'язку з цим якісно змінюються й умови індивідуального буття особистості. Відбувається руйнація старої й становлення нової - "іншої" якості життя, основною вимогою якого є самостійність і відповідальність особистості за свою долю та долю суспільства. Сучасна людина повинна бути розвинутим суб'єктом життєдіяльності. Ця вимога вступає у суперечність з традиційною системою освіти, яка була спрямована на формування індивіда - виконавця соціальних ролей. Сучасність потребує реалізації нових освітніх парадигм, метою яких є формування особистості як суб'єкта діяльності, який є здатним до адаптації й розвитку в мінливих соціально-економічних умовах.
Саме тому, як результат навчання у загальноосвітньому навчальному закладі розглядається формування компетентної особистості. Введення цього поняття у педагогічну практику сучасної загальноосвітньої школи вимагає змін змісту та методів навчання. Компетентнісний підхід означає спрямованість навчально-виховного процесу на формування в учнів ключових і предметних компетенцій, необхідних для діяльності в сучасному суспільстві.
Самоосвіта - складний вид систематичної самостійної пізнавальної діяльності, під час якої людина сама ставить перед собою пізнавальні мету і завдання, визначає шляхи їх досягнення, контролює хід самостійної роботи з надбання знань та сама оцінює і вдосконалює їхні результати.
Самоосвітня компетентність є однією з ключових компетентностей, що формуються в процесі навчання й виховання учнів. Компетентність базується на постійному тренінгу засвоєння структури діяльності особистості.
Одне з пріоритетних завдань сучасного загальноосвітнього навчального закладу - це розвиток в учнів самостійності, здатності до самоорганізації, саморозвитку, самовиховання.
Об'єкт дослідження. Учасники навчально-виховного процесу загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл" м. Києва.
Предмет дослідження. Система психолого-педагогічних умов формування самоосвітньої компетентності учнів загальноосвітнього навчального закладу "Вальдорфська школа "Михаїл".
Мета дослідження полягає в експериментальній перевірці формування самоосвітньої компетентності учнів у навчально-виховному процесі загальноосвітнього навчального закладу.
На основі визначеної мети обґрунтовані наступні завдання експерименту:
- узагальнити накопичений психолого-педагогічний досвід з вальдорфської педагогіки;
- розробити та здійснити експериментальну перевірку ефективності інноваційної моделі навчального закладу щодо формування самоосвітньої компетентності учнів у навчально-виховному процесі вальдорфської школи;
- виявити та експериментально перевірити психолого-педагогічні умови формування самоосвітньої компетентності учнів;
- здійснити оновлення змісту і технологій за темою дослідження;
- створити банк методичних матеріалів з використанням альтернативних педагогічних методик і технологій на основі принципів вальдорфської педагогіки;
- розробити структуру самоосвітньої компетентності учнів;
- розробити критерії самоосвітньої компетентності учнів різних вікових груп;
- запровадити моніторинг рівня самоосвітньої компетентності учнів;
- розробити чітку систему роботи щодо підвищення педагогічної майстерності вчителів.
Для вирішення завдань експерименту використовуються загальнонаукові методи:
- теоретичні: вивчення та аналіз законодавчих документів системи освіти, психолого-педагогічних наукових джерел, директивних матеріалів Міністерства освіти і науки, узагальнення науково-теоретичних і дослідних даних для побудови системи й виявлення педагогічних умов ефективності організації навчально-виховного процесу інноваційних навчальних закладів;
- емпіричні: діагностика (анкетування, опитування, тестування) з метою виявлення найбільш ефективних засобів організації навчально-виховного процесу інноваційних навчальних закладів;
- педагогічного експериментуз метою здійснення дослідницької роботи, моніторингу змін, вивчення та узагальнення досвіду;
статистичні: обробка та порівняння результатів аналізу експериментальних даних засобами математичної статистики.
Науково-педагогічні принципи, на основі яких буде здійснюватися дослідно-експериментальна робота у загальноосвітньому навчальному закладі I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл": гуманізації та демократизації; неперервності та наступності; науковості та природовідповідності; суб'єктивності і модальності; диференціації та індивідуалізації; компетентності та інтеграції; інновації й варіативності.
База експерименту-загальноосвітній навчальний заклад I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл" м. Києва.
Достовірність результатів забезпечуватиметься конкретним використанням методик і технологій за погодженням із науковим керівником та консультантами експерименту, якісною обробкою експериментальних даних, систематичним порівняльним аналізом.
Основний метод дослідження - комплексний експеримент.
Наукова новизна дослідження полягає у виявленні та обґрунтуванні психолого-педагогічних умов формування самоосвітньої компетентності учнів.
Теоретична значущість полягає у створенні умов для формування самоосвітньої компетентності учнів у навчально-виховному процесі вальдорфської школи.
Термін проведення експерименту: 2010-2016 рр.
I. Підготовчий етап
(грудень 2010 р. - квітень 2011 р.)
- визначення та наукове обґрунтування теми, мети та завдань дослідно-експериментальної роботи;
- вивчення та аналіз педагогічного досвіду з проблеми проведення дослідно-експериментальної роботи;
- налагодження спільної діяльності з установами, які здійснюють супроводження дослідно-експериментальної роботи;
- діагностика готовності вчителів до інноваційної педагогічної діяльності;
- нормативно-правове забезпечення дослідно-експериментальної роботи;
- формування творчих груп за темою дослідження;
- складання програми дослідно-експериментальної роботи;
- проведення науково-практичного семінару "Самоосвітня компетентність - провідна життєва компетентність особистості в сучасному світі" на базі навчального закладу;
- підведення підсумків підготовчого етапу дослідно-експериментальної роботи.
II. Концептуально-діагностичний етап
(травень 2011 р. - квітень 2012 р.)
- розробка теоретико-концептуальних засад дослідно-експериментальної роботи з теми дослідження;
- розробка інноваційної моделі загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл", яка забезпечить створення умов для формування самоосвітньої компетентності учнів;
- визначення критеріїв та методів оцінювання експериментальної моделі навчального закладу;
створення навчального, навчально-методичного, управлінського, діагностичного забезпечення впровадження інноваційної моделі загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл";
- прогностичний аналіз інноваційної моделі навчального закладу;
- здійснення діагностики педагогічної компетентності вчителів навчального закладу з проблеми дослідження;
- моніторинг рівня сформованості навичок до самостійної навчальної роботи;
- створення банку даних з проблеми компетентнісного підходу до навчання;
- розробка методик діагностики самоосвітньої компетентності учнів навчального закладу;
- підведення підсумків концептуально-діагностичного етапу дослідно-експериментальної роботи.
III. Формувальний етап
(травень 2012 р. - квітень 2013 р.)
- реалізація концепції діяльності загальноосвітнього, навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл" щодо формування самоосвітньої компетентності учнів;
- практична апробація, корекція комплексу методів та технологій формування самоосвітньої компетентності учнів в навчально-виховному процесі вальдорфської школи;
- відстеження проміжних результатів на шляху формування самоосвітньої компетентності учнів загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл";
- проведення семінарів та тренінгів з проблеми компетентнісно орієнтованого підходу на базі загальноосвітнього навчального закладу;
- проведення моніторингу навичок самостійної навчальної роботи учнів;.
- підведення підсумків формувального етапу дослідно-експериментальної роботи.
IV. Узагальнювальний етап
(травень 2014 р. - квітень 2015 р.)
- кількісний та якісний аналізи, системне оцінювання ефективності впровадження моделі формування самоосвітньої компетентності учнів у навчально-виховному процесі вальдорфської школи;
- порівняння результатів дослідно-експериментальної роботи з поставленою метою та завданнями;
- підготовка методичних рекомендацій щодо використання теоретичних і практичних здобутків дослідно-експериментальної роботи;
- підведення підсумків узагальнювального етапу дослідно-експериментальної роботи.
V. Коригувальний етап
(травень - червень 2016 р.)
- у разі необхідності - внесення коректив до створеної та апробованої моделі формування самоосвітньої компетентності учнів вальдорфської школи, а також до прогнозованих результатів дослідно-експериментальної роботи;
- адаптування та затвердження нормативної бази для подальшого функціонування загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл";
- проведення всеукраїнської науково-практичної конференції за темою дослідження;
- поширення перспективного педагогічного досвіду у навчальних закладах України;
- підготовка наукового звіту про підсумки проведення дослідно-експериментальної роботи за темою дослідження.
Очікувані результати
Апробація та експериментальне підтвердження ефективності організаційно-педагогічних умов щодо формування самоосвітньої компетентності учнів у навчально-виховному процесі вальдорфської школи.
Організаційне й кадрове забезпечення дослідно-експериментальної роботи
Наукові керівники:
Сисоєва С.О., завідувачка відділу інноваційних педагогічних технологій Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, член-кор. НАПН України.
Зоц В.М., віце-президент з науково-методичної роботи загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл", кандидат педагогічних наук, доцент.
Наукові консультанти:
Єрмаков І.Г., старший науковий співробітник Відділення змісту дошкільної та загальної середньої освіти Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, кандидат історичних наук.
Кириленко С.В., начальник відділу педагогічних інновацій та виховної роботи Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, кандидат педагогічних наук.
Координатор - Номеровська О.П., методист вищої категорії відділу педагогічних інновацій та виховної роботи Інституту інноваційних технологій і змісту освіти.
Наукові керівники: В.М.Зоц Директор Координатор | С.О.Сисоєва В.Ю.Варава О.П.Номеровська |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
освіти і науки
16.02.2011 N 142
ПРОГРАМА
дослідно-експериментальної роботи на 2010-2016 роки
N п/п |
Зміст роботи |
Термін виконання |
Очікувані результати |
I. Підготовчий етап (грудень 2010 р. - квітень 2011 р.) |
1. |
Визначення та наукове обґрунтування теми, мети та завдань дослідно- експериментальної роботи. |
Грудень |
Наукове обґрунтування, визначення проблем та основних напрямів дослідно- експериментальної роботи. |
2. |
Нормативно-правове забезпечення дослідно- експериментальної роботи. Розробка, систематизування. |
Грудень |
Перспективні плани дослідно- експериментальної діяльності суб'єктів експерименту. |
3. |
Вивчення та аналіз педагогічного досвіду з проблемі: проведення дослідно- експериментальної роботи. |
Протягом етапу |
База даних за темою дослідження. |
4. |
Складання програми дослідно- експериментальної роботи. |
Січень - лютий |
Перспективні плани дослідно- експериментальної діяльності суб'єктів експерименту. |
5. |
Налагодження спільної діяльності з установами, які здійснюють супроводження дослідно- експериментальної роботи. |
Грудень - січень |
Складання угод про співробітництво, залучення зацікавлених осіб, установ до дослідно- експериментальної роботи. |
7. |
Проведення вхідного моніторингу "Рівень готовності учасників навчально-виховного процесу до участі в експерименті". |
Березень |
Діагностичний інструментарій, матеріали дослідження, база даних. |
8. |
Формування творчих груп з проблеми дослідження для проведення дослідно- експериментальної роботи, анкетування учнів та вчителів. |
Січень - березень |
Системність в організації дослідно- експериментальної роботи, програми роботи творчих груп. |
9. |
Діагностика готовності вчителів до інноваційної педагогічної діяльності. |
Березень |
Аналітична довідка. |
10. |
Проведення науково- практичного семінару "Самоосвітня компетентність - провідна життєва компетентність особистості в сучасному світі". |
Квітень |
Програмно-методичне забезпечення, рекомендації семінару. |
II. Концептуально-діагностичний етап (травень 2011 р. - квітень 2012 p.): |
1. |
Розробка теоретико- концептуальних засад дослідно- експериментальної роботи за темою дослідження. |
Вересень - жовтень |
Методична база комплексного моніторингу дослідження. |
2. |
Визначення критеріїв та методів оцінювання експериментальної моделі навчального закладу. |
Листопад - грудень |
Розробка психодіагностичного інструментарію дослідження. |
3. |
Розробка методик діагностики самоосвітньої компетентності учнів навчального закладу. |
Протягом етапу |
Впровадження альтернативних педагогічних методик і технологій на основі принципів вальдорфської педагогіки у навчально-виховний процес. |
4. |
Здійснення діагностики педагогічної компетентності вчителів загальноосвітнього навчального закладу "Вальдорфська школа "Михаїл" з проблеми дослідження. |
Березень |
Діагностичний інструментарій, результати діагностування, база даних. |
5. |
Моніторинг рівня сформованості навичок до самостійної навчальної роботи. |
Протягом етапу |
Аналіз результатів моніторингу, висновки, рекомендації, база даних. |
6. |
Розробка інноваційної моделі загальноосвітнього навчального закладу "Вальдорфська школа "Михаїл", яка забезпечить створення умов для формування самоосвітньої компетентності учнів. |
Протягом етапу |
Модель навчального закладу. Методичні рекомендації. |
7. |
Створення навчального, навчально- методичного, управлінського, діагностичного забезпечення впровадження інноваційної моделі навчального закладу. |
Протягом етапу |
Навчально- методичне, управлінське, діагностичне забезпечення інноваційної моделі загальноосвітнього навчального закладу "Вальдорфська школа "Михаїл". |
8. |
Створення банку даних з проблеми компетентнісного підходу до навчання. |
Протягом етапу |
Банк даних з проблеми компетентнісного підходу до навчання. |
9. |
Прогностичний аналіз інноваційної моделі навчального закладу. |
Лютий - березень |
Аналітичні довідки, методичні рекомендації. |
III. Формувальний етап (травень 2012 р. - квітень 2013 р.): |
1. |
Впровадження інноваційної моделі загальноосвітнього навчального закладу "Вальдорфська школа "Михаїл". |
Протягом етапу |
Забезпечення навчального, навчально- методичного, психологічного супроводження інноваційної моделі загальноосвітнього навчального закладу "Вальдорфська школа "Михаїл". |
2. |
Практична апробація, корекція комплексу методів та технологій формування самоосвітньої компетентності учнів в навчально- виховному процесі загальноосвітнього навчального закладу "Вальдорфська школа "Михаїл". |
Протягом етапу |
Розробка та видання навчально- методичних посібників і методичних рекомендацій. |
3. |
Відстеження проміжних результатів на шляху формування самоосвітньої компетентності учнів навчального закладу. |
Протягом етапу |
Аналітичні матеріали. |
4. |
Проведення моніторингу навичок самостійної навчальної роботи учнів. |
Протягом етапу |
Методика та інструментарій моніторингу |
5. |
Проведення семінарів та тренінгів з проблеми компетентнісного орієнтованого підходу на базі загальноосвітнього навчального закладу. |
Протягом етапу |
Підвищення педагогічної майстерності вчителів. |
IV. Узагальнювальний етап (травень 2014 р. - квітень 2015 р.) |
1. |
Кількісний та якісний аналіз, системне оцінювання ефективності впровадження моделі формування самоосвітньої компетентності учнів в навчально- виховному процесі вальдорфської школи. |
Вересень - грудень 2014 р. |
Аналітичні висновки про ефективність запропонованої моделі, розроблених методів і технологій. |
2. |
Порівняння результатів дослідно- експериментальної роботи з поставленою метою та завданнями. |
Вересень - листопад 2015 р. |
Аналітичні висновки про результативність діяльності суб'єктів експерименту. |
3. |
Підготовка методичних рекомендацій щодо використання теоретичних і практичних здобутків дослідно- експериментальної роботи. |
Вересень 2014 р. - травень 2015 р. |
Підвищення професійної компетентності вчителів з даної проблеми, стимулювання їх творчої активності. |
4. |
Поширення досвіду дослідно- експериментальної роботи з означеної проблеми у педагогічній пресі. |
Протягом етапу |
Публікації у науково- педагогічних виданнях. |
V. Коригувальний етап (травень - червень 2016 р.): |
1. |
Внесення коректив до створеної та апробованої моделі формування самоосвітньої компетентності учнів навчального закладу, а також до прогнозованих результатів дослідно- експериментальної роботи. |
Протягом етапу |
Висновки, рекомендації. |
2. |
Проведення всеукраїнської науково-практичної конференції за темою дослідження. |
Березень |
Матеріали та рекомендації конференції, збірки статей за результатами експерименту. |
3. |
Підготовка наукового звіту про підсумки проведення дослідно- експериментальної роботи за темою дослідження. |
Квітень |
Науковий звіт |
Наукові керівники: Директор Координатор | С.О.Сисоєва В.М.Зоц В.Ю.Варава О.П.Номеровська |
ЗАТВЕРДЖЕНО ПОГОДЖЕНО
Директор загальноосвітнього В.о. керівника
навчального відділу освіти
закладу I-III ст. "Вальдорфська Києво-Святошинської РДА
школа "Михаїл" Київської області
В.Ю.Варава А.П.Драчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Директор департаменту
загальної середньої
та дошкільної освіти
Міністерства освіти
і науки України
О.В.Єресько
Експериментальний навчальний план загальноосвітнього навчального закладу I-III ст. "ВАЛЬДОРФСЬКА ШКОЛА "МИХАЇЛ"
Пояснювальна записка
Загальноосвітній навчальний заклад I-III ст. "Вальдорфська школа "Михаїл" (далі - Школа) має статус експериментального майданчика Всеукраїнського рівня. Експеримент Всеукраїнського рівня "Формування самоосвітньої компетентності учнів в навчальновиховному процесі вальдорфської школи" ухвалено комісією з інноваційної діяльності та дослідно-експериментальної роботи загальноосвітніх навчальних закладів Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки від 29 червня 2010 року.
Експериментальний робочий навчальний план складений відповідно до листів Міністерства освіти і науки України
N 1/9-143 від 05.03.2010 "Про навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів на 2010-2011 навчальний рік" та
N 1/9-543 від 10.08.2010 "Про навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів на 2010/2011 навчальний рік".
................Перейти до повного тексту