1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
16.02.2011 N 142
Про проведення дослідно-експериментальної роботи на базі загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл" м. Києва
На виконання Державної програми "Вчитель", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2002 р. N 379, та враховуючи лист Головного управління освіти і науки Київської міської державної адміністрації від 02.09.2010 N 16/841, висновки комісії з питань інноваційної діяльності та дослідно-експериментальної роботи загальноосвітніх навчальних закладів Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки, з метою експериментальної перевірки формування самоосвітньої компетентності учнів у навчально-виховному процесі Вальдорфської школи
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Заявку на проведення дослідно-експериментальної роботи за темою "Формування самоосвітньої компетентності учнів у навчально-виховному процесі вальдорфської школи" на базі загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл" м. Києва на 2010-2016 роки, Програму дослідно-експериментальної роботи на 2010-2016 роки та Програму I (підготовчого) етапу дослідно-експериментальної роботи на 2010-2011 роки, що додаються.
2. Надати статус експериментального загальноосвітнього навчального закладу всеукраїнського рівня загальноосвітньому навчальному закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл" м. Києва.
3. Затвердити експериментальний навчальний план загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл", що додається.
4. Інституту інноваційних технологій і змісту освіти (Удод О.А.):
надавати науково-методичну допомогу педагогічному колективу загальноосвітнього навчального закладу;
заслухати звіт про завершення I (підготовчого) етапу дослідно-експериментальної роботи у квітні 2011 року.
5. Головному управлінню освіти і науки Київської міської державної адміністрації (Горюнова В.З.) надавати допомогу загальноосвітньому навчального закладу у забезпеченні необхідних умов в організації та проведенні дослідно-експериментальної роботи.
6. Розмістити наказ на офіційному веб-сайті Міністерства www.mon.gov.ua та інтернет-порталі "Єдине освітнє інформаційне вікно України" www.osvita.com.
7. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
Голова комісії
з реорганізації
Міністерства


Б.М.Жебровський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
освіти і науки
16.02.2011 N 142
ЗАЯВКА
на проведення дослідно-експериментальної роботи за темою "Формування самоосвітньої компетентності учнів в навчально-виховному процесі вальдорфської школи" на базі загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл" м. Києва на 2010-2016 рр.
Актуальність дослідження. Сучасне суспільство переживає стан радикальних змін, основною тенденцією яких є кардинальне оновлення всіх соціальних структур та інституцій, перетворення механізмів матеріального і духовного виробництва в суспільстві. У зв'язку з цим якісно змінюються й умови індивідуального буття особистості. Відбувається руйнація старої й становлення нової - "іншої" якості життя, основною вимогою якого є самостійність і відповідальність особистості за свою долю та долю суспільства. Сучасна людина повинна бути розвинутим суб'єктом життєдіяльності. Ця вимога вступає у суперечність з традиційною системою освіти, яка була спрямована на формування індивіда - виконавця соціальних ролей. Сучасність потребує реалізації нових освітніх парадигм, метою яких є формування особистості як суб'єкта діяльності, який є здатним до адаптації й розвитку в мінливих соціально-економічних умовах.
Саме тому, як результат навчання у загальноосвітньому навчальному закладі розглядається формування компетентної особистості. Введення цього поняття у педагогічну практику сучасної загальноосвітньої школи вимагає змін змісту та методів навчання. Компетентнісний підхід означає спрямованість навчально-виховного процесу на формування в учнів ключових і предметних компетенцій, необхідних для діяльності в сучасному суспільстві.
Самоосвіта - складний вид систематичної самостійної пізнавальної діяльності, під час якої людина сама ставить перед собою пізнавальні мету і завдання, визначає шляхи їх досягнення, контролює хід самостійної роботи з надбання знань та сама оцінює і вдосконалює їхні результати.
Самоосвітня компетентність є однією з ключових компетентностей, що формуються в процесі навчання й виховання учнів. Компетентність базується на постійному тренінгу засвоєння структури діяльності особистості.
Одне з пріоритетних завдань сучасного загальноосвітнього навчального закладу - це розвиток в учнів самостійності, здатності до самоорганізації, саморозвитку, самовиховання.
Об'єкт дослідження. Учасники навчально-виховного процесу загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл" м. Києва.
Предмет дослідження. Система психолого-педагогічних умов формування самоосвітньої компетентності учнів загальноосвітнього навчального закладу "Вальдорфська школа "Михаїл".
Мета дослідження полягає в експериментальній перевірці формування самоосвітньої компетентності учнів у навчально-виховному процесі загальноосвітнього навчального закладу.
На основі визначеної мети обґрунтовані наступні завдання експерименту:
- узагальнити накопичений психолого-педагогічний досвід з вальдорфської педагогіки;
- розробити та здійснити експериментальну перевірку ефективності інноваційної моделі навчального закладу щодо формування самоосвітньої компетентності учнів у навчально-виховному процесі вальдорфської школи;
- виявити та експериментально перевірити психолого-педагогічні умови формування самоосвітньої компетентності учнів;
- здійснити оновлення змісту і технологій за темою дослідження;
- створити банк методичних матеріалів з використанням альтернативних педагогічних методик і технологій на основі принципів вальдорфської педагогіки;
- розробити структуру самоосвітньої компетентності учнів;
- розробити критерії самоосвітньої компетентності учнів різних вікових груп;
- запровадити моніторинг рівня самоосвітньої компетентності учнів;
- розробити чітку систему роботи щодо підвищення педагогічної майстерності вчителів.
Для вирішення завдань експерименту використовуються загальнонаукові методи:
- теоретичні: вивчення та аналіз законодавчих документів системи освіти, психолого-педагогічних наукових джерел, директивних матеріалів Міністерства освіти і науки, узагальнення науково-теоретичних і дослідних даних для побудови системи й виявлення педагогічних умов ефективності організації навчально-виховного процесу інноваційних навчальних закладів;
- емпіричні: діагностика (анкетування, опитування, тестування) з метою виявлення найбільш ефективних засобів організації навчально-виховного процесу інноваційних навчальних закладів;
- педагогічного експериментуз метою здійснення дослідницької роботи, моніторингу змін, вивчення та узагальнення досвіду;
статистичні: обробка та порівняння результатів аналізу експериментальних даних засобами математичної статистики.
Науково-педагогічні принципи, на основі яких буде здійснюватися дослідно-експериментальна робота у загальноосвітньому навчальному закладі I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл": гуманізації та демократизації; неперервності та наступності; науковості та природовідповідності; суб'єктивності і модальності; диференціації та індивідуалізації; компетентності та інтеграції; інновації й варіативності.
База експерименту-загальноосвітній навчальний заклад I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл" м. Києва.
Достовірність результатів забезпечуватиметься конкретним використанням методик і технологій за погодженням із науковим керівником та консультантами експерименту, якісною обробкою експериментальних даних, систематичним порівняльним аналізом.
Основний метод дослідження - комплексний експеримент.
Теоретико-методологічною основою дослідно-експериментальної роботи є положення Конституції України; Законів України: "Про освіту", "Про загальну середню освіту"; Національна доктрина розвитку освіти; Державна програма "Вчитель"; Конвенція про права дитини; Національна програма виховання дітей та учнівської молоді; Державний стандарт базової і повної середньої освіти; Державний стандарт початкової загальної освіти; критерії оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти; наказ Міністерства освіти і науки України від 06.05.2001 N 363 "Розвиток вальдорфської педагогіки в Україні"; теоретичні праці педагогів.
Наукова новизна дослідження полягає у виявленні та обґрунтуванні психолого-педагогічних умов формування самоосвітньої компетентності учнів.
Теоретична значущість полягає у створенні умов для формування самоосвітньої компетентності учнів у навчально-виховному процесі вальдорфської школи.
Термін проведення експерименту: 2010-2016 рр.
I. Підготовчий етап
(грудень 2010 р. - квітень 2011 р.)
- визначення та наукове обґрунтування теми, мети та завдань дослідно-експериментальної роботи;
- вивчення та аналіз педагогічного досвіду з проблеми проведення дослідно-експериментальної роботи;
- налагодження спільної діяльності з установами, які здійснюють супроводження дослідно-експериментальної роботи;
- діагностика готовності вчителів до інноваційної педагогічної діяльності;
- нормативно-правове забезпечення дослідно-експериментальної роботи;
- формування творчих груп за темою дослідження;
- складання програми дослідно-експериментальної роботи;
- проведення науково-практичного семінару "Самоосвітня компетентність - провідна життєва компетентність особистості в сучасному світі" на базі навчального закладу;
- підведення підсумків підготовчого етапу дослідно-експериментальної роботи.
II. Концептуально-діагностичний етап
(травень 2011 р. - квітень 2012 р.)
- розробка теоретико-концептуальних засад дослідно-експериментальної роботи з теми дослідження;
- розробка інноваційної моделі загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл", яка забезпечить створення умов для формування самоосвітньої компетентності учнів;
- визначення критеріїв та методів оцінювання експериментальної моделі навчального закладу;
створення навчального, навчально-методичного, управлінського, діагностичного забезпечення впровадження інноваційної моделі загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл";
- прогностичний аналіз інноваційної моделі навчального закладу;
- здійснення діагностики педагогічної компетентності вчителів навчального закладу з проблеми дослідження;
- моніторинг рівня сформованості навичок до самостійної навчальної роботи;
- створення банку даних з проблеми компетентнісного підходу до навчання;
- розробка методик діагностики самоосвітньої компетентності учнів навчального закладу;
- підведення підсумків концептуально-діагностичного етапу дослідно-експериментальної роботи.
III. Формувальний етап
(травень 2012 р. - квітень 2013 р.)
- реалізація концепції діяльності загальноосвітнього, навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл" щодо формування самоосвітньої компетентності учнів;
- практична апробація, корекція комплексу методів та технологій формування самоосвітньої компетентності учнів в навчально-виховному процесі вальдорфської школи;
- відстеження проміжних результатів на шляху формування самоосвітньої компетентності учнів загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл";
- проведення семінарів та тренінгів з проблеми компетентнісно орієнтованого підходу на базі загальноосвітнього навчального закладу;
- проведення моніторингу навичок самостійної навчальної роботи учнів;.
- підведення підсумків формувального етапу дослідно-експериментальної роботи.
IV. Узагальнювальний етап
(травень 2014 р. - квітень 2015 р.)
- кількісний та якісний аналізи, системне оцінювання ефективності впровадження моделі формування самоосвітньої компетентності учнів у навчально-виховному процесі вальдорфської школи;
- порівняння результатів дослідно-експериментальної роботи з поставленою метою та завданнями;
- підготовка методичних рекомендацій щодо використання теоретичних і практичних здобутків дослідно-експериментальної роботи;
- підведення підсумків узагальнювального етапу дослідно-експериментальної роботи.
V. Коригувальний етап
(травень - червень 2016 р.)
- у разі необхідності - внесення коректив до створеної та апробованої моделі формування самоосвітньої компетентності учнів вальдорфської школи, а також до прогнозованих результатів дослідно-експериментальної роботи;
- адаптування та затвердження нормативної бази для подальшого функціонування загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл";
- проведення всеукраїнської науково-практичної конференції за темою дослідження;
- поширення перспективного педагогічного досвіду у навчальних закладах України;
- підготовка наукового звіту про підсумки проведення дослідно-експериментальної роботи за темою дослідження.
Очікувані результати
Апробація та експериментальне підтвердження ефективності організаційно-педагогічних умов щодо формування самоосвітньої компетентності учнів у навчально-виховному процесі вальдорфської школи.
Організаційне й кадрове забезпечення дослідно-експериментальної роботи
Наукові керівники:
Сисоєва С.О., завідувачка відділу інноваційних педагогічних технологій Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, член-кор. НАПН України.
Зоц В.М., віце-президент з науково-методичної роботи загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Вальдорфська школа "Михаїл", кандидат педагогічних наук, доцент.
Наукові консультанти:
Єрмаков І.Г., старший науковий співробітник Відділення змісту дошкільної та загальної середньої освіти Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, кандидат історичних наук.
Кириленко С.В., начальник відділу педагогічних інновацій та виховної роботи Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, кандидат педагогічних наук.
Координатор - Номеровська О.П., методист вищої категорії відділу педагогічних інновацій та виховної роботи Інституту інноваційних технологій і змісту освіти.
Наукові керівники:
В.М.Зоц
Директор
Координатор
С.О.Сисоєва

В.Ю.Варава
О.П.Номеровська
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
освіти і науки
16.02.2011 N 142
ПРОГРАМА
дослідно-експериментальної роботи на 2010-2016 роки
N
п/п
Зміст роботи Термін виконання Очікувані
результати
I. Підготовчий етап
(грудень 2010 р. - квітень 2011 р.)
1. Визначення та
наукове
обґрунтування теми,
мети та завдань
дослідно-
експериментальної
роботи.
Грудень Наукове
обґрунтування,
визначення проблем
та основних
напрямів дослідно-
експериментальної
роботи.
2. Нормативно-правове
забезпечення
дослідно-
експериментальної
роботи. Розробка,
систематизування.
Грудень Перспективні плани
дослідно-
експериментальної
діяльності
суб'єктів
експерименту.
3. Вивчення та аналіз
педагогічного
досвіду з проблемі:
проведення
дослідно-
експериментальної
роботи.
Протягом етапу База даних за темою
дослідження.
4. Складання програми
дослідно-
експериментальної
роботи.
Січень - лютий Перспективні плани
дослідно-
експериментальної
діяльності
суб'єктів
експерименту.
5. Налагодження
спільної діяльності
з установами, які
здійснюють
супроводження
дослідно-
експериментальної
роботи.
Грудень - січень Складання угод про
співробітництво,
залучення
зацікавлених осіб,
установ до
дослідно-
експериментальної
роботи.
7. Проведення вхідного
моніторингу "Рівень
готовності
учасників
навчально-виховного
процесу до участі в
експерименті".
Березень Діагностичний
інструментарій,
матеріали
дослідження, база
даних.
8. Формування творчих
груп з проблеми
дослідження для
проведення
дослідно-
експериментальної
роботи, анкетування
учнів та вчителів.
Січень - березень Системність в
організації
дослідно-
експериментальної
роботи, програми
роботи творчих
груп.
9. Діагностика
готовності вчителів
до інноваційної
педагогічної
діяльності.
Березень Аналітична довідка.
10. Проведення науково-
практичного
семінару
"Самоосвітня
компетентність -
провідна життєва
компетентність
особистості в
сучасному світі".
Квітень Програмно-методичне
забезпечення,
рекомендації
семінару.
II. Концептуально-діагностичний етап
(травень 2011 р. - квітень 2012 p.):
1. Розробка теоретико-
концептуальних
засад дослідно-
експериментальної
роботи за темою
дослідження.
Вересень - жовтень Методична база
комплексного
моніторингу
дослідження.
2. Визначення
критеріїв та
методів оцінювання
експериментальної
моделі навчального
закладу.
Листопад - грудень Розробка
психодіагностичного
інструментарію
дослідження.
3. Розробка методик
діагностики
самоосвітньої
компетентності
учнів навчального
закладу.
Протягом етапу Впровадження
альтернативних
педагогічних
методик і
технологій на
основі принципів
вальдорфської
педагогіки у
навчально-виховний
процес.
4. Здійснення
діагностики
педагогічної
компетентності
вчителів
загальноосвітнього
навчального закладу
"Вальдорфська школа
"Михаїл" з проблеми
дослідження.
Березень Діагностичний
інструментарій,
результати
діагностування,
база даних.
5. Моніторинг рівня
сформованості
навичок до
самостійної
навчальної роботи.
Протягом етапу Аналіз результатів
моніторингу,
висновки,
рекомендації, база
даних.
6. Розробка
інноваційної моделі
загальноосвітнього
навчального закладу
"Вальдорфська школа
"Михаїл", яка
забезпечить
створення умов для
формування
самоосвітньої
компетентності
учнів.
Протягом етапу Модель навчального
закладу. Методичні
рекомендації.
7. Створення
навчального,
навчально-
методичного,
управлінського,
діагностичного
забезпечення
впровадження
інноваційної моделі
навчального
закладу.
Протягом етапу Навчально-
методичне,
управлінське,
діагностичне
забезпечення
інноваційної моделі
загальноосвітнього
навчального закладу
"Вальдорфська школа
"Михаїл".
8. Створення банку
даних з проблеми
компетентнісного
підходу до
навчання.
Протягом етапу Банк даних з
проблеми
компетентнісного
підходу до
навчання.
9. Прогностичний
аналіз інноваційної
моделі навчального
закладу.
Лютий - березень Аналітичні довідки,
методичні
рекомендації.
III. Формувальний етап
(травень 2012 р. - квітень 2013 р.):
1. Впровадження
інноваційної моделі
загальноосвітнього
навчального закладу
"Вальдорфська школа
"Михаїл".
Протягом етапу Забезпечення
навчального,
навчально-
методичного,
психологічного
супроводження
інноваційної моделі
загальноосвітнього
навчального закладу
"Вальдорфська школа
"Михаїл".
2. Практична
апробація, корекція
комплексу методів
та технологій
формування
самоосвітньої
компетентності
учнів в навчально-
виховному процесі
загальноосвітнього
навчального закладу
"Вальдорфська школа
"Михаїл".
Протягом етапу Розробка та видання
навчально-
методичних
посібників і
методичних
рекомендацій.
3. Відстеження
проміжних
результатів на
шляху формування
самоосвітньої
компетентності
учнів навчального
закладу.
Протягом етапу Аналітичні
матеріали.
4. Проведення
моніторингу навичок
самостійної
навчальної роботи
учнів.
Протягом етапу Методика та
інструментарій
моніторингу
5. Проведення
семінарів та
тренінгів з
проблеми
компетентнісного
орієнтованого
підходу на базі
загальноосвітнього
навчального
закладу.
Протягом етапу Підвищення
педагогічної
майстерності
вчителів.
IV. Узагальнювальний етап
(травень 2014 р. - квітень 2015 р.)
1. Кількісний та
якісний аналіз,
системне
оцінювання
ефективності
впровадження моделі
формування
самоосвітньої
компетентності
учнів в навчально-
виховному процесі
вальдорфської
школи.
Вересень - грудень
2014 р.
Аналітичні висновки
про ефективність
запропонованої
моделі, розроблених
методів і
технологій.
2. Порівняння
результатів
дослідно-
експериментальної
роботи з
поставленою метою
та завданнями.
Вересень - листопад
2015 р.
Аналітичні висновки
про
результативність
діяльності
суб'єктів
експерименту.
3. Підготовка
методичних
рекомендацій щодо
використання
теоретичних і
практичних
здобутків дослідно-
експериментальної
роботи.
Вересень 2014 р. -
травень 2015 р.
Підвищення
професійної
компетентності
вчителів з даної
проблеми,
стимулювання їх
творчої активності.
4. Поширення досвіду
дослідно-
експериментальної
роботи з означеної
проблеми у
педагогічній пресі.
Протягом етапу Публікації у
науково-
педагогічних
виданнях.
V. Коригувальний етап
(травень - червень 2016 р.):
1. Внесення коректив
до створеної та
апробованої моделі
формування
самоосвітньої
компетентності
учнів навчального
закладу, а також до
прогнозованих
результатів
дослідно-
експериментальної
роботи.
Протягом етапу Висновки,
рекомендації.
2. Проведення
всеукраїнської
науково-практичної
конференції за
темою дослідження.
Березень Матеріали та
рекомендації
конференції, збірки
статей за
результатами
експерименту.
3. Підготовка
наукового звіту про
підсумки проведення
дослідно-
експериментальної
роботи за темою
дослідження.
Квітень Науковий звіт
Наукові керівники:

Директор
Координатор
С.О.Сисоєва
В.М.Зоц
В.Ю.Варава
О.П.Номеровська
ЗАТВЕРДЖЕНО ПОГОДЖЕНО
Директор загальноосвітнього В.о. керівника
навчального відділу освіти
закладу I-III ст. "Вальдорфська Києво-Святошинської РДА
школа "Михаїл" Київської області
В.Ю.Варава А.П.Драчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Директор департаменту
загальної середньої
та дошкільної освіти
Міністерства освіти
і науки України
О.В.Єресько
Експериментальний навчальний план загальноосвітнього навчального закладу I-III ст. "ВАЛЬДОРФСЬКА ШКОЛА "МИХАЇЛ"
Пояснювальна записка
Загальноосвітній навчальний заклад I-III ст. "Вальдорфська школа "Михаїл" (далі - Школа) має статус експериментального майданчика Всеукраїнського рівня. Експеримент Всеукраїнського рівня "Формування самоосвітньої компетентності учнів в навчальновиховному процесі вальдорфської школи" ухвалено комісією з інноваційної діяльності та дослідно-експериментальної роботи загальноосвітніх навчальних закладів Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки від 29 червня 2010 року.
Експериментальний робочий навчальний план складений відповідно до листів Міністерства освіти і науки України N 1/9-143 від 05.03.2010 "Про навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів на 2010-2011 навчальний рік" та N 1/9-543 від 10.08.2010 "Про навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів на 2010/2011 навчальний рік".

................
Перейти до повного тексту